VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Poklady z depozitářů oslňují svou krásou

Praha – V Náprstkově muzeu asijských, afrických a amerických kultur v Praze na Betlémském náměstí je otevřena výstava Gejša a samuraj. Potrvá do 3. dubna a je umístěna ve dvou přízemních sálech.

20.2.2011
SDÍLEJ:

Výstava Gejša a samuraj byla otevřena 20. října v Náprstkově muzeu v Praze.Foto: ČTK/Roman Vondrouš

Zakladatel muzea Vojta Náprstek-Fingerhut, vlivný a vzdělaný český vlastenec, který si dokonce počeštil jméno, pochopil význam sběratelství. Svým rozhledem a tuzemskými i zahraničními kontakty dokázal soustředit předměty, o jejichž hodnotě nemůže být pochyb.

Část vystavených japonských sbírek, které obohatili také čeští cestovatelé - například Josef Kořenský, Enrique Stanko Vráz nebo námořní důstojník Václav Stejskal z Hostomic, tematicky odpovídá lapidárnímu názvu. Slova gejša a samuraj se do češtiny nepřekládají, jsou to pojmy známé, i když mnohdy poněkud zkreslené. V prosklených vitrínách vidíme pečlivě naaranžované oblečení těchto vzdělaných, krásných, kultivovaných japonských dam, mylně považovaných za prostitutky. Od hedvábných kimon, pásů, hudebních nástrojů až po umně tepané jehlice, používané k upevnění i jako ozdoba složitých účesů. Dnes už tyto elegantní dívky, jejichž výchova trvala řadu let, jsou považovány za výjimečné hostesky a jejich počet v moderním Japonsku razantně klesl.

Se samuraji se i dnešní Japonci setkávají spíše v historických filmech nebo ve výtvarném zpracování, především v barevných dřevorytech. Ze sbírek vybrali pořadatelé zrestaurované samurajské meče, nákončí pochev a zvláště pozoruhodné mečové záštity cuba. Tyto, dnes již umělecké předměty, doplňují samurajské oděvy, třmeny a klobouky.

Čajový obřad

K symbolům nejen dávného Japonska patří také porcelánové soupravy, používané při kultuře čajového obřadu. A samozřejmě i glazovaná keramika s náročnými květinovými a rostlinnými vzory, někdy i s figurální tematikou.

Vystavené artefakty udivují dokonalými tvary a jemným vzorem, stejně jako barevnou sladěností. Malby na posuvných dveřích, zástěnách nebo na vějířích svědčí o expresivní malířské technice nebo i konvenčnější detailní malbě.

V depozitářích Náprstkova muzea je opatrována i velmi početná sbírka japonské grafiky. Zlomek z ní si můžeme prohlédnout z vlídné blízkosti. K nejvzácnějším patří svitek s válečnickou tematikou.

Jistě bylo obtížné z téměř 19 tisíc předmětů vybrat jako ukázky japonského umění a uměleckého řemesla takové exponáty, které by zprostředkovaly zhuštěný průřez depozitních pokladů. S ohledem na povrchní znalosti orientální kultury většiny z nás, budou návštěvníci jistě spokojeni s tím, co mohli spatřit na výstavě Gejša a samuraj.

Škoda, že poklady, skryté ve skladištních prostorách, se tak vzácně objevují na očích veřejnosti. Není pochyb, že obměňování uměleckých předmětů, shromažďovaných po několik staletí, by mohlo být častější už proto, že je z čeho vybírat.

INKA CIPROVÁ

20.2.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Volba vedení Konfederace politických vězňů je dle soudu neplatná

Winternitzova vila - dílo architekta Adolfa Loose.
10

Zlé i dobré časy pražských vil

AUTOMIX.CZ

Policie v nesnázích: kuriózní nehody strážců zákona

/FOTOGALERIE/ Na vozech mají heslo Pomáhat a chránit, nicméně i oni potřebují občas pomoc. Vidět policejní auto - ať státní či obecní policie - v nesnázích je sice trochu nezvyklé, ale občas k tomu dojde.

Festival Metronome má Stinga i vlastní tramvaj

Prvním tuzemským festivalovým koncertem Stinga vyvrcholí dnes večer první den Metronome Festivalu Prague. Hudební přehlídka láká do pražského festivalového areálu na Výstavišti tisíce návštěvníků. Aby se pohodlně dopravili na festival i domů, nechal dopravní podnik posílit MHD v Praze. Metro i tramvaje budou jezdit častěji a dokonce přibyde speciální festivalová tramvajová linka č. 40.

Nedostatek tekutin může způsobit malátnost i selhání oběhu

Nedostatek tekutin může v současném horkém počasí způsobit malátnost, bolest hlavy a sníženou výkonnost. Při ztrátě vody na úrovni pěti procent lidské váhy hrozí oběhové selhání. V tiskové zprávě to dnes uvedla Hygienická stanice Hlavního města Prahy. Podle předpovědi meteorologů dnes teploty vystoupí k 35 stupňům Celsia.

Bradáčová: V Rathově kauze soud nemusí znovu provádět důkazy

V korupční kauze bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha nebude středočeský krajský soud muset opakovat žádné důkazy, a to ani odposlechy. Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová to dnes uvedla v pořadu Českého rozhlasu 20 minut Radiožurnálu. O přípustnosti odposlechů jako důkazů rozhodl počátkem června Nejvyšší soud.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies