VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Česká veřejnost poprvé v historii uvidí bibli s grafikami Marka Chagalla

Praha - Sto pět originálních grafik a tři typografické listy, kterými světoznámý bělorusko-francouzský malíř Marc Chagall doprovodil v roce 1956 vydanou limitovanou sérii Starého zákona bible, jsou poprvé k vidění v České republice.

9.7.2014
SDÍLEJ:

V pražské Valdštejnské jízdárně bylo 8. července představeno 105 originálních ilustrací bible bělorusko-francouzského malíře Marca Chagalla, kterými je rozšířena výstava Bohuslava Reynka. Na snímku kurátor výstavy Karel Srp.Foto: ČTK

Expozice přibyla ve Valdštejnské jízdárně k již probíhající návštěvnicky úspěšné výstavě díla Bohuslava Reynka.

Díky spojení Reynka a Chagalla získá divák možnost porovnat křesťanský a židovský přístup ke stejnému literárnímu zdroji, vidění téhož osobnostmi, jejichž lidské osudy byly naprosto protichůdné. Objeví rozdíly mezi introvertní sevřeností Reynka, obrácenou k hlubokému osobnímu prožitku, a otevřenou sdílností Chagalla, směřující k širšímu přijetí zbožnosti.

„Sehnat ucelenou kolekci biblických ilustrací Marka Chagalla bylo nesmírně obtížné, byly vydány pouze ve dvou edicích. První v počtu 295 výtisků číslovaných 1 - 295. Druhá v počtu dvaceti výtisků číslovaných I - XX, která byla určena pro autora a spolupracovníky. Jsem rád, že se nám to nakonec podařilo a česká veřejnost ji může vidět. Dokonce si jimi může listovat prostřednictvím dotykové obrazovky," říká Richard Fuxa, iniciátor nové instalace a předseda správní rady nadačního fondu nesoucího jeho jméno.

Kontrastní expozice

Originály listů, které jsou do bible volně vloženy, je možné spatřit na stěnách Valdštejnské jízdárny. „Expozici jsme pojali jako kontrastní oproti Reynkovi. Souborné dílo s duálním tématem jsme nainstalovali do dvou řad a využíváme celý výstavní prostor," popisuje architektonické ztvárnění výstavy Miroslav Vavřina.

Je toho hodně, co proslulého tvůrce Marka Chagalla a ve světě zatím méně známého Bohuslava Reynka spojuje. Ilustrace bible, přesněji řečeno grafiky s biblickou tematikou, jsou jedním z nejzřetelnějších pout. Zvlášť když přihlédneme k faktu, že tyto listy vznikaly prakticky ve stejných letech.

Biblické poselství

Chagall byl Starým zákonem silně přitahován celý život. Inspiroval jej k mnoha obrazům, kresbám, ilustracím a vitrážím. Od roku 1954 dokonce začal rozvíjet dlouhodobý volný cyklus, který nazval Biblické poselství. Ukončil jej až v roce 1967.

„Výtvarné ztvárnění Starého zákona vdechlo Chagallově tvorbě nový impuls: Poskytlo mu podnět k uvolněnému, velmi svobodnému projevu, k širokému duchovnímu rozpětí. Východiskem jeho výtvarných meditací nad osudem člověka a lidstva se staly grafiky k bibli, vytvořené technikou leptu. Později upřednostňoval barevné litografie, oleje a zářící vitráže. Dal průchod lásce k barvě," nastiňuje Karel Srp, kurátor výstavy.

Výstava je otevřena denně od 10 do 19 hodin až do 14. září. Více informací najdete na www.chagall-reynek.cz.

Autor: Redakce

9.7.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Premiér Bohuslav Sobotka vystoupil 26. května v Praze na tiskové konferenci.
17

Sobotka bude mít dostavení s ministry, zhodnotí práci vlády

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Praha - Opravny a opravárny zažívají velký návrat. Recyklace odpadů se stala pro lidi přirozeností, nyní začínají přemýšlet, jak množství odpadu minimalizovat. Vyhledáním opraváře šetří nejen přírodu, ale někdy i peníze. 

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Praha – Neúnavná občanská iniciativa může slavit úspěchy. Ve Staré Krči se právě díky úsilí místních podařilo prosadit zřízení nového přístřešku u autobusové zastávky Nad Havlem. Radní Prahy 4 pro oblast územního rozvoje Alžběta Rejchrtová (Trojkoalice/Zelení) v té souvislosti ocenila roli aktivních občanů v čele s Vladimírem Hroudou.

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp se podle očekávání nestal členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Senát dnes vzal na vědomí stanovisko své volební komise, že Srp jako bývalý člen předlistopadové komunistické strany nesplňuje zákonnou podmínku spolehlivosti. O Srpově nominaci do rady tak horní komora ani nerozhodovala. Srp se jednání Senátu nezúčastnil.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení