VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pražská Národní galerie v tanci a pohybu

Praha - Tančí se ve Valdštejnské jízdárně i ve Veletržním paláci – stěhovat se bude Zbraslav, obměnu čeká palác Kinských.

8.1.2009
SDÍLEJ:

TANEČNÍM KROKEM. Hieronymus II. Francken: Společnost při tanci, kolem 1610, tempera, dřevo, Národní muzeum – České muzeum hudby.Foto: Repro: Národní galerie v Praze

Mohlo by se zdát, jako by roztančená výstava Národní galerie ve Valdštejnské jízdárně s názvem Tance a slavnosti 16. – 18. století uvedla do pohybu celou instituci, kterou v tomto roce čekají různé obměny.

Ovšem živá taneční vystoupení se v rámci výstavy nekonají jen ve Valdštejnské jízdárně (ateliér Menuet na balkoně), ale například také ve Veletržním paláci v rámci výstavy grafiky Pabla Picassa.

Pod názvem S Picassem v manéži je právě v sobotu 10. ledna od 14 do 16.30 hod. pořádána dílna, v níž se účastníci mohou nechat inspirovat grafikami Pabla Picassa s tématy cirkusu a jeho zákulisí. Rozpohybuje kejklíře, harlekýny a jiné cirkusové postavy. Nabídka doprovodných programů, které připravují lektorská oddělení NG, se bude ovšem ještě reprízovat.

Sbírky čekají rozsáhlé změny

V duchu pohybu a přemístění proběhnou v Národní galerii i rozsáhlé změny expozic. „Jednou z našich mnoha priorit je být otevřenou institucí a zprostředkovat českému i zahraničnímu divákovi kontakt i s méně známými umělci různých období…“ říká k tomu Milan Knížák, generální ředitel Národní galerie v Praze.

„Minulé roky jsme se soustředili spíše na realizaci tzv. krátkodobých výstavních projektů. Náš záměr byl naplněn. Pro rok 2009 jsme vytyčili plán zaměřit se na přesuny sbírek a revitalizaci stálých expozic Národní galerie v Praze a čeká nás v této souvislosti řada změn.“

Kupka, Osma, Tvrdošíjní

Ve Veletržním paláci po uzavření 4. patra došlo 6. ledna k uzavření i části 3. patra. Do 4. patra budou instalována díla z období závěru 19. století a začátku 20. století, přičemž vrcholem má být rozsáhlá expozice děl Františka Kupky. Ve 3. patře Veletržního paláce, kde bude uzavřena expozice České umění 1900 – 1930, se na jaře nově představí umění zakladatelské generace (Osma, Tvrdošíjní, sociální umění). Důvodem této změny má být nejen zaplnění prostoru po přestěhování Sbírky umění 19. století, ale především nový pohled na bouřlivou dobu kolem přelomu 19. a 20. století.

Výstava Pabla Picassa ve východním křídle Veletržního paláce stejně jako celá stálá Sbírka francouzského umění 19. a 20. století zůstanou ovšem po celou dobu změn pro veřejnost otevřeny.

Krajina u Kinských skončí

Změny čekají i sídlo Národní galerie v paláci Kinských na Staroměstském náměstí. Od 8. února bude palác uzavřen, neboť se bude rušit dosavadní expozice Krajina v českém umění 19. století, jež je dosud instalována v 1. patře. Palác Kinských zasáhne i změna týkající se prostor galerie na zámku Zbraslav. Vzhledem k ukončení smluvního vztahu mezi majiteli zbraslavského zámku a Národní galerií bude v červenci na Zbraslavi definitivně uzavřena expozice asijského umění a přestěhována právě do paláce Kinských.

„Je to dlouho plánovaný krok, se kterým počítáme od samotného začátku,“ říká Milan Knížák. „Expozice NG na zámku Zbraslav měla svůj význam a splňovala kritéria nastolené koncepce v určitém období. Ale vzhledem k tomu, že se situace změnila, vybudovali jsme řadu nových expozic a získali nové objekty, považujeme udržování chodu expozice vzdálené od centra v této chvíli již za neekonomické.“

Paralely Evropy a Asie

Nová expozice, která bude v prosinci 2009 otevřena v paláci Kinských na Staroměstském náměstí, se bude ovšem od té zbraslavské lišit. Vznikne ve spolupráci s Národním muzeem a zvýrazní paralely i rozdíly mezi kulturami Evropy a Dálného východu.

„Nepůjde o prezentaci čistě asijského umění, rozhodli jsme se zvolit atraktivní propojení, přitažlivé pro návštěvníka,“ vysvětluje Knížák. Provoz Národní galerie na zámku Zbraslav skončí zároveň s výstavou Iluze nebo realita v červenci 2009.

Autor: Petr Kovařík

8.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete.
AUTOMIX.CZ
54

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Praha - Opravny a opravárny zažívají velký návrat. Recyklace odpadů se stala pro lidi přirozeností, nyní začínají přemýšlet, jak množství odpadu minimalizovat. Vyhledáním opraváře šetří nejen přírodu, ale někdy i peníze. 

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Praha – Neúnavná občanská iniciativa může slavit úspěchy. Ve Staré Krči se právě díky úsilí místních podařilo prosadit zřízení nového přístřešku u autobusové zastávky Nad Havlem. Radní Prahy 4 pro oblast územního rozvoje Alžběta Rejchrtová (Trojkoalice/Zelení) v té souvislosti ocenila roli aktivních občanů v čele s Vladimírem Hroudou.

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp se podle očekávání nestal členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Senát dnes vzal na vědomí stanovisko své volební komise, že Srp jako bývalý člen předlistopadové komunistické strany nesplňuje zákonnou podmínku spolehlivosti. O Srpově nominaci do rady tak horní komora ani nerozhodovala. Srp se jednání Senátu nezúčastnil.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení