Šampion z roku 2010 - několikanásobný mistr ČR Václav Kroutil z Prahy - letos skončil na druhém místě. Na třetí příčce se umístil Mateusz Ganc z Polska, který v předchozích dvou ročnících obsadil druhou pozici. První trojici dělily těsné bodové rozdíly, sdělil předseda pořadatelské České Yoyo Asociace (CYA) Jan Kordovský.

O vítězi rozhodla odborná mezinárodní porota, která vystoupení hodnotila body podle kvality provedení a obtížnosti jednotlivých triků. Podle Kordovského se princip soutěže vzdáleně blíží například ke krasobruslení. "S návštěvností přesahující 1400 lidí a počtem soutěžících přes 200 se tato akce stala největší yoyo akcí na světě," uvedl po skončení letošního ročníku šampionátu Kordovský.

Českou stopu letos zanechal i Michal Jaško, který obsadil první příčku v kategorii, v níž má závodník na každé ruce jedno jojo. "Za ním skončil Lorenzo Sabatini z Itálie a jako třetí se umístil Stephen Langley z Velké Británie," uvedl Kordovský.

Příznivci populární sportovní disciplíny obsadili divadlo Archa už v sobotu, kdy se odehrávaly především kvalifikace do finálových částí. Dnešní program začal kategorií freehand, v rámci níž soutěžící nemá jojo přivázané k prstu a na konci provázku je protizávaží. Obtížné triky, které především mladí soutěžící předváděli za doprovodu vybrané hudby, často vyvolávaly bouřlivý aplaus publika. Někteří z přihlížejících si krátili čas tím, že se věnovali svým vlastním jojům.

Závodníci z 30 zemí

Letošního ročníku šampionátu se podle Kordovského účastnili závodníci ze zhruba 30 evropských zemí. Mezi přihlášenými účastníky byli v mezinárodní otevřené divizi i zástupci mimoevropských zemí, na akci dorazili hosté z Japonska, Číny, USA, Hong Kongu nebo Kanady.
Letos se mezi soutěžními kategoriemi objevily i dvě novinky, ve kterých se podle organizátorů na světě doposud nikdy nesoutěžilo. První novinkou byla soutěžní divize pro ženy. Druhou pak divize "Artistic Performance", tedy umělecký výstup, v níž se hodnotí spíš kreativita než kvalita jojování.

Návštěvníci šampionátu mohli vedle sledování výkonů závodníků využít služeb několika stánků, které nabízely vše související s jojováním. Soutěžní klání doplnila i různá exhibiční vystoupení.

Mistrovství Evropy se předloni konalo po 57 letech. Předtím se poprvé a na dlouhou dobu naposledy šampionát odehrál v roce 1953. Počátky jojování sahají až do starověku. Archeologové objevili zmínky o této kratochvíli na hliněných discích ze starého Řecka, podobné nálezy se vyskytly i na území Egypta a Číny. Moderní éra joja začala v USA kolem let 1928 až 1929. Od té doby se sport dynamicky vyvíjí. Mění se tvar joja i materiál, z něhož se vyrábí. CYA pořádá od roku 2004 i mistrovství republiky.