Hlavní akcent výstavy je kladen na individuální reprodukční stroje, tedy gramofony a fonografy, kterých je na výstavě k vidění na 80 kusů. Generální ředitel Národního technického muzea Karel Ksandr zdůrazňuje, že význam je také kladen na renesanci vinylových desek a výrobu gramofonů v České republice.

Výstava také hravou formou přibližuje technologický vývoj média, od nejstarších záznamů do cínové folie, voskových válečků a šelakových desek, přes vinylové singly a dlouhohrající desky, až k deskám s digitálním záznamem. Autoři výstavy René Melkus a Jan Hosťák poukazují na současný pozoruhodný návrat klasické analogové gramofonové desky a také na skutečnost, že Česká republika je dnes světová jednička ve výrobě gramofonů a gramodesek.

Líbivé tvary

Domácí fonografy a gramofony, oděné do skříněk kopírujících vkus své doby, měly často líbivé tvary. Dnes jsou vnímány jako svým způsobem podmanivá umělecká díla, která zrcadlí technologickou vyspělost jejich tvůrců. Vývoj designu gramofonu je na výstavě nastíněn přehledně v časové ose, a to za pomoci dobových reálií i hodnověrně vypadajících interiérů a exteriérů. K navození autentické atmosféry přispívají i ukázky dobové hudby, která jednotlivé epochy doprovází.

Společným vývojem prošly nejen gramofony a gramodesky, ale také záznamové stroje. Proto je nedílnou součástí výstavy i technologické zázemí záznamového a výrobního procesu.

Pomocníkem prodejce, zprostředkovatelem a často i dobrým rádcem zákazníka byla vkusná reklama. Vystavené exponáty jsou tedy doplněny i o soubor plakátů a reklamních tisků. Opomenuty nezůstaly ani hezké a ceněné plechové krabičky s hracími jehlami.

Výstava je pro návštěvníky přístupná od 22. května do 30. října 2014.

Soška od výtvarnice Pavlíny Čepičkové-Šůsové.Národní technické muzeum získalo nejvyšší ocenění v soutěžní kategorii Muzejní počin roku 2013 v rámci vyhlášení výsledků národní soutěže Ceny Gloria musaealis, která se skládá z trofeje, diplomu a finančního ocenění ve výši 70 tisíc korun. Jedná se již o druhý úspěch Národního technického muzea v letošním roce. Prvním bylo finálové umístění mezi šesti nejlepšími technickými muzei v Evropě v rámci Michelettiho ceny za rok 2014.

Cenu Gloria musaealis v kategorii Muzejní počin roku 2013 získalo Národní technické muzeum za projekt „Národní technické muzeum dokončeno".

V říjnu 2013 dokončilo Národní technické muzeum tvorbu svých stálých expozic, obnovilo starou důlní štolu a otevřelo se veřejnosti poprvé v celé své renovované podobě. Budova muzea byla po 75 letech zkolaudována a 8. října 2013 byly otevřeny poslední expozice. Završila se tak dlouhá historie, jejíž začátky se psaly na krátkodobé výstavě Vojty Náprstka v roce 1862 na pražském Žofíně a později v jeho Českém průmyslovém muzeu. Náprstkovy sbírky tvořily základní „zlatý" fond muzea i ve stávajícím objektu. Staletí technického důvtipu představuje nyní muzeum ve 14 stálých expozicích. Unikátní technické exponáty jsou tak konečně k dispozici v komplexním a názorném přehledu, včetně poučené interpretace a odpovídajících souvislostí.

Generální ředitel Národního technického muzea Karel Ksandr dodává: „Letošního druhého úspěchu v soutěži muzeí a galerií si velice vážíme a děkujeme všem, kteří se na projektu „Národní technické muzeum dokončeno" podíleli a především všem zaměstnancům Národního technického muzea."