VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Poklady z depozitářů oslňují svou krásou

Praha – V Náprstkově muzeu asijských, afrických a amerických kultur v Praze na Betlémském náměstí je otevřena výstava Gejša a samuraj. Potrvá do 3. dubna a je umístěna ve dvou přízemních sálech.

20.2.2011
SDÍLEJ:

Výstava Gejša a samuraj byla otevřena 20. října v Náprstkově muzeu v Praze.Foto: ČTK/Roman Vondrouš

Zakladatel muzea Vojta Náprstek-Fingerhut, vlivný a vzdělaný český vlastenec, který si dokonce počeštil jméno, pochopil význam sběratelství. Svým rozhledem a tuzemskými i zahraničními kontakty dokázal soustředit předměty, o jejichž hodnotě nemůže být pochyb.

Část vystavených japonských sbírek, které obohatili také čeští cestovatelé - například Josef Kořenský, Enrique Stanko Vráz nebo námořní důstojník Václav Stejskal z Hostomic, tematicky odpovídá lapidárnímu názvu. Slova gejša a samuraj se do češtiny nepřekládají, jsou to pojmy známé, i když mnohdy poněkud zkreslené. V prosklených vitrínách vidíme pečlivě naaranžované oblečení těchto vzdělaných, krásných, kultivovaných japonských dam, mylně považovaných za prostitutky. Od hedvábných kimon, pásů, hudebních nástrojů až po umně tepané jehlice, používané k upevnění i jako ozdoba složitých účesů. Dnes už tyto elegantní dívky, jejichž výchova trvala řadu let, jsou považovány za výjimečné hostesky a jejich počet v moderním Japonsku razantně klesl.

Se samuraji se i dnešní Japonci setkávají spíše v historických filmech nebo ve výtvarném zpracování, především v barevných dřevorytech. Ze sbírek vybrali pořadatelé zrestaurované samurajské meče, nákončí pochev a zvláště pozoruhodné mečové záštity cuba. Tyto, dnes již umělecké předměty, doplňují samurajské oděvy, třmeny a klobouky.

Čajový obřad

K symbolům nejen dávného Japonska patří také porcelánové soupravy, používané při kultuře čajového obřadu. A samozřejmě i glazovaná keramika s náročnými květinovými a rostlinnými vzory, někdy i s figurální tematikou.

Vystavené artefakty udivují dokonalými tvary a jemným vzorem, stejně jako barevnou sladěností. Malby na posuvných dveřích, zástěnách nebo na vějířích svědčí o expresivní malířské technice nebo i konvenčnější detailní malbě.

V depozitářích Náprstkova muzea je opatrována i velmi početná sbírka japonské grafiky. Zlomek z ní si můžeme prohlédnout z vlídné blízkosti. K nejvzácnějším patří svitek s válečnickou tematikou.

Jistě bylo obtížné z téměř 19 tisíc předmětů vybrat jako ukázky japonského umění a uměleckého řemesla takové exponáty, které by zprostředkovaly zhuštěný průřez depozitních pokladů. S ohledem na povrchní znalosti orientální kultury většiny z nás, budou návštěvníci jistě spokojeni s tím, co mohli spatřit na výstavě Gejša a samuraj.

Škoda, že poklady, skryté ve skladištních prostorách, se tak vzácně objevují na očích veřejnosti. Není pochyb, že obměňování uměleckých předmětů, shromažďovaných po několik staletí, by mohlo být častější už proto, že je z čeho vybírat.

INKA CIPROVÁ

20.2.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Předseda Senátu Milan Štěch.
AKTUALIZOVÁNO
13

Prezidentské volby proběhnou 12. a 13. ledna

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

KRÁTCE: Doubravka vyroste do konce září

Praha - První pražská veřejně přístupná rozhledna po 25 letech se brzy otevře veřejnosti. Doubravka XIV. z pera architekta Martina Rajniše vyroste do konce září v lesoparku Čihadla na Černém mostě.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Kde rodit? Dilema i pro Pražanky

Praha - Některým středočeským nemocnicím podstatně přibývají klientky z Prahy. Na druhou stranu jsou i velké pražské nemocnice cílem pro mnoho rodiček ze Středočeského kraje.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení