VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Start! Festival Malá inventura je tady

Praha – Dnes v podvečer začíná další, v pořadí devátý ročník festivalu Malá inventura, který představuje to nejlepší, co se na některých scénách objevilo v loňském roce.

22.2.2011
SDÍLEJ:

Šárka Havlíčková (vlevo), organizátorka festivalu Malá inventura a Olga Cieslerová, tisková mluvčí festivalu, debatují nad netradičním katalogem,, v jehož středu je „bílá“ díra.Foto: Deník/Jiří Macek

Divadelní a taneční vystoupení se uskuteční na scénách Archa, NoD, Meetfactory, Nablízko, Alfred ve dvoře, Ponec, Studio Alt@.

Organizátorem festivalu je občanské sdružení Nová síť.

Šestidenní festival začne dnes od 18 hodin představením Zde jsem člověkem v divadle Archa, a to od 18 hodin a představením Já tady, ty tam na scéně Alfred ve dvoře. Více v programu na této straně i v rozhovoru.

Olga Cieslarová, z tiskové sekce festivalu uvedla: „Festival nabídne celkem 18 nejlepších inscenací nového divadla za rok 2010, ale také řadu workshopů, objeví se příležitost k formálním i neformálním setkáním během pestrého doprovodného programu.“

Symbol

Adriana Světlíková, šéfka organizačního výboru o festivalu říká: „Symbolem letošního ročníku je bílá díra uprostřed festivalového katalogu, která se chová jako zdroj. Tento konkrétní a neuvěřitelně hmotný bod k vám vypuzuje nesmírnou silou hmotu i světlo. Skrze tento malý rámeček spatříte živý svět, ze kterého pochází celý divadelní vesmír. Dívejte se s námi! Expandující formy nového divadla vás uvedou do stavu bez tíže. Nechte se vtáhnout! Motto festivalu zní Divadlo je všude.“

Malá inventura uvede to nejlepší z pražské a regionální projektové scény. „Osmnáct inscenací překračuje hranice žánrů mezi tanečním, fyzickým, autorským a experimentálním divadlem,“ dodala Cieslarová.

Navštívíte některé představení? Napište nám své názory, postřehy, připomínky. Napište, jak se vám představení líbilo. Nebo naopak, proč se vám nelíbilo. Pište na: jiri.macek@denik.cz

Fotosoutěž aneb Divadelní teleskop

„Kapitánka korábu“ Malé inventury Olga Cieslarová vyhlašuje soutěž o nejlepší fotografii vyfocenou skrze bílou díru uprostřed festivalového katalogu. Oceněny budou záběry, které nejlépe dosvědčí pravdivost letošního festivalového sloganu: Divadlo je všude! Fotografie aploudujte na faceobookovou stránku Malé inventury, a to čím dříve, tím lépe. O nejlepší fotografie hlasujte na FB pomocí kliku LIKE. Deset nejvíce olajkovaných snímků bude v úterý 2. března otištěno v Pražském deníku. Porota a čtenáři z nich pak vyberou jednu nejlepší, kterou následně otiskneme na titulní straně Pražského deníku a její autor vyhraje hmotné, a to nejen sladké odměny.

Soutěž potrvá po celou dobu festivalového letu až do přistání, 28. února.
Jiří Havelka: Jak zdivadelnit koncert…

Prvním velkým představením festivalu Malá inventura je projekt Zde jsem člověkem… v Divadle Archa. Začíná se dnes v 18 hodin.

Divadlo vzniká málokdy na základě hudebního podkladu jako je tomu v tomto projektu s anglickou kapelou Tiger Lillies. Něco o tom ví režisér Jiří Havelka…

Vaše režijní práce je zajímavá tím, že často rád objevujete za chodu, při zkoušení a díky tomu vznikají také ojedinělé autorské projekty. V případě projektu Zde jsem člověkem jste však měl k dispozici 18 tématických písní od Tiger Lillies a také scénář irského dramaturga Jocelyna Clarka. Nelimitovalo vás toto „zadání“?

Popravdě řečeno limitovalo, protože ty písně jsou velmi explicitní, a všechny musí zaznít. Na druhou stranu mě bavilo hledat si v poměrně jasném zadání vlastní prostor. Našel jsem ho ve středověké divadelní formě - moralitě.

Tiger Lillies a hlavně jejich frontman Martyn Jacques mohou na leckoho působit poněkud „ujetým“ dojmem. Je to do jisté míry punk obalený přesládlou kabaretní burleskou. Nechali se tito živelní hudebníci vůbec režírovat?

Martyn je člověk, který nikdy nic nezopakuje dvakrát stejně. Jednu a tu stejnou píseň zpívá v představení pokaždé trochu jinak, jiné pořadí slok, trochu jiná melodie, jiné frázování atd. A to má svoje obrovské scénické výhody, ale i inscenační problémy. Jeho specifická jevištní existence vyžaduje specifický přístup i výsledný tvar. Nešlo moc o režírování, spíš o společné hledání, jak zdivadelnit koncert.

Představení tak trochu obrací svět naruby. V písních Tiger Lillies je peklo nahoře a nebe dole, a slova, jimiž zpěvák Martyn Jacques častuje Josefa a Marii, by si nikdo za rámeček nedal. Nesetkali jste se s nějakými negativními reakcemi?
Žádnou otřesenou reakci si nepamatuji. Ale produkční Pavlína Kalandrová z Archy říkala, že na toto představení nezve nikoho věřícího…

Projekt Zde jsem člověkem se u nás nehraje pro jeho produkční náročnost příliš často. Jak řešíte problém s ochočeným prasátkem, s kterým se v představení mazlí herec Jiří Zeman Sönmez? Od premiéry muselo přece dost vyrůst?
Ale nijak moc. To je speciální „miniodrůda“, navíc je krmeno převážně bio stylem, takže fakt o moc větší není. Zato dospělejší ano, už má po pubertě, je úplně vyklidněné, i když na něj zblízka funí Martyn…

Malá inventura 2011: Festival divadelní tvorby v oblasti nového divadla
PROGRAM:

22. únor, 18.00, divadlo Archa

Zde jsem člověkem

 Nejnovější projekt Divadla Archa, který vznikl z spolupráce britské kapely The Tiger Lillies, režiséra J. Havelky a irského dramatika J. Clarkea. The Tiger Lillies vytvořili pro představení sérii písní, které se tématicky volně opírají o středověký román Francoise Rabelaise Garantu a a Pentagruel. Hrají: The Tiger Lillies, J. Zeman Sonmez, Z. Stavná, J. Bartovanec a prasátko Pigi.

22. únor, 20.00, Nová síť v Alfredu ve dvoře

Já tady, ty tam

 Projekt Já tady, ty tam hledá specifickou formu divadelního vyjádření, tvořenou zvukem, světlem a fyzickou akcí. Hlavní aktéry jsou muž a žena hrající na akordeon. Hudba tvoří nehmotnou matérii, která asociuje různé druhy komunikace. Na scéně se odvíjí příběh na několika dialogických úrovních: hudebníků s vlastními nástroji, hudebníků mezi sebou, světla a hudby, světla a prostoru. Hrají: D. Stojčevski, T. Benešová.

23. února, 18.00, Nová síť v Alfredu ve dvoře

Casablanca Therapy

 Příběhy o obětech konzumní milostné ideologie, scény o hledání nových, směšných i absurdních způsobech, jak uspokojit potřebu lásky a touhy být milován. Casablanca je inscenace o lásce jako nedorozumění doprovázená romantickými songy a milostnými klišé. Představení je jako skupinová terapie, vrcholí pozváním publika na scénu. Diváci se dotýkají aktérů podle instrukcí na laptopech. Casablanca naléhavě touží po doteku diváků a riskuje tak další a další zklamání. Performeři a spolutvůrci: M. L. Stentebjerk, E. C. Ajanki, A. Wach. M. Tuka, G. Zorc.

23. února, 20.00, divadlo Ponec

Mah Hunt

 Mah Hunt je projekt, který vznikl ve spolupráci dvou tanečníků souboru DOT504 Lenky Vágnerové a P. Maška. V tomto duetu se dva lidé rozhodli zažít lov. Jak bude vypadat, závisí na tom, jaká pravidla budou nastavena. Interpretace: DOT504 Dance Copany L. Vágnerová a P. Mašek.

23. únor, 20.00, divadlo Archa

Šašci, špióni a prezidenti

 Hudebně divadelní show – J. Svobodová a H. Androníková. Džuan Šedin na hrad! Volby! Tématem těch loňských byla korupce. Co bude zaklínadlem těch příštích? Imigranti? Kdo bude českým Gertem Wildersem?

23. únor, 21.30, Nablízko a Monstrakabaret Freda Brunolda v divadle Archa

Jožkalipnikjebožíčlověkaneumílhát!No.11

 Německý literární gigant Hermann Schlechfreund vyhlašuje víkendový seminář tvůrčího psaní. Na předražený workshop se však dostaví jen jediný adept. Čeká ho tvrdá a nekompromisní lekce, při které si sáhne doslova na dno… Účinkují E. Jenický, V. Rašilov.

24. únor, 18.00, NoD

NoD Quijote

 Herec D. Prachař s režisérem J. Nebeským ve své alternativní tvorbě sledují linii velkých postav evropské literatury a staví je do konfrontace se zásadními uměleckými tématy. Nyní přichází čas na konfrontaci s výtvarným uměním, konkrétně s cyklem grafických listů na téma Don Quijote B. Rynka. Herci: D. Prachař, L. Trmíková, P. Fajt.

24. února, 20.00, Nová síť Alfreda ve dvoře

Casablanca Therapy

24. únor, 20.00, Studio ALT@ - Hala 30

Brut

  Za své předchozí tvůrčí zkušenosti choreograf vyextrahoval a shrnul koncept proměny, transformace zvířecího stavu. Brut je lehký i intenzivní, tajemný a hořící, zvířecí i poetický. Tance: E. Kašparová, P. Kršiak, T. Lenerová, H. Malík, L. Švejdová.

25. únor, 18.00, NoD

Teritorium

 Základním motivem je utváření si vlastního teritoria, které nás doprovází celý život. V prostoru se pohybuje pět osamělých postav. Propadají se do svých slov. Vrůstají do svého izolovaného zvukového pole, které vzniká pomocí mikroportů. Zapomínají se v privátním světě, zobrazovaném pomocí projekcí. Proti sobě se ocitají těla s odlišnou energií, s odlišným nábojem, v odlišné náladě. Hrají: P. Smolárik, A. Synková, D. Šváb / J. Zeman, I. Uhlířová / D. Bouzková, P. Vančura.

25. únor, 20.00, Alfred ve dvoře

Metal Music 

 Postapokalyptický piknik u vyschlého jezera. Čekání se už proměnilo ve zvyk. Čas změny už minul, ale i neúspěšný pokus je platný,. Inspirováno texty Cormaca McCarthyho a Hermana Melvilla, trilogií Mad Max, příběhy Čtyřlístku a Artušovskou legendou. Připravili: Švábová, Dorner, Hybler, Kropáček, Procházka, Smolík, Ouřadová.

26. únor, 18.00. divadlo Ponec – 2 představení

Ba_zen (N. Kornetová)

 Člověk na (p)okraji, (ne)propustně uzavřen ve svém časoprostoru. Performer: N. Kornetová.

Proměnná

 Proměnná je příběh o dvou lidech, kteří se míjí, někdy jsou si velmi blízko, jindy zas na míle vzdálení. Je mezi nimi něco stálého, co nepodléhá neustálé proměně? Režie a interpretace: T. Lennerová a E. Ganz.

26. únor, 20.00, Meetfactory

Šavle

 Šavle je příběh spisovatelky, která se odstěhuje na varšavské sídliště Praga, aby získala inspiraci pro svůj druhý román po úspěšné prvotině. Praga je ghetto, místo, kde žijí jen sociálně nejslabší lidé, nezaměstnaní, narkomani a alkoholici. Do těchto kulis zasazuje svůj fabulovaný příběh, aby ho záhy zavrhla a začala znovu a upřímně. Hrají: H. Třešňáková, D. Horynová a K. Písařovi.

27. února, 14.00 a 16.00, Nablízko v Alfredu ve dvoře – představení pro děti

Chroust

 Příběh o velkých přáních a malých chroustech. Nesmírně dobrá chuť z vesmíru navštěvuje lidské pokrmy neobvyklou lahodností. Pepík Slepička má svůj veliký kuchařský sen. Nela Nylonová má zase půvabně dlouhé nohy. Když se do toho ještě připletou chrousti, kteří chtějí ovládnout svět, budete mít postaráno o pohádkový úlet. Hraje a zpívá: A. Duchaňová, M. Němec, Jablkoň.

27. únor, 18.00, Meetfactory

Kadewe

 Text dramatu polského dramatika a režiséra Helmuta Kajzara KaDeWe byl napsán v 70. letech jeho častých pobytů v Západním Berlíně. Představení je koláží syrových obrazů města a jeho vlastní imaginace, intimních fantazií týkajících se milenců, mediálního světa. Hrají: H. Chmelař, A. Krausová a V. Marek.

27. únor, 20.00, Studio Alta@ - Hala 30 – dvě představení

Between a rock and a hard place

 Ambivalence. Rozpor. Dilema. Duch a hmota, výskok a pád, světlo a tma.

Vše na jednom místě, v jedné osobě, v místnosti, od které neexistuje klíč. Interpretace: ME-SA / H. Kalousková, M. Lacová, k. Párová.

Nikdy krásný zpěv

 Slyším, jak se na mne díváš. Usnu, až mne probudíš. Obejmu tě, když se nevrátíš. Dvě sestry, jeden pokoj a boj o nadvládu v něm. Intimní a chvílemi absurdní studie jejich každodenních rituálů, drobných naschválů a konfliktů, jejichž následky neumějí vždy odhadnout. Interpretace: ME-SA / H. Kalousková, K. Párová.

Workshopy:

23. – 26. únor, Studio ALT@ - hala 31 – Mluvit jasně

23. – 26. únor, café NONA – Viděno jinak

23. únor, redakce A2 – Pište o divadle

Mimo hlavní program:

22. únor, 22.00, NoD

Starý nácek a tragédie génia

 Projekt zkoumá příčiny, jež dovedly literáta Hamouna až k tragické konverzi k nacismu. Jevištní symbióza profesionálních herců s herci Bohnické divadelní společnosti. Hrají: D. Matásek, H. Seidlová, O. Bauer, P. Vaněk, D. Slavínský, S. J. Lach, A. Vondřichová.

24. únor, 22.00, Studio Alta@ - hala 30

Heavy metal soap opera

 Trojice francouzských metalových přátel se pokouší dobýt metalový Olymp. Představení kombinuje poetiku béčkové kinematografie, prvky nového cirkusu, televizního sitcomu, hudebního divadla a videoprojekci.

27. únor, 22.00, Alfred ve dvoře

Domácí úkoly z pilnosti Round 33

 Mužná galashow spojená s udílením cen za nejkrásnější knír. Únorové kolo hitparády pohybového divadla, posedmé ve znamení kníru.

Představujeme…
…NoD


Experimentální prostor NoD je uměleckým a společenským prostorem, ve kterém se nenásilně prolínají a doplňují výtvarné, divadelní i multimediální projekty. Prostory galerie se mohou změnit v divadelní a naopak, audiovizuální produkce stejně jako filmové projekce se mohou odehrát kdekoliv. Jednotlivé akce se podporují, doplňují nebo existují nezávisle na ostatních. NoD disponuje kromě barových a galerijních prostor i divadelním sálem. Jeho specifickou atmosféru určuje hrubý industriální interiér, který ovšem zároveň plní veškeré požadavky na multifunkčnost. Jeviště i hlediště může být v sále umístěno prakticky kdekoli, což dodává tvůrcům svobodu. V NoD vznikají a uvádí se především alternativní divadelní a autorské projekty, které často zasahují i do jiných uměleckých žánrů. Na klasickou činohru zde narazíte jen zřídka. NoD je do jisté míry divadelní laboratoří, kde se nehraje vyzkoušené - důležité je totiž hledat a objevovat.

NoD se nachází v 1. patře nad klubem Roxy v Dlouhé ulici


JIŘÍ MACEK, TOMÁŠ KŮS

22.2.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Většina stran zatím neví, kdo bude v Praze jejich volebním lídrem

Po 42 letech se sešlo šest pamětníků příchodu 25 000 000. návštěvníka pražské zoo z roku 1975. Zoo Praha pro ně opět připravila slavnostní dort.
3

Zoo Praha odstartovala 86. sezonu. Slavnostní zahájení se neslo v retro stylu

AKTUALIZOVÁNO

Tělo kardinála Vlka bylo uloženo do hrobky ve sv. Vítu

Praha - Tělo zesnulého kardinála Miloslava Vlka bylo dnes po církevních obřadech uloženo do arcibiskupské hrobky v katedrále sv. Víta. Obřadu přihlíželo přes 2000 lidí. Pohřeb ukončil poslední rozloučení s kardinálem, který zemřel před týdnem ve věku 84 let.

AKTUALIZOVÁNO

Pohřeb kardinála Vlka: rozloučit se přišly stovky lidí i členové vlády

Praha - V katedrále sv. Víta na Pražském hradě začala v sobotu po 11.00 hodin zádušní mše za zesnulého kardinála Miloslava Vlka. Poslednímu rozloučení s ním přihlíží věřící, kteří katedrálu zcela zaplnili. Někteří lidé sledují bohoslužbu z nádvoří a náměstí před Hradem, kde jsou velkoplošné obrazovky. Ty jsou i v samotném chrámu, kromě přenosu obřadu na nich lidé viděli fotografie a dokumenty z Vlkova života. V minulých dvou dnech se s emeritním pražským arcibiskupem a českým primasem přišly rozloučit tisíce lidí. Po skončení mše bude kardinálovo tělo uloženo do arcibiskupské hrobky v katedrále.

AKTUALIZOVÁNO

Okruh jednoho kilometru uzavřel nález pozůstatků z války

Praha – Nečekaný rozruch přinesl v pátek odpoledne archeologický průzkum v Letňanech – na staveništi mezi ulicemi Škarvadova a Kadečkové. Ve výkopu byl nalezen předmět, který připomíná leteckou pumu. Přivolaný policejní pyrotechnik před třetí odpoledne vymezil nebezpečnou zónu 500 metrů kolem místa nálezu – tedy kruh o kilometrovém průměru.

Dalík obnovu řízení nenavrhl, informace soudu byla chybná

Praha - Odsouzený lobbista Marek Dalík obnovu trestního řízení v kauze nákupu pandurů nenavrhl. Pražský městský soud v pátek dementoval svou předchozí informaci o podání návrhu, kterou původně uvedl v justiční databázi a následně i potvrdil. Podle mluvčí soudu Markéty Puci vznikla chyba tak, že právník v jiné, nesouvisející kauze zaslal soudu omylem návrh na obnovu řízení pod spisovou značkou Dalíkova případu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies