VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Barbara Benishová poukazuje na boj indiánů proti ropovodu

Praha - V pražské čtvrti Holyně vystavuje od pondělí v kapli svatého Jana Křtitele česko-americká umělkyně Barbara Benishová. Autorka se po 35 let věnuje tvorbě spojené s občanským aktivismem.

3.7.2017
SDÍLEJ:

Kaple sv. Jana Křtitele v Holyni. Foto: Web MČ Praha - Slivenec

Aktuální výstava se jmenuje Mni Wiconi / Voda je život - Pramen a připomíná loňské protesty severoamerických indiánů Siouxů proti plánu postavit přes jejich tradiční území, mají tam svá rituální pohřebiště, ropovod. Výstava zahajuje cyklus Galerijní Laboratoř 017.

V českém uměleckém prostředí se angažovala i po roce 1989


Benishová poprvé navštívila někdejší Československo v létě 1979, kdy jí bylo 21 let. V té době si uvědomila vazbu na tuto zemi jako na domov svých předků. V létě 1989 se z její iniciativy ve vysočanském Lidovém domě uskutečnila výstava Dialog: Praha - Los Angeles, která přinesla práce českých a kalifornských umělců a dnes se na ni nahlíží jako na jednu z předzvěstí pádu železné opony. U příležitosti 15. výročí listopadu 1989 pak zorganizovala Benishová její pokračování, které už bylo především uměleckým dialogem, a nikoli politickým protestem.

V českém uměleckém prostředí se angažovala i po roce 1989. Od roku 1993 v Čechách žije natrvalo, žije poblíž Horažďovic v Pošumaví, kde vybudovala místo pro rezidence umělců z celého světa. Od té doby připravila mnoho výstav.

Plánovaná stavba je neetická 

Jejich pojítkem byla vždy jistá konfrontace a dialog mezi kulturami, společností, inspirace dějinami, mýty nebo geniem loci. Její tvorba zahrnuje kresbu i tvorbu rozličných instalací. V poslední době se Benishová věnuje zejména problematice ekologie.

Plánovaná stavba ropovodu přes území Standing Rock je podle ní nejen neetická, ale také ohrožuje místní zdroje pitné vody a dopad může mít i na změnu klimatu i v možnosti zamoření území surovou ropou.

Proti byl i Obama 

Role zodpovědnosti k přírodním zdrojům a k sobě navzájem je podle autorky velkým tématem nejen pro současné umění, ale pro každého, kdo je schopen se zamyslet nad současným stavem věcí.

Území v Severní Dakotě bylo dlouho zapomenutým krajem, než se v něm před deseti lety našla ropa. Později přišel nápad spojit tamní naleziště s průmyslovým Illinois, cesta však protíná indiánskou rezervaci, proti čemuž se indiáni a ochránci přírody postavili. Proti byl i prezident Barack Obama, u jeho nástupce Donalda Trumpa však těžaři našli zastání. Podle informací z médií firma přispěla na jeho kandidaturu. Pro galerijní kapli v Holyni je na léto připraveno sedm výstav. Ta současná potrvá do 16. července, přístupná bude o víkendech a svátcích od 15.00 do 17.00.

Autor: ČTK

3.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Premiér Bohuslav Sobotka vystoupil 26. května v Praze na tiskové konferenci.
17

Sobotka bude mít dostavení s ministry, zhodnotí práci vlády

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Praha - Opravny a opravárny zažívají velký návrat. Recyklace odpadů se stala pro lidi přirozeností, nyní začínají přemýšlet, jak množství odpadu minimalizovat. Vyhledáním opraváře šetří nejen přírodu, ale někdy i peníze. 

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Praha – Neúnavná občanská iniciativa může slavit úspěchy. Ve Staré Krči se právě díky úsilí místních podařilo prosadit zřízení nového přístřešku u autobusové zastávky Nad Havlem. Radní Prahy 4 pro oblast územního rozvoje Alžběta Rejchrtová (Trojkoalice/Zelení) v té souvislosti ocenila roli aktivních občanů v čele s Vladimírem Hroudou.

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp se podle očekávání nestal členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Senát dnes vzal na vědomí stanovisko své volební komise, že Srp jako bývalý člen předlistopadové komunistické strany nesplňuje zákonnou podmínku spolehlivosti. O Srpově nominaci do rady tak horní komora ani nerozhodovala. Srp se jednání Senátu nezúčastnil.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení