O jaké výrobky mají lidé na exotickém vánočním trhu nejvíce zájem?

Dětem se moc líbí hudební nástroje, zejména bubínky nebo balafony. Dámy si často kupují bižuterii, zatímco pánové africké masky. O trh je každým rokem větší zájem, což mě těší.

Jakým způsobem zprostředkováváte zboží pro prodej na vánočním trhu?

Zpočátku jsem spolupracovala s výrobci z Mali, jelikož jsem je znala, ale postupně jsem navazovala kontakty i s ostatními západoafrickými výrobci. Ti jsou z tohoto obchodu nadšeni. Jakmile se přehoupne polovina roku, začínají mi volat a ptají se, co budu chtít u nich objednat. Spousta z nich je na tomto obchodu závislá, představuje to pro ně velký kšeft. Tímto způsobem tedy propaguji africkou kulturu a zároveň pomáhám malým západoafrickým výrobcům zajistit obživu celé své rodině.

V souvislosti s propagací africké kultury jste v roce 1998 založila společnost African Culture and Art, čím se firma zabývá?

Nejprve jsme se zabývali dovozem a distribucí afrických bytových a módních doplňků, dárkových předmětů a hudebních nástrojů. Od roku 2004 pořádáme výukové hry na hudební nástroje a organizujeme stáže a pobyty v Africe. O rok později jsme rozšířili naše aktivity o produkci večírků a o poskytování komplexních cateringových služeb ve stylu Afro.

Africké gastronomické speciality nabízíte i na vánočním trhu. Co návštěvníkům nejvíce chutná?

Češi jsou obecně hodně mlsní a z afrických specialit jim moc chutná smažený banán. Dále jsou oblíbené jídla z manioku.

Původně jste z Mali. Jak jste se dostala do Prahy?

Přišla jsem sem kvůli studiu. V Mali dostává po maturitě pět nejlepších studentů stipendium a je jim přiděleno město, kam odjedou dál studovat. Do Prahy jsem přijela, abych zde studovala biologii.

Jak vnímáte vztah Pražanů k africké komunitě žijící v metropoli?

Záleží určitě na každém člověku a také na tom, jak dlouho zde rodilý Afričan žije, jak dobře zná jazyk, jak se vyzná v kultuře a tak dále. Ale s předsudky se občas setkávám, proto se snažím seznámit českou veřejnost s africkou kulturou. Stále se ještě setkávám s tím, že si lidé při zmínce o Africe vybavují stereotypy, které prezentují média, ať už se to týká nemocí či válek. Ale dnes je Afrika úplně někde jinde. Lidé si tedy bohužel často drží odstup. Ale myslím si, že kdyby se lidé více seznámili s africkou kulturou byl by jejich přístup jiný.

Jak se slaví Vánoce v Africe?

V Africe existuje mnoho náboženství a tomu se i přizpůsobují oslavy tamních svátků. Například křesťané slaví Vánoce podobně jako Evropané. Mají Štědrý večer, chodí na půlnoční mši a mají tradiční volno. Nicméně místo tradičního kapra a bramborového salátu večeří čtyřiadvacátého krůtu a kuskus. Sousedé se mezi sebou navštěvují a posílají si na ochutnání různé pokrmy.

Jak jste slavila Vánoce, když jste žila v Mali, a jak je slavíte teď?

Pocházím z muslimské rodiny, takže jsme Vánoc neslavili. Naši sousedé však byli křesťané, takže jsem vše ohledně Vánoce znala od nich. Teď je slavím po česku. Naučila jsem se dělat bramborový salát a smažit kapra. Moc mi to chutná. Následující den pak většinou vařím nějakou africkou specialitu, abych si vánoční tabuli zpestřila.