VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Operní hit Čert a Káča dnes hrají v Šárce. Loni přišlo 16 tisíc lidí

Praha 6 - Přírodní divadlo 
v Šárce je ideálním místem pro uvádění operních představení s neopakovatelnou atmosférou a uměleckými zážitky pro mnoho tisíc diváků.

6.9.2014
SDÍLEJ:

Představení Dvořákovy opery Rusalka v přírodním divadle v Divoké Šárce v podání umělců pražského Národního divadla.Foto: Milan Jaroš

Oblíbenost a popularita těchto představení vzrůstá. V loňském roce se pod širé nebe vrátila Smetanova Prodaná nevěsta s návštěvností kolem 16 tisíc diváků.

Letos se otevře Šárecké údolí jubilejnímu desátému představení s operou Antonína Dvořáka Čert a Káča. Koná se dnes ve 14 hodin (vstup je zcela zdarma) tradičně v rámci oslav Dne Prahy 6 a se sólisty a souborem opery Národního divadla.

Pohádka o čertu a Káče vyšla v Českých pohádkách Boženy Němcové. Pro divadlo ji upravil J.K.Tyl a k těmto dvěma jménům se přidalo ještě jméno Antonína Dvořáka.

Jeho osmá opera Čert a Káča vznikla ve skladatelově bohatém tvůrčím období let 1898 - 1899 se všemi předpoklady pro žertovnou pohádku: poezie, humor, realismus a k tomu živelná česká hudebnost, lidový venkovský valčík a polka, divoké čertovské taneční ballabile stejně jako noblesní zámecká polonéza.

Hlediště mezi stromy

To všechno slibuje uvedení Dvořákova díla v půvabném Šáreckém přírodním prostředí, kde diváci sedí bez komfortu na mezích mezi stromy. Odměnou jim bude Dvořákova jiskřivá melodičnost hudby v ohnivých scénách operního kolektivu Národního divadla a Pražského komorního baletu.

Inscenace Renée Nachtigallové a Jany Divišové jistě neumístí pohádkový příběh 
s lidovými postavami Jirkou, Káčou, venkovským lidem 
i panstvem s pekelnou cháskou do prostoru nijak určitě,ale rezervovaně zůstane na zobrazením neutrální přírody, která operu neruší, naopak ji mnohdy pozvedá.

Především ovšem režie pracuje se sólisty, zejména připomenu partie prostého ovčáka Jirky (Martin Šrejma), živelný rytmus Káči (Kateřina Jalovcová), symbol čerta a pekla vůbec Marbuel (Luděk Vele) nebo představitelka jiného světa, vznešená paní kněžna (Yvona Škvárová).

Představení doplní i balet

K základní pěvecké výzbroji opery patří ještě mnohotvárné vypracování zpěvu dalších sólistů, podobně i zástup sboru, nastudovaný Pavlem Vaňkem. K širokému rejstříku nálad přispěje balet v choreografii Pavla Šmoka a Kateřiny Dedkové. Pro vyslovení Dvořákovy hudby a vedení sólistů je tu orchestr opery Národního divadla s dirigentem Janem Chalupeckým. 

Uvedení Dvořákovy poutavé pohádkové opery Čert a Káča v přírodním divadle v Šárce jistě potěší jak nadšené laiky, tak náročného posluchače operního odkazu mistra.

Zdeněk Vokurka

Autor: Redakce

6.9.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Premiér Bohuslav Sobotka vystoupil 26. května v Praze na tiskové konferenci.
17

Sobotka bude mít dostavení s ministry, zhodnotí práci vlády

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Praha - Opravny a opravárny zažívají velký návrat. Recyklace odpadů se stala pro lidi přirozeností, nyní začínají přemýšlet, jak množství odpadu minimalizovat. Vyhledáním opraváře šetří nejen přírodu, ale někdy i peníze. 

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Praha – Neúnavná občanská iniciativa může slavit úspěchy. Ve Staré Krči se právě díky úsilí místních podařilo prosadit zřízení nového přístřešku u autobusové zastávky Nad Havlem. Radní Prahy 4 pro oblast územního rozvoje Alžběta Rejchrtová (Trojkoalice/Zelení) v té souvislosti ocenila roli aktivních občanů v čele s Vladimírem Hroudou.

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp se podle očekávání nestal členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Senát dnes vzal na vědomí stanovisko své volební komise, že Srp jako bývalý člen předlistopadové komunistické strany nesplňuje zákonnou podmínku spolehlivosti. O Srpově nominaci do rady tak horní komora ani nerozhodovala. Srp se jednání Senátu nezúčastnil.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení