VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Aukce je víc o srdci a očích, říká Mária Gálová

Praha /ROZHOVOR/ - Krize trvá. Ale trh s uměním kvete. Na loňských aukcích utratili milovníci umění o 90 milionů korun víc než rok předtím. Pražská pobočka prestižní aukční síně Dorotheum, jež patří mezi nejstarší na světě a jež pořádá v pražském Marriottu aukci tuto sobotu, o tom ví své. Respektive její ředitelka Mária Gálová.

24.5.2014
SDÍLEJ:

Mrazivo Františka Kavána. Foto: Dorotheum

Navzdory krizi u nás stoupá zájem o umění a potvrzují to i obraty posledních let. Čím si to vysvětlujete?

Ano, je to pravda, trh s uměním je jedním z mála odvětví, kterým krize spíše napomohla. Už ze samotné podstaty povahy investic do umění nemůže na trhu s uměním docházet k takovým turbulencím, jakými jsou zachvacovány finanční trhy. A myslím, že mnozí movití lidé, kteří ztratili důvěru ve finanční produkty, hledali pro své finance nějakou alternativu. Umění představuje tradici a historií ověřenou jistotu. Je hmotné, nikoliv virtuální. Proto na něj vsadilo více lidí než předtím. Větší poptávka po kvalitních uměleckých předmětech, především obrazech, vytvořila následně i vyšší, často rekordní ceny. To se pak ve výsledku příznivě projevilo i na celkových obratech. My prodali například významnou kolekci 12 obrazů Františka Muziky za celkovou částku přesahující 28 milionů korun. Na druhou stranu je nutno říci, že krize poznamenala segment střední a nižší cenové kategorie. Hodně těch, kteří si dopřávali díla pro radost, kupovat buď přestali, nebo své nákupy hodně omezili.

Mária Gálová. O co je poslední roky největší zájem, krom Kupky a Filly? A do jaké míry to ovlivňují trendy ve světě?

Trendy posledních let se nijak zásadně neodlišují od těch předchozích, i když malý posun přece jen nastává. Spatřuji ho v tom, že ti, co se na aukcích pohybují již delší dobu, vyhledávají špičkovou kvalitu a své sbírky postupně zkvalitňují. Nejdou už jen po konkrétním, osvědčeném jméně, ale vybírají si z nabídky to nejlepší. Někteří z těch, co zase vstoupili na trh s uměním až v posledních letech, se trochu více orientují na umění druhé poloviny 20. století a současné umění, což je jim asi generačně bližší. Jde o autory jako Zdeněk Sýkora,  Karel Malich, Jiří Sopko, Michael Rittstein, Ladislav Sutnar nebo právě zesnulá Adriena Šimotová. Zdaleka to však není v takové míře jako v zahraničí, kde současné umění aukcím vévodí. Češi jsou asi opatrnější a možná i konzervativnější.

Kolik je mezi zájemci skutečných sběratelů a kolik podnikatelů, kteří berou umění jako výhodné uložení peněz? Chodí na aukci i obyčejní lidé, aby si koupili menší dílo domů?

Domnívám se, že hranice mezi těmi dvěma tábory je velmi křehká a flexibilní. Asi neznám nikoho ze sběratelů, koho by zároveň nezajímala i finanční stránka a potenciální možnost zhodnocení jeho „úlovků". Naopak znám případy, kdy se z prvoplánově orientovaných investorů stali časem milovníci umění. Ptáte se na obyčejné lidi. Nákup umění opravdu nemusí primárně vést k vytváření nějaké kolekce, nakonec skutečných sběratelů je v České republice jen pár. Myslím, že víc než o četnost nákupů a konkrétní částky jde o vztah k umění a o potřebu obklopit se ve svém prostředí určitou kvalitou, ať už doma nebo v kanceláři. A to bezprostředně s výší příjmů nesouvisí. Je to víc o srdci a očích, než o peněžence.

Autor: Jana Podskalská

24.5.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nový přístřešek v tramvajové zastávce Nad Havlem
2

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Miloš Zeman a Karel Srp starší. Ilustrační foto.
5

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Co je pro někoho stará veteš, jinému poslouží. Zaklínadlo zní: Re-Use

Praha – Pomoci vdechnout nový život starým věcem mají takzvaná Re-Use centra, která umožní nacházet uplatnění pro starší, avšak stále funkční či využitelné předměty. Ty by jinak kvůli své nemodernosti skončily v odpadu. Po vzoru Vídně nebo třeba Budapešti začíná magistrát hledat vhodné prostory pro spuštění pilotního projektu – dobře dostupnou krytou halu. Či více hal: buď pro otevření hlavního Re-Use centra, nebo několika center menších.

Na ozdravné pobyty pro děti ze smogových oblastí půjde 40 milionů

Praha - Na ozdravné pobyty dětí, žijících ve smogových oblastech, půjde 40 milionů korun z Národního programu Životní prostředí. Žádat o ně mohou školy, školky a nově i dětské skupiny, a to od 4. září. Oproti dřívějším dotacím je nyní podmínkou, aby byl pobyt spojený s ekologickou výchovou. V dnešní tiskové zprávě to sdělilo ministerstvo životního prostředí.

Ztraceným lidem v lesích pomohou záchranné tabulky

Praha - Body záchrany. Tak se jmenují destičky se speciálním kódem, s jehož pomocí hasiči či záchranáři lehce lokalizují člověka v nouzi. V pražských lesích jich nově přibylo 29.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení