Pán zla nabírá síly… Tak začíná první kapitola poslední knihy Joan K. Rowlingové, nejtemnější části ságy o Harry Potterovi, z níž se během let stal fenomén. Film Harry Potter a relikvie smrti uzavírá příběhy čaroděje s jizvou z Bradavic přesně deset let poté, kdy byl natočen první film, a čtyři roky poté, kdy vyšel poslední knižní díl.

Je to mimochodem první snímek v sérii, který je natočen také ve 3D. Londýnskou premiéru má již film za sebou a byla co do rozsahu největší ze všech předchozích. Na náměstí Leicester Square proběhla hned ve třech kinech najednou, tradiční červený koberec začal už na nedalekém Trafalgarském náměstí a byl dlouhý asi kilometr. Britští kritici byli tak nedočkaví, že embargo od studia Warner Brothers uvalené na novinářské recenze do pátečního rána zcela pominuli a první kritiky vyšly na film už ve středu. A byly příznivé.

Fenomén jménem Potter

Proč se vlastně stal zprvu nenápadný čaroděj s brýlemi a jizvou na čele takovou legendou?
Nepochybně k tomu zkraje přispěl takřka americký příběh jeho autorky – Britky, jež první stránky svých knih chodila kvůli skrovným bytovým poměrům psát do kavárny a jež se z tíživé sociální situace vyšvihla na výsluní renomovaných umělců, kteří dnes přispívají na charitu a rozdávají autogramy na potkání…

Klíčový moment úspěchu tkví ale v tom, že generace prvních Potterových čtenářů vlastně rostla společně se svým hrdinou. „Děti, které začaly Harryho číst v první knize,dospěly společně s ním,“ potvrzuje překladatel Pavel Medek. „Procházely se svým hrdinou dobrodružnou poutí, řešily stále náročnější úkoly a zároveň nástrahy přechodu z děství do období dospívání, stejně jako on.“ Harry, Ron, Hermiona, ale i další nejsou zářní hrdinové, mají své lidské slabosti a noční můry (třeba strach z pavouků), někdy se na ty druhé pěkně naštvat, ale když je potřeba, umí táhnout za jeden provaz. Joan Rowlingová se zkrátka trefila do černého. Obyčejné starosti a radosti jedné dospívající generace propojila obratně s rafinovaně vyprávěným příběhem. A získala Potterovi fanoušky po celém světě. Kromě toho, řada dětí, které jinak knihy nezajímaly, začala díky Harrymu, Hermioně a Ronovi číst.

Cesta do e-říše

O tom, že Harry oslovil mladou generaci po celém světě svědčila nejlépe právě poslední anglická premiéra. Stovky mladých lidí, kteří tábořili v centru Londýna, přijely z různých koutů Anglie, Evropy a jedna skupina dokonce z Argentiny.

Teď je Harryho osud završen. „Pořád se nemůžu vyrovnat s tím, že už nebudu hrát Harryho kamarádku a čarodějnici Hermionu Grangerovou,“ svěřila se při londýnské premiéře Emma Watsonová, jež se uprostřed fanoušků a jejich ovací a díků spolu s autorkou Rowlingovou rozplakala. „Samozřejmě že mi budou scházet přátelé z natáčení. Ale bude mi chybět i Hermiona. Proti mně je tak dokonalá a já jsem díky ní lepší člověk.“ Její kolega Rupert Grint alias Ron byl víc nad věcí a prohlásil, že Harrym strávil „nejlepší polovinu svého života"…

Joan Rowlingová oficiálně oznámila, že další díly nechystá. Nicméně svého hrdinu tak docela neopustila - v červnu spustila interaktivní webovou stránku s novým textem o Potterovi a oznámila, že se jeho příběhy budou poprvé prodávat jako elektronické knihy. E-Potter má tedy nakročeno do nové hypermoderní krajiny.

Harry Potter.

Harry Potter.

Potterovskému finále škodí balast slov a sporný konec

/RECENZE/ Ještě o něco krutější, akční a hlavně finální – takový je Harry Potter a relikvie smrti, druhá část závěrečného dvoudílného filmu, která včera vstoupila do distribuce. Závěr příběhu je především o Harrym, Snapeovi a pochopitelně Voldemortovi.

Už úvodní pasáž patří Snapeovi, který svým temným pohledem vládne Bradavicím, poté, co zabil v předchozím filmu dosavadního pána hradu, čaroděje Brumbála. Kouzelnický palác u jezera mají v moci zlé síly, ve větru tu v hlubokých nocích vlají den co den pláště Smrtijedů a Mozkomorů a uvnitř panuje sklíčená a ponurá nálada. Studentská radost z kouzel vymizela. Harry s přáteli přemýšlí, jak získat zbývající viteály, nutné k poražení nepřítele. A musí projít nejtěžší zkouškou svého života, vydat se do rukou smrti a doufat, že to bude on, kdo přežije.

Režisér David Yates pokračuje ve svém takřka hororovém tažení, zejména v první půli filmu. Tentokrát ale střídá hrozivé scény a nálady s akčními (efektní je ďábelská jízda vozíkem mezi černými skalami po kolejích do trezoru Bellatrix, ohnivá štvanice mezi hromadami veteše a knihoven nebo souboj hůlek ve finále). Voldemort se objevuje častěji než bývá zvykem a tvůrci neskrývají, jakou úzkost a hrůzu po sobě zanechává (nechybí ani krvavé mrtvoly). Řada skvělých momentů dává filmu náboj – například kamenní rytíři padající dunivě ze zdí hradu jako nová obranná síla či pozvolná destrukce Bradavic.

Děsivé scény režisér občas vyvažuje milým humorem – třeba Hermionino přestrojení za Beatrix („Jak vypadám?“ - „Strašně!“), pohled na bankovní úředníky nehnutě sedící a píšící, ať se děje co se děje nebo mile infantilní poznámky profesorky McGonagallové („vždycky jsem toužila tohle zaklínadlo použít!“). Herci si akční druhý díl vcelku užili, byť ničím novým už nepřekvapují. Své dramatické finále vrchovatě naplnil Alan Rickman jako Snape, přesvědčivý je i Ralph Fiennes coby Voldemort.

Škoda dvou věcí. Tempo děje zbytečně zpomaluje scéna vzpomínky, kde se až příliš dlouho vysvětlují vztahy Lily, Jamese a Snapea, a také částečně Harryho rozhovor s Brumbálem. Rozporuplný je i samotný konec. Yates patrně ve snaze vyhovět autorce zařadil po perfektním finále se stojící trojicí na pobořeném mostě (které by bylo filmově účinnějším závěrem) ještě doslovnou scénu po devatenácti letech, nenatočil ji ale právě přesvědčivě.

Dvojjedinost člověka, tedy zlo i dobro v nás, dotažená v knize víc k dokonalosti, si tu divák také spíše domýšlí. Přesto je i v Yatesově filmu čitelná – ostatně, právě ta je asi na knihách Rowlingové nejzajímavější. Harry má v sobě i kus Voldemortovy osobnosti, který ho děsí a zároveň mu dává zbraň proti svému soupeři. Nikdo z nás zkrátka není dokonalý a jen dobrý, všichni v sobě máme své temné stránky a hlubiny. Záleží jen na tom, koho v životě potkáme, čí vlivy převáží a co v sobě chceme – třeba kvůli svým blízkým a přátelům - posílit…

Čtěte také: Kina uvedou premiéru Harryho Pottera hned po půlnoci