VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Praha hostí výstavu o výrobě energie inspirované hvězdami

PRAHA - Pražané i návštěvníci české metropole si mohou prohlédnout putovní výstavu Fusion Expo o vývoji termojaderné fúze - energetického zdroje budoucnosti inspirovaného hvězdami. Jejím cílem je seznámit veřejnost s výzkumem prakticky nevyčerpatelného zdroje ekologicky čisté a bezpečné energie. V Praze se koná při příležitosti zahájení stavby mezinárodního reaktoru ITER ve francouzském Cadarache a přesunu tokamaku Compass-D z anglického Culhamu do Prahy.

11.6.2007
SDÍLEJ:

SlunceFoto: Deník

Na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské Českého vysokého učení technického dnes výstavu slavnostně otevřeli rektor techniky Václav Havlíček, předseda Akademie věd Václav Pačes a další zástupci vědy a vysokého školství. Přítomen byl také první československý kosmonaut Vladimír Remek, který je nyní poslancem Evropského parlamentu.

Výstava návštěvníky seznámí především s rozdílem mezi termojadernou fúzí a jaderným štěpením. Podstatné je to, že zatímco při štěpení vzniká radioaktivní odpad, s jehož uložením bývají potíže, při fúzi nikoliv. Nyní se vyrábí energie v jaderných elektrárnách štěpením atomových jader. Fúze je opačný proces. Takovým způsobem produkuje energii například Slunce a ostatní hvězdy. Fúzí nyní na Zemi vzniká energie pouze v pokusných reaktorech.

Přestože vědci zkoumají fúzi už 50 let, stále se jim ještě nepodařilo technicky tento proces vyřešit. Nyní se buduje poslední experimentální reaktor, který by měl být v provozu v roce 2015. Politici Evropské unie, Japonska, USA, Ruska, Číny a Jižní Koreje loni v červnu po dvaceti letech diskusí a příprav s konečnou platností rozhodli o tom, že bude ve Francii. Na projektu spolupracují i čeští vědci.

První komerční reaktor by mohl podle názoru odborníků spatřit světlo světa kolem roku 2040 nebo 2050. I tak se ale neočekává, že by se pomocí této technologie hned od počátku vyrábělo podstatné množství elektřiny.

Výstavu, která potrvá do 23. června, bude doprovázet série přednášek pro veřejnost. Výstavu i přednášky organizují pod patronátem Evropské dohody o vývoji fúze Ústav fyziky plazmatu Akademie věd a Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská ČVÚT.

V Česku je výstava Fusion Expo již podruhé. Poprvé ji Praha hostila v roce 1998. V sousedním Polsku se konala už dokonce třikrát. Předloni byla také na Slovensku. Z Prahy putuje do španělské Barcelony. Protože vědecký vývoj pokračuje, pokaždé jde o výstavu zcela jinou, ujišťuje ředitel Ústavu fyziky plazmatu Pavel Chráska.

Zájemcům o hlubší poznání zdroje energie z hvězd je také v českém překladu k dispozici kniha Fúze - Energie z vesmíru. Jejími autory jsou britští fyzikové Garry McCracken a Peter Stott. Vydalo ji letos v únoru v Edici Kolumbus nakladatelství Mladá fronta.

11.6.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Opravář. Ilustrační foto.

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Nový přístřešek v tramvajové zastávce Nad Havlem
2

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp se podle očekávání nestal členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Senát dnes vzal na vědomí stanovisko své volební komise, že Srp jako bývalý člen předlistopadové komunistické strany nesplňuje zákonnou podmínku spolehlivosti. O Srpově nominaci do rady tak horní komora ani nerozhodovala. Srp se jednání Senátu nezúčastnil.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Co je pro někoho stará veteš, jinému poslouží. Zaklínadlo zní: Re-Use

Praha – Pomoci vdechnout nový život starým věcem mají takzvaná Re-Use centra, která umožní nacházet uplatnění pro starší, avšak stále funkční či využitelné předměty. Ty by jinak kvůli své nemodernosti skončily v odpadu. Po vzoru Vídně nebo třeba Budapešti začíná magistrát hledat vhodné prostory pro spuštění pilotního projektu – dobře dostupnou krytou halu. Či více hal: buď pro otevření hlavního Re-Use centra, nebo několika center menších.

Na ozdravné pobyty pro děti ze smogových oblastí půjde 40 milionů

Praha - Na ozdravné pobyty dětí, žijících ve smogových oblastech, půjde 40 milionů korun z Národního programu Životní prostředí. Žádat o ně mohou školy, školky a nově i dětské skupiny, a to od 4. září. Oproti dřívějším dotacím je nyní podmínkou, aby byl pobyt spojený s ekologickou výchovou. V dnešní tiskové zprávě to sdělilo ministerstvo životního prostředí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení