VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na aukci v Praze se vydražil další Preislerův obraz

Praha - V hlavním městě se v neděli vydražil další obraz Jana Preislera, jednoho z průkopníků tuzemské moderní malby. Kupec za jeho návrh mozaiky pro někdejší Zemskou banku v Praze zaplatí bez dvacetiprocentní aukční přirážky 3,1 milionu korun. V neděli to řekl Jiří Rybář, jednatel společnosti 1. Art Consulting Brno – Praha, která aukci v Topičově salonu pořádala. Naposledy se prodal Preislerův obraz při dražbě minulý týden.

9.10.2016
SDÍLEJ:

Aukce v Topičově salonu. Ilustrační foto. Foto: www.acb.cz

Novou majitelku našel před týdnem při aukci, kterou pořádala aukční síň European Arts, Preislerův obraz Tři dívky v lese. Vydražen byl bez aukční přirážky za 6,5 milionu korun. Nad hranicí milionu tak bylo v Česku při dražbě prodáno včetně dnešního obrazu zatím jen sedm Preislerových ma­leb.

V aukci bylo 170 děl

V neděli prodaný Preislerův olej doplňují v jednom rámu čtyři grafické listy Bedřicha Havránka s přírodními výjevy. Rozměrný obraz je součástí triptychu a jeho námětem je česání jablek dvěma hochy.

Společnost 1. Art Consulting v neděli kupcům nabídla na 170 děl zejména českých umělců 19. až 21. století, zhruba 70 procent z nich se podle Rybáře prodalo a sběratelé za ně utratili přes 17 milionů korun.

Nabízela se dílo Sklenáře i Zrzavého

Druhým nejdráže prodaným dílem byl olej na plátně od Otakara Nejedlého s názvem Lodě na Cejlonu. Vyvolávací cena začínala na 450 tisíc korun, nový majitel ho získal bez přirážky za 1,7 milionu korun. Žádné jiné dílo milionovou hranici podle Rybáře už nepřekročilo.

Velký zájem měli kupující ale o grafiky Zdeňka Sklenáře, u kterých se prodejní cena proti vyvolávací téměř zdesetinásobila. Například jeho litografie Čínský znak se prodala za 150 tisíc korun, vyvolávací cena byla 18 tisíc korun.

V nabídce aukce bylo i Zátiší s hruškami od Jana Zrzavého. Olejomalba z roku 1912 a signaturou Zerzavý, kterou malíř na svých obrazech občas používal, se prodala za vyvolávací cenu tři čtvrtě milionu. K prodeji byl i olej od Zdeňka Sýkory s názvem Skvrny, svého kupce ale nenašel.

Čtěte také: Preislerovy Tři dívky v lese se aukci prodaly za osm milionů Kč

Autor: ČTK

9.10.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Robbie Williams.

Pař jako Rus, zpívá Robbie Williams v novince, kterou přiveze i do Prahy

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

DOTYK.CZ

Praha různýma očima - jako dějiště bollywoodského snímku i v díle ruského poety

/ VIDEO / Většina videí Prahy se zaměřuje na známá místa a pamětihodností, jako je Pražský hrad, Karlův most a Staroměstské náměstí. Ale na Prahu se dá dívat i jinak. Shodou okolností to teď ukazuje hned několik snímků.

Sobotka bude mít dostavení s ministry, zhodnotí práci vlády

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) příští týden absolvuje další dvě bilanční schůzky s ministry, při kterých v závěru volebního období rekapituluje splněné a nesplněné části vládního programového prohlášení. V pondělí bude jednat s ministrem pro lidská práva a legislativu Janem Chvojkou (ČSSD), v úterý s ministryní pro místní rozvoj Karlou Šlechtovou (za ANO). Sdělil to dnes tiskový odbor Úřadu vlády.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení