VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Muzeum ovládly 'zlaté české ručičky'

Praha - V nové budově Národního muzea (dříve Federálního shromáždění) je otevřena do 30. dubna 2012 v přízemních sálech výstava upozorňující na Vynálezce a vynálezy. Exponáty připomínají a pro někoho i odhalují chytré hlavy a šikovné ruce českých a moravských vynálezců a objevitelů.

1.11.2011
SDÍLEJ:

Nová budova Národního muzea vzniká z bývalé pražské burzy, později federálního shromážnění a sídla Rádia Svobodná Evropa.Foto: DENÍK/Jiří Koťátko

Téměř dvě desítky osobností se posmrtně sešly, aby v jediném prostoru a současném čase prostřednictvím vystavených předmětů oživily, překvapily, zaujaly, ale i pobavily návštěvníky muzea. Jak už mívají velkoplošné výstavy v Národním muzeu ve zvyku, i tato potrvá víc než půl roku.

Jistě bylo obtížné domluvit výpůjčky ze sesterských institucí; z Národního technického muzea v Praze a Technického muzea v Brně. A také je přivézt a nainstalovat v nepříliš vstřícných prostorách bývalého Federálního shromáždění.

Při výběru sítem pochybností a zamítavých rozhodnutí nakonec prošli bratranci Veverkové, kterým je věnován dokonce odstavec v učebnicích dějepisu, coby vynálezcům ruchadla. Prokopu Divišovi nezabránilo církevní vzdělání, aby jako fyzik nesestrojil bleskosvod, i když blesk byl, jak se věřilo, posel Boží.

Stejně tak prožil většinu života Johann Gregor Mendel za klášterními zdmi a přesto jeho cílevědomá snaha dokázat vliv dědičnosti při křížení vybraných druhů hrachu měla úspěch. Položil tak, po osmi letech pokusů, základní kámen budoucí genetice.

Život doktora Jana Janského se kdysi stal předlohou pro filmové zpracování a tak se zpopularizoval jeho objev rozdělení životodárné lidské tekutiny do čtyř krevních skupin, mezinárodně uznávaných.

K nejvzácnějším exponátům patří Nobelova cena Jaroslava Heyrovského, který sestrojil světově uznávaný polarograf, anebo Wichterlova kontaktní čočka, která už za minulého režimu pronikla až do USA.

Kromě tohoto skromného výčtu rodáků z Čech a Moravy chce výstava Vynálezci a vynálezy upozornit i na naše další známé i pozapomenuté předky.

Čeština je jazyk bohatý a tak by se neměla jeho skvostná vlastnost opomíjet. Vynálezci jsou ti, kteří v oblasti techniky, fyziky, chemie… vynalezli nový přístroj nebo postup.

Objevitelé a že jich na této výstavě není málo se podepisují pod objevy, které se týkají vědy, lékařství, biologie. Nebylo by spravedlivé, s ohledem na naši mateřštinu, rozšířit titul expozice na vynálezce a objevitele?

Všechno nasvědčuje, že si pan generální ředitel Michal Lukeš splnil svůj dlouholetý sen. Nemuset vystavovat jen sbírky přírodní, ale také technické, patřící svým původem, zařazením a prezentací do příslušných muzeí. A přitom depozitáře praskají ve zdech, když se, vzhledem k několikaleté rekonstrukci historické budovy, musely uskladnit do náhradních prostor a zmizet tak návštěvníkům z očí.

Inka Ciprová

1.11.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

20 metrů vysoká rozhledna s 98 schody má tvar trojbokého jehlanu. Vytvořena bude z přírodního dřeva, a to z akátu, dubu a modřínu. Konstrukci doplní ocelové prvky.

KRÁTCE: Doubravka vyroste do konce září

Ilustrační foto

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

Kde rodit? Dilema i pro Pražanky

Praha - Některým středočeským nemocnicím podstatně přibývají klientky z Prahy. Na druhou stranu jsou i velké pražské nemocnice cílem pro mnoho rodiček ze Středočeského kraje.

Pražská zoo se loučila s lachtanem Mamutem. Návštěvníkům představila jeho brášku

Praha /VIDEO/ - V pondělí měli návštěvníci Zoo Praha jednu z posledních příležitostí spatřit lachtana Mamuta, který v nejbližších dnech poputuje do nového domova v Německu. Jeho místo v expozici zaujme mládě, které se narodilo 26. května a lidé jej od tohoto pondělí mohou pravidelně vídat v bazénu v určený čas.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Showman Robbie Williams zaměstnal manželku, tatínka i snoubence

/RECENZE, VIDEA, FOTOGALERIE/ Pro více než 50 tisíc fanoušků zpíval v nablýskané show zpěvák, bavič a tanečník. Pomyslnou tečku za letošními mega open airy udělal současný popový král Robbie Williams. Příjemným překvapením byla tentokrát i disco legenda Erasure, která rozhodně nebyla nutným zlem jako většina předkapel. Diváky příjemně "předvařila".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení