VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pražské kavárny žijí kulturou

Praha - Pražské kavárny ožily kulturou, probíhá v nich totiž první ročník nezávislého uměleckého festivalu Kavárny Naživo. Hlavním principem této akce je snaha o oživení pražských kaváren a zároveň pražského uměleckého života.

16.10.2014
SDÍLEJ:

Akce má velice různorodou žánrovou škálu, v jejím průběhu probíhají přednášky, výstavy, koncerty, divadelní představení, workshopy, autorská čtení a v neposlední řadě také hudební vystoupení a výtvarné či sochařské performance.Foto: Kavárny naživo

Na festivalu se podílejí mladí nadšení lidé z řad účinkujících i organizátorů, a to zcela bez nároku na honorář. Festival Kavárny Naživo byl zahájen 3. října a potrvá až do 1. listopadu a v jeho průběhu se odehraje osmnáct akcí ve dvaceti různých kavárnách. Návštěvníci si tak mohou vychutnat osmnáct nezapomenutelných večerů.

„Přípravami Kaváren Naživo jsme žili několik měsíců, baví nás proto sledovat, jak od úvodního večera žijí vlastním životem, z podmětů a reakcí mezi vystupujícími a návštěvníky. Od zahájení na piazzetě Národního divadla, kam přišlo kavárenský měsíc odstartovat přes sedm set návštěvníků, dál lákají jednotlivé večery a více než 200 účinkujících širokou a různorodou sortu zájemců. Mezi nimi vznikají různé spolupráce, propojení a tak i zcela nová díla. Přesně to je i hlavní záměr celého projektu," uvádí Jakub Stejskal, organizátor Kaváren Naživo.

Od každého něco

Akce má velice různorodou žánrovou škálu, v jejím průběhu probíhají přednášky, výstavy, koncerty, divadelní představení, workshopy, autorská čtení a v neposlední řadě také hudební vystoupení a výtvarné či sochařské performance.Akce má velice různorodou žánrovou škálu, v jejím průběhu probíhají přednášky, výstavy, koncerty, divadelní představení, workshopy, autorská čtení a v neposlední řadě také hudební vystoupení a výtvarné či sochařské performance, jednoduše od každého uměleckého žánru něco malého na ochutnávku. Na jednom festivalu se tak potkávají vystoupení, která jsou žánrově zcela odlišná.

„Jeden večer vystupuje filharmonický orchestr Iwasaki, aby v jiný večer, na jiném místě, vystoupila skupina studentů JAMU, kteří rozjedou nevázaný jam session. Taneční skupina Primavera za doprovodu 3 hudebníků z Pražské konzervatoře předvede taneční improvizaci, studenti střední umělecké školy Václava Hollara vystaví část svých domácích prací a zároveň budou na místě malovat, co je zrovna napadne. A kdo by zatoužil po divadelní zkušenosti, může zavítat na inscenaci Lolitky na cestě, z pera a režie Terezy Karpianus," uvádí Jakub Stejskal.

Jako za první republiky

Motivem festivalu Kavárny naživo, který probíhá ve spolupráci se studenty a profesory UMRUM a AMU, je především snaha oživit tvořivého ducha pražských kaváren a umožnit tak veřejnosti přímý styk se současnou tvorbou mladé generace, diskusi a zpětnou vazbu. Podobně jako tomu bylo za první republiky, kdy se v těchto podnicích scházeli velcí spisovatelé, malíři či politické osobnosti.

„Kombinací své koncepce, rozsahu, zaměření a průvodní myšlenky, je festival zcela unikátní a očekává se, že v průběhu měsíce ho navštíví řádově tisíce lidí, kteří se podívají na desítky různorodých účinkujících. Dopad akce těchto rozměrů tak bude značný a má potenciál změnit dynamiku života určité části pražské společnosti," dodává Stejskal.

Festival je tak po právu podporován různými významnými osobnostmi pražského kavárenského života, jako je například Ondřej Kobza, či Karel Schwarzenberg, který festivalu dokonce pod svým jménem udělil oficiální záštitu. Dá se tak předpokládat, že letošní říjen, jenž bude bezpochyby ve znamení kaváren, přinese zásadní změny a stane se událostí, o níž se bude ještě dlouho mluvit.

Více o festivalu ZDE.

Tereza Melišová

Autor: Redakce

16.10.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nový přístřešek v tramvajové zastávce Nad Havlem
2

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Miloš Zeman a Karel Srp starší. Ilustrační foto.
5

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Co je pro někoho stará veteš, jinému poslouží. Zaklínadlo zní: Re-Use

Praha – Pomoci vdechnout nový život starým věcem mají takzvaná Re-Use centra, která umožní nacházet uplatnění pro starší, avšak stále funkční či využitelné předměty. Ty by jinak kvůli své nemodernosti skončily v odpadu. Po vzoru Vídně nebo třeba Budapešti začíná magistrát hledat vhodné prostory pro spuštění pilotního projektu – dobře dostupnou krytou halu. Či více hal: buď pro otevření hlavního Re-Use centra, nebo několika center menších.

Na ozdravné pobyty pro děti ze smogových oblastí půjde 40 milionů

Praha - Na ozdravné pobyty dětí, žijících ve smogových oblastech, půjde 40 milionů korun z Národního programu Životní prostředí. Žádat o ně mohou školy, školky a nově i dětské skupiny, a to od 4. září. Oproti dřívějším dotacím je nyní podmínkou, aby byl pobyt spojený s ekologickou výchovou. V dnešní tiskové zprávě to sdělilo ministerstvo životního prostředí.

Ztraceným lidem v lesích pomohou záchranné tabulky

Praha - Body záchrany. Tak se jmenují destičky se speciálním kódem, s jehož pomocí hasiči či záchranáři lehce lokalizují člověka v nouzi. V pražských lesích jich nově přibylo 29.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení