Šestadvacet autorů, mužů a žen působících v různých složkách policie po celé republice, přihlásilo do klání o pomyslné vavříny 125 barevných i černobílých snímků. Ty pak posuzovali porotci nejen z řad pořadatele a zástupci Muzea Policie ČR, ale při hodnocení nechyběli ani umělečtí fotografové a zástupci Nadace Policistů a hasičů.

Vybrat 50 nejzdařilejších prací a z nich pak ještě pět těch, které budou oceněny, nebyl snadný úkol. Vyplývá to ze slov Petry Srnkové z Kriminalistického ústavu Praha. Zaslané snímky jsou totiž velmi zdařilé jak z uměleckého hlediska, tak i z pohledu technického zpracování.

A znovu je dobré připomenout: soutěžící z Prahy a okolí v takto silné konkurenci obstáli víc než výtečně. Z pětice „bodovaných" míst nakonec mimo region putovaly jen ceny za první a pátou příčku.

„Druhé místo s fotografií pod názvem Daktyloskopie obsadil Milan Olšák z územního odboru Praha-venkov: Západ," připomněla Markéta Johnová ze středočeského policejního ředitelství. Tedy z centrály na Zbraslavi, kam také putovalo ocenění za třetí příčku. Vybojoval ji Richard Sehnal ze středočeské krajské kriminálky. Co představuje jeho snímek s poněkud neobvyklým názvem Valachovo ouha, který si získal velké sympatie poroty, organizátoři neprozradili. Však zájemci mají čtyři měsíce na to, aby se do muzea na Karlově zašli podívat!

Čtvrté místo pak získala policistka z Prahy. Petra Krausová zabodovala se svým Vloupáním. „Vítězkou soutěže se stala Jana Charouzková z Ústeckého kraje, která zaslala fotografii nazvanou Daktyloskopická stopa trochu jinak, a na pátém místě skončila fotografie s názvem Láhev jako útočná zbraň od Jana Chalupy z Moravskoslezského kraje," doplnila Srnková výčet nejúspěšnějších.

Soutěžní fotografie nejenom přibližují práci kriminalistických techniků na místě činu i expertů v laboratořích, ale ty nejzdařilejší snímky také pomohly dobrá věci. Byly totiž vydraženy v rámci oslav 11. výročí existence Nadace Policistů a hasičů, známé především péčí o rodiny těch, kteří se o své blízké sami nemohou postarat kvůli těžkému zranění, či dokonce úmrtí v rámci výkonu služby.

Výtěžek přinesl do jejího rozpočtu 37 tisíc korun. Ostatně – právě to bylo od počátku jedním z hlavních cílůsoutěže, připomněl ředitel Kriminalistického ústavu Praha Pavel Kolář.

„V rámci oslav výročí našeho útvaru jsme nemysleli jen na sebe, ale chtěli jsme udělat dobrou věc a nějakým způsobem pomoci nadaci,"vysvětlil, jak se zrodila myšlenka vyzvat policisty a občanské zaměstnance policie z celé republiky k účasti v soutěži.