Prarodiče zrovna nemohou, rodiče na poslední chvíli nedostali dovolenou v termínu a musejí do práce. A co s dětmi? Doma se budou nudit a ty menší se o sebe ani nedokážou po celý den postarat.

Právě pro tyto, ale i zcela běžné případy jsou tady příměstské tábory. Jen hlavní město jich pořádá na 145, další desítky pak jednotlivé městské části. Jsou velmi oblíbené, to dokazuje i fakt, že jsou většinou ze sta procent obsazené.

Není se čemu divit, když má dítě postaráno o zábavu na celý den a ještě dostane najíst, a to vše jen za 150 korun.

Děti se mohou těšit na celodenní program

„Praha zřizuje třináct domů dětí a mládeže (DDM) a vzhledem k stávající široké síti jejich sídel a poboček bude letos zajištěna nabídka téměř ve všech lokalitách. Jedná se o 145 týdenních akcí. Tento typ letní nabídky je specifický tím, že se odehrává většinou ve městě a jeho nejbližším okolí. Pro děti je připraven celodenní pestrý program a k večeru se účastníci vrací do svých domovů,“ nastínila Marie Kousalíková (ODS), náměstkyně primátora pro oblast školství a volného času. Město letos na prázdninové akce pro děti a mládež přispěje částkou 6,5 milionu korun.

Celková kapacita za oba letní měsíce činí na příměstských táborech více jak 13 tisíc dětí, přičemž aktuální naplněnost přesahuje již nyní 10 tisíc dětských zájemců. V loňském roce využilo možnosti zúčastnit se příměstských táborů na 8 700 dětí.

Na srpen jsou ještě volné termíny

„V červenci máme v podstatě plno, v srpnu bude možná pár míst volných. Když se ale někteří rodiče dostanou do problémů a zavolají nám třeba v pátek, že by měli zájem přihlásit své dítě na příměstský tábor, neodmítneme je a v pondělí budou moci přijít,“ upozornil ředitel DDM Ulita Na Balkáně v Praze 3 Josef Chmel.

Novinka pro nejmenší

O letošních prázdninách je pak v provozu také nová služba, kterou od začátku roku nabízejí pražské DDM rodičům předškolních dětí. Jedná se o Centra předškolních dětí (CPD), jejichž zřízením město reaguje na vzrůstající poptávku po místech v předškolních zařízeních. „Centra pro předškolní děti v sobě spojují zábavu se vzděláváním. Především však jsou řešením současné nedostatečné kapacity mateřských škol,“ řekla Kousalíková s tím, že obzvlášť v průběhu prázdnin, kdy je provoz mnohých mateřských škol omezen, mohou být CPD velmi nápomocná.

Více informací o letní nabídce volnočasových aktivit pro děti je na adrese: www.volnycaspraha.cz.

Lanové centrum je mnohem lepší než počítač

Dva příměstské tábory včera navštívil také Pražský deník. Na obou místech bylo vidět, že se zde děti rozhodně nenudí a od rána až do odpoledne, kdy odcházejí domů, mají o zábavu postaráno.

Z obou stran obklopené řekou jsou děti v lanovém centru v Libni uprostřed zahrádkářské kolonie, kde pořádá tábor Dům dětí a mládeže z Karlína. „Je to tady super. Už jsem vyzkoušel horolezeckou stěnu a teď vyšplhám na stožár a půjdu po laně. Jsem tady poprvé a moc se mi tu líbí, když jsem doma, hraji hry na počítači, ale tohle je určitě lepší,“ řekl jeden z účastníků tábora Viktor a podobně hovořili i jeho noví kamarádi Štěpán a Ondra.

Děti chtějí vyzkoušet všechno

„Určitě si tady chci vyzkoušet úplně všechno,“ hlásil se nebojácně šestiletý Adam Vít a už šplhal na stožár. Kromě toho si zde děti také vyzkouší jízdu po Vltavě v lodičkách a připraveno je pro ně i mnoho další zábavy.

Stejně jako na ostatních táborech je o ten v lanovém centru velký zájem a včera zde byly zhruba tři desítky dětí v rozmezí od 6 do 13 let, na které dohlíží hned několik zaměstnanců domu dětí a mládeže.

Ten hlásí, že má ještě několik posledních volných míst a rodiče tak mohou ještě přihlásit své děti, plno je na táborech v Jezdeckém středisku Zmrzlík, ale na akcích Léto pražských dětí se ještě místo najde.

Ulitu navštíví jednou a pak se rádi vracejí

Dům dětí a mládeže Ulita Na Balkáně v Praze 3 je takovou oázou klidu, že by se snad každý dospělý člověk chtěl ihned stát dítětem a také si užít atmosféru příměstského tábora, které se zde o prázdninách konají.

Může se sportovat, hrát fotbal, basketbal či florbal, nebo se usadit ve stínu pod stromem a hrát krvavé koleno i méně známé hry. V ulitě děti nemají na nudu čas ani minutu. „Vyrobili jsme časopis, který jsme dnes dodělávali, také jsme navštívili žižkovskou věž a byli jsme na výstavě vláčků. Byla jsem tu už vloni i předloni a pokaždé je to tady super,“ pochvalovala si včera osmiletá Nikola Kalousková z Prahy 3.

Učí se i anglicky

V podobném věku je tady většina dětí. „Nejvíce jich je asi v rozmezí od 9 do 12 let. Ty starší už se o sebe většinou postarají samy a také v tom věku nastane zlom, kdy už vyhledávají jinou zábavu,“ podotkl ředitel Domu dětí a mládeže Ulita Josef Chmel. Podle jeho slov se zdejší tábory hodně soustředí na kreslení a další uměleckou činnost, ale ti nejmenší se zde také zábavnou formou učí anglický jazyk.

Kromě zaměstnanců zde pomáhají jako brigádnice istudentky, jako například Mirka Kšinská ze třetího ročníku Vyšší odborné školy pedagogické v Evropské ulici. „Určitě je to skvělá zkušenost, navíc máme výhodu v tom, že děti se nenudí, takže ani nezlobí,“ dodala.