VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na aukci v Praze se vydražil další Preislerův obraz

Praha - V hlavním městě se v neděli vydražil další obraz Jana Preislera, jednoho z průkopníků tuzemské moderní malby. Kupec za jeho návrh mozaiky pro někdejší Zemskou banku v Praze zaplatí bez dvacetiprocentní aukční přirážky 3,1 milionu korun. V neděli to řekl Jiří Rybář, jednatel společnosti 1. Art Consulting Brno – Praha, která aukci v Topičově salonu pořádala. Naposledy se prodal Preislerův obraz při dražbě minulý týden.

9.10.2016
SDÍLEJ:

Aukce v Topičově salonu. Ilustrační foto. Foto: www.acb.cz

Novou majitelku našel před týdnem při aukci, kterou pořádala aukční síň European Arts, Preislerův obraz Tři dívky v lese. Vydražen byl bez aukční přirážky za 6,5 milionu korun. Nad hranicí milionu tak bylo v Česku při dražbě prodáno včetně dnešního obrazu zatím jen sedm Preislerových ma­leb.

V aukci bylo 170 děl

V neděli prodaný Preislerův olej doplňují v jednom rámu čtyři grafické listy Bedřicha Havránka s přírodními výjevy. Rozměrný obraz je součástí triptychu a jeho námětem je česání jablek dvěma hochy.

Společnost 1. Art Consulting v neděli kupcům nabídla na 170 děl zejména českých umělců 19. až 21. století, zhruba 70 procent z nich se podle Rybáře prodalo a sběratelé za ně utratili přes 17 milionů korun.

Nabízela se dílo Sklenáře i Zrzavého

Druhým nejdráže prodaným dílem byl olej na plátně od Otakara Nejedlého s názvem Lodě na Cejlonu. Vyvolávací cena začínala na 450 tisíc korun, nový majitel ho získal bez přirážky za 1,7 milionu korun. Žádné jiné dílo milionovou hranici podle Rybáře už nepřekročilo.

Velký zájem měli kupující ale o grafiky Zdeňka Sklenáře, u kterých se prodejní cena proti vyvolávací téměř zdesetinásobila. Například jeho litografie Čínský znak se prodala za 150 tisíc korun, vyvolávací cena byla 18 tisíc korun.

V nabídce aukce bylo i Zátiší s hruškami od Jana Zrzavého. Olejomalba z roku 1912 a signaturou Zerzavý, kterou malíř na svých obrazech občas používal, se prodala za vyvolávací cenu tři čtvrtě milionu. K prodeji byl i olej od Zdeňka Sýkory s názvem Skvrny, svého kupce ale nenašel.

Čtěte také: Preislerovy Tři dívky v lese se aukci prodaly za osm milionů Kč

Autor: ČTK

9.10.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Řidič autobusu. Ilustrační foto.

Může stávka řidičů ochromit spojení Prahy s okolím?

Byt. Ilustrační foto.

Developeři letos v Praze prodají zhruba 6500 bytů

Údržba trati pro tramvaje ovlivní i provoz autobusů

Praha – V úseku Hradčanská–Prašný most nepojedou v noci na pátek tramvaje. Údržba trati si vyžádá obousměrné přesušení provozu, které začíná 50 minut po půlnoci a skončit má 20 minut před pátou ranní. Bude se to týkat tří linek, jejichž trasy budou odkloněny přes zastávku Pražský hrad.

AUTOMIX.CZ

Na prodej je Tatra 613 s mrazivou minulostí. Sloužila u KGB

Tu a tam se na aukčních portálech objeví něco opravdu speciálního. Jako třeba československá Tatra 613, která sloužila sovětské tajné službě KGB. Zvláštní také je, že je na prodej ve Spojených státech amerických.

Odborník: Praze pomůže, když zakročí proti vozům bez filtrů

Praha - Kromě nízkoemisní zóny by pražskému ovzduší pomohlo zejména zakročení proti autům, která mají odstraněný povinný filtr pevných částic. To tvrdí dopravní odborník Vratislav Filler ze sdružení Auto*Mat.

Praha 12 neschválila rozpočet se schodkem 162 milionů korun

Praha - Městská část Praha 12 stále nemá schválený rozpočet pro letošní rok. Zastupitelstvo městské části v úterý nepřijalo návrh, podle něhož měly výdaje dosáhnout 434 milionů korun a příjmy 272 milionů. V úterý to sdělila Eva Burianová z radnice. Praha 12 je poslední městskou částí, která dosud hospodaří v rozpočtovém provizoriu bez schváleného rozpočtu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies