VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pohádky z nádraží: Jak Matyášek řídil vlak

Praha - Letní deníkovské čtení na dobrou noc: Pohádky z nádraží autora Pavla Petra. Příběh třináctý: Jak Matyášek řídil vlak. Knihu si lze v případě zájmu objednat na e-mailové adrese: pavelpetr67@volny.cz.

14.8.2015
SDÍLEJ:

Jak Matyášek řídil vlak. Jedna z ilustrací Janise Mahbouliho v knize Pohádky z nádraží.Foto: archiv Janise Mahbouliho

Malí kluci mají velké sny. Chtějí být kapitánem na lodi, jezdit popelářským au-tem, řídit kamion a nebo být třeba strojvedoucím. Matyášek chtěl, snad od doby, co poprvé promluvil, jezdit vlakem. Obdivoval pana průvodčího. Ale pán, který vlak řídil, byl pro něj zbožňovaným idolem. Zkrátka, chtěl být jako on. „To by bylo fajn někdy vozit lidi, prohánět se po kolejích, sledovat návěstidla, troubit před přejezdy," zasnil se Matyášek.

S tátou jednou jeli na výlet. Samozřejmě, že vlakem. Lokálkou do Raškova a zase hezky zpátky. Vláček jede pomalu, trochu to sice drncá, ale ty výhledy z okna! Krajina je tady nádherná. Cesta vede přes malebné vesničky, kde jsou domy s úhlednými zahrádkami a za nimi se rozkládá potemnělý les. Na malém nádražíčku v Jílkově pak mají staré vagónky a drezínu. A z Jílkova to už je jen pár stanic do Raškova, kde Matyášek s tátou vystupovali. Za deset minut jim to totiž jelo zpátky, další spoj pak jel až za dvě hodiny.

Máťa s tátou vystoupili, prohlédli si nádraží a už vyhlíželi příjezd motoráčku. Ten si to pomalu šinul do stanice. A za oknem strojvedoucí. Pro tatínka to bylo velké překvapení. „Vždyť je to Lukáš, kamarád z dětství! Lukáši, Lukáši, ahoj, pa-matuješ si na mě? Seděli jsme spolu v jedné lavici až do devítky," vykřikl radostí tatínek.

„Jirko, kde se tady bereš? To víš, že pamatuju! Tohle je tvůj kluk? Ten je správnej, líbí se ti mašinky? Chlapi, pojďte do vlaku, domluvím se s průvodčím, abyste mohli být u mě v kabině, dlouho jsme se neviděli, tak si musíme popovídat," vysypal ze sebe jedním dechem strojvůdce Lukáš. Táta Jirka s Matyáškem nastoupili do vlaku. Máťa byl v sedmém nebi.

„Já půjdu do kabiny! Uvidím, jak to tam vypadá. Jé a co kdyby…" Matyášek to ani nechtěl domyslet, jaké by to bylo, kdyby se mohl dotknout řídících páček nebo zahoukat před přejezdem. Chvilka, kdy se strojvedoucí domlouval s průvodčím, Matyáškovi připadala jako věčnost. Očima visel na dveřích kabiny. Najednou se otevřely a z nich se ozvalo: „Tak pojďte, chlapi!"

Tatínek vzal Matyáška do náruče a pomalu šel do kabiny. Máťa ani nedýchal. Otevřeli dveře a Matyášek otevřel pusu. „Jůůů, tady toho je, těch tlačítek, kontrolek a všeho možného," zíral jak ve snu. Táta zůstal stát a Máťu si strojvedoucí Lukáš posadil na klín. „Chceš vědět, na co tady všechno je?" Matýsek se nezmohl na slovo a tak jen pokývl hlavou. „Tady tím se otevírají dveře. Tady se brzdí, tady se rozjíždí a tady tady se houká," prozradil Lukáš. „Strejdo, a kdy se houká," za-jímalo Máťu. „Třeba pokaždé, když se vlak blíží k přejezdu nebo do tunelu. A když se třeba rozjíždí u návěstidla. A také proto, abych upozornil zvířátka, že musí pryč z kolejí, aby se jim nic nestalo," vyjmenovával Lukáš.

Matyášek si připadal jak ve snu. Koleje před vlakem ale sledoval hodně pozorně. A najednou uviděl v dálce přejezd. Šťouchl do strojvedoucího. „Strejdo, musíš troubit!," vykřikl a otočil se na Lukáše. Ten se usmál. „Víš co mrňousi, rozdělíme si úkoly." Matyášek se na strejdu nechápavě podíval. Lukáš se usmál ještě víc. „Chlape, já budu řídit vlak a ty budeš houkat." „To je bomba," vykřikl mrňous. A opravdu.

Tak často, jako tentokrát, asi vlak nikdy nehoukal. Matyášek si dal záležet. Užíval si to, jak jen mohl. Jenže cesta pomalu končila a vlak se blížil do cílové stanice. Ještě poslední zahoukání „túúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúú" a vlak zastavil. Lukáš se spokojeně usmíval, měl obrovskou radost, že viděl starého kamaráda a ještě větší radost, že viděl zářit dětské oči. Moc dobře věděl jaké to je, splnit si sen. Vždyť on sám kdysi snil o tom, že jednou bude řídit vlak. S tátou Jirkou si slíbili, že se uvidí znovu a Máťa věděl, že jeho cesta ve strojvůdcovské kabině nebyla poslední.

Matyášek se nemohl dočkat až to všechno budou vyprávět mamince. A taky jí musel předvést jak mašinka houkala. A houkal ještě ve vaně. A možná i v postýlce, než s úsměvem usnul…

Obal knihy Pohádky z nádraží od spisovatele Pavla Petra.

…o autorovi knihy Pohádky z nádražíAutor knihy Pohádky z nádraží Pavel Petr.Pavel Petr, 48 let. Rodák z Mladé Boleslavi se vyučil v oboru Železničář, pracoval jako průvodčí i jako výpravčí na vlečce v mladoboleslavské automobilce. Od malička měl sen, stát se sportovním novinářem. Přes týdeník Bony a časopis automobilky Škoda Mobil se dostal k mikrofonu v Českém rozhlase Region a následně také na Radiožurnálu. Komentoval na čtyřech hokejových světových šampionátech v ledním hokeji i zimní olympiádě v Soči. S druhou manželkou Janou mají syna Matyáše, bydlí v Luštěnicích u Mladé Boleslavi.

…o autorovi ilustrací v knize Pohádky z nádražíIlustrátor knihy Pohádky z nádraží Janis Mahbouli.Janis Mahbouli, 16 let. Tvrdí, že kreslí od dvou let, kdy se snažil vytvářet vodovkami různé jednoduché malby při cestě s rodiči po Austrálii. V současnosti studuje Střední odbornou školu cestovního ruchu a grafického designu v Pardubicích. V budoucnu by se chtěl živit jako televizní komentátor nebo rozhlasový reportér. Baví ho malba barvami, má navíc zájem o tradice a kultury různých států světa. Jednou si přeje mít velmi barevný a kontrastní byt. Pohádky z nádraží jsou jeho premiérou ve světě knižních ilustrací. Věří, že z ní bude hodně čerpat.

Autor: Redakce

14.8.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Indický film vznikal v Praze
DOTYK.CZ

Praha různýma očima - jako dějiště bollywoodského snímku i v díle ruského poety

Sobotka bude mít dostavení s ministry, zhodnotí práci vlády

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) příští týden absolvuje další dvě bilanční schůzky s ministry, při kterých v závěru volebního období rekapituluje splněné a nesplněné části vládního programového prohlášení. V pondělí bude jednat s ministrem pro lidská práva a legislativu Janem Chvojkou (ČSSD), v úterý s ministryní pro místní rozvoj Karlou Šlechtovou (za ANO). Sdělil to dnes tiskový odbor Úřadu vlády.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Praha - Opravny a opravárny zažívají velký návrat. Recyklace odpadů se stala pro lidi přirozeností, nyní začínají přemýšlet, jak množství odpadu minimalizovat. Vyhledáním opraváře šetří nejen přírodu, ale někdy i peníze. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení