VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Historik Karel Straka: Výstavami se supluje výuka ve školách

Praha /ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ - Seznámení s postavami a událostmi, díky kterým vzniklo Československo, nabízí jedenáct panelů na Vítězném náměstí. Autorem výstavy je historik Karel Straka, podle kterého by měl každý člověk znát události, jež předcházely vzniku samostatného státu.

30.6.2015
SDÍLEJ:
Zvětšit fotografii

Karel Straka, historik a autor výstavy Cestami odboje k 30. červnu 1918.Foto: DENÍK/Benedikt Lederer

Co se lidé dozvědí z jedenácti panelů?

Výstava dává široký pohled na problematiku československé válečné účasti na straně Dohodových mocností. Formou stručných slovníkových hesel s obrazovým doprovodem jsou na panelech zmíněny hlavní klíčové osobnosti tehdejšího dění. Rovněž jsou zde jmenovány milníky, které vyznačovaly vývoj československého odboje. Ať už jde o rotu Nazdar (vojenská jednotka působící na území Francie, která se skládala z českých dobrovolníků a zasáhla do bojů první světové války - pozn. red.), Českou družinu (vojenská dobrovolnická jednotka složená z Čechů v Rusku - pozn. red.) nebo o zlomovou událost, kterou byl 2. červenec 1917: nasazení československé střelecké brigády u Zborova.

Jak dlouho trvalo výstavu připravit?

Šlo o týdny, možná měsíce. Jde však o dlouhodobou záležitost, která dokumentuje naší činnost ve Vojenském historickém ústavu. Snažíme se nějak konzervovat a popularizovat účast Čechů a Slováků v první a druhé světové válce.

Má to být popularizační. Vědí dnešní lidé o tomto tématu dostatečné množství informací?

Je to individuální, záleží na zájmu každé osoby. Avšak domnívám se, že i když by to tak nemělo být, tak těmito aktivitami suplujeme nedostatečnou výuku dějepisu ve školách. To je problém známý celá léta a nezdá se, že by se přes řadu pozitivních změn zlepšil. Proto předpokládám tato výstava přispěje k připomenutí popularizaci tehdejších událostí, které jsou minimálně pro občanské povědomí o vlastním státě naprosto nezastupitelné.

Mohou lidé nalézt na panelech i informace, které je obecně třeba příliš neví? Kupříkladu na jednom panelu se píše, že někteří Češi chtěli jako vládce Československa ruského cara.

Určitě. Byl bych však rád, aby lidé odešli s poznáním unikátního rysu československého národa. Rus byl mobilizován, Angličan rovněž, ale Čechoslováci vstupovali do bojů naprosto dobrovolně a zdola. Nedostali žádný mobilizační rozkaz, cítili to jako vlastenci. Ať už žili v Rusku, ve Francii nebo jinde, naprostá většina z nich požadovala vzhledem ke svému vlasteneckému cítění se zapojit do boje za stát, který ještě ani neexistoval.

Děláte podobné výstavy i za hranicemi?

Ano. Většinou se konají tuzemské výstavy, ale už řadu let se tyto aktivity snažíme přenášet i do zahraničí. Významná byla výstava Československo 1914-1945, kterou jsme realizovali v pařížské Invalidovně v roce 2008. Setkala se s velkým zájmem a popularizovala významné vazby mezi Československem a Francií i v meziválečných letech. Měsíc zpět jsme se podíleli na výstavě v jižní Francii, která byla zaměřená na československou vojenskou přítomnost na jihu Francie, kde se formovala první divize. Zejména starší generace tamních obyvatel si tak díky nám zavzpomínala.

Dejvice si připomínají odbojJak se vyvíjeli československé legie za první světové války a kdo vše se na vzniku samostatného státu podílel? Připomenout si anebo poznat historické fakty, díky kterým vzniklo Československo, si mohou lidé na Vítězném náměstí v pražských Dejvicích. Až do konce léta zde bude jedenáct panelů, které jsou součástí výstavy Cestami odboje k 30. červnu 1918.

Při příležitosti Dne ozbrojených sil ji včera zahájil Josef Bečvář, náčelník Generálního štábu AČR. Na jednotlivých panelech jsou popisovány důležité mezníky legií i představitelé odboje za první světové války. Popisuje tak vojenské jednotky, které vznikly ve Francii a Rusku, či bitvu u Zborova, první významnou bitvu československých legií na východní frontě.

Datum 30. června 1918 v názvu výstavy odkazuje ke dni, kdy Francie potvrdila jako první právo Čechoslováků na samostatnost a vlastní stát. Tento den je také od roku 2002 stanoven Dnem ozbrojených sil České republiky.

Čtěte také: Výstava Cestami odboje představí vývoj československých legií

Autor: Benedikt Lederer

30.6.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

20 metrů vysoká rozhledna s 98 schody má tvar trojbokého jehlanu. Vytvořena bude z přírodního dřeva, a to z akátu, dubu a modřínu. Konstrukci doplní ocelové prvky.

KRÁTCE: Doubravka vyroste do konce září

Ilustrační foto

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

Kde rodit? Dilema i pro Pražanky

Praha - Některým středočeským nemocnicím podstatně přibývají klientky z Prahy. Na druhou stranu jsou i velké pražské nemocnice cílem pro mnoho rodiček ze Středočeského kraje.

Pražská zoo se loučila s lachtanem Mamutem. Návštěvníkům představila jeho brášku

Praha /VIDEO/ - V pondělí měli návštěvníci Zoo Praha jednu z posledních příležitostí spatřit lachtana Mamuta, který v nejbližších dnech poputuje do nového domova v Německu. Jeho místo v expozici zaujme mládě, které se narodilo 26. května a lidé jej od tohoto pondělí mohou pravidelně vídat v bazénu v určený čas.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Showman Robbie Williams zaměstnal manželku, tatínka i snoubence

/RECENZE, VIDEA, FOTOGALERIE/ Pro více než 50 tisíc fanoušků zpíval v nablýskané show zpěvák, bavič a tanečník. Pomyslnou tečku za letošními mega open airy udělal současný popový král Robbie Williams. Příjemným překvapením byla tentokrát i disco legenda Erasure, která rozhodně nebyla nutným zlem jako většina předkapel. Diváky příjemně "předvařila".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení