VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Příběh o konci stárnoucího spisovatele ve Státní opeře

Praha - V české premiéře dnes uvede Státní opera Praha dílo britského skladatele Benjamina Brittena Smrt v Benátkách, jehož předlohou se stala stejnojmenná novela (v originále Der Tod in Venedig) německého spisovatele Thomase Manna.

26.2.2009
SDÍLEJ:

SMRT V BENÁTKÁCH. Státní opera dnes uvede hudební nastudování příběhu stárnoucího spisovatele podle novely Thomase Manna.Foto: Kapel Kouba

Hudebního nastudování příběhu o stárnoucím spisovateli Gustavu von Aschenbachovi, který přijíždí na zotavenou do Benátek, kde v něm probudí pečlivě ukrývané homosexuální tendence mimořádně atraktivní mladík Tadzio (s nímž však nikdy nepromluví, natož aby se jej dotkl), se chopil britský dirigent Hilary Griffiths.

„Tato inscenace Smrti v Benátkách bude premiérou i pro mě. Steuart Bedford, který řídil její světovou premiéru v roce 1975, jelikož Britten už byl tenkrát těžce nemocný (pozn. zemřel v roce 1976), mi o tomto prvním provedení hodně vyprávěl. Zejména o tehdejších diskusích nad výstavbou díla. Britten původně chtěl tuto operu provádět bez přestávky, posléze však usoudil, že by to pro Pearse (pozn. tenorista Peter Pears byl jeho životním partnerem) v roli Aschenbacha znamenalo příliš velké vypětí,“ uvedl Griffiths. Brittenovi byla podle něj tato opera velice blízká – prohlásil dokonce, že bezezbytku vyjadřuje jeho vlastní i Pearsovo usilování – a v mnoha směrech představuje jakousi konečnou bilanci jeho celoživotní tvorby.

Režisérem připravované podívané, na jejímž konci nachází Gustav von Aschenbach v cholerou zamořených Benátkách smrt, je Japonec Yoshi Oida – herec, režisér a spisovatel žijící v Paříži. „V inscenaci Smrti v Benátkách vyprávím příběh o konci života jednoho muže, podle Mannovy novely, hudby Benjamina Brittena a textu Myfanwy Piperové. Nedokážu však podat žádnou konkrétní výpověď či vysvětlení Aschenbachova jednání. Mohu jediné – totiž ukázat, jak překvapivý a záhadný je život každého jednotlivce,“ citoval Yoshi Oida v programu festivalu v Aldeburghu v roce 2007.

Reprízy Smrti v Benátkách s protagonisty Alanem Okem, Peterem Savidgem, Williamem Towersem a Jiřím Hájkem se uskuteční 1., 4., 10. a 12. března. V inscenaci dále účinkují orchestr a sbor Státní opery Praha, členové Pražského komorního sboru a externisté.

Autor: Gabriela Kováříková

26.2.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nový přístřešek v tramvajové zastávce Nad Havlem
2

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Miloš Zeman a Karel Srp starší. Ilustrační foto.
5

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Co je pro někoho stará veteš, jinému poslouží. Zaklínadlo zní: Re-Use

Praha – Pomoci vdechnout nový život starým věcem mají takzvaná Re-Use centra, která umožní nacházet uplatnění pro starší, avšak stále funkční či využitelné předměty. Ty by jinak kvůli své nemodernosti skončily v odpadu. Po vzoru Vídně nebo třeba Budapešti začíná magistrát hledat vhodné prostory pro spuštění pilotního projektu – dobře dostupnou krytou halu. Či více hal: buď pro otevření hlavního Re-Use centra, nebo několika center menších.

Na ozdravné pobyty pro děti ze smogových oblastí půjde 40 milionů

Praha - Na ozdravné pobyty dětí, žijících ve smogových oblastech, půjde 40 milionů korun z Národního programu Životní prostředí. Žádat o ně mohou školy, školky a nově i dětské skupiny, a to od 4. září. Oproti dřívějším dotacím je nyní podmínkou, aby byl pobyt spojený s ekologickou výchovou. V dnešní tiskové zprávě to sdělilo ministerstvo životního prostředí.

Ztraceným lidem v lesích pomohou záchranné tabulky

Praha - Body záchrany. Tak se jmenují destičky se speciálním kódem, s jehož pomocí hasiči či záchranáři lehce lokalizují člověka v nouzi. V pražských lesích jich nově přibylo 29.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení