VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Londýnské Národní divadlo dorazí do Aera

Žižkov - Libry a sváteční róby nechte doma a vyrazte do kina.

27.5.2009
SDÍLEJ:

HVĚZDA NA ŽIŽKOVĚ. Helen Mirren se představí i pražským divákům - prostřednictvím unikátního přenosu z Národního divadla v Londýně.Foto: Kino Aero

Na představení prestižního divadelního souboru s oskarovou herečkou v hlavní roli jen tak v džínech do kina, k tomu limonádu nebo pivo.

To je možné pouze v rámci unikátního cyklu přímých přenosů z londýnského Národního divadla, které přináší žižkovské kino Aero. Jako první se představí hra Faidra z londýnského Národního divadla.

Na operu bylo vyprodáno

Projekt navazuje na nesmírně úspěšnou sezónu přímých přenosů z Metropolitní opery v New Yorku, které kina Aero a Světozor promítala v minulých měsících. „Všechna představení opery z New Yorku byla hned vyprodána, jednalo se tedy o velice úspěšný projekt,“ říká Nora Eckhardtová z kina Aero a dodává: „Složení diváků bylo různorodé, od opravdových milovníků opery, kteří se na představení oblékli do společenského oděvu jako do opery, po mladé lidi, zatím nepříliš operou dotčené, kteří se oblékli normálně, jako do kina a klidně při představení popíjeli zakoupené nápoje, což je v našem kině možné.“

„Předpokládáme, že složení publika činohry bude přeci jen odlišné, očekáváme ale velký zájem, který nám potvrzuje i počet prodávaných vstupenek. Činoherní publikum je v Praze velice silné,“ pokračuje Martin Cikánek, který má projekt přímých přenosů divadelních představení na starost.

Pilotním představením, které ve čtvrtek 25. června v 19.30 hodin kino Aero a další 4 kina po celé České republice přinesou divadelním příznivcům, bude klasická tragédie Faidra s oscarovou herečkou Helen Mirrenovou v titulní roli.

FAIDRA

Jean Racine (v překladu Teda Hughese)

Faidrou zmítá neuhasitelná touha po nevlastním synovi. V domnění, že její nezvěstný muž Théseus je mrtev, dává průchod svým nejtemnějším citům a její život se tak mění v noční můru. Théseus se znenadání vrací živ a zdráv a Faidra ze strachu před tím, že její hanba bude odhalena, obviňuje svého nevlastního syna ze znásilnění. Vše končí krveprolitím.

Racine čerpal látku ke své hře u Euripida. Snažil se ukázat, že zhoubná vášeň neničí je ty, kdo jí podlehnou, ale i lidi jim blízké.

Hlavní roli v této divadelní hře ztvární Helen Mirren. Racineův původní text přeložil do dynamického volného verše již zesnulý básník Ted Hughes, Dvorní básník královny Alžběty II. Režie se ujal Nicolas Hytner, umělecký ředitel Národního divadla v Londýně.

„Přímé přenosy NTlive jsou rozhodně velkým experimentem, ale je nám jasné, že někdo to zkusit musí. A pokud to má někdo zkusit, musíme to být právě my,“ uvádí Nicholas Hytner, ředitel Národního divadla v Londýně, který se zároveň ujal i režie Faidry.

Celková délka přenosu je odhadována na 150 min. Samotnému divadelnímu představení bude předcházet 30 minutová upoutávka, která zavede diváky do zákulisí Národního divadla v Londýně a představí jim vznik a přípravy této inscenace. Délka samotné inscenace bude 120 min. Vstupné činí 350 Kč. Přímý přenos do České republiky je uváděn s českými titulky, opět v HD digitální kvalitě, pomocí satelitu přímo z budovy Národního divadla na londýnském Southbank, do 150 kin po celé Velké Británii a Evropě.

Organizátoři přímých přenosů opery i činohry jsou připraveni uspokojit poptávku diváků po představeních i v příští divadelní sezóně. „Již třetí týden prodáváme vstupenky na přenosy opery na příští divadelní sezónu, ve které uvedeme například Toscu, Aidu, Carmen, Turandota či Růžového kavalíra, a jen během prvního týdne jsme prodali přes 3000 vstupenek. Předpokládáme tedy, že budou všechna místa brzy vyprodána,“ doplňuje Cikánek. Kromě opery se na podzim budou přenášet minimálně další tři představení z Londýna.

Autor: Jan Piroch

27.5.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Opravář. Ilustrační foto.

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Nový přístřešek v tramvajové zastávce Nad Havlem
2

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp se podle očekávání nestal členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Senát dnes vzal na vědomí stanovisko své volební komise, že Srp jako bývalý člen předlistopadové komunistické strany nesplňuje zákonnou podmínku spolehlivosti. O Srpově nominaci do rady tak horní komora ani nerozhodovala. Srp se jednání Senátu nezúčastnil.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Co je pro někoho stará veteš, jinému poslouží. Zaklínadlo zní: Re-Use

Praha – Pomoci vdechnout nový život starým věcem mají takzvaná Re-Use centra, která umožní nacházet uplatnění pro starší, avšak stále funkční či využitelné předměty. Ty by jinak kvůli své nemodernosti skončily v odpadu. Po vzoru Vídně nebo třeba Budapešti začíná magistrát hledat vhodné prostory pro spuštění pilotního projektu – dobře dostupnou krytou halu. Či více hal: buď pro otevření hlavního Re-Use centra, nebo několika center menších.

Na ozdravné pobyty pro děti ze smogových oblastí půjde 40 milionů

Praha - Na ozdravné pobyty dětí, žijících ve smogových oblastech, půjde 40 milionů korun z Národního programu Životní prostředí. Žádat o ně mohou školy, školky a nově i dětské skupiny, a to od 4. září. Oproti dřívějším dotacím je nyní podmínkou, aby byl pobyt spojený s ekologickou výchovou. V dnešní tiskové zprávě to sdělilo ministerstvo životního prostředí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení