VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Thálie pro Blanku Bohdanovou i Josefa Zímu

Praha /FOTOGALERIE/ - Za svůj nejvýznamnější divadelní počin považuje, že dokázala odejít z Národního divadla v Praze (po čtyřiačtyřiceti sezonách služby) ze své vůle a zdravého úsudku. V sobotu na jeho jevišti převzala herečka Blanka Bohdanová prestižní Cenu Thálie za celoživotní činoherní mistrovství.

30.3.2015
SDÍLEJ:
Zvětšit fotografii

Ceny Thálie byly předány 29. března v Národním divadle v Praze. Foto: Deník/Martin Divíšek

„V dlouhém profesním životě jsem potkala řadu znamenitých herců. Třešničkou na dortu jsou mí kolegové Josef Somr, s nímž hraju už čtrnáct let v pražské Viole v inscenaci The Gin Game (oba herci získali za výkon v tomto komorním dramatu Thálii za rok 2001, pozn.), a Stanislav Zindulka, se kterým se potkávám v Činoherním klubu v inscenaci Moje strašidlo – v dubnu tomu bude pět let od premiéry," uvedla Blanka Bohdanová, která začátkem března oslavila pětaosmdesátiny.

Vedle herectví se věnuje také malování – začala v době normalizace, kdy měla z politických důvodů hereckou práci omezenou. „Malování je něco, co ochraňuje můj duševní svět," pravila. A jak se jí líbí současné divadlo? „V divadelní historii jsou různá období. Zjednodušeně řečeno: jednou to bývali herci, kdo měl v divadle hlavní slovo, pak režiséři, pak ředitelé a šéfové – a teď jsou velice významní dramaturgové. Přesto se mi někdy zdá, že ‚akčnost' utiskuje vyjádření autora… Líbí se mi mladá generace. Dokáže hodně, zvlášť při dobré předloze a režisérovi."

Tři Mistři

Další legenda, herec, zpěvák a moderátor Josef Zíma, který získal Cenu Thálie za celoživotní operetně-muzikálové mistrovství, si ve své profesní kariéře nejvíce cení především třech Mistrů. „Byli jimi profesor na DAMU Miloš Nedbal, můj nejlepší divadelní direktor Jan Werich a režisér hvězdného formátu Alfréd Radok, který mi svěřil fantastickou roli Valléeho v Rollandově Hře o lásce a smrti," říká Zíma, který je v obdivuhodné kondici, což dokládá i fakt, že vyráží s kolegy Yvettou Simonovou, Evou Pilarovou, Pavlínou Filipovskou, Karlem Štědrým, Viktorem Sodomou a Karlem Kahovcem na Evergreen tour, během něhož oslaví 83. narozeniny.

Ocenění za celoživotní operní a taneční mistrovství převzaly Zdenka Kareninová a Dagmar Ledecká Šebková. Cena Thálie za celoživotní mistrovství v oboru loutkového divadla byla udělena Blance Josephové Luňákové z plzeňského Divadla Alfa. Zvláštní cenou Kolegia Cen Thálie byla poctěna tanečnice, pedagožka, choreografka a teoretička Eva Kröschlová, která se na jevišti naposled objevila v roce 1952. Tehdy také začala působit na pražské DAMU, kde učí dodnes.

„Děkuji matce, která mě zasvětila do pohybové výchovy a tance, Radovanu Lukavskému, u kterého jsem viděla vzornou hereckou výchovu, a několika režisérům – například Luboši Pistoriovi a Otomaru Krejčovi, u nichž jsem byla nejdéle. Měla jsem možnost sledovat jejich zkoušky od základu a poznat, co ode mě herci očekávají," sdělila osmaosmdesátiletá umělkyně, která spolupracovala s patnácti scénami (Národní divadlo, Divadlo Za branou či Realistické divadlo).

Děkovná slova

„Eva Kröschlová stála i u mých začátků a vlastně mě provázela po celý můj herecký život," podotkla při přebírání Thálie za ztvárnění role Leni Riefenstahlové ve hře Valerie Schulczové a Romana Olekšáka Leni v pražském Divadle v Řeznické herečka Vilma Cibulková. „Cenu přebírám za všechny kolegy."

Těm svým poděkoval i Michal Isteník, jehož porota vyznamenala za ztvárnění role Čičikova v Mrtvých duších v Městském divadle v Brně. „Psala mi režisérka Hana Burešová, kdybych náhodou cenu dostal, abych nebyl dlouhý, tupě patetický a nesnažil se být vtipný, čímž mi nedala moc možností, jak zvládnout děkovnou řeč… Děkuji tedy všem," řekl Isteník.

„No nic, budeme si muset udělat s Patrikem Děrgelem výlet do Brna, abychom Michalův výkon zhlédli," usmíval se po ceremoniálu Ondřej Brousek, který byl s Děrgelem na činoherní Thálii nominován.

Ceny Thálie udělila Herecká asociace po dvaadvacáté (ve čtyřech kategoriích), a to v roce, kdy si připomíná 25 let existence.

Ceny Thálie za rok 2014

Činohra:
Ženský výkon: Vilma Cibulková (role Leni Riefenstahlové ve hře Valerie Schulczové a Romana Olekšáka Leni, Divadlo v Řeznické, Praha)
Mužský výkon: Michal Isteník (role Čičikova ve hře Nikolaje Vasiljeviče Gogola Mrtvé duše, Městské divadlo Brno)

Opera:
Ženský výkon: Ivana Veberová (role Mařenky v opeře Bedřicha Smetany Prodaná nevěsta, Divadlo J. K. Tyla, Plzeň)
Mužský výkon: Aleš Briscein (role Jaroměra v opeře Zdeňka Fibicha Pád Arkuna, Národní divadlo, Praha)

Opereta, muzikál a jiný hudebně dramatický žánr:
Ženský výkon: Hana Fialová (role Edith Piaf v muzikálu Edith a Marlene, Národní divadlo moravskoslezské, Ostrava)
Mužský výkon: Tomáš Savka (role Che v muzikálu Evita, Národní divadlo moravskoslezské, Ostrava)

Balet a pantomima a jiný tanečně dramatický žánr:
Ženský výkon: Tereza Podařilová (role markýzy de Merteuil v baletu Valmont, Národní divadlo, Praha)
Mužský výkon: Richard Ševčík (titulní role v baletu Spartakus, Divadlo J. K. Tyla, Plzeň)

Ceny za celoživotní dílo:
Josef Zíma (opereta a muzikál)
Blanka Bohdanová (činohra)
Dagmar Ledecká Šebková (balet)
Zdenka Kareninová (opera)
Blanka Josephová Luňáková (loutkové divadlo)

Zvláštní cena Kolegia pro udělování cen Thálie:
Eva Kröschlová (tanečnice, pedagožka, choreografka a teoretička)

Cena prezidia Herecké asociace pro mladého umělce do 33 let v oboru činoherní tvorby:
Lukáš Melnik (Divadlo Petra Bezruče, Ostrava)

Autor: Gabriela Kováříková

30.3.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nový přístřešek v tramvajové zastávce Nad Havlem
2

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Miloš Zeman a Karel Srp starší. Ilustrační foto.
5

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Co je pro někoho stará veteš, jinému poslouží. Zaklínadlo zní: Re-Use

Praha – Pomoci vdechnout nový život starým věcem mají takzvaná Re-Use centra, která umožní nacházet uplatnění pro starší, avšak stále funkční či využitelné předměty. Ty by jinak kvůli své nemodernosti skončily v odpadu. Po vzoru Vídně nebo třeba Budapešti začíná magistrát hledat vhodné prostory pro spuštění pilotního projektu – dobře dostupnou krytou halu. Či více hal: buď pro otevření hlavního Re-Use centra, nebo několika center menších.

Na ozdravné pobyty pro děti ze smogových oblastí půjde 40 milionů

Praha - Na ozdravné pobyty dětí, žijících ve smogových oblastech, půjde 40 milionů korun z Národního programu Životní prostředí. Žádat o ně mohou školy, školky a nově i dětské skupiny, a to od 4. září. Oproti dřívějším dotacím je nyní podmínkou, aby byl pobyt spojený s ekologickou výchovou. V dnešní tiskové zprávě to sdělilo ministerstvo životního prostředí.

Ztraceným lidem v lesích pomohou záchranné tabulky

Praha - Body záchrany. Tak se jmenují destičky se speciálním kódem, s jehož pomocí hasiči či záchranáři lehce lokalizují člověka v nouzi. V pražských lesích jich nově přibylo 29.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení