„Divadlo má moc, magii, dovede člověka uchvátit i zlomit. Je to jedno posledních míst, kde se lidi poslouchají," pravil v děkovné řeči třiaosmdesátiletý herec, který ocenění přebíral za dlouhotrvajícího potlesku zaplněného hlediště.

„Nikdy bych na něj nedosáhl sám, ale jen s pomocí kolegů a kolegyň i podpoře mých blízkých. Děkuji tedy rodičům, kteří mě přivedli na jeviště v mých pěti letech, zmiňované paní Fabiánové, díky níž jsem zahořel k divadlu horoucí láskou, a mým hereckým parterům a partnerkám, kteří mi stále přinášejí úžasné impulzy. Díky štěstěně a Thálii se můžu už šedesát let prohánět po prknech, které znamenají svět," řekl Zindulka, člen pražského Činoherního klubu.

Za svůj nejvýznamnější divadelní počin považuje to, že se v 57 letech vydal z bezpečí brněnského angažmá do určité nejistoty v Praze.

Thálii za celoživotní herecko-pěvecké mistrovství v oboru opera a muzikál získal muzikálový herec a zpěvák Ladislav Županič, který patří i mezi špičkové dabéry.

„Uvedu tři jména, která pro mě znamenají nejvíc. Paní učitelka Hrubá z Prostějova, která - když ve škole zakládala dramatický kroužek - mi dala první hlavní roli ve hře Příběhy cvrčka Janka, Rudolf Krátký, můj profesor na JAMU, a Ludvík Žáček, někdejší ředitel karlínského divadla a barrandovského dabingu. Všem moc děkuji, stejně jako Herecké asociaci," sdělil Županič.

Weigl: Je to pro mě vyznamenání

Ocenění za celoživotní operní mistrovství převzal basista Dalibor Jedlička, který byl pětačtyřicet sezon členem souboru Národního divadla, cenu za celoživotní baletní mistrovství získal tanečník Pavel Ždichynec a Zvláštní cenou Kolegia Cen Thálie byl poctěn dramaturg a divadelní choreograf Petr Weigl, známý filmovými adaptacemi oper a hudebních děl. „Je to pro mě vyznamenání, stejně jako to, že jsem mohl pracovat v tomto domě," uvedl Weigl.

Z Thálie za celoživotní mistrovství v oboru loutkového divadla se radoval Jiří Vyšohlíd z královéhradeckého souboru Drak. „Omlouvám se svým ženám a dětem, že jsem na ně neměl moc času," pronesl Vyšohlíd, který působí v oboru osmačtyřicet let. „Děkuji také Pepovi Kroftovi a Petru Matáskovi, s nimiž jsem v divadle prožil nádherné roky," dodal.

Úplně první oceněnou večera se stala členka Západočeského divadla v Chebu Pavla Janiššová - Thálii pro mladého umělce do 33 let v oboru činoherní tvorby převzala z rukou ředitele Národního divadla Jana Buriana a herce Luďka Munzara, neboť partnerem této ceny je Nadace Munzarových.

Výroční činoherní ceny přiřkla porota Zoře Valchařové Poulové ze roli Violet Westonové v inscenaci Srpen v zemi indiánů Klicperova divadla Hradec Králové a Radimu Madejovi za výkon v komorní inscenaci Novecento (1900) v mladoboleslavském divadle.

Prvenství v operním oboru patří Iordance Derilové za postavu Renaty v opeře Ohnivý anděl v Národním divadle moravskoslezském Ostrava a Jaroslavu Březinovi za roli Laci Klemeně v opeře Její pastorkyňa v Národním divadle Brno.

Ve znamení mladé generace

V baletním oboru získala Thálii Kristýna Němečková za sólo v choreografii Jacopa Godaniho Reflections on the Fate of Human Forms, nastudované Baletem pražského Národního divadla v rámci triptychu Ballettissimo. Mezi muži zabodoval Viktor Konvalinka za titulní roli v inscenaci Chaplin v Národním divadle moravskoslezském Ostrava.

V oboru muzikál zazářili Karolína Gudasová, která ztvárnila Wendly Bergmanovou v Probuzení jara v plzeňském divadle J. K. Tyla, a Jan Kříž jako Michal v muzikálu Děti ráje v brněnském Bobycentru. „Syn má dnes představení, se kterým nešlo hnout. Ocenění mu předám. Jsem šťastný otec," vysvětlil synovu neúčast na ceremoniálu taktéž muzikálový zpěvák a herec Oldřich Kříž.

Jak už se stalo dobrý zvykem, i letošním průvodcem Thálií byl plzeňský herec a režisér Antonín Procházka. K ruce měl ale tentokrát Veroniku Mertovou (můžeme ji vidět jako Wednesday Addams v muzikálu Hudebního divadla Karlín The Addams Family), která mu asistovala jak v předtočených vstupech, tak i na jevišti. Nejen ona měla být symbolem snahy organizátorů, aby se udílení cen odehrálo ve znamení mladé generace.

Přehled oceněných umělců

ČINOHRA

Ženský výkon:

Zora Valchařová Poulová (role Violety Westonové ve hře Tracyho Lettse Srpen v zemi indiánů, Klicperovo divadlo, Hradec Králové)

Mužský výkon:

Radim Madeja (role Tima Tooneyho ve hře Alessandra Baricca Novecento (1900), Městské divadlo, Mladá Boleslav)

OPERA

Ženský výkon:

Jordanka Derilovová (role Renaty v opeře Sergeje Prokofjeva Ohnivý anděl, Národní divadlo moravskoslezské, Ostrava)

Mužský výkon:

Jaroslav Březina (role Laci Klemeně v opeře Leoše Janáčka Její pastorkyňa, Národní divadlo Brno)

Opereta, muzikál a jiný hudebně dramatický žánr:

Ženský výkon:

Karolina Gudasová (role Wendly Bergmanové v muzikálu Probuzení jara (Spring Awakening), Divadlo J. K. Tyla, Plzeň)

Mužský výkon:

Jan Kříž (role Michala v muzikálu Děti ráje, Bobycentrum, Brno)

BALET A PANTOMIMA A JINÝ TANEČNĚ DRAMATICKÝ ŽÁNR: 

Ženský výkon:

Kristýna Němečková (sólový výkon v inscenaci Reflections on the Fate of Human Forms v rámci programu Ballettissimo, Národní divadlo, Praha)

Mužský výkon:

Viktor Konvalinka (sólový výkon v inscenaci Decadance, Národní divadlo, Praha)

Cena prezidia Herecké asociace pro mladého umělce do 33 let v oboru činoherní tvorby:

Pavla Janiššová, Západočeské divadlo Cheb

Ceny za celoživotní dílo:

Cena Thálie 2015 za celoživotní činoherní mistrovství:

Stanislav Zindulka

Cena Thálie za celoživotní operní mistrovství:

Dalibor Jedlička

Cena Thálie za celoživotní taneční mistrovství:

Pavel Ždichynec

Cena Thálie za celoživotní mistrovství v oboru loutkového divadla:

Jiří Vyšohlíd, Východočeské loutkové divadlo DRAK

Cena Thálie za celoživotní herecko-pěvecké mistrovství v kategorii muzikál-opereta:

Ladislav Županič

Zvláštní cena Kolegia 2015:

Petr Weigl, filmový, televizní a divadelní režisér a dramaturg

Čtěte také: Thálie pro Blanku Bohdanovou i Josefa Zímu