VYBRAT REGION
Zavřít mapu

NG vystaví snímky buddhistických mnišek, má záštitu dalajlamy

Praha - Výstavu fotografií buddhistických mnišek z Himálaje otevře v době pražské návštěvy tibetského dalajlamy Národní galerie. Autor snímků Olivier Adam poskytl galerii svůj cyklus Buddhovy dcery. Pracuje na něm v severní Indii blízko Dharamsaly, v místě, kde v roce 1959 dalajlama a tisíce tibetských uprchlíků našli útočiště po vpádu Číny do Tibetu. Výstava v Praze se koná pod záštitou dalajlamy a jako součást doprovodného programu konference Forum 2000, řekl v pondělí ředitel NG Jiří Fajt. V paláci Kinských bude přístupná od 19. října do 28. února.

26.9.2016
SDÍLEJ:

Z cyklu Olivera Adama, Buddhovy dceryFoto: Web Národní galerie

Tibetský duchovní vůdce přijede na Forum 2000, které před 20 lety založil tehdejší český prezident a dalajlamův přítel Václav Havel. Veřejnost se bude moci s dalajlamou setkat na přednášce 19. října. Vernisáže výstavy se dalajlama z časových důvodů pravděpodobně nezúčastní.

Fotograf a jeho žena dokumentují život mnišek 

Dalajlama, nositel Nobelovy ceny za mír za rok 1989, na konferenci přijel naposledy v roce 2013. Na pozvání prezidenta a někdejšího disidenta Havla přijel do Československa poprvé 2. února 1990. Od té doby navštívil Prahu ještě několikrát, jeho návštěva pokaždé vzbudí kritiku Číny. S Václavem Havlem se sešel ještě krátce před jeho smrtí v prosinci 2011.

Fotograf Olivier Adam spolu se svou ženou, novinářkou Dominque dokumentují již více než osm let cestu buddhistických mnišek v Himálaji. Výstavu v paláci Kinských, sídle stálé expozice asijského umění, pořádá NG ve spolupráci s neziskovou organizací Most Pro Tibet, která podporuje vzdělanost a zlepšování životních podmínek tibetských dětí, seniorů, buddhistických mnichů a mnišek.

Projekt pomáhá vzdělání dívek a žen 

Na výstavě či na webu je možné zakoupit speciální tisky fotografií. Výtěžek z prodeje půjde na vzdělání dívek a žen a zlepšení jejich základních životních podmínek v klášterních školách v severní Indii. Projekt je zaměřen také na uchování tibetské kultury a tradic.

V roce 1987 byl založen Projekt tibetských mnišek (Tibetian Nuns Project). Díky němu byly otevřeny základní i vyšší školy a vzrostla vzdělanost mnišek, která jim mimo jiné umožnila praktikovat filozofické debaty, dříve přístupné pouze mnichům, či studovat buddhistickou filozofii.

Fotograf pracuje pro kancelář dalajlamy

V prosinci letošního roku se dvacet mnišek stane vůbec poprvé PhD absolventkami buddhistické filozofie. Díky tomu se pak mohou stát učitelkami v ženských klášterech. Obřadu se zúčastní dalajlama, který rovnoprávnost žen v buddhismu velice podporuje.

Olivier Adam působí také jako učitel na škole fotografie Augusta Renoira v Paříži. Hlásí se k humanistické tradici ve fotografii. Přispívá do anglických i francouzských časopisů, pravidelně pracuje také pro kancelář dalajlamy jako fotograf během jeho návštěv v Evropě.

Čtěte také: Nové Himálajské centrum vystaví snímky Havla s dalajlamou

Autor: ČTK

26.9.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Opravář. Ilustrační foto.

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Nový přístřešek v tramvajové zastávce Nad Havlem
2

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp se podle očekávání nestal členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Senát dnes vzal na vědomí stanovisko své volební komise, že Srp jako bývalý člen předlistopadové komunistické strany nesplňuje zákonnou podmínku spolehlivosti. O Srpově nominaci do rady tak horní komora ani nerozhodovala. Srp se jednání Senátu nezúčastnil.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Co je pro někoho stará veteš, jinému poslouží. Zaklínadlo zní: Re-Use

Praha – Pomoci vdechnout nový život starým věcem mají takzvaná Re-Use centra, která umožní nacházet uplatnění pro starší, avšak stále funkční či využitelné předměty. Ty by jinak kvůli své nemodernosti skončily v odpadu. Po vzoru Vídně nebo třeba Budapešti začíná magistrát hledat vhodné prostory pro spuštění pilotního projektu – dobře dostupnou krytou halu. Či více hal: buď pro otevření hlavního Re-Use centra, nebo několika center menších.

Na ozdravné pobyty pro děti ze smogových oblastí půjde 40 milionů

Praha - Na ozdravné pobyty dětí, žijících ve smogových oblastech, půjde 40 milionů korun z Národního programu Životní prostředí. Žádat o ně mohou školy, školky a nově i dětské skupiny, a to od 4. září. Oproti dřívějším dotacím je nyní podmínkou, aby byl pobyt spojený s ekologickou výchovou. V dnešní tiskové zprávě to sdělilo ministerstvo životního prostředí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení