I když nešlo o kulaté výročí, připomněli tak představitelé Společnosti a velvyslanectví datum narození velkého pražského spisovatele, které připadlo právě na 3. července. A proč toto datum připomíná právě Argentina? Navazuje totiž na festival a konferenci, která byla v minulých dnech uspořádána v Buenos Aires pod názvem Kafka – Borges – Buenos Aires – Praha a byla věnována souvislostem díla obou velkých spisovatelů. Tu také připomněl nejen čestný předseda SFK, spisovatel Arnošt Lustig, ale i velvyslanec Argentinské republiky Juan Eduardo Fleming. Argentinský autor Jorge Luis Borges (1899–1986) se ke Kafkovu dílu hlásil a v jeho díle lze i kafkovské vlivy vysledovat.

Jak našemu listu sdělila ředitelka Centra Franze Kafky Markéta Mališová, v Buenos Aires byla Nadací Jorge Luise Borgese a Společností Franze Kafky podepsána smlouva o konání bienále věnovaného literatuře a umění, jehož první ročník bude uspořádán příští rok v Praze. Markéta Mališová tuto událost ocenila jako první kulturní smlouvu mezi Argentinskou a Českou republikou. „Prostřednictvím dvou velkých spisovatelů, kteří zasáhli celý svět,“ řekla Mališová, „se propojila malá země v srdci Evropy s druhou největší zemí Jižní Ameriky.“

A co kromě literárního vlivu nejzřetelněji spojuje Kafku s Borgesem? „Oba byli svým dílem spjati s rodným městem,“ odpovídá Mališová. „A tak jako u Borgese do reality vstupuje nadreálno, tak Kafka posunuje realitu k absurdnosti. Jako osobnosti byli oba naprosto odlišní, oba ale zůstávají nadčasoví. A Borges je ikonou Buenos Aires stejně, jako je Kafka ikonou Prahy.“