VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Divadlo Járy Cimrmana slaví 40. narozeniny

PRAHA - Dva lidé, kteří přišli s myšlenkou založit Divadlo Járy Cimrmana, už nežijí. Byla to režisérka Helena Philippová (která se mimochodem podílela i na vzniku Divadla Na Zábradlí i Semaforu) a scenárista, spisovatel a moderátor Jiří Šebánek. Ten spolu se Zdeňkem Svěrákem vytvářel mystifikační rozhlasový pořad Nealkoholická vinárna U Pavouka, kde se poprvé objevila postava Járy Cimrmana.

4.10.2007
SDÍLEJ:

Ladislav Smoljak a Zdeněk Svěrák. Strůjci celonárodního mýtu Cimrman.Foto: Deník/Ivan Babej

Dvě zásluhy

Jiří Šebánek stál u zrodu divadla, podílel se autorsky také na semináři k prvnímu představení Akt (které se hraje dodnes) a byl autorem hry Domácí zabijačka. Zdeněk Svěrák kdysi napsal, že šťastný nápad založit divadlo dostal Jiří Šebánek, ale také dodal: „…můj dávný spoluautor rozhlasové Vinárny U Pavouka se o naše divadlo zasloužil dvakrát: tím, že ho založil, a tím, že ho opustil.“

Jak vzpomínal na vznik divadla, se už dnes Jiřího Šebánka zeptat nemůžeme (zemřel letos 4. dubna ve věku 77 let), ale právě před deseti lety jsem s ním na toto téma hovořil. Zde jsou jeho vzpomínky:

„Jednoho večera počátkem října 1966 jsem seděl a popíjel v Baráčnické rychtě na Malé Straně s režisérkou Helenou Philippovou; ta nám tehdy režírovala rozhlasové pořady z Vinárny U Pavouka. Přes výčep na Rychtě se pořád trousili nějací lidé dozadu do sálu, až mě to začalo zajímat. To jsou baráčníci, vysvětlovala mi Helena. Mají tam divadlo a jdou na zkoušku. A já povídám jen tak z hecu: Jak to, že baráčníci mají divadlo, a my ne? Helena se okamžitě rozzářila: Tak jo, plácneme si na to! – Pokud šlo o Helenu, pro tu bylo zakládání divadel něco jako hobby. Já jsem byl spíš opačný případ. Ne že bych divadla rušil, ale nijak zvlášť mě, až na výjimky, nezajímala. V žádném případě jsem nikdy nehrál a žádnou divadelní hru jsem nenapsal. Tentýž den jsem se svěřil kolegům v redakci rozhlasu, Miloni Čepelkovi a Zdeňku Svěrákovi, co jsem si to zavařil. Vyslechli mě pobaveně, ale posléze slíbili, že mě v tom nenechají. Ostatně myslím, že to zpočátku brali jako výzvu k zajímavému flámu…“

Zakládající schůzka divadla se konala ve vinohradské vile Čs. rozhlasu. „Na schůzce byli přítomni Miloň Čepelka, Zdeněk Svěrák, Ladislav Smoljak a já,“ vzpomínal dále Šebánek. „Zdeněk a Miloň s návrhem souhlasili, jen Láďa Smoljak prohlásil, prosím vás, co chcete zakládat v éře Semaforu! Načež se omluvil, že má koupené lístky do kina, a odešel.“

Každý jednu hru

Nicméněv počátcích se všichni domluvili, že každý napíše jednoaktovou hru. Jiří Šebánek na to dále vzpomínal: První hru napsal Svěrák a další jsem měl přinést já, jako druhou část představení. Ale mně se nedařilo tu aktovku napsat, nešlo mi to. A tak jsem jako z nouze ctnost přišel s tím, že bychom snad před tím, než uvedeme hru našeho génia, měli o něm něco říct. Seznámit diváky s jeho osobností a dílem ve formě přednášek nebo referátů. Takže ta z nouze ctnost se nakonec ukázala užitečnou…“

Tím prvním představením byl Akt, který měl premiéru na jevišti Malostranské besedy právě před čtyřiceti lety .

4.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Patronem soutěže se stal Jakub Štáfek Lavi z kultovního seriálu Vyšehrad (na snímku). „Chance je zábavná, odvážná a drzá, stejně jako on,“ řekla mluvčí firmy Markéta Světlíková.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Nový šéfdirigent České filharmonie Byčkov má smlouvu na pět let

Ředitel České filharmonie (ČF) David Mareček dnes v pražském Rudolfinu za přítomnosti ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) podepsal pětiletou smlouvu s novým šéfdirigentem Semjonem Byčkovem. Čtyřiašedesátiletý Američan ruského původu filharmonii povede po zesnulém Jiřím Bělohlávkovi. Semjon Byčkov byl jmenován šéfdirigentem a hudebním ředitelem České filharmonie od sezony 2018/2019. Orchestru se současně ujmou dva hlavní hostující dirigenti Jakub Hrůša a Tomáš Netopil.

Soud zaslal lobbistovi Dalíkovi výzvu k nástupu pětiletého trestu

Městský soud v Praze zaslal v pátek lobbistovi Marku Dalíkovi výzvu k nástupu pětiletého trestu. ČTK to řekla mluvčí soudu Markéta Puci. Kdy musí Dalík nastoupit do vězení, sdělí mluvčí až poté, co si lobbista zásilku vyzvedne.

Středoškoláci půjdou volit. Chtějí o zemi rozhodovat

Maturitní třída pražského víceletého gymnázia. Skupina dívek, které letos poprvé půjdou volit, se baví, komu dá hlas. Katka váhá mezi TOP 09 a ODS, Karolína, Vendula a Veronika to hodí Pirátům, Anna topce.

Bývalá ministerská náměstkyně žaluje stát kvůli svému odvolání

Bývalá náměstkyně ministra zdravotnictví Lenka Taie Kolaříková podala žalobu na stát kvůli svému odvolání z funkce. Tvrdí, že ji ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD) odvolal v rozporu se služebním zákonem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení