VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jaroslav Svěcený: Lžíce v rybí polévce musí stát

Praha - Jakmile někdo před ním vyřkne slovo Vánoce, okamžitě se mu vybaví zajíc na černé omáčce. A když název tohoto jídla sám vysloví, okamžitě na něm poznáte, že to musí být opravdová dobrota. Houslový virtuóz Jaroslav Svěcený právě tohle jídlo míval na stole v dětství na štědrovečerním stole.

17.12.2011 3
SDÍLEJ:

SLAVNÝ HOUSLISTA si alespoň o Vánocích dopřává pohodu s rodinou.Foto: Deník/Jiří Macek

„Dětské Vánoce jsem zažíval v Hradci Králové, kde jsem se narodil. Zajíc na černé omáčce na sladko, mandle, rozinky, to vše provoněné uzeným, co vám budu povídat, lahůdka!“ doslova se zasní světoznámý houslista.

Vánoční čas má nejvíce spojený s babičkou a s dědou. „S dědou, který byl kapelník a houslista, jsme šli hrát na půlnoční do kostela, já měl prstové rukavice, samozřejmě s odstřihlými konci prstů. Byla neskutečná zima. Pamatuji se, jak nám sníh křupal pod nohama. Ne jako teď - bláto, v lepším případě sněhový poprašek. V té tmě to byl tenkrát neuvěřitelný zážitek, děda šel přede mnou, měl klobouček a byl menšího vzrůstu, tak jsme mu někdy žertem říkali Napoleonek. A já za ním s houslemi v rukách cupital. Takřka ladovská vzpomínka,“ říká Jaroslav Svěcený.

Největší radost měl malý Jára většinou z těch nejlevnějších dárků. Jednou dostal drahý vláček, který ho zaujal mnohem méně než dvě malé fotbalové branky s dvěma střelci, dvěma brankáři a hranatým míčem za deset korun. Ty se staly jeho nepostradatelnou součástí té doby. Později se však do vlaků zamiloval a chodil se na ně dívat na nedalekou zastávku.

Chlapec byl hrdý i na své dárky rodičům. „V Hradci jsem pravidelně chodil do prodejny Vzor a kupoval mýdlo značky Diplomat, byla to kazeta s voňavkou. Byl jsem pyšný na dárek, na který jsem rodičům našetřil z kapesného.”

"Dárky kupuji na poslední chvíli"

V současné době u Svěcených zůstává Štědrý den jedním z mála, kdy se rodina sejde pohromadě. „Dárky má na starosti nejvíce manželka, je neuvěřitelně kreativní, vždycky něco zajímavého vymyslí a posléze realizuje - vloni například sehnala futrál na dvoje housle, který jsem si vždycky přál. Neměl jsem o tom dárku ani potuchy. Já dárky kupuji na poslední chvíli, protože mám hodně vánočních koncertů. 23. a často i 24. prosince, doslova lítám po Praze, nechávám se inspirovat, někdy jdu najisto.“

Rodina usedá v domě v jihoměstské části Prahy k štědrovečernímu stolu dříve. Večeří v pět. Do té doby manželka Monika vaří, starší dcera Michaela ji asistuje a pan Jaroslav, hlava rodiny, s mladší dcerou Julií vyrazí ven. „Letos, stejně jako vloni, půjdeme na šneky. Pobudeme tam dvě hodiny, vrátíme se a už bude vonět večeře.“

„Všichni donesou dárky, zasedne se ke stolu, servíruje se rybí polévka, aperitiv, ryba se salátem. Miluji rybí polévku. Takovou, ve které stojí lžíce. Jenže každý rok je větší a větší problém s jikrami a mlíčím. To pak běhám mezi koncerty a sháním,“ přiznává a dodává, že by velmi uvítal nějaký zaručený typ, kde tuto dobrotu obstarat. Dopřává si ji opravdu pouze o Vánocích.

Po rybě a řízcích přijde na řadu zákusek, sklenka dobrého vína a nastane chvíle na rozbalování dárků. „Do toho pořád tiše hraje muzika. My si v tu chvíli nepouštíme Rybovku, ale spíše sbory a nebo Placida Dominga, který s vídeňskými symfoniky zpívá nádherné vánoční melodie. Povídáme si a jsme rádi, že jsme alespoň v tu chvíli v klidu, a pořádně si to užíváme.”

A jak tam tak u stromečku sedí a povídají si, Jaroslav Svěcený se občas přistihne, jak se zasní. „Najednou si uvědomím, jak mám velké holky. Koukám na ně a říkám si, jaké to jsou v tomhle rozlítaném světě vzácné chvilky. Mně se odvíjí o vánocích film, jak děti byly malé, a teď? Jedna ze dcer dostudovala vysokou školu, žije s partnerem. Druhá je výborná houslistka a už vlastně moje profesní kolegyně. A já si říkám, jak ten život letí, je potřeba si fakt uvědomit, že jsme tady jen na návštěvě. Člověk by měl každou takovou chvilku vychutnat a to nejen ve svátečním čase. Všichni jsme si svého štěstí strůjcem a ono se to hezky povídá. Asi nejen v mém oboru buď jedete super rychlíkem, nebo stojíte na nádraží, není střední cesta. Tak alespoň o těch Vánocích jedu chvíli lokálkou.“

Co chystá na příští rok?

I v příštím roce čeká Jaroslava Svěceného spousta práce. „Připravuji natáčení tří cédéček. Na jaře se rozjede nový projekt Vivaldianno 2012 s Michalem Dvořákem a mnoha hosty - vyjde na CD, později na DVD, a od dubna bude velké koncertní turné. Poté chci zrealizovat československý projekt s Ciganskimi diablami, což je jeden z nejlepších souborů svého druhu na světě, jemuž vévodí jeden z nejúžasnějších cimbálistů všech dob - Ernest Szarközy.

Třetí projekt je s dcerou Julií, ve kterém jak na koncertech, tak na CD představíme slavné, ale také neznámé virtuózní skladby pro dvoje housle s klavírem a orchestrem.

Příští rok bude také pokračovat cyklus Slavné evropské housle, kde se na jednotlivých koncertech zaměřím na italské a francouzské nástroje. Nahrávat se ale bude až v roce 2013. No a pak mne stále ještě nepustila myšlenka na velkou výstavu Evropské housle pěti století, spojenou s koncerty. Intenzivně hledáme prostory, chce to totiž dlouhou přípravu.”

K tomu všemu koncerty. Příští rok Jaroslav Svěcený zahraje v řadě evropských zemí, čeká ho také cesta do USA a na Filipíny. Těší se ale nesmírně na koncerty po celé České republice, na domácí publikum. Jak sám říká - hudba a kultura vůbec je jedním z léků dnešní, často nelehké doby. Bude to zase, jako tradičně, perný ,,posvěcený” rok.

Jaroslav Svěcený

Rodák z Hradce Králové je jedním z nejvýznamnějších současných českých houslistů a výraznou osobností české hudební scény. Je také uznávaným znalcem historie a stavby houslí. Jeho koncertní projekt pod souhrnným názvem „VIOLINO“ představuje mistrovské housle významných houslařů 17. až 21. století. Zvláštní důraz klade na prezentaci a propagaci vynikajících českých mistrů 18.-21. století. V současnosti se věnuje také projektu Vivaldianno, kde spolupracuje s rockerem Michalem Dvořákem, legendárním Radimem Hladíkem.

Autor: Jiří Macek

17.12.2011 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Premiér Bohuslav Sobotka vystoupil 26. května v Praze na tiskové konferenci.
17

Sobotka bude mít dostavení s ministry, zhodnotí práci vlády

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Praha - Opravny a opravárny zažívají velký návrat. Recyklace odpadů se stala pro lidi přirozeností, nyní začínají přemýšlet, jak množství odpadu minimalizovat. Vyhledáním opraváře šetří nejen přírodu, ale někdy i peníze. 

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Praha – Neúnavná občanská iniciativa může slavit úspěchy. Ve Staré Krči se právě díky úsilí místních podařilo prosadit zřízení nového přístřešku u autobusové zastávky Nad Havlem. Radní Prahy 4 pro oblast územního rozvoje Alžběta Rejchrtová (Trojkoalice/Zelení) v té souvislosti ocenila roli aktivních občanů v čele s Vladimírem Hroudou.

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp se podle očekávání nestal členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Senát dnes vzal na vědomí stanovisko své volební komise, že Srp jako bývalý člen předlistopadové komunistické strany nesplňuje zákonnou podmínku spolehlivosti. O Srpově nominaci do rady tak horní komora ani nerozhodovala. Srp se jednání Senátu nezúčastnil.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení