VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kultura

2.4.2017

Snímky ze života v diaspoře zahájí sezonu v Jeruzalémské synagoze

Praha - Zásadní okamžiky židovství a život mimo Izrael, tedy v diaspoře, dokumentuje fotograf Jindřich Buxbaum. Jeho snímky bude od neděle vystavovat Jeruzalémská synagoga v Praze, která tak zahajuje letní turistickou sezonu. Kromě tradičních večerních komentovaných prohlídek nebude v této architektonicky pozoruhodné synagoze chybět další ročník cyklu varhanních koncertů a právě tematické krátkodobé výstavy.

31.3.2017

Na Febiofestu převzali ceny Gudmundsson, Kusturica a film Marija

Praha - Na závěr festivalu Febiofest v pátek dostali ceny režiséři Gudmundur Arnar Gudmundsson s Emirem Kusturicou a herečka Margarita Breitkreizová pro film Marija. Islandský režisér Gudmundsson se stal vítězem 24. ročníku Febiofestu v sekci Nová Evropa s islandsko-dánským snímkem Kamenné srdce. Emir Kusturica získal cenu Kristán za přínos světové kinematografii. Breitkreizová převzala cenu Amnesty International pro filmy s lidskoprávní tematikou za snímek Marija, v němž ztvárnila hlavní roli.

31.3.2017

Divadlo Minor uvede premiéru dramatizace Sněhové královny

Praha - Pražské Divadlo Minor uvede v neděli 2. dubna premiéru inscenace Sněhová královna v režii Lenky Vagnerové. Autorem dramatizace známého příběhu Hanse Christiana Andersena je dramaturg Tomáš Jarkovský, v titulní roli se představí herečka, zpěvačka a šansoniérka Monika Načeva.

31.3.2017

Městská divadla pražská připravují inscenaci o Čapkovi

Praha - V Městských divadlech pražských začaly čtené zkoušky červnových premiér. V Rokoku to bude inscenace Čapek, sledující jeho zápas se zhoršující se politickou situací, boj s lidskou zaslepeností, zbabělostí a fanatismem. Jde o autorský projekt režiséra Pavla Kheka a dramaturgyně Věry Maškové. Druhou novinku chystá v Divadle ABC autorská dvojice Jiří Janků a Petr Svojtka. Hudební komedie 60' aneb Šedesátky připomene nadějná 60. léta minulého století, kdy se dostávala ke slovu první poválečná generace.

31.3.2017

V Praze bude mít premiéru opera o autorovi Stalinova pomníku

Praha - Na Nové scéně Národního divadla(ND) v Praze bude mít v pátek premiéru opera Jiřího Kadeřábka Žádný člověk. Její děj pojednává o tragickém osudu sochaře Otakara Švece a jeho posledního díla - Stalinova pomníku na Letné. Dirigentské taktovky se ujme autor opery Kadeřábek, režisérkou představení bude Katharina Schmittová, která společně s dramaturgem Lukášem Jiřičkou napsala libreto.

31.3.2017

OBRAZEM: Festival Fun Fatale představí umění ženského nového cirkusu

Praha - Ženy v pohybu, ženy v letu, ženy vzhůru nohama… Již pošesté přijely do pražského KD Mlejn artistky z různých koutů Evropy. Do neděle 2.4. zde probíhá Fun Fatale, ojedinělý mezinárodní festival nového cirkusu v ryze ženském obsazení. Divákům nabízí akrobatky a jejich skvělá vystoupení na zemi i ve vzduchu. Spojení divadla a často až neuvěřitelných fyzických výkonů si v minulých letech právem získalo nadšené příznivce mezi českými diváky. Letos se mohou návštěvníci opět těšit na akrobatky nejen z Čech, ale také z Německa, Švédska, Norska, Finska, Francie či Portugalska.

31.3.2017

Pražský Febiofest skončí předáním ceny Emiru Kusturicovi

Praha - Vítězný snímek soutěže Nová Evropa 24. ročníku mezinárodního festivalu Praha - Febiofest vyhlásí organizátoři už dnes v poledne. Mezi desítkou titulů jsou dva s českou účastí - Špína slovenské absolventky FAMU Terezy Nvotové a snímek Doma je tady debutující rakouské filmařky Terezy Kotykové. O vítězi rozhoduje 33členná porota, v jejímž čele je režisér Juraj Herz.

31.3.2017

Noc s Andersenem bude v Národní knihovně v duchu Čtyřlístku

Praha - Komiks Čtyřlístek známý několika generacím dětí bude hlavním motivem páteční Noci s Andersenem v Národní knihovně v Praze. V pátek to sdělila mluvčí knihovny Irena Maňáková. Autor Čtyřlístku Jaroslav Němeček popíše v Klementinu dětem vznik hrdinů komiksu, na které se během noci promění díky kostýmům pracovníci knihovny. Předčítat bude dětem herečka a moderátorka Hana Heřmánková.

30.3.2017

V Praze zahraje americká metalová skupina Korn

Praha - Americká metalová formace Korn ve čtvrtek zahraje v pražském Foru Karlín. Koncert bude součástí turné, na kterém kapela představí nové studiové album The Serenity of Suffering, které vyšlo v říjnu loňského roku. Hosty koncertu budou kapely Shall Burn a Hellyeah.

30.3.2017

Výrobce varhan pro katedrálu je vybrán, smlouva bude za měsíc

Praha - Nadační fond Svatovítské varhany již vybral jednoho ze čtyř zájemců o výrobu nového nástroje pro pražskou katedrálu. Oznámí ho ale až na konci dubna, kdy se bude připomínat 1020. výročí smrti českého patrona sv. Vojtěcha, jehož jméno katedrála také nese. To připadá na 23. dubna, kdy se v katedrále uskuteční bohoslužba na jeho počest. O den později bude se zhotovitelem varhan podepsána smlouva v katedrále, řekl mluvčí pražského arcibiskupství Stanislav Zeman.

30.3.2017

Pohřeb Heleny Štáchové byl ve strašnickém krematoriu v Praze

Praha - Houslový virtuos Pavel Šporcl doprovodil ve čtvrtek v Praze poslední rozloučení s loutkoherečkou a ředitelkou Divadla Spejbla a Hurvínka Helenou Štáchovou, která zemřela po těžké nemoci 22. března. Ve velké obřadní síni strašnického krematoria zazněla přitom vedle Bacha i jeho vlastní skladba Česká nostalgie, kterou jí hrál před dvěma lety k sedmdesátinám.

AKTUALIZOVÁNO
30.3.2017

Na Pražském hradě letos nebudou pašijové hry

Praha - Na Pražském hradě se letos neuskuteční pašijové hry, které se v různých verzích a na různých místech Hradu s přestávkami konaly od 90. let. Poslední tři roky se hrály v katedrále sv. Víta z iniciativy současného pražského arcibiskupa kardinála Dominika Duky. Důvodem toho, že se letos obrazy ze života a smrti Ježíše Krista na Hradě neobjeví, je podle pražského arcibiskupství „množství administrativních a bezpečnostních překážek". Ve čtvrtek to sdělil vedoucí sekretariátu arcibiskupa Vojtěch Mátl. 

30.3.2017

Velká výstava představí 60 let kariéry Karla Gotta

Praha - Šedesát let hudební dráhy Karla Gotta představí v letošním roce v Praze velká výstava. Připravuje ji šéf společnosti Big Media Richard Fuxa, jehož nadační fond již uspořádal výstavu Muchových plakátů ze sbírky Ivana Lendla či výstavu děl Bohuslava Reynka. Ve čtvrtek to za pořadatele řekla Pavlína Stránská. Termín výstavy, místo jejího konání ani autorský tým pořadatelé ještě neoznámili.

30.3.2017

Festival Na hlavu má bourat předsudky o duševních nemocech

Klecany u Prahy - Nový festival Na hlavu má bourat předsudky o duševních nemocích, pořádají ho pracovníci Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) v pražském kině Světozor. Součástí festivalu bude promítání filmů i nové vědecké poznatky o mysli. Ve čtvrtek o tom informoval mluvčí ústavu Jan Červenka.

30.3.2017

Poslední rozloučení s loutkoherečkou Helenou Štáchovou, "maminkou" Hurvínka

Ve velké obřadní síni strašnického krematoria v Praze se dnes rodina, přátelé a veřejnost rozloučí s ředitelkou Divadla Spejbla a Hurvínka Helenou Štáchovou. Loutkoherečka, scenáristka, režisérka a dabérka zemřela po těžké nemoci 22. března ve věku 72 let.

29.3.2017

Kusturica na Febiofestu uvedl svůj nový film Na mléčné dráze

Praha - Na festivalu Febiofest v Praze ve středu večer představil srbský režisér Emir Kusturica svůj nový film Na mléčné dráze. Absolvent pražské FAMU k milostnému příběhu s herečkou Monikou Bellucciovou z období války na Balkáně napsal scénář a poprvé ve své kariéře ztvárnil hlavní mužskou roli. Do českých kin vstoupí snímek 11. května.

29.3.2017

Czech Press Photo vyhlásí novou soutěž pro přírodní snímky

Praha - Čeští fotografové, kteří se věnují přírodě, vystaví své snímky v prostoru Czech Photo Centre v pražských Butovicích. Provozuje ho pořadatel fotožurnalistické soutěže Czech Press Photo. Spolu se zahájením výstavy, která bude přístupná od 4. dubna do 14. května, vyhlásí novou soutěž. Pod názvem Czech Nature Photo osloví nejlepší české fotografy, kteří se zaměřují na fotografování přírody, sdělil za pořadatele Radek Polák.

29.3.2017

Langweilův model Prahy: fascinuje diváky a slouží odborníkům

Praha /FOTOGALERIE/ - Letos v červnu tomu bude 180 let, kdy zemřel Antonín Langweil, který v letech 1826–1837 vytvořil unikátní a svou dokumentační hodnotou bezkonkurenční papírový model historického centra Prahy, včetně čtvrtí zničených asanací na přelomu 19. a 20. století. Na ploše zhruba dvaceti metrů čtverečních zachycuje v měřítku 1:480 více než 2000 objektů historického jádra Prahy, z nichž přibližně polovina dnes již neexistuje. Rád bych se nad několika takovými místy zastavil a srovnal je se současným městem. Berte to, prosím, jako takový „Let balonem nad Prahou 19. století".

29.3.2017

Tři taneční festivaly ukáží výběr české tvorby a zahraniční hosty

Praha - Jarní měsíce přinesou v Česku tři festivaly, které ukážou různé formy současného tance a pohybového divadla. Na Českou taneční platformu s přehlídkou domácí tvorby minulé sezony naváže 10. dubna česko-německý festival Dance transit. Do Čech přiveze koncept souboje tanečních stylů a po Praze se uskuteční v Německu. Mezinárodní festival Tanec Praha začne 28. června a jeho hlavní hvězdou bude renomovaný choreograf Sidi Larbi Cherkaoui.

29.3.2017

V Praze začíná festival Dítě v Dlouhé

Praha - V pražském Divadle v Dlouhé ve středu začíná 19. ročník přehlídky Dítě v Dlouhé. Do 2. dubna představí výběr z tvorby mimopražských profesionálních divadel hrajících pro menší i větší děti. Součástí festivalového programu je ale i divadelní jarmark, workshop fotokomiksu či prohlídky divadelního zákulisí.

29.3.2017

OBRAZEM: Výstava vede od ambice ke smyslu

Praha /FOTOGALERIE/ - Vysočanská White Pearl Gallery představuje experimentální tvorbu malíře a grafika Dominika Mareše. Je inspirována ohněm, světlem, přírodou, moderní civilizací a technikou. Pracuje také s industriálním prostředím, na jeho obrazech se mimo jiné setkáte s asfaltem či latexem.

28.3.2017

Vršovické divadlo Mana chystá politickou satiru Červený Kukiš - Sorry jako!

Praha - Vršovické divadlo Mana připravuje společně s divadelním studiem Neklid divadelní novinku Červený Kukiš - aneb Sorry jako! Divákům slibuje ostrou politickou satiru, která pobaví i toho, koho politika nezajímá. Premiéra se bude konat 18. května. Půjde o interaktivní kabaret, při kterém se divák stane přímým účastníkem natáčení absurdní televizní debaty. V úterý to sdělil autor scénáře Milan Deutsch z divadla Mana.

28.3.2017

Letošní Dvořákovu Prahu zahájí vrcholné dílo Stabat Mater

Praha - Vrcholné dílo Antonína Dvořáka Stabat Mater letos zahájí program 10. ročníku festivalu Dvořákova Praha, který se v metropoli uskuteční od 7. do 23. září. Vedle známých i méně hraných děl Dvořáka, od jehož narození uplyne 8. září 176 let, zazní hudba dalších autorů. Rezidenčním orchestrem bude Česká filharmonie s dirigentem Jiřím Bělohlávkem. Poprvé se letos představí Festivalový orchestr Dvořákovy Prahy. Novináře o tom v úterý informoval umělecký ředitel festivalu Marek Vrabec.

28.3.2017

Před 20 lety se Praha dočkala prvního muzea voskových figurín

Praha - I v době počítačových technologií a videoprojekcí lákají po celém světě tisíce návštěvníků muzea voskových figurín zasazených do konkrétního historického prostředí. První taková expozice na světě vznikla již na konci 18. století, v České republice bylo první muzeum voskových figurín otevřeno před 20 lety, 29. března 1997, v Praze. Za projektem stojí podnikatel Zdeněk Kočík, který k pražské expozici přidal pobočky na Karlštejně a v Českém Krumlově.

27.3.2017

OBRAZEM: Měl Fred Astaire české kořeny? Odpověď hledají ve Studiu Ypsilon

Praha /FOTOGALERIE/ - Je možné, aby měl fenomenální tanečník, zpěvák a filmový herec Fred Astaire české kořeny? Nebo dokonce jeho židovský dědeček žil v Praze na Josefově a jmenoval se Austerlitz? Na tyto otázky hledají odpověď divadelním a tanečním způsobem ve Studiu Ypsilon. V povedeném představení můžeme obdivovat nejenom tančící Barboru Skočdopolovou jako Ginger Rogersovou, ale především známého tanečníka Jana Ondera jako Freda Astairea, který ve své první divadelní roli příjemně překvapil.

27.3.2017

Zpěvačka LP rozezpívala pražský klub Roxy svým hitem Lost On You

Praha - Americká zpěvačka Laura Pergolizziová vystupující pod uměleckým jménem LP v pondělí rozezpívala zaplněný pražský klub Roxy svým hitem Lost On You. Koncert nahlášený na 28. března LP vyprodala za pouhých pět minut, proto přidala další. Před klubem se již více než hodinu před začátkem jejího premiérového vystoupení v České republice vytvořila dlouhá fronta, v níž převládaly dívky.

27.3.2017

Opera Žádný člověk přiblíží osud autora Stalinova pomníku Švece

Praha - Nová původní opera Žádný člověk skladatele Jiřího Kadeřábka, která bude mít na Nové scéně Národního divadla (ND) premiéru 31. března, pojednává o osudu sochaře Otakara Švece a jeho posledního díla - Stalinova pomníku na Letné. Dirigentské taktovky se ujme autor opery Kadeřábek, režisérkou představení bude Katharina Schmittová, která společně s dramaturgem Lukášem Jiřičkou připravila také libreto. Na setkání s novináři o tom v pondělí informovali tvůrci opery.

27.3.2017

Ve stovkách knihoven se chystají na Noc s Andersenem

Praha - Na 95 tisíc dětí i dospělých by se mělo letos zúčastnit Noci s Andersenem, akce, při níž u příležitosti výročí narození slavného dánského pohádkáře nocují děti v knihovnách. Původně česká iniciativa se rozrostla nejen do dalších zemí, ale i na další místa - školy, nemocnice, domy dětí, divadla, muzea i domovy pro seniory. Čeští knihovníci akci pořádají proto, aby děti přiměli ke čtení a naučili je také chodit do knihoven. Sedmnáctý ročník pohádkové Noci s Andersenem se uskuteční v pátek 31. března ve více než 1620 registrovaných čtecích míst. V pondělí o tom informoval Roman Giebisch z Národní knihovny.

27.3.2017

Febiofest nabídl debuty režisérek Nvotové a Kotyk vzniklé v české koprodukci

Praha - Festival Febiofest, jehož 24. ročník se v Praze koná od 23. do 31. března, představil snímky Špína režisérky Terezy Nvotové a Doma je tady rakouské režisérky Terezy Kotyk. Oba filmy vznikly v české koprodukci. Uvedeny byly v soutěži Nová Evropa, která je určena pro režisérův první nebo druhý snímek.

AKTUALIZOVÁNO
27.3.2017

Smrt Špinarové její kolegy z branže zasáhla. Zpívala do posledního dechu, říkají

Zpěvačka Věra Špinarová zemřela ve věku 65 let v neděli v pražské motolské nemocnici. Ve středu zkolabovala při koncertu v Čáslavi, měla zástavu srdce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies