VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Současná politika by Havla nenechala klidným, míní jeho žena

Praha - Současná česká politika by Václava Havla, muže, který české společnosti dal ve zlomové době roku 1989 nový směr, rozhodně nenechala klidným. „Vašek v prvé řadě byl nesmírně laskavý člověk, byl to člověk, který měl rád pohodu, který měl ale velmi dobrý vhled do politiky a uměl předvídat, co se v té politice stane a jak to bude pokračovat dál. V tomhle si myslím, že byl jeho veliký vklad," řekla v úterý manželka Václava Havla Dagmar Havlová. Havel by 5. října oslavil 80. narozeniny.

4.10.2016
SDÍLEJ:

Dagmar Havlová. Foto: DENÍK/ Klára Cvrčková

Havlová je přesvědčena o tom, že by její muž, jeden ze symbolů konce totalitních režimů ve východní Evropě, do českého politického dění poslední doby „nějak zasahoval". „Určitě by vedl nějaké diskuse, myslím, že by ho to klidným asi nenechávalo," ře­kla.

Po Havlovi se jmenují lavičky, letiště i náměstí

Sama Dagmar Havlová na svého partnera, za něhož byla vdaná 14 let, vzpomíná jako na člověka „plného humoru, klidu, pokory, laskavosti, s krásným úsměvem". „Jako na člověka, který mě miloval a já jsem milovala jeho," řekla.

Večer se zúčastní slavnostního pojmenování piazzety Národního divadla na náměstí Václava Havla. Po dalších místech, které Havlovo jméno nesou a kterými jsou v Praze hlavně letiště a v mnoha koutech světa Havel´s Place, tedy Lavičky Václava Havla, bude náměstí akcentovat hlavně jeho roli dramatika.

S Havlem je spjatá i kavárna Slávie 

Návrh pojmenovat po Havlovi prostor mezi historickou budovou a Novou scénou vzešel od ředitele ND Jana Buriana. Divadlo také iniciovalo první ročník mezinárodního festivalu Pražské křižovatky, který k poctě Václava Havla začal v úterý. Někteří lidé Havlovi blízcí se vyjádřili v tom smyslu, že plocha mezi budovami vzniklá při budování Nové scény je příliš malá na to, aby byla označována jako náměstí; Havel by si podle nich zasloužil náměstí větší. Dagmar Havlové se ale líbí.

„Jsem tomu velice ráda, protože je to centrum dění, kde se Vašek pohyboval," řekla. „Symbolizuje ho to jako dramatika – Národním divadlem, jako spisovatele, protože velmi rád sedával ve Slávii a psal tam třeba projevy nebo i nějaké pasáže do hry.

Za ND sídlí Havlova knihovna 

Máme tady Nadaci Dagmar a Václava Havlových Vize 97, měl tam (poblíž) svou kancelář, kterou naše nadace doteď spravuje," vypočítala místa nedaleko piazzety, jež jsou s Havlovým působením spjata.

Za Národním divadlem v Ostrovní ulici sídlí také Knihovna Václava Havla a poblíž je Rašínovo nábřeží, kde Havel vyrůstal. „Myslím, že piazzeta je velmi vhodná i pro happeningy, Vašek je měl hrozně rád," doplnila Havlová. Je ráda, že Havlovo náměstí nevzniklo přejmenováním již nějakého existujícího. Lidé si tak nemusejí měnit adresu v občanském průkaze a změna proto nevyžaduje žádné náklady.

Čtěte také: Festival Pražské křižovatky začal na novém náměstí Václava Havla

Autor: ČTK

4.10.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koncert Robbieho Williamse, Letňany, 19.8.2017
8

Showman Robbie Williams zaměstnal manželku, tatínka i snoubence

Pař jako Rus, zpívá Robbie Williams v novince, kterou přiveze i do Prahy

Praha - Kolem dvaceti kousků naservíruje v sobotu publiku na letišti v Letňanech britský zpěvák a tanečník. Nebudou chybět nové věci z desky The Heavy Entertainment Show, jež vyšla loni. Areál se otevře již v 15 hodin.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

DOTYK.CZ

Praha různýma očima - jako dějiště bollywoodského snímku i v díle ruského poety

/ VIDEO / Většina videí Prahy se zaměřuje na známá místa a pamětihodností, jako je Pražský hrad, Karlův most a Staroměstské náměstí. Ale na Prahu se dá dívat i jinak. Shodou okolností to teď ukazuje hned několik snímků.

Sobotka bude mít dostavení s ministry, zhodnotí práci vlády

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) příští týden absolvuje další dvě bilanční schůzky s ministry, při kterých v závěru volebního období rekapituluje splněné a nesplněné části vládního programového prohlášení. V pondělí bude jednat s ministrem pro lidská práva a legislativu Janem Chvojkou (ČSSD), v úterý s ministryní pro místní rozvoj Karlou Šlechtovou (za ANO). Sdělil to dnes tiskový odbor Úřadu vlády.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení