VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tina B. není žádná umělkyně

PRAHA - Na první pohled by se mohlo zdát, že festival současného umění Tina B. je pojmenován podle jakési záhadné umělkyně. Skutečnost je jiná – ti, kdo stáli u zrodu projektu, v zájmu odlišení utvořili jméno z počátečních písmen věty: „This is not another biennale“ (Toto není žádné další bienále).

3.10.2007
SDÍLEJ:

SRDCE. Tak se jmenuje práce sochaře Kurta Gebauera instalovaná v prostředí Lapidária Národního muzea.Foto: Kurt Gebauer/Tina B

Festival Tina B. 2007 (jde už o druhý ročník) je dlouhodobým projektem performancí, projekcí videa či zvukových a digitálních instalací. Hlavním pořadatelem je Galerie Vernon.

Filmy z mobilu

Dvě polohy vyznačují letošní ročník. Jednou je video zachycené mobilem (MOBILE VIDEO ART), druhou pak obří sekce billboardů (BILLBOARD TEXT ART). V té první jde o videosekvence natočené mobilním telefonem na téma Intimní život globální vesnice. Výtvory jsou mj. přístupné i na internetu (www.mobilevideoart.com). Organizátoři festivalu podle vlastních slov doufají, že se „díla umělců i široké veřejnosti, prezentovaná na stránkách projektu Mobile Video Art, budou dále šířit internetem i mobilní sítí a v neustále se měnící virtuální galerii získají nové kontexty a významy“.

Projekt Billboard Text Art na téma VZNIKAJÍCÍ (S)VĚTY je na první pohled mnohem viditelnější. Na velkých reklamních plochách v Praze totiž prezentuje „místně specifické textové a slovní umělecké intervence“. Oba tyto projekty začaly už v červnu a zatímco Mobile Video Art vyvrcholí udělením cen v sobotu 6. října, projekt Billboard Text Art potrvá do června příštího roku. Od 12. září je dějištěm některých akcí také Lapidárium Národního muzea na Výstavišti. Sekce OSTROVY V OHROŽENÍ představuje práce pěti italských umělců a v sekci SOCHY V DIALOGU konfrontují současný umělecký objekt a klasické sochy práce českých výtvarníků rozdílných generací – Kurta Gebauera a Daniela Hanzlíka.

Na místě Stalina

Hlavní část festivalu byla zahájena minulý čtvrtek expozicí v Ekotechnickém muzeu v Praze-Bubenči (Stará kanalizační čistírna). Uvádí experimentální umělecká videa a zvukové a digitální instalace zejména jihokorejských, německých a českých tvůrců.

Dnes pak začíná „týden speciálních akcí“: Od 10 do 24 hodin budou v Praze na Můstku na velké obrazovce předváděna videa natočená v rámci projektu Mobile Video Art. Své performance chystá také italská umělkyně Marcella Vanzo ve stanici metra Florenc (v 11 hodin) a ve stanici metra Můstek (v 18 hod.). V devět hodin večer se pak bývalý Stalinův pomník na Letné stane dějištěm multimediálního představení Magdaleny Jetelové, Kurta Gebauera a Jana Vlčka.

V pátek se od 19 hodin uskuteční v Goethe-Institutu Koncert německého umělce Erika Dreschera. Další performance zahraničních umělců jsou přichystány na sobotu od 19 hodin v hotelu Carlo IV na Senovážném náměstí a následujícího dne od 17 hodin ve Vinohradském divadle a od 20 hodin v Laterně Magice. Tamtéž pak budou uděleny ceny za nejlepší videa ze sekce Mobile Video Art.

3.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Premiér Bohuslav Sobotka vystoupil 26. května v Praze na tiskové konferenci.
17

Sobotka bude mít dostavení s ministry, zhodnotí práci vlády

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Praha - Opravny a opravárny zažívají velký návrat. Recyklace odpadů se stala pro lidi přirozeností, nyní začínají přemýšlet, jak množství odpadu minimalizovat. Vyhledáním opraváře šetří nejen přírodu, ale někdy i peníze. 

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Praha – Neúnavná občanská iniciativa může slavit úspěchy. Ve Staré Krči se právě díky úsilí místních podařilo prosadit zřízení nového přístřešku u autobusové zastávky Nad Havlem. Radní Prahy 4 pro oblast územního rozvoje Alžběta Rejchrtová (Trojkoalice/Zelení) v té souvislosti ocenila roli aktivních občanů v čele s Vladimírem Hroudou.

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp se podle očekávání nestal členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Senát dnes vzal na vědomí stanovisko své volební komise, že Srp jako bývalý člen předlistopadové komunistické strany nesplňuje zákonnou podmínku spolehlivosti. O Srpově nominaci do rady tak horní komora ani nerozhodovala. Srp se jednání Senátu nezúčastnil.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení