VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Janek Ledecký: Jak říká Elton John – za úplný playback bych zavíral

/ROZHOVOR/ Janek Ledecký je aktuálně zabraný do zkoušení shakespearovského muzikálu Iago, ke kterému napsal hudbu a texty a zároveň si v něm i zahraje v alternaci s Petrem Vondráčkem právě v roli Iaga.

11.9.2017
SDÍLEJ:
Zvětšit fotografii

Zpěvák Janek Ledecký.Foto: Deník / Strnad Radek

Slavnostní premiéra připadá na 21. září. Neznamená to ale, že by si dal pauzu s koncertováním. Už teď má naplánovaných 24 vánočních koncertů. Na pódiu s kytarou je prý nejšťastnější. V rozhovoru povídal také o sportu, půstech i výchově svých potomků.

Jste známý neotřelým pojetím muzikálů. Zkušenosti jste načerpal v New Yorku. Uplatnil jste je v Hamletovi a předpokládám, že budete pokračovat u Iaga.
Když jsem se tehdy nechal od Martina Kumžáka vyhecovat k Hamletovi, došlo mi, že nemám žádné know-how. Vždycky jsem psal písničky i nějaké scénáře, ale nikdy ne dohromady. S Martinem jsme se rozjeli do New Yorku a během deseti dnů jsme stihli asi devět různých muzikálů. Tam jsem pochopil, že těch způsobů, jak převyprávět nějaký příběh s použitím písniček, je neomezené množství. Od té doby jsem viděl ještě víc, jezdím tam často.

Jak jste začal spolupracovat s americkým divadelním a muzikálovým režisérem Robertem Johansonem?
V roce 2002 jsem v New Yorku dělal předváděčky Hamleta a tam jsme se právě setkali. Nabídl mi pod svým vedením Hamleta přestavět, na což jsem kývl. Od té doby je to verze, která se hraje ve světě i v Praze.

Je přítomný i na aktuálních zkouškách?
Ano, bude tu až do premiéry a je úžasné spolupracovat s někým, kdo má za sebou 300 premiér v Americe a všude po světě. Je to člověk naprosto odevzdaný divadlu a koncepci má promyšlenou do posledního detailu.

S Iagem vás také inspiroval on?
Když jsme letěli z pre-miéry Hamleta v Koreji, na palubě mě vyhecoval, abych se pustil do dalšího Shakespeara. Přišel s nápadem, aby to byl Othello. Tu předlohu jsem znal a líbila se mi, viděl jsem ji v mnoha zpracováních. Chtěl jsem ovšem, abychom našli dobrý důvod, proč ten příběh převyprávět zrovna teď. Nakonec jsme Othella umístili do ryzí současnosti a dodržujeme strukturu a spoustu klasických dialogů ze Shakespeara, ale vyprávíme o trochu víc z pohledu Iaga.

Na kostýmech spolupracujete s věhlasnou návrhářkou Beatou Rajskou.
Když už jsme v současnosti, chtěl jsem, aby všechny dámy v publiku zalapaly po dechu, jak jsou kostýmy krásné. Náhodou jsme se potkali a ona na nabídku kývla. Chtěla spolupracovat s kostýmním výtvarníkem Romanem Šolcem. Také cítila deficit divadelního know-how. Propojil jsem je a hrozně se těším na výsledek.

A co vaše vystupování s kapelou? Cítím, že jste plný příprav a zkoušení Iaga. Vybavuji si dva vaše koncerty, které byly hodně muzikální s Nostitz Quartetem. Celá show nabídla mnoho nástrojů, což bylo osvěžující.
Sice jsem měl pět neděl pauzu, ale už zase koncertuji. Letos plánuji 24 vánočních koncertů. Ty jsou zcela v mé režii. Letní koncerty byly s elektrickou kytarou a jiné. Na rovinu se přiznám, že koncertování je pro mě nejsvobodnější disciplína, kterou si užívám. Aktuálně také točím další řadu televizního pořadu Tvoje tvář má známý hlas.

Nemohu nereagovat na vaše tričko s Bobem Dylanem. Co pro vás znamenají tyto hudební legendy? Vím, že máte třeba rád i Rolling Stones. Zbývá vám čas a chuť na mega koncerty?
Dylana jsem viděl asi čtyřikrát. Když měli Stouni přijet poprvé do Československa, nemohl jsem tomu uvěřit. Byl jsem na nich ještě předtím v Mnichově, protože to už šlo. Nicméně to pro mě byla satisfakce, že bolševik šel do háje a Rolling Stones přijeli. Víc už se snad ani stát nemohlo. I Dylan i Stouni jsou generace mých rodičů a vidím díky nim budoucnost hned světlejší, když vím, že i v tomhle věku stále důstojně fungují.

Takže vás určitě tato muzika ovlivňuje i ve vaší tvorbě. Textařsky vás ovlivnil Ivan Hlas, že je to tak?
Učil mě zacházet s češtinou. Byly to první české texty u folkrockové muziky, které mě opravdu bavily. Do té doby mi rock'n'roll v češtině zněl špatně. Dodnes hraju na koncertě song Dej mi prachy na klobouk, který jsem se učil v 17. Užívám si to a lidi to milujou. Když se povede dobrá písnička, která přežije deset, dvacet, třicet let, je to malý zázrak a toho si vážím.

PŘEDCHOZÍ
1/2
DALŠÍ

Autor: Hana Langrová

11.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Filtr pevných částic.
AUTOMIX.CZ
3

Filtry pevných částic pro nafťáky zlevňují. Alespoň u některých značek

Podzim. Ilustrační foto.
5

Dnes končí astronomické léto, nastává podzimní rovnodennost

Jak se žilo v renesanci na Pražském hradě, ukázal oceněný výzkum

Kdo na Pražském hradě pěstoval alchymii nebo kdo si mohl dovolit tehdy módní malovanou keramiku, naznačuje výzkum archeoložky Gabriely Blažkové. Podrobně popsala a zařadila do širších souvislostí cenné nálezy z odpadních jímek, o kterých se sice vědělo již od 20. a 30. let minulého století, dosud se však jimi nikdo soustavně nezabýval. Blažková za svou práci dnes převzala cenu předsedkyně Grantové agentury ČR.

Výzkumu se v Česku daří, ocenění dnes získá devět projektů

Nejlepší projekty v základním i aplikovaném výzkumu ocení dnes dvě státní organizace, které poskytují peníze pro tuto oblast. Ceny jdou napříč obory, převezme je například archeoložka věnující se průzkumům v okolí Pražského hradu, hydrobiolog zaměřující se na stav Šumavy či firma, která vyvinula "rostoucí" endoprotézy pro děti. 

Koridor má další zpoždění, SŽDC musí znovu posoudit nabídku firem

Správa železniční dopravní cesty musí znovu přezkoumat nabídku sdružení firem vedených společností Metrostav, které hodnotící komise navrhla jako vítěze soutěže na modernizaci koridoru mezi vinohradskými tunely a stanicí Praha Hostivař.

V 95 letech zemřela Věra Ždichyncová, tanečnice a někdejší sólistka baletu ND

Ve věku 95 let zemřela v pondělí 18. září Věra Ždichyncová, tanečnice, pedagožka a někdejší sólistka baletu Národního divadla (ND). Ve středu to uvedl mluvčí ND Tomáš Staněk. Věra Ždichyncová získala v roce 2014 cenu Thálie za celoživotní taneční mistrovství.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení