VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé si mohou v sobotu prohlédnou na Hradě svatováclavskou zbroj

Praha – S možností prohlédnout si reprezentační prostory Pražského hradu budou moci lidé v sobotu, tedy v Den české státnosti, vidět také zbraně, které jsou tradičně připisovány sv. Václavovi. Při příležitosti výročí jeho úmrtí budou v sobotu od 09:00 do 17:00 přilba, meč a drátěná košile vystaveny v Janákově hale na pomezí středního a jižního křídla Nového paláce Pražského hradu, uvádí webová stránka Hradu.

25.9.2013
SDÍLEJ:

Pražský hradFoto: Deník/Martin Divíšek

Odborníci nedávno dokončili průzkum Václavovy zbroje moderními technologiemi a zjistili, že předměty nebyly určeny jen pro ceremonie, ale původně skutečně sloužily v boji. Upozornila na to ve svém dnešním vydání MF Dnes. Důkazem může být i díra po úderu sekerou na přilbě.

Již v roce 2008 archeologové zjistili, že korunovační svatováclavský meč nebyl zhotoven ve 14. století, jak se dlouho předpokládalo, ale jižo 400 let dřív, mohl tedy patřit Václavovi. Stejně tak přilba byla podle odborníků vykovaná na přelomu 9. a 10. století zřejmě v Čechách z jednoho kusu železa. Nové poznatky přineslo i zkoumání železné košile. I její vznik se kryje se světcovým životem. Předpokládá se, že pochází z Byzance, ale nelze ani vyloučit, že ji vytvořili na území Velké Moravy anebo v Čechách, kam se pod tlakem Maďarů moravští zbrojíři zřejmě stahovali.

Podle církevní tradice je 28. září dnem, kdy byl před chrámem ve Staré Boleslavi v roce 935 (podle starší literatury 929) zavražděn český přemyslovský kníže Václav na příkaz svého bratra Boleslava, který si tak uvolnil cestu k vládě. Výročí Václavovy smrti si každoročněpřipomínají lidé v celé zemi. V metropoli i dalších městech se konají bohoslužby a koncerty.

Státním svátkem je 28. září od roku 2000. Rozhodování politikůo 28. září nebylo snadné. Některým vadilo, že by se jím měl stát den zavraždění knížete Václava, jiným zase to, že je to také církevní svátek. Připomínali i to, že Václavovu památku zneužila protektorátní vláda kolaborující s nacistickou okupační mocí. Komunisté naopak poukazovali na Václavovu slabost, protože platil „výpalné" německým císařům.

Autor: ČTK

25.9.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Opravář. Ilustrační foto.

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Nový přístřešek v tramvajové zastávce Nad Havlem
2

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp se podle očekávání nestal členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Senát dnes vzal na vědomí stanovisko své volební komise, že Srp jako bývalý člen předlistopadové komunistické strany nesplňuje zákonnou podmínku spolehlivosti. O Srpově nominaci do rady tak horní komora ani nerozhodovala. Srp se jednání Senátu nezúčastnil.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Co je pro někoho stará veteš, jinému poslouží. Zaklínadlo zní: Re-Use

Praha – Pomoci vdechnout nový život starým věcem mají takzvaná Re-Use centra, která umožní nacházet uplatnění pro starší, avšak stále funkční či využitelné předměty. Ty by jinak kvůli své nemodernosti skončily v odpadu. Po vzoru Vídně nebo třeba Budapešti začíná magistrát hledat vhodné prostory pro spuštění pilotního projektu – dobře dostupnou krytou halu. Či více hal: buď pro otevření hlavního Re-Use centra, nebo několika center menších.

Na ozdravné pobyty pro děti ze smogových oblastí půjde 40 milionů

Praha - Na ozdravné pobyty dětí, žijících ve smogových oblastech, půjde 40 milionů korun z Národního programu Životní prostředí. Žádat o ně mohou školy, školky a nově i dětské skupiny, a to od 4. září. Oproti dřívějším dotacím je nyní podmínkou, aby byl pobyt spojený s ekologickou výchovou. V dnešní tiskové zprávě to sdělilo ministerstvo životního prostředí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení