VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Galerie pro současné umění Display má nové prostory

PRAHA 2: Nový společný prostor pro prezentaci výtvarného umění i získávání informací a vědomostí o něm plánují otevřít v centru Prahy dvě sdružení - Galerie Display a iniciativa Tranzit. V oblasti výtvarného umění či vizuální kultury působí obě sdružení několik let a při přípravě projektu vícefunkčního prostoru spojila své síly. Dnes suterénní prostory v Dittrichově ulici v Praze 2 představili jejich zástupci novinářům.

19.6.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník

 

Galerie Display sídlila pět let v Holešovicích a její program je jedním z nejprogresivnějších v oblasti prezentace českého i zahraničního současného umění.

Nově se spojila se středoevropskou iniciativou Tranzit, která působí od roku 2003 v Česku, na Slovensku a v Rakousku, od roku 2005 i v Maďarsku. Podporuje současné umění, mimo jiné prostřednictví udílením takzvaných vývojových grantů pro mladé umělce i teoretiky umění a kurátory.

Vznikem společného projektu Tranzitdisplay nezanikají aktivity obou prvotních sdružení, budou paralelně pokračovat, řekl dnes výkonný ředitel Tranzitu Vít Havránek. Za galerií Display je 90 projektů, z nichž převážná část byly výstavy, připomněl David Kulhánek za Display. "Výstupem" Tranzitu jsou na jedné straně věci viditelné, jako přednášky, vydané knihy a zmíněné granty, na druhé straně pak méně hmotné, avšak významné počiny v oblasti zprostředkování znalostí o českém současném umění.

Výsledkem práce Tranzitu je i aktuální účast tří českých umělců na nejvýznamnější přehlídce současného umění Documenta v Kasselu v Německu. Tranzit pozval ředitele přehlídky do Prahy, její kurátoři pak navštívili ateliéry umělců a zvolili Kateřinu Šedou, Jiřího Kovandu a Bělu Kolářovou. Podle Tranzitu tato účast znamená opětovnou integraci současného českého umění do mezinárodního kontextu.

Tranzitdisplay chce spolupracovat s dalšími tuzemskými organizacemi a pořádat i přednášky, provozovat mediatéku a knihovnu a protože vydává produkty několika zahraničních nakladatelství zaměřených na umění, počítá i s knihkupectvím.

Nechce ale být jakousi osvětovou organizací, která by se snažila současné umění přiblížit nejširší veřejnosti. "Koncentrace síly a jistá vyhraněnost zůstanou naší devizou, nechceme suplovat práci, kterou by měly dělat instituce jako Národní galerie," připomněl člen sdružení a umělec Tomáš Vaněk.

Malých galerií, kterým dávají často vzniknout sami umělci, v Praze vzniklo jen od začátku tohoto roku několik. Naprosto nedostatečně se však prezentaci současného umění věnují podle sdružení Tranzit velké instituce, jež to mají v popisu práce.

19.6.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete.
AUTOMIX.CZ
54

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Opravář. Ilustrační foto.

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Praha – Neúnavná občanská iniciativa může slavit úspěchy. Ve Staré Krči se právě díky úsilí místních podařilo prosadit zřízení nového přístřešku u autobusové zastávky Nad Havlem. Radní Prahy 4 pro oblast územního rozvoje Alžběta Rejchrtová (Trojkoalice/Zelení) v té souvislosti ocenila roli aktivních občanů v čele s Vladimírem Hroudou.

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp se podle očekávání nestal členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Senát dnes vzal na vědomí stanovisko své volební komise, že Srp jako bývalý člen předlistopadové komunistické strany nesplňuje zákonnou podmínku spolehlivosti. O Srpově nominaci do rady tak horní komora ani nerozhodovala. Srp se jednání Senátu nezúčastnil.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Co je pro někoho stará veteš, jinému poslouží. Zaklínadlo zní: Re-Use

Praha – Pomoci vdechnout nový život starým věcem mají takzvaná Re-Use centra, která umožní nacházet uplatnění pro starší, avšak stále funkční či využitelné předměty. Ty by jinak kvůli své nemodernosti skončily v odpadu. Po vzoru Vídně nebo třeba Budapešti začíná magistrát hledat vhodné prostory pro spuštění pilotního projektu – dobře dostupnou krytou halu. Či více hal: buď pro otevření hlavního Re-Use centra, nebo několika center menších.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení