VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kultura

16.5.2017

KRÁTCE: Festival uvede známé textaře a spisovatele

Praha - Žižkov v pátek hostí akci pro milovníky psaného slova. V prostoru Venuše ve Švehlovce se odehraje festival Text Fest, který přivede dohromady několik generací českých básníků, spisovatelů, scenáristů a textařů. Na akci vystoupí třeba spisovatel Emil Hakl, scenárista seriálu Kosmo Tomáš Baldýnský, muzikant Jakub König či písničkář Michal Bystrov.

16.5.2017

O Trvalky Svěráka a Uhlíře je zájem. Přidávají další koncert

Těžko byste v Česku hledali dvojici, která svou muzikou a texty baví celé generace a uchovala si po celou dobu kvalitu, nadhled a neotřelý humor. Ač Zdeněk Svěrák a Jaroslav Uhlíř skládají převážně pro děti, posluchači se k jejich hudbě rádi vracejí po celý život.

15.5.2017

Pěvkyně Damrauová chce na turné propagovat tvorbu Meyerbeera

Praha - Jedna z nejzářivějších operních hvězd současnosti Diana Damrauová bude 16. května na koncertu v rámci festivalu Pražské jaro propagovat tvorbu méně známého skladatele Giacoma Meyerbeera. Pěvkyně v Praze vystoupí spolu se svým manželem, francouzským basbarytonistou Nicolasem Testé. Koncert je součástí jejich evropského turné Belcanto Drammatico, na němž představuje výběr árií ze slavných operních titulů 19. století století i nové album Grand Opera s tvorbou skladatele francouzského původu Meyerbeera. Novináře o tom v pondělí sopranistka Damrauová informovala na setkání v Praze

15.5.2017

Jiří Hromada rezignoval na funkci prezidenta Herecké asociace

Praha - Jiří Hromada rezignoval na post prezidenta a člena prezidia Herecké asociace (HA). Stalo se tak už v sobotu na valné hromadě v pražském Činoherním klubu, kde své rozhodnutí zdůvodnil vážnými zdravotními problémy. V pondělí to oznámila tajemnice HA Martina Němečková.

AKTUALIZOVÁNO
15.5.2017

V soutěži Pražského jara zvítězily Šroubková a Antonovová

Praha - Vítězkami 69. ročníku mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro se staly absolventka Pražské konzervatoře houslistka Olga Šroubková a ruská cembalistka Anastasija Antonovová. Laureátky převzaly ceny dnes dopoledne tradičně v Brožíkově síni pražské Staroměstské radnice. Nositelky prvních cen se představí na honorovaném vystoupení v následujícím ročníku festivalu. Další laureáti jsou zváni k vystoupením na různé festivaly.

15.5.2017

Divadlo pod Palmovkou uvede českou premiéru Paní Bovaryové

Praha - Adaptace slavného románu Gustava Flauberta Paní Bovaryová o hledání rodinného štěstí, nevěře a finanční a morální krizi bude další novinkou pražského Divadla pod Palmovkou. „Je to žena, která má tak silné představy o tom, jak by chtěla žít svůj život, že ztratí pojem o tom, co je skutečné a co ne," charakterizovala hrdinku její představitelka Lucie Štěpánková. V režii ředitele libeňské scény Michala Langa se česká premiéra uskuteční 19. května.

14.5.2017

O Kupkovu malbu nebyl zájem

Praha - O abstraktní malbu Františka Kupky nazvanou Prisme, která se v neděli v Praze dražila s vyvolávací cenou 49 milionů korun, neprojevil nikdo zájem. Nepřekonala tak Kupkův tuzemský aukční rekord, jenž nadále patří jeho malbě s názvem Série C I. (Protihodnoty), která se loni na podzim vydražila za 62 milionů korun. Obraz prodávala stejně jako Prisme společnost Adolf Loos Apartment and Gallery, která pořádala aukci v Mánesu

14.5.2017

Zpěvačka Márquezová nabídne experimentální flamenco

Praha - První část nedělního koncertu španělské flamenkové zpěvačky Rocíi Márquezové v rámci festivalu Pražské jaro v Divadle ABC nabídne poctu básníkovi Federiku Garcíovi Lorcovi. Ve druhé části zazní skladby z nového alba Márquezové nazvaného Other Firmaments. Přestože k flamenku často patří tanec, pražské publikum se dočká pouze hudby a zpěvu

14.5.2017

Kupkův obraz se bude dražit za 49 milionů Kč

Praha - S vyvolávací cenou 49 milionů Kč se bude v neděli na aukci v pražském Mánesu nabízet obraz slavného malíře Františka Kupky nazvaný Prisme. Abstraktní malba, k níž se Kupka léta vracel, než dostala definitivní podobu, bude poslední z více než stovky položek nedělní dražby.

14.5.2017

Pražské jaro uvítá flamenkovou zpěvačku Márquezovou

Praha - Program Pražského jara se v neděli přesune do Divadla ABC, kde se uskuteční koncert španělské flamenkové zpěvačky Rocíi Márquezové. Její debutové vystoupení na festivalu se stane dějištěm mezinárodní premiéry jejího nového projektu, kterým je pocta španělskému básníkovi Federicu Garcíovi Lorcovi. V rámci koncertu zazní skladby z nového alba Márquezové nazvaného Other Firmaments, se kterým se v druhé polovině roku představí na evropském turné

14.5.2017

Na pražském Výstavišti končí letošní veletrh Svět knihy

Praha - Na holešovickém Výstavišti v neděli končí letošní veletrh Svět knihy. O čtyřdenní akci je mezi milovníky literatury velký zájem. Svět knihy každoročně navštěvuje až 40 tisíc milovníků literatury. Podle nového ředitele veletrhu Radovana Auera bude pravděpodobně letošní návštěva vyšší než v minulém roce.

13.5.2017

Na Světu knihy pokřtili audioknihy v žánrech sci-fi a fantasy

Na veletrhu Svět knihy, který třetím dnem pokračuje na holešovickém Výstavišti v Praze, dnes pokřtili české audioknihy v žánrech sci-fi a fantasy. Stylově čepelí ostré díky a whisky oslavili zástupci vydavatelství Walker & Volf vydání audioknihy Miroslava Žambocha Na ostřích čepelí načtené Zdeňkem Velenem. Míla Linc z vydavatelství Straky na vrbě pak pivem přivítal vznik audioknihy s antalogií povídek Stíny Černého hvozdu načtenou Vojtěchem Hamerským.

13.5.2017

Pojď dál s The Tap Tap

Praha - Pátý ročník festivalu hudby a pohybu Pojď dál připravuje na sobotu kapela The Tap Tap. Koná se v parku Folimanka pod Nuselským mostem a v areálu škol Jedličkova ústavu na Vyšehradě. Mezi slaňovači, kteří svěří své životy do rukou profesionálů ze společnosti Singing Rock a nechají se spustit z Nuselského mostu, se opět objeví známá jména.

AKTUALIZOVÁNO
12.5.2017

Koncert Vídeňských filharmoniků zahájil Pražské jaro

Praha - Několikaminutový potlesk provázený výkřiky "bravo" zakončil zahajovací koncert 72. ročníku mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro. Ve vyprodaném Obecním domě na něm zazněla symfonická báseň Má vlast Bedřicha Smetany v podání Vídeňských filharmoniků pod taktovkou dirigenta Daniela Barenboima.

12.5.2017

Lídr kapely Harlej Antonín Rauer: Votvírák je ve své podstatě jedinečný festival

Praha - Jednou z nejaktivnějších tuzemských rockových kapel je momentálně pražsko-mostecká sebranka Harlej. Ta samozřejmě nebude chybět na festivalu Votvírák, který 16. června pomyslně „votevře" letní festivalový kolotoč.

12.5.2017

Hlavní část festivalu Vyšehraní bude od 2. do 18. června

Praha - Už počtrnácté se na pražském Vyšehradě uskuteční multižánrový festival divadla a hudby Vyšehraní. Letos od 2. do 18. června, oznámila ČTK ředitelka přehlídky Martina Kotrčová.

12.5.2017

Sezóna letních kin se blíží. Kam vyrazit?

Praha - Promítání pod širým nebem je čím dál populárnější. Metropole v letošním roce nabídne řadu specialit.

12.5.2017

Mou vlastí opět vykvete Pražské jaro z poupěte

Smetanova Má vlast v podání Vídeňských filharmoniků pod taktovkou dirigenta Daniela Barenboima dnes v Obecním domě zahájí 72. ročník mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro. Festival potrvá do 2. června.

11.5.2017

Laureátkou Ceny Jiřího Ortena se stala Zuzana Kultánová

Praha - Vítězkou 30. ročníku Ceny Jiřího Ortena se stala prozaička Zuzana Kultánová za temnou novelu Augustin Zimmermann. Svaz českých knihkupců a nakladatelů dnes vyhlásil laureátku na slavnostním podvečeru v rámci knižního veletrhu Svět knihy Praha 2017. Na cenu byli dále nominováni mladí autoři Dominik Melichar za básnickou sbírku Schýlené tělo a Jan Nemček za sbírku básní s názvem Proluka.

11.5.2017

Jaromír 99 vystavuje vyřezané portréty

Výtvarník a hudebník vystupující pod jménem Jaromír 99 připravil výstavu svých děl vyřezávaných z papíru pro pražskou galerii Pro arte. Především portréty, v nichž se zračí temné prostředí Jesenicka, jež Jaromír 99 a jeho přátelé zpracovávají výtvarně i hudebně, zaplnily stěny galerie ve Vratislavském paláci na Malé Straně. Doplňují je malby přímo na stěny, které vznikly až na místě a které obrazům dávají kontext. Výstava potrvá do 30. června.

11.5.2017

KRÁTCE: Vinohradská knihovna slaví

Praha – Deset let sídlí Knihovna na Vinohradech ve zrekonstruovaných prostorách ve Vinohradské ulici. Při této příležitosti bude v pondělí 16. května symbolicky přestřižena páska, která knihovnu znovuotevře. Na akt naváže odpolední program. Slavit se bude smíchem, od jedné hodiny totiž proběhne jóga smíchu.

11.5.2017

Richard Müller vystoupí na novém festivalu Slunovrat v Sázavě u Benešova

Nový hudební festival písničkářů a populárních interpretů Slunovrat, vytahuje velké eso z rukávu. V rámci svého nultého ročníku nabídne návštěvníkům hudební vystoupení slovenské popové hvězdy Richarda Müllera. Festival Slunovrat startuje již příští měsíc o víkendu 23. – 24. června 2017 v nově zrekonstruovaném areálu rozlehlého vodáckého kempu Sázavský ostrov ve středočeské Sázavě u Benešova. Divákům představí kromě bohatého doprovodného programu pro celou rodinu také koncerty Xindla X, Anety Langerové, Ivana Mládka, Bratrů Ebenů a dalších písničkářů.

11.5.2017

Na Výstavišti začne veletrh Svět knihy

Praha - Na holešovickém Výstavišti ve čtvrtek začíná veletrh Svět knihy, který představuje knižní novinky tuzemských nakladatelů i české a zahraniční spisovatele. Ve svém 23. ročníku expanduje veletrh i mimo výstavní Průmyslový palác a lidé se budou moci setkat se spisovateli také v nové vzducholodi Gulliver v nedalekém centru DOX.

10.5.2017

Divadelní satira Červený Kukiš odradila sponzory, řekl autor hry

Praha - Premiéru hry Červený Kukiš - aneb Sorry jako! uvede vršovické divadlo Mana za týden. Hra je ostrou kritikou současné politické situace a její dopady ilustruje na příběhu malého chlapce, který se toužil stát králem. Na cestě za svým snem a politickou kariérou šel přes mrtvoly. Příběh akcentuje prosazování moci nad médii, ekonomickými vztahy i lidmi samotnými. Během příprav se divadelníci setkali s odlivem sponzorů, mediálních partnerů a autor námětu a scénáře Milan Deutsch řekl, že s obavami se setkal i u hereček.

10.5.2017

Nová scéna ND uvede projekt Křehkosti, tvé jméno je žena

Praha - Herečky Iva Janžurová, Jana Preissová, Johanna Tesařová, Taťjana Medvecká a Eva Salzmannová společně pátrají, co znamená být ženou či herečkou v inscenaci Křehkosti, tvé jméno je žena. Premiéra se uskuteční 11. května na Nové scéně Národního divadla v Praze. Jediným mužským průvodcem na této cestě jim je démonický Karel Dobrý, navíc ve spojení s výjimečnou taneční skupinou 420PEOPLE.

10.5.2017

OBRAZEM: V DUP 36 na Národní třídě probíhá Czech Design Week jaro 2017

Praha - Celkem pět pater DUP 36 na Národní třídě v Praze je v těchto dnech místem českého a zahraničního designu v rámci festivalu Czech Design Week jaro 2017. Na designovém festivalu si opět přijdou na své milovníci nábytku, skla, porcelánu, módy i interiérových doplňků, které představují autoři z řad studentů, profesionálů, jednotlivců, ale i studií nebo firem. Přehlídka se uzavře v neděli 14.května.

10.5.2017

Pražanům prečtou knihy Aňa Geislerova i Martin Myšička

Praha - Devatenáct míst, devatenáct interpretů a devatenáct děl. To je skóre středeční pražské větve Noci literatury. Nusle a Michli ve středu večer zachvátí literární horečka. Jedenáctý ročník Noci literatury, kterou pořádají Česká centra, se totiž odehraje právě na Praze 4. Úryvkům ze zahraniční literatury se propůjčí řada míst městské části, kam se obyvatelé obvykle nedostanou.

9.5.2017

Tanec Praha uvede slavného choreografa s dílem pro český soubor

Praha - Na mezinárodní festival Tanec Praha se po šesti letech vrací belgický choreograf Sidi Larbi Cherkaoui, tvůrce, který se pohybuje mezi buddhistickými mnichy a Michaelem Jacksonem. Bude mu patřit zahájení festivalu, při kterém festival uvede jeho představení Fractus V inspirované populárním filozofem a kritikem kapitalismu Noamem Chomským. Na festivalu také ve světové premiéře diváci uvidí choreografii, kterou vytvořil pro český soubor 420people. Podrobně program festivalu pořadatelé představí na tiskové konferenci ve čtvrtek.

9.5.2017

Účastníky soutěže Pražské jaro čekají těžké povinné skladby

Praha - Účastníky Mezinárodní hudební soutěže festivalu Pražské jaro, která byla zahájena 8. května, čekají do začátku festivalu náročné povinné skladby. Ve druhém kole oboru cembalo budou soutěžící 11. května v Sále Martinu na AMU v Praze interpretovat skladbu Petra Wajsara Harpsycho. O den později v Národním domě na Vinohradech zazní premiérovaná skladba pro soutěž houslistů Balada o Nackenovi a houslistovi zkomponovaná Davidem Lukášem. Ocenění laureátů se bude konat 15. května na Staroměstské radnici. Novináře o tom dnes informoval předseda stálé soutěžní komise Michal Kaňka.

9.5.2017

Jindřich Zelenka - vzpomínka na významného fotografa z Karlína

Praha - Výstava fotografií Jindřicha Zelenky, dnes již téměř zapomenutého průkopníka reportážní, dokumentární a ateliérové fotografie počátku 20. století v Čechách, bude k vidění od zítřka do 28.července v Libeňském zámku. Výstava je připravena k 200 letům založení města Karlín a ke 130 letům narození tohoto uznávaného fotografa, který zde měl za první republiky v Královské ulici (dnešní Sokolovská) svůj úspěšný fotoatelier IDEAL.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení