VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Fond budoucnosti udělil Česko-německé novinářské ceny

Praha - Česko-německý fond budoucnosti v neděli večer v pražském Veletržním paláci poprvé rozdělil Česko-německé novinářské ceny reportérům, kteří svými příspěvky pomohli porozumění mezi oběma státy. Oceněny byly tři české a tři německé reportáže, jejichž autoři informovali o dění na opačné straně hranice.

29.1.2017
SDÍLEJ:

Petr Pithart. Foto: ČTK

Z české strany ocenění získali Lucie Suchá z časopisu Reportér a Vojtěch Berger a Dora Kaprálová z Českého rozhlasu. Z německých novinářů byli oceněni Corinna Antonová z Prager Zeitung, Arndt Ginzel a Martin Kraushaar z televizní stanice MDR a Martin Becker s Tabeou Soergelovou z rozhlasové stanice SWR. Zatímco čeští novináři se zaměřovali zejména na téma migrace a na to, jak se Německo s přílivem uprchlíků vypořádává, německé příspěvky se většinou zajímaly o témata, která zpravidla stojí mimo hlavní zájem německých médií.

K vypsání ceny vedly fond dva důvody

Zvláštní cenu Mileny Jesenské, která se uděluje za příspěvky věnované tématům, jako je občanská odvaha, multikulturní porozumění nebo tolerance mezi oběma zeměmi a jejich soužití v Evropě, získali Kaprálová a Kilian Kirchgessner z rozhlasové stanice Deutschlandfunk.

Ředitel Česko-německého fondu budoucnosti Tomáš Jelínek uvedl, že k vypsání ceny vedly fond dva důvody. „Chtěli jsme motivovat redakce, aby tolik nepodléhaly tlaku na zrychlené, zploštěné zpravodajství," řekl. „Druhý motiv vycházel z poslání fondu, a to je prohlubování porozumění mezi Čechy a Němci," dodal.

Vztahy mezi Čechy a Němci se musí pěstovat

Bývalý předseda Senátu Petr Pithart v hlavním projevu večera varoval před tím, že kdyby se vztahy obou států nepěstovaly, hrozí, že se lidé vrátí ke starým předsudkům a ještě si vybudují nové. V takovém případě by podle něj mohla znovu vyrůst hranice mezi oběma státy, kterou Češi a Němci pozvolna přestávají vnímat.

Pithart přitom vyjádřil přesvědčení, že proti hrozbě vzdalování Čechů a Němců musí vystoupit i novináři tím, že budou pravdivě informovat o událostech a stavět hráze chaosu falešných zpráv a konspiračních teorií.

Do prvního ročníku se přihlásilo přes 90 příspěvků 

Udílení cen provázel slavnostní ceremoniál, kterého se zúčastnili mimo jiné ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL), německý ministr zemědělství a spolupředseda Česko-německého diskusního fóra Christian Schmidt nebo český velvyslanec v Německu Tomáš Podivínský.

Česko-německá novinářská cena se uděluje textovým, rozhlasovým a televizním příspěvkům, které přispěly k lepšímu porozumění mezi oběma národy. Oceňují se ty články a reportáže, které probouzejí zájem o sousední zemi, rozšiřují poznání o její společnosti a přibližují každodenní život lidí na druhé straně hranice. Ceny jsou honorovány 2 tisíci eury (54 tisíc Kč). Do prvního ročníku se přihlásilo přes 90 příspěvků z obou stran hranice.

Čtěte také: Rodinný film Olma Omerzua zvítězil v cenách filmové kritiky

Autor: ČTK

29.1.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete.
AUTOMIX.CZ
54

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Praha - Opravny a opravárny zažívají velký návrat. Recyklace odpadů se stala pro lidi přirozeností, nyní začínají přemýšlet, jak množství odpadu minimalizovat. Vyhledáním opraváře šetří nejen přírodu, ale někdy i peníze. 

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Praha – Neúnavná občanská iniciativa může slavit úspěchy. Ve Staré Krči se právě díky úsilí místních podařilo prosadit zřízení nového přístřešku u autobusové zastávky Nad Havlem. Radní Prahy 4 pro oblast územního rozvoje Alžběta Rejchrtová (Trojkoalice/Zelení) v té souvislosti ocenila roli aktivních občanů v čele s Vladimírem Hroudou.

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp se podle očekávání nestal členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Senát dnes vzal na vědomí stanovisko své volební komise, že Srp jako bývalý člen předlistopadové komunistické strany nesplňuje zákonnou podmínku spolehlivosti. O Srpově nominaci do rady tak horní komora ani nerozhodovala. Srp se jednání Senátu nezúčastnil.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení