V poslední době pracoval Zoubek například na plastice pátera Josefa Toufara, která byla odhalena letos v únoru v kostele v Zahrádce na Havlíčkobrodsku. Postavu faráře umučeného komunisty začal Zoubek tvořit po přečtení knih Miloše Doležala. „Tak mě to vzalo, že jsem si řekl, že to udělám. Pro sebe. A kdyby se to povedlo, tak bych ji věnoval do Číhoště nebo spíš do Zahrádky," uvedl před dokončením díla.

Sochař Olbram Zoubek.
V 91 letech zemřel sochař Olbram Zoubek

Pracoval jako restaurátor v Litomyšli 

Nyní mohou lidé vidět Zoubkovo dílo na výstavách v kostele svatého Vavřince v Klatovech do 18. června nebo v Muzeu berounské keramiky v Berouně do 25. června. Velkou retrospektivní výstavu, kterou Zoubek sám připravil, navštívilo v Jízdárně Pražského hradu na přelomu let 2013 a 2014 téměř 38 tisíc lidí.

Za normalizace měl Zoubek omezené možnosti veřejného působení. Pracoval tehdy třeba jako restaurátor v Litomyšli, kde spolu s Václavem Boštíkem, Zdeňkem Palcrem a Stanislavem Podhrázským pracovali na fasádě tamního zámku.

Polana ze sousoší Rodina
Sochař Olbram Zoubek osobně: komentované prohlídky výstavy

Zoubkova socha bude vystavena po opravách zámku

Návštěvníci Litomyšle si nyní mohou připomenout Olbrama Zoubka ve sklepeních zámku, kde je od roku 1998 stálá expozice více než stovky jeho soch, které městu věnoval. „Když si lidé vypůjčí průvodce do ruky, uslyší i hlas Olbrama Zoubka. Kdysi jsme jej nechali namluvit o každé soše nějaké informace," řekla  vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu litomyšlské radnice Michaela Severová.

Městská galerie Litomyšl zatím o způsobu, jak Zoubka připomenou, přemýšlí. Minulý týden galerie získala práva k odlití Zoubkovy bronzové studie sochy pátera Josefa Toufara s křížkem. Po opravách zámku bude vystavena v městské obrazárně.