Čtveřice Coldplay přijíždí do Prahy ve vrcholné formě a v době kulminující popularity. Fanoušci i kritika se v drtivé většině shodují, že letošní deska Viva La Vida Or Death And All His Friends (Ať žije život aneb Smrťák a všichni jeho kámoši) je tou nejlepší, jakou skupina dosud natočila.

Pondělní koncert v pražské O2 Areně zahájí ve 20 hodin předskokan Albert Hammond Jr. Hammond se proslavil jako člen party newyorských „garážových“ rockerů The Strokes, ale věnuje se i sólové kariéře.

Studentská léta

Při poslechu raných nahrávek Coldplay asi leckoho napadne charakteristika „studentská kapela“. Lehce intelektuální i svobodomyslná. Plány na společné hraní skutečně začali spřádat dva studenti University College London, zpěvák, písničkář a klavírista Chris Martin spolu s kytaristou Jonnym Bucklandem. Ke Chrisovi s Jonnym se postupně připojili další spolužáci. Klavírista Will Champion, který se rychle naučil hrát na bicí, a Guy Berryman, na kterého zbyla basová kytara. V lednu 1998 byli Coldplay kompletní.

Ačkoliv se kapela nevyhnula ponorkové nemoci, stále funguje v původním obsazení. Do party patří i pátý, nehrající člen Coldplay, manažer Phil Harvey. Také on prošel univerzitními kruhy, studoval v Oxfordu a s Chrisem se znal ze základní školy.

První deskou na vrchol

Coldplay pronikli do povědomí britského publika velmi rychle. Prvními, nezávisle vydanými EP deskami Safety (1998) a Brothers And Sisters (1999) na sebe upozornili velké firmy. Už v roce 1999, jakmile slušňácky dokončili závěrečné zkoušky na univerzitě, podepsali smlouvu s váženým labelem Parlophone. Hned albovým debutem Parachutes (2000) přistáli „parašutisté“ Coldplay na samém vrcholku rockového dění.

Padla první příčka britské albové hitparády a prvotina získala doma v Británii sedminásobnou platinu (2,4 milionu prodaných nosičů) a v USA platinu dvojnásobnou. Rádia do omrzení omílala hity Yellow, Shiver a Trouble.

Coldplay- Yellow

Raketový start později korunovala cena Grammy v kategorii Nejlepší alternativní album a Brit Award pro Nejlepší britské album.

Další alba

Kam z vrcholu? Jen na další vrchol. Coldplay se podařilo zopakovat úspěch i druhým albem A Rush Of Blood To The Head (2002). Tentokrát získali rovnou tři Grammy: za Nejlepší alternativní album, Nejlepší rockový pěvecký výkon v duu či kapele za píseň In My Place a v následujícím ročníku ještě Nahrávku roku za singl Clocks. Vyjádřeno prodeji to znamenalo osminásobnou platinu v Británii (2,6 milionu prodaných kusů) a pětinásobnou v USA.

Ani třetí deska X&Y (2005) s hitem Speed Of Sound neznamenala ústup ze slávy, byť Britové trochu ochladli a nakupovali pouze do statutu platiny trojnásobné. Zato se X&Y stalo celosvětově nejprodávanější deskou roku 2005, v řeči čísel to znamenalo 8,3 milionu prodaných exemplářů.

Letošní novinka Viva La Vida si v podmínkách změněného hudebního trhu vede také víc než dobře. Zatím drží rekord jako nejprodávanější oficiální placený download v dějinách „digitální“ muziky.

Coldplay - Viva la Vida

TOMÁŠ S. POLÍVKA