VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na aukci v Praze se vydražil další Preislerův obraz

Praha - V hlavním městě se v neděli vydražil další obraz Jana Preislera, jednoho z průkopníků tuzemské moderní malby. Kupec za jeho návrh mozaiky pro někdejší Zemskou banku v Praze zaplatí bez dvacetiprocentní aukční přirážky 3,1 milionu korun. V neděli to řekl Jiří Rybář, jednatel společnosti 1. Art Consulting Brno – Praha, která aukci v Topičově salonu pořádala. Naposledy se prodal Preislerův obraz při dražbě minulý týden.

9.10.2016
SDÍLEJ:

Aukce v Topičově salonu. Ilustrační foto. Foto: www.acb.cz

Novou majitelku našel před týdnem při aukci, kterou pořádala aukční síň European Arts, Preislerův obraz Tři dívky v lese. Vydražen byl bez aukční přirážky za 6,5 milionu korun. Nad hranicí milionu tak bylo v Česku při dražbě prodáno včetně dnešního obrazu zatím jen sedm Preislerových ma­leb.

V aukci bylo 170 děl

V neděli prodaný Preislerův olej doplňují v jednom rámu čtyři grafické listy Bedřicha Havránka s přírodními výjevy. Rozměrný obraz je součástí triptychu a jeho námětem je česání jablek dvěma hochy.

Společnost 1. Art Consulting v neděli kupcům nabídla na 170 děl zejména českých umělců 19. až 21. století, zhruba 70 procent z nich se podle Rybáře prodalo a sběratelé za ně utratili přes 17 milionů korun.

Nabízela se dílo Sklenáře i Zrzavého

Druhým nejdráže prodaným dílem byl olej na plátně od Otakara Nejedlého s názvem Lodě na Cejlonu. Vyvolávací cena začínala na 450 tisíc korun, nový majitel ho získal bez přirážky za 1,7 milionu korun. Žádné jiné dílo milionovou hranici podle Rybáře už nepřekročilo.

Velký zájem měli kupující ale o grafiky Zdeňka Sklenáře, u kterých se prodejní cena proti vyvolávací téměř zdesetinásobila. Například jeho litografie Čínský znak se prodala za 150 tisíc korun, vyvolávací cena byla 18 tisíc korun.

V nabídce aukce bylo i Zátiší s hruškami od Jana Zrzavého. Olejomalba z roku 1912 a signaturou Zerzavý, kterou malíř na svých obrazech občas používal, se prodala za vyvolávací cenu tři čtvrtě milionu. K prodeji byl i olej od Zdeňka Sýkory s názvem Skvrny, svého kupce ale nenašel.

Čtěte také: Preislerovy Tři dívky v lese se aukci prodaly za osm milionů Kč

Autor: ČTK

9.10.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Soudní přelíčení. Ilustrační foto.
18

Soud: Námitka o podjatosti Králové v kauze trafik je předčasná

návrh kuchyně v obýváku

Čtyři návrhy kuchyně, která bude součástí obýváku

Britové: V Praze se cítíme bezpečně

Praha - Co si myslí obyvatelé Spojeného království o útoku v Manchesteru? Mají v české metropoli pocit bezpečí? Šest z nich se svěřilo Pražskému deníku.

Společnost pro vědy a umění ocenila Beňačkovou,Passera i Pomahače

Praha - Pěvkyně Gabriela Beňačková, režisér Ivan Passer, historik Vilém Prečan, herec Stanislav Zindulka nebo plastický chirurg Bohdan Pomahač patřili k osobnostem, jimž dnes udělila svou cenu pražská pobočka krajanské Společnosti pro vědy a umění. Ocenění se předávala v sídle Senátu lidem, kteří se zasloužili o propagaci české vědy a kultury v zahraničí.

AKTUALIZOVÁNO

Je to tady! Kajínek opustil vězení. "Vítej na svobodě," zaznělo na uvítanou

/VIDEO, FOTOGALERIE/- Doživotně odsouzený vrah Jiří Kajínek se dočkal. Dnes o půl dvanácté byla odeslána podepsaná milost prezidentem Milošem Zemanem na Ministerstvo spravedlnosti k dalšímu vyřízení. Krátce po půl druhé pak vyšel branou na svobodu. "Vítej na svobodě," křičeli přítomní na evidentně dojatého muže.

Tipy pro miniaturní zahradu

Chcete zahradničit, ale vaše zahrádka je o velikosti poštovní známky? Je to místečko někde u plotu vnitrobloku nebo třeba vetknuté do zahrádkářské kolonie na pozemku úzkém jak pentle? Nevadí. I tam se dá pěstovat.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies