VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Církev připravuje v domě získaném na Hradě Arcidiecézní muzeum

Praha - Nové arcidiecézní muzeum by mělo vzniknout v Jiřském klášteře na Pražském hradě. Církev o jeho zřízení usiluje léta, neměla však zatím pro ně prostory. Klášter sv. Jiří získala v rámci majetkového vyrovnání se státem. Dohodu zástupci Pražského hradu a katolické církve uzavřeli právě před půl rokem, církev ale budovy fyzicky získala od Správy Pražského hradu až začátkem prázdnin. Ve středu to řekl mluvčí pražského arcibiskupství Aleš Pištora.

7.9.2016
SDÍLEJ:

Jiřský klášter. Foto: DENÍK/ Milan Jaroš

Předání komplikovala složitost rozvodů energií, uvedl. Současně se podle něj připravuje zadání projektu – zaměření budov a technické průzkumy. Kromě toho se utváří tým, který by měl dále rozpracovat základní ideu využití budov. V blízké budoucnosti se také vybere dodavatel projektu, uvedl.

Sídlo metropolitní kapituly 

Metropolitní kapitula díky dohodě získala budovu Nového proboštství, kapitula Všech svatých kostel Všech svatých a Náboženská matice klášter sv. Jiří. Církev se naopak vzdala nároků na dalších sedm hradních nemovitostí.

Předběžně se počítá s tím, že Nové proboštství bude využíváno jako sídlo Metropolitní kapituly, Kapituly Všech svatých a Metropolitního soudu. Kostel Všech svatých bude sloužit liturgickým účelům. Část Jiřského kláštera by měla ještě hostit expozici věnovanou dějinám českých zemí a sloužit i pro dočasné výstavy.

V klášteře byla expozice umění 

Klášter sv. Jiří již výstavám sloužil – na přelomu 60. a 70. let byl upraven pro potřeby Národní galerie, sídlila v něm expozice středověkého umění. Později byla přesunuta do Anežského kláštera, od roku 2008 byla v Jiřském klášteře pouhé čtyři roky expozice umění 19. století. Poté i s ohledem na uvažovanou restituci a rekonstrukci nebyl příliš využíván.

Arcidiecézní muzea jsou v ČR v Olomouci a Kroměříži, obě jsou součástí Muzea umění Olomouc. Arcidiecézní muzeum Olomouc vzniklo ve spolupráci s Arcibiskupstvím olomouckým v roce 1998 jako první muzeum v České republice orientované na duchovní kulturu. Rozšířeno bylo v roce 2006. Muzeum patří mezi oceňované instituce díky své architektonické podobě i programu.

Diecézní muze v Česku 

Arcidiecézní muzeum Kroměříž bylo založeno v roce 2007 jako detašované pracoviště na Arcibiskupském zámku v Kroměříži. Spravuje tamní zámecké sbírky.

V Brně je od roku 1993 Diecézní muzeum spravované Brněnským biskupstvím a v Plzni bylo v roce 2012 znovuotevřeno rozšířené Muzeum církevního umění plzeňské diecéze, které patří pod krajem zřizované Západočeské muzeum. Své muzeum má také litoměřická diecéze, farnost v Polné nebo strahovští premonstráti.

Objekty na Hradě 

Majetkové vyrovnání mezi státem a církví v případě nemovitostí na Hradě předcházela dlouhá vyjednávání. Církev se nakonec nejen vzdala několika objektů, ale nad rámec zákona se i zavázala do pěti let z vlastních prostředků získané budovy opravit. Především v případě kláštera sv. Jiří to budou nemalé investice, neboť objekt nebyl dlouho opravován.

Obě strany se také dohodly, že církev bude využívat románskou baziliku sv. Jiří. Podle kardinála Dominika Duky bude při jejím využívání platit podobný princip jako u správy katedrály sv. Víta.

Čtěte také: V Praze začíná festival duchovní hudby Svatováclavské slavnosti

Autor: ČTK

7.9.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Premiér Bohuslav Sobotka vystoupil 26. května v Praze na tiskové konferenci.
17

Sobotka bude mít dostavení s ministry, zhodnotí práci vlády

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Praha - Opravny a opravárny zažívají velký návrat. Recyklace odpadů se stala pro lidi přirozeností, nyní začínají přemýšlet, jak množství odpadu minimalizovat. Vyhledáním opraváře šetří nejen přírodu, ale někdy i peníze. 

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Praha – Neúnavná občanská iniciativa může slavit úspěchy. Ve Staré Krči se právě díky úsilí místních podařilo prosadit zřízení nového přístřešku u autobusové zastávky Nad Havlem. Radní Prahy 4 pro oblast územního rozvoje Alžběta Rejchrtová (Trojkoalice/Zelení) v té souvislosti ocenila roli aktivních občanů v čele s Vladimírem Hroudou.

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp se podle očekávání nestal členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Senát dnes vzal na vědomí stanovisko své volební komise, že Srp jako bývalý člen předlistopadové komunistické strany nesplňuje zákonnou podmínku spolehlivosti. O Srpově nominaci do rady tak horní komora ani nerozhodovala. Srp se jednání Senátu nezúčastnil.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení