VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Národní muzeum bývalo svědkem pohnutých dějin

Nové Město -/ZAŠLÁ SLÁVA PRAŽSKÝCH MÍST/ Historická budova trpěla ve dvacátém století tím, že se do ní stále někdo strefoval.

31.7.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Martin Divíšek

Už příští rok začne několikaletá rekonstrukce historické budovy Národního muzea, která je nyní už v tak špatném stavu, že bez radikálního zásahu by musela být v dohledné době uzavřena.

Jeden ze symbolů Prahy se jako neoddělitelná součást Václavského náměstí stal svědkem mnoha dramatických okamžiků významných pro naše dějiny a mnohdy při tom utrpěl šrámy, které se podepsaly pod jeho špatný stav.

Národní muzeum bylo založeno jako „Vlastenecké muzeum“ už v roce 1818 a prvního stálého sídla se dočkalo o rok později v Šternberském paláci na Hradčanech.

Smetanovo náměstí neprošlo

Ještě v první polovině 19. století se uvažovalo o výstavbě velkorysého střediska kultury na Smetanově náměstí, jehož součástí by se stalo i muzeum. Z plánů sešlo, a tak se rozrůstající sbírky se stěhovaly do Nostického paláce na Příkopě. Kapacitně však toto místo brzy nestačilo, a tak se opět začalo přemýšlet o novostavbě. Zemský výbor chtěl muzeum umístit na Karlovo náměstí, ale radním se tento nápad nelíbil. Později se rozhodli pro pozemek, na kterém rozlehlá budova muzea dodnes stojí.

Stavba začala v roce 1885 a o šest let později se prováděly již dokončovací práce. Náklady se nakonec vyšplhaly na dva miliony zlatých. V rámci stavby se vedly spory o umístění jezdecké sochy sv. Václava. Dnes by si ji jen málokdo dokázal představit jinde než samostatně v horní části Václavského náměstí, ale před sto dvaceti lety architekt a stavitel muzejní budovy Josef Schulz prosazoval, aby byl monumentální bronzový pomník umístěn na muzejní rampu, která stála na místě dnešních schodů vedoucích ke kulturnímu stánku.

Poškození objektu nejen za války

Ve 20. století se muzejní budova stala přímým účastníkem pohnutých dějin národa. Na konci druhé světové války muzeum zasáhla letecké bomba, která vážně poškodila střední trakt s pracovnami a zoologickými sbírkami.

„Budovy do dnešních dnů nejvíc poškodil zub času, magistrála, otřesy a exhalace, a potom též i to, že se do ni někdo často trefoval. Německá armáda, sovětská armáda a čeští raziči tunelů,“ uvedl ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Ačkoli se nutné opravy prováděly, do budovy se jinak ve dvacátém století prakticky neinvestovalo, takže se její stav průběžně zhoršoval až do dnešní podoby, kterou lze nazvat jako havarijní.

„Pokud by nedošlo ke generální opravě, hrozilo by těžké, nevratné poškození. Budovu udržujeme v provozu jen s vypětím všech si,“ dodal Lukeš, podle kterého bude po dokončení rekonstrukce v roce 2015 čekat na návštěvníky jedno z nejmodernějších muzeí v Evropě, s poučnými, ale i vkusně zábavnými expozicemi s dvojnásobným počtem exponátů na širším výstavním prostoru.

JAN PUCI

31.7.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Nový přístřešek v tramvajové zastávce Nad Havlem
2

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Miloš Zeman a Karel Srp starší. Ilustrační foto.
5

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Co je pro někoho stará veteš, jinému poslouží. Zaklínadlo zní: Re-Use

Praha – Pomoci vdechnout nový život starým věcem mají takzvaná Re-Use centra, která umožní nacházet uplatnění pro starší, avšak stále funkční či využitelné předměty. Ty by jinak kvůli své nemodernosti skončily v odpadu. Po vzoru Vídně nebo třeba Budapešti začíná magistrát hledat vhodné prostory pro spuštění pilotního projektu – dobře dostupnou krytou halu. Či více hal: buď pro otevření hlavního Re-Use centra, nebo několika center menších.

Na ozdravné pobyty pro děti ze smogových oblastí půjde 40 milionů

Praha - Na ozdravné pobyty dětí, žijících ve smogových oblastech, půjde 40 milionů korun z Národního programu Životní prostředí. Žádat o ně mohou školy, školky a nově i dětské skupiny, a to od 4. září. Oproti dřívějším dotacím je nyní podmínkou, aby byl pobyt spojený s ekologickou výchovou. V dnešní tiskové zprávě to sdělilo ministerstvo životního prostředí.

Ztraceným lidem v lesích pomohou záchranné tabulky

Praha - Body záchrany. Tak se jmenují destičky se speciálním kódem, s jehož pomocí hasiči či záchranáři lehce lokalizují člověka v nouzi. V pražských lesích jich nově přibylo 29.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení