VYBRAT REGION
Zavřít mapu

OBRAZEM: Katedrála sv. Víta oslavila 80 let od své dostavby

Hradčany -Při příležitosti výročíse sloužila vkatedrále slavnostní mše.Nejvýznamnější pražský chrám sloužil nejen náboženským obřadům, ale stal se také významným politickým centrem českého státu.

12.5.2009
SDÍLEJ:
Zvětšit fotografii

Slavnostní mši k 80.výročí vysvěcení katedrály sv.Víta sloužil Monsineur Michael Slavík, generální vikář Arcibiskupství pražského a děkan Metropolitní kapituly u sv.Víta.Foto: DENÍK/Jiří Koťátko

Ač by se mohlo zdát, že katedrála sv. Víta na Pražském hradě, nejznámější a nejdůstojnější svatostánek v zemi, pamatuje celá staletí, pravda je to jen částečně.

V úterýoslavila 80 let od slavnostního vysvěcení poté, co byla dostavěna.

Stalo se tak 12. května roku 1929. Stavba zahájena za Lucemburků Katedrála se začala budovat v roce 1344 za Jana Lucemburského a Karla IV. na místě, kde stála nejprve rotunda a později bazilika sv. Víta. Na stavbě chrámu se během několika staletí vystřídalo mnoho stavitelů a architektů, například Matyáš z Arrasu, Petr Parléř, Benedikt Ried, Bonifác Wohlmut, Hans Tirol, Oldřich Aostalis a další.

Chrám však zůstával nedostavěný. Roku 1859 byla založena Jednota pro dostavbu chrámu sv. Víta a v 60. letech 19. století vedl obnovovací práce architekt Josef Kranner. Roku 1873 byl položen základ k novostavbě podle projektu architekta Josefa Mockera. V práci pak pokračoval architekt Kamil Hilbert, který dovedl stavbu v roce 1929 ke konci a chrám byl u příležitosti svatováclavského milénia slavnostně vysvěcen.

Dlouhých šest století

„Chrám byl dokončen v novogotickém stylu, jak bylo pro přelom 19. a 20. století v Praze běžné, což je vidět například na Vyšehradu nebo Prašné bráně. Pozornější návštěvník si už při vstupu do katedrály určitě povšimne novodobých reliéfů nebo nápisů ve vitrážových oknech. Ostatně interiéry katedrály byly upravovány ještě později,“ říká turistická průvodkyně Lea Laštovičková.

Arcibiskupství pražské ve spolupráci s Metropolitní kapitulou u sv. Víta pořádalo v Arcibiskupském paláci na Hradčanském náměstí seminář s názvem Symbol jednoty zdrojem sváru.

„Cílem je pokusit se vnést světlo do spletitých záhybů současného soudního sporu, do problematiky historie založení a dostavby a mezinárodních souvislostí. Prostřednictvím pohledu nezávislých odborníků budou uvedeny na pravou míru mýty kolující na veřejnosti a zastiňující pravou skutečnost,“ uvedl mluvčí Arcibiskupství pražského Aleš Pištora.

Nekonečné spory

Nejvyšší soud letos v březnu rozhodl, že katedrála definitivně patří státu. Církev právě v den výročí podala proti tomuto rozsudku stížnost k Ústavnímu soudu.Možná na obrátí i na soud pro lidská práva ve Štrasburku.

Téměř sedmnáct let trvající spor o katedrálu podle Pištory ukazuje vztah českého národa k vlastním dějinám, komunistické minulosti a křesťanským kořenům. „Katedrála, která by jako symbol jednoty křesťanského národa měla lidi spojovat, je dnes zdrojem sváru. Ten má neblahý vliv na celou českou společnost a její vztah k duchovním hodnotám. Jak se alespoň podle mediálního zájmu zdá, její osud není lhostejný nikomu. Jde nám tedy všem o nějaké hodnoty, ať už jimi jsou jednota národa či hlubší smysl této jednoty. A to je snad na kauze katedrála to pozitivní,“ dodal Pištora.

Na seminářibyly k nahlédnutí dokumenty z archivu Metropolitní kapituly u sv. Víta. Dostavbu svatostánku připomenula také mše svatá v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha. Začala v 18 hodin acelebroval jigenerální vikář Mons. Michael Slavík.

Autor: Jan Piroch

12.5.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nový přístřešek v tramvajové zastávce Nad Havlem
2

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Miloš Zeman a Karel Srp starší. Ilustrační foto.
5

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Co je pro někoho stará veteš, jinému poslouží. Zaklínadlo zní: Re-Use

Praha – Pomoci vdechnout nový život starým věcem mají takzvaná Re-Use centra, která umožní nacházet uplatnění pro starší, avšak stále funkční či využitelné předměty. Ty by jinak kvůli své nemodernosti skončily v odpadu. Po vzoru Vídně nebo třeba Budapešti začíná magistrát hledat vhodné prostory pro spuštění pilotního projektu – dobře dostupnou krytou halu. Či více hal: buď pro otevření hlavního Re-Use centra, nebo několika center menších.

Na ozdravné pobyty pro děti ze smogových oblastí půjde 40 milionů

Praha - Na ozdravné pobyty dětí, žijících ve smogových oblastech, půjde 40 milionů korun z Národního programu Životní prostředí. Žádat o ně mohou školy, školky a nově i dětské skupiny, a to od 4. září. Oproti dřívějším dotacím je nyní podmínkou, aby byl pobyt spojený s ekologickou výchovou. V dnešní tiskové zprávě to sdělilo ministerstvo životního prostředí.

Ztraceným lidem v lesích pomohou záchranné tabulky

Praha - Body záchrany. Tak se jmenují destičky se speciálním kódem, s jehož pomocí hasiči či záchranáři lehce lokalizují člověka v nouzi. V pražských lesích jich nově přibylo 29.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení