VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kultura

8.2.2017

Miro Žbirka se zotavuje z vážné nemoci a posílá vzkaz fanouškům

Miro Žbirka má za sebou velmi úspěšný, ale i pracovně náročný rok, který si na samém konci vybral daň v podobě těžkého zápalu plic a následné hospitalizaci. Z nejhoršího je už venku, ale stále má nařízený klid. Na radu plicních odborníků stráví velkou část rekonvalescence ve Vysokých Tatrách. Přesto nepřestává myslet na své fanoušky.

8.2.2017

Originální filmové klapky představuje podvacáté výstava v Senátu

Praha - Součástí doprovodného programu Zlín Film Festivalu je Salon filmových klapek, jehož pouť českými městy podvacáté odstartovala výstava v Senátu v Praze. Nabízí umělecká díla českých výtvarníků ztvárněná na filmové klapce. Po 19. únoru se expozice přesune do Mladé Boleslavi, odkud do Brna, Olomouce a Ostravy. Nakonec se přestěhuje do Zlína, kde budou klapky 28. května vydraženy.

8.2.2017

Zpěvák Nick Cave se vrátí do Prahy. V říjnu vystoupí v O2 areně

Praha - Australský muzikant a zpěvák Nick Cave, který má v Česku množství fanoušků, vystoupí 26. října v pražské O2 areně. S kapelou The Bad Seeds se v Česku zastaví při turné k novému albu Skeleton Tree. Předprodej vstupenek v síti Ticketportal bude zahájen 17. února, sdělila ve středu za pořadatele Alice Titzová. Nick Cave & The Bad Seeds v České republice naposledy hráli v listopadu 2013.

8.2.2017

Před 25 lety se v Praze konal první obnovený Ples v opeře

Praha - Před 25 lety, 8. února 1992, se v tehdejším Smetanově divadle (dnes Státní opera) konal první Ples v opeře v Praze. Středem pozornosti byla jeho patronka Ivana Trumpová, bývalá manželka nového amerického prezidenta Donalda Trumpa. Prvním, s kým se Trumpová objevila na tanečním parketu, byl šéf opery Smetanova divadla Karel Drgáč. Ples provázely i protesty anarchistů a příznivců Levé alternativy, kteří házeli na hosty plesu shnilé ovoce a používali slzotvorné prostředky. Několik osob bylo zadrženo.

7.2.2017

V Praze se naposledy hrál kabaret Ovčáček čtveráček

Praha /FOTOGALERIE/ - V pražském Divadle Za plotem mělo v úterý večer derniéru představení zlínského divadla Ovčáček čtveráček. Pro velký zájem publika se divadlo živě přenášelo do 70 kinosálů po celé zemi, další lidé ho ještě večer uvidí ze záznamu. V divácky obrovsky úspěšném kuse si moravští divadelníci dělají legraci z některých představitelů dnešní české politiky, ale především z mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka.

7.2.2017

OBRAZEM: Karikaturisté připomněli výročí smrti Bohumila Hrabala

Praha - V úterý se konala vernisáž výstavy S Bohumilem na věčné časy a to v galerii v budově městské části Prahy 8. Letos je to totiž 20 let od skonu tohoto význačného českého spisovatele. Česká unie karikaturistů ho uctí a oslaví svými kresbami.

AKTUALIZOVÁNO
7.2.2017

Nočníky a toalety nejsou tabu

Praha /FOTOGALERIE/ - Choulostivé téma týkající se jedné ze základních lidských potřeb může být tím, o kterém se nemluví. To se ale před více než deseti lety rozhodli změnit manželé Renáta a Jan Sedláčkovi.

7.2.2017

Texty Ivana Mládka nejen baví, naštvaly Rusy či islámofoby

Jen málokdo si umí hrát se slovy jako on. V Česku platí za jednoho z nejvtipnějších textařů a bavičů. Jeho písničky doslova zlidověly a budou tvořit úsměv na rtech ještě mnoha generací. Malíř, zpěvák, banjista, skladatel a bavič Ivan Mládek dnes slaví 75. narozeniny.

7.2.2017

Film Agnieszky Hollandové zahájí 23. března festival Febiofest

Praha - Česká premiéra filmu polské režisérky Agnieszky Hollandové Přes kosti mrtvých zahájí 23. března v Obecním domě v Praze 24. ročník mezinárodního festivalu Febiofest. Americký režisér Abel Ferrara přitom převezme cenu Kristián za přínos světové kinematografii. Předsedou poroty bude Juraj Herz, kterého proslavily například snímky Spalovač mrtvol a Petrolejové lampy. Na úterní tiskové konferenci v Praze to oznámil prezident přehlídky Fero Fenič.

7.2.2017

Festival nabídne inventuru nového divadla na tuzemských scénách

Praha - Přehlídku inscenací tanečního, pohybového i všemožně alternativního divadla, které vzniklo na tuzemských scénách v nedávné době, nabídne festival Malá inventura. Uskuteční se od 22. února do 1. března na 12 scénách v Praze. Chce pomoci divákům v orientaci na scéně nového divadla, ale i tvůrcům a pořadatelům v této oblasti ke vzájemným kontaktům. „Malá inventura je příležitostí sumarizovat a bilancovat, stejně jako srovnávat a vyhlížet divadelní budoucnost," řekl dnes novinářům za organizátory festivalu, který má 15. ročník, Petr Pola.

7.2.2017

Mediální manažer Michel Fleischmann slaví pětašedesátiny

Praha - Pětašedesáté narozeniny oslaví 8. února podnikatel a manažer Michel Fleischmann. Dlouholetý prezident mediální skupiny Lagardere Active ČR, která vlastní mimo jiné rádia Evropa 2 a Frekvence 1, je jednou z nejvlivnějších osobností české mediální scény.

7.2.2017

OBRAZEM: Výstava ukazuje život v Istanbulu

Praha /FOTOGALERIE/ - Do 25. února mohou milovníci umění i cestování navštívit v Českém centru v Rytířské ulici výstavu tureckého fotografa Mustafy Dedeoğlu (na snímku) s názvem Nadčasové město Istanbul. Spíš než na představení moderního vzhledu Istanbulu se série fotografií soustředí na zachycení bočních uliček metropole, melancholických rysů jeho historických čtvrtí a portrétů místních obyvatel. Mustafa Dedeoğlu své práce představil i na výstavách v mnoha zemích od Španělska, Francie a Gruzie přes USA až po Írán a Katar.

7.2.2017

V Praze se bude naposledy hrát kabaret Ovčáček čtveráček

Praha - V pražském Divadle Za plotem, které sídlí v areálu bohnické psychiatrické léčebny, se dnes večer odehraje derniéra divadelního kabaretu Ovčáček čtveráček. Inscenaci zlínského divadla, jejíž uvedení byla od premiéry loni v listopadu vyprodaná, mohou v úterý lidé sledovat také v kinech. Přímý přenos uvede 70 kinosálů, pro velký zájem v některých z nich uvedou po skončení přímého přenosu několik záznamů.

6.2.2017

Novinářskou Peroutkovu cenu obdrželi Kučera a Honzejk

Praha /FOTOGALERIE/ - Novinářskou Cenu Ferdinanda Peroutky za rok 2016 získal komentátor a televizní scenárista Vladimír Kučera, který je znám mimo jiné jako moderátor televizního pořadu Historie.cs, a komentátor Hospodářských novin Petr Honzejk. Oba si v pondělí cenu převzali na slavnostním vyhlášení v pražském centru současného umění DOX.

6.2.2017

Derniéru Ovčáčka bude možné sledovat v úterý večer i ze záznamu

Praha - Pro velký zájem se budou úterní projekce divadelního kabaretu Ovčáček čtveráček opakovat ze záznamu. Zlínské divadlo uvede v pondělí a v úterý v Praze derniéru svého představení, které reaguje na události v české politice na sklonku roku 2016. Úterní divadelní představení se bude v přímém přenosu promítat v sedmi desítkách kin. Protože množství kinosálů už bylo vyprodáno, mnohde po skončení přenosu uvedou ještě divadlo ze záznamu. Nejvíce projekcí, pět, je zatím naplánováno ve Zlíně, řekli v pondělí pořadatelé a autoři inscenace novinářům.

6.2.2017

Jak se zbavit strachu z neznámého

Praha - Změť těl soukaná do spacáku, koberec ze simkaret, dopisní schránky skrývající místo pohlednic životní útržky, vesty popsané osobními přáními, dětské zavinovačky coby plovací vesty. Realita přetavená do uměleckých děl.

6.2.2017

Zemřel literární historik a překladatel Dušan Karpatský

Praha - Ve věku 81 let zemřel v Praze 31. ledna překladatel z chorvatštiny a srbštiny Dušan Karpatský. V pondělí to řekla předsedkyně Obce překladatelů Hana Linhartová. Poslední rozloučení s ním se koná ve čtvrtek 9. února v 11.00 hodin v Ústřední obřadní síni v Praze na Olšanech. Obec překladatelů svému místopředsedovi Karpatskému loni na podzim udělila zvláštní cenu, když byl při předávání Ceny Josefa Jungmanna uveden do Síně slávy českého překladu.

6.2.2017

Noc reklamožroutů v Praze a Brně uvede přes 300 spotů

Praha - Pětihodinová přehlídka reklam z celého světa míří opět do České republiky. Podle její mluvčí Jany Krupičkové se pod názvem Playstation Noc reklamožroutů uskuteční v pátek 24. února v pražském kině Lucerna, následovat bude v sobotu 4. března repríza v brněnském klubu Fléda. Na plátně se objeví téměř 300 spotů z pěti desítek zemí.

6.2.2017

OBRAZEM: Státníky z ledu vyřezali na střeše Harfy

Praha /FOTOGALERIE/ -  Na střeše Galerie Harfa vznikaly z kvádrů ledu v průběhu soboty ledové sochy znázorňující světové i domácí politiky. Umělci „vyřezali" pomocí motorových pil z této netradiční hmoty například i sochu premiéra Bohuslava Sobotky (vlevo), prezidenta Miloše Zemana ztvárnili při jeho dovolenkové plavbě v nafukovacím člunu. 

6.2.2017

Kam mizí pražská kina? Jsou z nich divadla či herny

Praha /FOTOGALERIE, RASTR/ - Tradiční kina a malé biografy. Pamětníci na ně vzpomínají s nostalgií, pro radnice a soukromé majitele však znamenají přítěž. Co s atypickými prostory kin, které dnes už technicky a kapacitně nevyhovují?

5.2.2017

Besedy přiblíží projekt Národní kronika se vzpomínkami pamětníků

Praha - Trojice besed v pražské Městské knihovně v následujících třech týdnech přiblíží veřejnosti projekt Národní kronika, kam může kdokoliv vkládat své vzpomínky a příspěvky. Tento elektronický archiv je společným projektem Senzačních seniorů Charty 77 a Národního muzea. Od roku 2012 díky němu vzniká doplněk "velkých" dějin, který může nejen historikům přiblížit každodenní život.

5.2.2017

SOČR plánuje v každé sezoně podpořit současného českého autora

Praha - Podle ředitele Symfonického orchestru Českého rozhlasu Jakuba Čížka je povinností orchestru v rámci veřejné služby seznamovat s díly současných tuzemských autorů klasické hudby. V Dvořákově síni Rudolfina proto zazní 6. února premiéra 6. symfonie Chvála stvoření skladatele Pavla Zemka Nováka. Současnou hudbu mapuje také společnost Hudební informační středisko vydávající časopis HIS Voice. Nové klasické hudbě věnují pozornost i měsíčníky Harmonie a Hudební rozhledy. Pořad České televize Kultura+ připomněl 4. února tragický osud skladatele Martina Marka. Tvorba současných autorů je součástí koncertů i festivalů.

5.2.2017

Výstava o historii starých biografů je na Florenci prodloužena

Praha - Zajímavé doprovodné programy doplní i nadále pokračující výstavu v Muzeu hlavního města Prahy na Florenci. Zájemci si na ní pod názvem Pražské biografy/Pomíjivé kouzlo potemnělých sálů připomenou historii pražských kin od jejich počátků na konci 19. století až do nedávné minulosti, kdy jich desítky přestaly fungovat a jejich roli převzaly multikina. Výstava byla prodloužena do 19. března.

5.2.2017

Petr Hošek oslaví padesátiny s Plexis a dalšími punkery

Praha - Výrazná postava tuzemské punkové scény Petr Hošek z kapely Plexis oslaví své 50. narozeniny 8. února vystoupením v pražském Lucerna Music Baru. Zakladatel jedné z nejstarších českých punkových kapel, která měla koncertní premiéru v roce 1984, si pozval mnoho hudebních přátel. Vedle Plexis během večera zahrají skupiny Visací zámek, S.P.S., E!E, Slaves Of Stadium Rock a Konfront.

5.2.2017

Derniéru Ovčáčka Čtveráčka uvidí lidé v 70 kinech, zájem ve velký

Praha - Pražskou derniéru "nekorektního kabaretu" zlínského divadla Ovčáček čtveráček bude v úterý v přímém přenosu přenášet satelit do 70 kin v zemi. V některých městech byly vstupenky do kin vyprodány za několik hodin. Je minimum projektů, které by lidi zajímaly natolik, že by mělo smysl je vysílat satelitem do kin, řekla Lucie Rozmánková, zástupkyně distribučního labelu prenosydokin.cz, který je producentem přenosu.

4.2.2017

Morricone v Praze dirigoval vsedě, publikum aplaudovalo vestoje

Praha /FOTOGALERIE/ - Italský skladatel filmové hudby Ennio Morricone v sobotu počtvrté sklízel ovace ve vyprodané pražské O2 areně. Na koncertu, který byl součástí turné 60 Years of Music World Tour, slavný osmaosmdesátiletý hudebník dirigoval Český národní symfonický orchestr (ČNSO) vsedě. Podpořil ho mnohočlenný pěvecký sbor a sólové zpěvačky - portugalská zpěvačka Dulce Pontesová a italská sopranistka Susanna Rigacciová. Včetně přídavků zazněly tři desítky známých filmových melodií.

4.2.2017

Divadelní projekt The Trial zaplní opravované Kino 64 U hradeb

Praha - Franz Kafka i současná ruská realita byla inspirací pro mezinárodní divadelní projekt The Trial petrohradského režiséra Maxima Didenka. Premiéry se uskuteční 27. a 28. února v Kině 64 U Hradeb v Praze. Šestice performerů vytvořila pohybové představení speciálně pro budovaný prostor pražského kinosálu v Mostecké ulici, sdělila Vladana Drvotová ze společnosti 2media.

4.2.2017

V pražské O2 areně v sobotu vystoupí Ennio Morricone s ČNSO

Praha - V pražské O2 areně v sobotu vystoupí italský skladatel filmové hudby Ennio Morricone. Dirigovat bude Český národní symfonický orchestr (ČNSO). Koncert se uskuteční v rámci turné 60 Years of Music World Tour, během kterého vystoupí také mnohočlenný pěvecký sbor a sólisté. Mezi nimi bude i portugalská zpěvačka Dulce Pontesová. Osmaosmdesátiletý Morricone v největší hale České republiky vystoupí již po čtvrté. Předchozí koncerty byly vždy dlouho dopředu vyprodány.

4.2.2017

Jubilant Ivan Mládek bude vystavovat kresby v Praze

Praha - Obrácená perspektiva, tak typická pro amatérského výtvarníka a profesionálního muzikanta Ivana Mládka, kdy nejvzdálenější předměty maloval největší a ty nejbližší malé, je minulostí. Další prostředek pro malování legrace objevil v minimalismu. Snaží se, aby se i na té nejjednodušší malbě něco dělo. Své současné snažení nazval "action minimal artem", neboli akční minimální umění. V sobotu to řekl Mládek.

4.2.2017

K rudým trenýrkám nad Hradem se vyjádří herci i právníci

Praha - Počin skupiny Ztohoven, která namísto prezidentské standarty vyvěsila nad Hradem rudé trenýrky, má dohru nejen v soudních síních, ale také v divadelním světě. Herci z brněnské Husy na provázku přijedou představit do sídla pražské právnické fakulty operetu, jež vychází mimo jiné z citací příslušného trestního spisu. Představení bude předcházet diskuse s právníky. Za organizátory akce „Trenky na Právech" to sdělila Aneta Doušová.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies