VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kultura

13.4.2017

Národní galerie bude otevřená po celé Velikonoce

Praha - Národní galerie v Praze zpřístupní své stálé expozice i aktuální výstavy během celých velikonočních svátků. Otevřeno bude na Velký pátek i na Velikonoční pondělí, uvádí galerie na svém webu. Kromě sbírek od středověkého přes renesanční, barokní a moderní umění po současná díla je možné v některém ze šesti objektů NG aktuálně vidět třeba výstavu Magdaleny Jetelové, Aj Wej-weje, Františka Skály nebo práce z keramiky napříč staletími a světem.

12.4.2017

Pamětník holokaustu líčí kruté zážitky v lágru i malé radosti

Praha - Knížku vzpomínek Co odvál dým aneb jak jsem přežil holokaust autora Miloše Bondyho ve středu představili v Knihovně Václava Havla. Třiadevadesátiletý pamětník hrůz druhé světové války na poslední chvíli kvůli zdravotnímu stavu do Prahy nepřijel. Poslal dopis, ze kterého pozdrav přítomným přečetla režisérka Olga Sommerová, která se s Bondym léta přátelí. Miloš Bondy v Osvětili přežil několik selekcí do plynu a zrůdné lékařské pokusy. V závěru války přežil pochod smrti a vrátil se do vlasti. Dnes žije ve Švýcarsku.

12.4.2017

Jedinou českou operou v této sezoně ND bude Kašlíkův Krakatit

Praha - Jedinou českou operou v sezoně 2016/2017 Národního divadla v Praze bude Krakatit skladatele Václava Kašlíka na motivy románu Karla Čapka. Dílo s libretem filmového režiséra Otakara Vávry bude mít premiéru 20. dubna. Na první českou scénu se Kašlíkovo experimentální dílo vrátí po více než 50 letech.

12.4.2017

Městská knihovna hostí monumentální plastiky Richarda Deacona

Praha - Jako jednoho z nejvýznamnějších sochařů současnosti představuje Galerie hlavního města Prahy britského autora Richarda Deacona. Protože je první jeho samostatnou výstavou v ČR, pojal ji kurátor Julian Heynen jako úvod do Deaconovy mnohostranné tvorby vzniklé za posledních 30 let. Šest desítek děl představuje rozmanité materiály a techniky, které Deacon používá, od dřeva impregnovaného a ohýbaného přes ocel a hliník k syntetickým materiálům a keramice.

11.4.2017

14. ročník Metropolitního léta hereckých osobností zahajuje předprodej

Praha - Divadlo Studio DVA dnešním dnem zahájilo předprodej vstupenek na rekordních 90 představení čtrnáctého ročníku Metropolitního léta hereckých osobností. Tradiční přehlídku na Letní scéně Vyšehrad zahájí světová premiéra komedie Patrika Hartla Líbánky na Jadranu, v hlavních rolích s Evou Holubovou, Bobem Kleplem, Marikou Šoposkou, Štěpánem Benonim nebo Václavem Jílkem.

11.4.2017

OBRAZEM: V Českém muzeu hudby vystavují rukopis Dvořákovy Rusalky

Praha - Z výstavy v České národní budově v New Yorku se vrátil unikátní autograf partitury opery Rusalka. Originální rukopis slavné opery Antonína Dvořáka byl naposledy v České republice vystaven před více než 25 lety a nyní jej mají návštěvníci možnost spatřit od 11. dubna do 17. dubna 2017 v České muzeu hudby. Kromě rukopisu se návštěvníci mohou těšit také na tzv. Dvořákův americký skicář č. 6, první vydáni libreta opery, skladatelovy dopisy nebo první nahrávky árií z opery. Představeny jsou i různé kostýmní a scénické návrhy Rusalky vytvořené během 20. století významnými výtvarníky.

11.4.2017

Překladatel a člen Plastiků Paul Wilson získá Cenu Revolver Revue

Praha - Cenu Revolver Revue letos dostane kanadský publicista, překladatel a hudebník Paul Wilson. V úterý za pořadatele informovala Edita Onuferová. Cena se bude předávat 19. dubna na Večeru RR v pražském klubu Roxy. „Paul Wilson cenu obdrží za všechno, co za dlouhá desetiletí vykonal a koná pro českou kulturu," uvedla šéfredaktorka Revolver Revue Terezie Pokorná. Připomněla, že Wilson za normalizace z vlastní vůle pobýval v totalitním Československu a podporoval nezávislou kulturu, za což byl v důsledku vyhoštěn.

11.4.2017

Další ročník scénografické výstavy bude vyhlášen v červnu

Praha - Akce připomínající letošní 50. výročí založení Pražského quadriennale (PQ), které je nejvýznamnější přehlídkou scénografie a divadelního prostoru na světě, představilo v úterý vedení Institutu umění - Divadelního ústavu (IDU). Jeho 14. ročník, který se uskuteční za dva roky, IDU vyhlásí v červnu spolu s uměleckou koncepcí, prostory konání i členy mezinárodního uměleckého týmu. PQ se koná jednou za čtyři roky.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ
11.4.2017

Sázava přivítá v červnu nový hudební festival Slunovrat

Praha - Po více než 10 letech se do města Sázava nad Sázavou vrací festivaloví návštěvníci. 23. - 24. června 2017 se v areálu vodáckého kempu Sázavský ostrov uskuteční zbrusu nový hudební festival českých písničkářů a populárních interpretů. Podle svého načasování dostal příznačné jméno Slunovrat. Pořadatelé festivalu vsadili na osvědčenou dramaturgii a k účasti pozvali plejádu známých umělců, jejichž písničky si lidé zpívají nejen táboráku.

11.4.2017

Lucernou bude až do konce dubna znít Mackie Messer

Praha - Na sedmnáct večerů se Velký sál pražské Lucerny promění ve velkolepou kabaretní revue Wanted složenou z písní německého skladatele Kurta Weilla. Její ústřední hybatelkou bude pěvkyně Dagmar Pecková, scénu k této podívané, kterou mohou diváci navštívit ode dneška do 30. dubna, vytvořili bratři Cabani.

10.4.2017

OBRAZEM: V Praze začala přehlídka Prague Design Week

Praha - Čtvrtý ročník ikonické přehlídky Prague Design Week odstartoval v Tančícím domě. Milovníkům designu bude na jeho čtyřech podlažích až do neděle 16.dubna prezentovat instalace 82 vystavovatelů a nabízet doprovodný program v podobě promítání,workshopů a přednáš s designéry.

10.4.2017

Dotace ministerstva mají pomoci galeriím nakupovat současné umění

Praha - Ministerstvo kultury nabídne prostřednictvím nového dotačního programu galeriím a muzeím podporu pro nákup uměleckých děl. Zřízení programu v pondělí schválila vláda, počítá se s udělením dotací již v letošním roce. Podle mluvčí ministerstva Simony Cigánkové by v programu měly ročně být desítky milionů korun. Akviziční fond bude zaměřen na současné umění. Nebudou z něj ale moct čerpat velké instituce zřizované ministerstvem, jako je třeba Národní galerie v Praze.

10.4.2017

Milan Šteindler oslaví pozítří šedesátiny

Praha - Herec, režisér a recesista Milan Šteindler je jednou z tváří kultovního divadla Sklep. Divákům je dobře známý i z okénka německého jazyka Alles Gute v satirickém pořadu Česká soda. Zahrál si v řadě filmů, nejvýraznější roli měl zřejmě v komedii Vrať se do hrobu!, za režii snímku Díky za každé nové ráno pak získal Českého lva. Šteindler pracuje také pro televizi, reklamu a nedávno se pustil i na půdu muzikálu Rocky. Šedesátiny oslaví 12. dubna.

10.4.2017

Krieglovu cenu za statečnost letos získá hudebník Radek Banga

Praha - Cenu Františka Kriegla, kterou každoročně uděluje Nadace Charty 77, tento rok získá zpěvák a hudebník Radek Banga. Ocenění získal za "odvážný občanský postoj", když při loňském vyhlašování hudebních cen Zlatý slavík protestoval proti ocenění skupiny Ortel. Texty a projev kapely využívají nepřijatelnou rasistickou a xenofobní rétoriku, na což Banga při ceremoniálu reagoval odchodem ze sálu, připomněla dnes nadace v tiskové zprávě. Cenu obdrží Banga v květnu v rezidenci pražských primátorů.

10.4.2017

Metropolitní léto hereckých osobností zahájí předprodej

Praha - Pražské Divadlo Studio Dva v pondělí zahájilo předprodej vstupenek na rekordních 90 představení 14. ročníku Metropolitního léta hereckých osobností. Přehlídku na Letní scéně Vyšehrad zahájí 23. června první uvedení komedie Patrika Hartla Líbánky na Jadranu s Evou Holubovou a Bobem Kleplem v hlavních rolích, oznámil v pondělí mluvčí divadla Tomáš Přenosil.

10.4.2017

Taneční platforma ocenila Arenbergerovou, Hradilkovou či Malíka

Praha - Tanečnicí roku se v neděli na závěr festivalu Česká taneční platforma stala Helena Arenbergerová za výkon v inscenaci Jiřího Havelky a souboru VerTeDance s názvem Flow. Jako nejlepší inscenaci roku porota vyhlásila taneční sólo Terezy Hradilkové inspirované skákáním přes švihadlo nazvané Švihla. Česká taneční platforma během uplynulých čtyř dnů představila za účastni mezinárodních hostů to nejlepší z českého současného tance.

9.4.2017

Cimrman se v USA pokusí zastínit Trumpovy tweety z Bílého domu

Praha - Skupina anglicky mluvicích herců Cimrman English Theatre, která od roku 2014 hraje s dovolením Zdeňka Svěráka anglické verze Cimrmanových her přímo v Žižkovském divadle Járy Cimrmana, se poprvé chystá i na americká pódia. Na pozvání české ambasády ve Washingtonu se v druhé polovině dubna uskuteční šest představení v New Yorku, Washingtonu a Baltimoru. Divadlo nabídne anglickou verzi hry Záskok (The Stand-In), vše bude s kamerou zaznamenávat David Smoljak. Novináře o tom za organizátory informovala Dagmar Caspe.

9.4.2017

Zemřel herec a režisér Jiří Ornest, spojený s Divadlem E. F. Buriana

V 70 letech zemřel dnes dopoledne herec a režisér Jiří Ornest, který byl celý život spojený s pražskou divadelní scénou, většinu své kariéry strávil nejprve v angažmá v Divadle E. F. Buriana, po roce 1991 byl členem souboru Divadla Na zábradlí. "Na Poříčí u Burianů jsem byl věrný ze zbabělosti, protože se nic jiného nerýsovalo. Na zábradlí jsem zůstával, protože jsem měl pocit, že to stojí za to," popsal důvody své věrnosti oběma souborům Ornest.

9.4.2017

V 70 letech zemřel herec a režisér Jiří Ornest

Praha - V 70 letech zemřel v neděli dopoledne herec a režisér Jiří Ornest, který byl úzce spjat s pražskou divadelní scénou. Médiím to oznámila jeho manželka herečka Daniela Kolářová. Ornest stál u zrodu řady alternativních divadelních projektů, známý byl i z filmu a televize.

9.4.2017

Antonín Kratochvíl fotografuje odvrácenou tvář světa

Praha - Odvrácenou tvář světa ukazuje na svých fotografiích. Antonín Kratochvíl sleduje napříč kontinenty opuštěné děti, vězně, devastaci životního prostředí, bídu bývalých kolonií. Československý exulant ale fotil i světové celebrity a ruskou dekadentní „zlatou mládež". Jeho snímky znají časopisy Playboy, Penthouse, Vogue, Rolling Stone či Newsweek. Česko-americký portrétní a reportážní fotograf se narodil před 70 lety, 12. dubna 1947. Nyní však místo oslav již několik týdnů leží v pražské Fakultní Motol a jeho zdravotní stav je velmi vážný.

8.4.2017

Kolumbijský spisovatel Vásquez představí v Praze svůj nový román

Praha - Kolumbijský spisovatel Juan Gabriel Vásquez, který je jedním z nejuznávanějších současných autorů Jižní Ameriky, představí v pondělí v Praze svoji novou knihu Reputace. Román, který řada světových médií zvolila nejlepší knihou roku, nyní vychází česky v Nakladatelství Paseka. Prvním Vásquezovým dílem v češtině byl loni v říjnu Hluk padajících věcí. Šlo o román, který autora proslavil před čtyřmi lety po celém světě. Obě díla spojuje obraz Kolumbie týrané drogovými kartely.

8.4.2017

Divadelní hra Kamila Střihavky oslaví dva roky od premiéry

Praha - Divadelní hra zpěváka Kamila Střihavky Tolik hlav oslaví 17. dubna dva roky od premiéry. Výroční představení se uskuteční v pražském divadle Metro, kam se soubor přesunul po ztrátě domovské scény v Baráčnické rychtě. Provozovateli restaurace a divadelního sálu loni majitel oblíbeného malostranského podniku neprodloužil smlouvu. V sobotu o tom za organizátory informoval Tomáš Matějovský.

8.4.2017

Výtvarníci v pražské Pragovce otevřou ateliéry návštěvníkům

Praha - Některé z ateliérů výtvarníků a dalších tvůrců v bývalém průmyslovém areálu Pragovka v pražských Vysočanech se dnes otevřou veřejnosti. V areálu pracuje 70 umělců, účast v letošním čtvrtém ročníku akce Kolben Open jich přislíbilo víc než 50. Den otevřených ateliérů v Pragovce doplní výstava With Wings…Pragovka 2017 s výběrem děl zdejších tvůrců, jejíž vernisáž je naplánována na dnešní večer, sdělila  jedna ze zakladatelek Kolben Open Lucie Nováčková.

7.4.2017

Výtvarníci Symonovi dostali cenu za šíření české kultury

Praha - Cenu Artis Bohemiae Amicis (Přátelé českého umění) udělil ministr kultury Daniel Herman manželům Miroslavě a Josefu Symonovým. Věnují se uměleckému řemeslu a knižní vazbě. Mluvčí ministerstva kultury Simona Cigánková v pátek sdělila, že cenu předal ve čtvrtek při zahájení jejich společné výstavy ve Strahovském klášteře v Praze náměstek ministra kultury Vlastislav Ouroda. Ministerstvo cenu udílí za šíření dobrého jména české kultury doma i v zahraničí.

7.4.2017

Bývalá šéfka Světa knihy Kalinová dostala řád španělského krále

Praha - Bývalá dlouholetá ředitelka veletrhu Svět knihy Dana Kalinová převzala ve čtvrtek v Praze od španělského velvyslance Řád Isabely Katolické. Udílí ho španělský král za zásluhy o stát, mohou ho ale získat i cizinci. V pátek řekla Kalinová, která z vedení veletrhu odešla loni po dvou desítkách let.

7.4.2017

Portheimka hostí výstavu komiksového kreslíře Jerieho

Praha - Retrospektivní výstava komiksového autora a kreslíře Karla Jerieho začala dnes v Galerii Portheimka v Praze na Smíchově. Koná se u příležitosti autorových 40. narozenin a poprvé ukazuje pohromadě autorova velkoformátová malířská plátna. Návštěvníci se mohou do výstavy aktivně zapojit a stát se spolutvůrci komiksové kresby Anděl prochází Smíchovem, která vychází z dobových fotografií smíchovských zákoutí. Výstava potrvá do 7. května.

7.4.2017

V 62 letech zemřel fotograf Malý, spoluautor cyklu Český člověk

Praha - Ve věku 62 let zemřel fotograf Jan Malý. Dokumentarista byl známý také jako jeden z autorů rozsáhlého a dlouhodobého projektu Český člověk. V pátek to řekl kurátor Pavel Vančát, který Malému před třemi lety připravil výstavu v pražské galerii Leica.

7.4.2017

Dvě české výstavy ze středověku jsou v desítce nejúspěšnějších na světě

Praha - Pátou nejnavštěvovanější výstavou středověkého umění na světě byla v roce 2016 výstava Císař Karel IV. 1316-2016. Uvádí to časopis The Art Newspaper, který každoročně sestavuje žebříček úspěšnosti výstav. Výstavu k připomínce 700. výročí narození Karla IV. uspořádala NG a v české metropoli ji vidělo 93 tisíc lidí. Reprízu měla ještě v Německu. Na deváté příčce stejného žebříčku je výstava Umění v Krušnohoří mezi gotikou a renesancí, kterou také pořádala NG a také ji představila ve Valdštejnské jízdárně.

7.4.2017

OBRAZEM: V budově Husova sboru se konal projekt Rozsvítit maják

Praha - Multidisciplinární projekt Rozsvítit maják hostí vršovický Husův sbor. Mezinárodní festivalový projekt vypíchne netradiční prostor budovy kostela a vpustí publikum i do veřejnosti obvykle nepřístupných částí. V prvním dubnovém týdnu ožije funkcionalistická budova Husova sboru divadelní instalaci Rozsvítit maják

6.4.2017

Transgas či Parkhotel památkami? Architekti souhlasí, majitelé mají výhrady

Praha - Nejen soubor budov Transgas, ale také Parkhotel v Holešovicích by si podle odborníků zasloužil, aby byl prohlášen novou kulturní památkou. Stavby, které ještě do nedávna byly pro mnoho lidí symboly socialistické éry, jsou podle řady architektů hodny ochrany.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies