VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Advent v Praze: mše, charita a zběsilé nákupy

Praha /PŘEHLED ADVENTNÍCH AKCÍ/ - Čtyři neděle, které zbývají do Štědrého dne, by měly být dobou zklidnění a rozjímání. Jsou však časem horečnatých nákupů a stresu.

27.11.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Pavel Sonnek

První adventní neděle je za dveřmi. Doba, kdy křesťané očekávají příchod spasitele – čas adventní – by se měla stát časem klidu. V minulosti byl dokonce dobou postní. Dnes tomu tak nejenom není, ale mnohým uniká i hlavní poselství, které s sebou tento křesťanský svátek přináší. Přesto v sobě mají čtyři týdny před Vánocemi kouzlo, na které se těší celý rok nejen děti, ale i někteří dospělí.

„Čtyři adventní neděle a symbol postupně se rozsvěcujících svící na věnci připomínají, že se máme připravit na příchod Krista. Ten je pro věřící světlem světa, lásky, pravdy, moudrosti, radosti, pokoje a věčného života,“ vysvětluje smysl adventu probošt Bohumil Kolář.

Věnec místo počítadla

Počátky adventu se objevují v západní Evropě koncem čtvrtého století. Ve středověku se toto období stalo začátkem liturgického roku.

Adventní věnec má svůj původ ale až ve století devatenáctém v Německu. Když se děti ze školy pro chudé denně před Vánocemi ptaly, kolik ještě zbývá dní, vytvořil kněz ze starého kola svícen. Bylo na něm devatenáct malých červených svící pro všední dny a čtyři velké bílé na neděle.

Věřící si advent připomínají každodenními mšemi. Ty se od zítřka do 23. prosince budou konat ve svatovítské katedrále. Tradiční jsou také předvánoční koncerty a charitativní akce, které chtějí dopřát šťastné a veselé i těm, na něž se štěstí v životě příliš neusmálo. Podpořit koupí drobností můžete děti z dětských domovů, nevyléčitelně nemocné či mentálně postižené (viz tabulka). Vánoční akce však nepořádají pouze církve či charity.

Ještě více návštěvníků se před Vánoci snaží přilákat nákupní centra. Právě ta se v posledních letech stala pro mnohé hlavním místem, kde v adventním čase tráví svůj volný čas. „Shon příprav a nákupů, který k předvánočnímu času asi už patří. Je veden snahou vše si zajistit sám. Jenže o Vánocích si máme vzpomenout, že dostáváme mnohem víc, než jsme sehnali,“ dodává Aleš Pištora z pražského arcibiskupství.

Kam za předvánočními akcemi:

- Dnes od 17 hodin se bude rozsvěcovat strom na Staroměstském náměstí, kde se konají největší vánoční trhy v Praze. Pro děti je zde připravena Staroměstská dílnička, kde si budou moci vyrábět mikulášské a vánoční ozdoby. Chybět nebude ani živý betlém.

- Význam adventu, vánočních stromků či betlémů přiblíží výstava, která se ode dneška koná v klášteře dominikánů u sv. Jiljí na Starém Městě.

- Zítra od 12 hodin se promění Dětská zoo v Troji na Betlém v podobě venkovského statku. V půl čtvrté pak bude rozsvícen vánoční strom u pavilonu Sečuán.

- První adventní neděli také proběhne vernisáž čtvrtého ročníku výstavy Betlémy u Karlova mostu. Novinkou je Vltavský rybí betlém. Kolem akvária s živými kapry, které má navodit iluzi říčního dna, se bude odehrávat scéna Narození Páně složená z polidštěných postav znázorňujících zvířata českých rybníků a řek. K vidění bude i Námořnický, Ptačí nebo Africký betlém.

- V úterý 30. listopadu se budou konat Karlínské slavnosti dětí v klubu Podsklepeno. Kromě zpívání koled a návštěvy Mikuláše na děti čeká Hrnčířská školička. Mikuláš do klubu zavítá ještě jednou, tentokrát tradičně 5. prosince. Na tento den jsou připraveny vánoční dílny s výrobou adventních věnců, svíček, betlémů či vánočních ozdob. Na programu je i hudební a divadelní představení.

- 1. prosince na farmářských trzích na Jiřáku proběhne tradiční zabijačka. Milovníci vepřového se mohou těšit na jitrnice, sulc i zabijačkový guláš. V sobotu 4. prosince se hody konají i na Náplavce a 7. prosince bude následovat tržiště na Kubáni.

- Mikulášský charitativní bazar pořádaný Nadací Dagmar a Václava Havlových VIZE 97 se 5. prosince od 12 do 18 hodin uskuteční v prostorách Pražské křižovatky na Starém Městě. Návštěvníci si zde budou moci nakoupit vánoční dárky, a pomoci tak potřebným. Návštěvníci budou mít ojedinělou možnost zhlédnout prostor Pražské křižovatky, jenž je jinak veřejnosti přístupný jen zcela výjimečně.

- 15. prosince se na Václavském náměstí bude konat akce Ať přijde Ježíšek, která chce vytvořit rekord v počtu ručně vyráběných zvonků.
Každé dítě, které si zvoneček vytvoří, dostane sladkou odměnu.

- Chcete pomoci těm, kteří to potřebují? Sbírku výtvarných a výukových potřeb pro děti hospitalizované o Vánocích v Thomayerově nemocnici pořádá agentura Skřivánek. Darované předměty je možno předat ve všech jejích provozovnách. Do 6. prosince se také koná sbírka oblečení ve střediscích Armády spásy.

- Pokud budete mít na Štědrý den náladu na procházku, navštivte pražskou zoo. Do 14 hodin se návštěvníci budou moci zapojit do krmení zvířat, o kterých se zároveň něco dozví.

- Českou mši vánoční v podání Orchestru státní opery a sólistů z Národního divadla si 24. prosince můžete tradičně poslechnout od 21. hodiny na Staroměstském náměstí.

Autor: Michaela Koubová

27.11.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koncert Robbieho Williamse, Letňany, 19.8.2017
8

Showman Robbie Williams zaměstnal manželku, tatínka i snoubence

Pař jako Rus, zpívá Robbie Williams v novince, kterou přiveze i do Prahy

Praha - Kolem dvaceti kousků naservíruje v sobotu publiku na letišti v Letňanech britský zpěvák a tanečník. Nebudou chybět nové věci z desky The Heavy Entertainment Show, jež vyšla loni. Areál se otevře již v 15 hodin.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

DOTYK.CZ

Praha různýma očima - jako dějiště bollywoodského snímku i v díle ruského poety

/ VIDEO / Většina videí Prahy se zaměřuje na známá místa a pamětihodností, jako je Pražský hrad, Karlův most a Staroměstské náměstí. Ale na Prahu se dá dívat i jinak. Shodou okolností to teď ukazuje hned několik snímků.

Sobotka bude mít dostavení s ministry, zhodnotí práci vlády

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) příští týden absolvuje další dvě bilanční schůzky s ministry, při kterých v závěru volebního období rekapituluje splněné a nesplněné části vládního programového prohlášení. V pondělí bude jednat s ministrem pro lidská práva a legislativu Janem Chvojkou (ČSSD), v úterý s ministryní pro místní rozvoj Karlou Šlechtovou (za ANO). Sdělil to dnes tiskový odbor Úřadu vlády.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení