VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kultura

6.5.2017

Zájem o severskou literaturu se zmenšuje, ale Nesbo stále táhne

Praha - Zájem o severskou literaturu v Česku trvá, ale největší vlna její popularity už je za vrcholem. Podle místopředsedy Svazu českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) Pravomila Nováka se stále prodávají zavedení autoři, ale pozornost čtenářů se už přesouvá někam jinam. „Přijde mi to logické, veliký úspěch Milénia Stiega Larssona a dalších podnítil k tomu vydávat severské autory a prakticky o každém říkat, že je to král či královna severské detektivky, což při vší úctě k norským či švédským autorům není možné," řekl médiím Novák.

5.5.2017

Výstava na Kampě ukáže práce Tomase Rajlicha

Praha - Abstraktní malbu Tomase Rajlicha, malíře českého původu, který velkou část života strávil v Nizozemsku, ukazuje Muzeum Kampa. Na dosud nejrozsáhlejší Rajlichově výstavě v České republice jsou dosud neviděné práce a také soubor prací na papíře. Výstava má název Tomas Rajlich: zcela abstraktní retrospektiva a potrvá do 30. července.

4.5.2017

Koncert pro kardinála připomene nedožité Vlkovy 85. narozeniny

Praha - Nedožité 85. narozeniny kardinála Miloslava Vlka připomene 17. května koncert v karlínském chrámu sv. Cyrila a Metoděje. Na jeho přípravě se významný český církevní hodnostář ještě podílel, zemřel však 18. března před jeho uskutečněním. "Okolnosti zabránily jeho osobní účasti, nicméně koncert k 85. narozeninám proběhne přesně tak, jak si ho pan kardinál přál," sdělil ve čtvrtek Antonín Randa z organizace Cesta 121, která pomáhá stárnoucím kněžím.

4.5.2017

Muž z La Manchy navštíví Prahu

Praha - Už v květnu se divadlem Na Prádle rozezní hity ze známého brodwayského muzikálu Muž z La Manchy. Představí se v něm přední anglicky mluvící herci žijící v České republice. Někteří z nich za muzikálem přiletěli ze zahraničí.

4.5.2017

Iluzionista Kožíšek zaučuje novou kouzelnici. Profesionální uspávačku!

Praha – Asi začnu věřit na kouzla. Těmito slovy komentovala modelka Denisa Grossmannová své nové působení v líbeznickém Divadle kouzel Pavla Kožíška. Finalistka České Miss 2013, která je nyní studentkou, z níž se stane zdravotnice-anestezioložka, byla v divadle před třemi lety na představení – a tehdy ji prý napadlo, že tohle je práce, která by ji bavila. A je to tu: v červnu se se skutečně představí na líbeznickém pódiu: po boku iluzionisty Pavla Kožíška v kouzelnické show Magická esa.

3.5.2017

Galerie chce přestavbu Veletržního paláce, podle MK nemá peníze

Praha - Národní galerie v Praze půl roku čeká na to, aby mohla vyhlásit mezinárodní architektonickou soutěž na přestavbu vnitřních prostor Veletržního paláce. Podle ředitele NG Jiřího Fajta leží podklady na ministerstvu kultury a mají všechny náležitosti. Ministerstvo ale říká, že NG nemá zajištěno financování a Fajtova prezentace soutěže s oznámením jmen slavných architektů byla předčasná. „Až bude zajištěn zdroj financování, může být aktuální architektonická soutěž a debata o její podobě," řekla mluvčí MK Simona Cigánková.

3.5.2017

Do happeningu ZUŠ Open se na konci května zapojí 355 škol

Praha - Pod heslem "děti žijí uměním" se 30. května uskuteční první ročník celostátního happeningu základních uměleckých škol ZUŠ Open. Organizuje ho nadační fond, který loni založila operní pěvkyně Magdalena Kožená s cílem otevřít debatu o důležitosti a pozitivní roli uměleckého vzdělávání v rozvoji dětské osobnosti. Do akce se zapojí 355 uměleckých škol ve 280 městech po celé ČR. Novináře o tom dnes na tiskové konferenci informovali organizátoři projektu.

3.5.2017

Výsledky soutěže Gloria musaealis vyhlásí 17. května v Praze

Praha - Celkem 51 muzeí a galerií z celé republiky přihlásilo 81 soutěžních projektů do 15. ročníku národní soutěže Gloria musaealis. Výsledky ve třech hlavních kategoriích - Muzejní výstava roku, Muzejní publikace roku a Muzejní počin roku - budou vyhlášeny 17. května v Betlémské kapli v Praze, oznámila ve středu výkonná ředitelka Asociace muzeí a galerií Anna Komárková.

3.5.2017

Na studentském divadelním festivalu vystoupí umělci ze šesti zemí

Praha - Na pražské DAMU ve středu začíná 24. ročník studentského divadelního festivalu Zlomvaz. Potrvá do 6. května a diváci uvidí více než 20 představení divadelních škol z ČR, Slovenska, Polska, Německa, Maďarska a Francie. Doprovodný program pak nabídne diskuse o představeních nebo hudební vystoupení.

2.5.2017

Výstava ukazuje osudy umění zabaveného za války

Praha - Osud uměleckých děl, která nakupovali, sbírali a milovali lidé, jež nacisté poslali na smrt, přibližuje výstava Uloupené umění v Nostickém paláci. V sídle ministerstva kultury ji připravilo dokumentační centrum, které se dohledávání majetku židovských vlastníků v českých státních sbírkách dlouhodobě věnuje. Práce má i více než čtvrt století po roce 1989 dost a vstřícnost správců veřejných sbírek není vždy stoprocentní, řekla v úterý ředitelka centra Helena Krejčová.

2.5.2017

Proletí se epopej na západ? Chicago má zájem o Muchovo dílo

Slovanskou epopej si v Tokiu prohlédly za dva měsíce statisíce lidí. Velký zájem tak možná nalákal chicagský Institut umění, který minulý týden zaslal Praze žádost o zapůjčení díla. Podle města záleží na tom, v jakém stavu bude dílo po výstavě v Japonsku.

1.5.2017

Sergej Polunin se přes film vrací k baletu, který miluje od mala

Praha - Klasický tanec Sergej Polunin miluje, ale prostředí, ve kterém se i ti nejslavnější tanečníci pohybují, ho téměř odradilo od další kariéry. Zachránil ho únik do světa filmu, řekl ČTK v Praze, kde dnes odpoledne poprvé vystoupí. Muž, který se stal nejmladším sólistou Anglického královského baletu v historii, chce ve svých 28 letech tančit dál a pomáhat baletu získávat silnější postavení mezi všemi uměleckými obory. "Tanec je pořád na okraji, chybí v něm agenti, manažeři, peníze, a tím i umělci, kteří raději dají přednost filmu nebo hernímu průmyslu," říká homme fatalle současného baletu.

1.5.2017

Pavel Khek: Po „krvavé lázni" se těším na Čapka

Mít na repertoáru Shakespeara je stabilně v zájmu divadel napříč republikou. Jen v Praze vzniká inscenací her tohoto velkého dramatika během roku několik. Jednou z aktuálních je Macbeth v překladu Martina Hilského v pražském Divadle ABC.

30.4.2017

Muzeum Antonína Dvořáka ho připomene jako věřícího člověka

Praha - Po půl roce restaurátorských prací zejména na freskové výzdobě se veřejnosti znovu otevře Muzeum Antonína Dvořáka v Praze. Nová výstava s názvem Antonín Dvořák a zbožnost představí od 5. května do dubna příštího roku skladatele jako člověka hluboce věřícího. Poukáže na jeho duchovní dílo a bude se zabývat jeho vztahem ke konkrétním kostelům. V rámci Mezinárodního dne muzeí se 18. května uskuteční komentované prohlídky výstavy s kurátory či prohlídka s restaurátorem fresek, sdělila Kristina Kvapilová z Národního muzea.

29.4.2017

Aukce nabídnou obrazy za miliony, nejdražší je Kupka za 39 mil.

Praha - Květnovými dražbami největších českých aukčních síní vyvrcholí jarní aukční sezona. Nabízet se bude kolem čtyř desítek uměleckých děl za více než milion korun. Sběratelé mohou usilovat například o další abstraktní malbu rekordmana českých aukcí Františka Kupky, v nabídce je ale i jeho ženský akt náležící k pracím, z nichž Kupka přecházel jako jeden z prvních malířů k abstrakci. Dražit se budou třeba i díla Emila Filly, Toyen či Antonína Slavíčka.

29.4.2017

Divadelní festival Zlomvaz přiláká studenty z šesti zemí

Praha - Studentský divadelní festival Zlomvaz přiveze do Prahy už počtyřiadvacáté mladé umělce z šesti evropských zemí. Přes den ožije festivalem budova DAMU, čtyři hudební večery rozezní oblíbený Dům umění a průmyslu v Charvátově ulici (DUP36). Od 3. do 6. května zhlédnou diváci přes 20 představení divadelních škol z ČR, Slovenska, Polska, Německa, Maďarska a Francie, řekla novinářům mluvčí přehlídky Iveta Jakubčíková

28.4.2017

Pavel Callta doplní program nového festivalu Slunovrat

Praha - Populární zpěvák a zástupce mladé generace českých písničkářů, Pavel Callta, vystoupí 24. června 2017 v Sázavě u Benešova v rámci nového hudebního festivalu Slunovrat. Úspěšný mladý zpěvák tak doplní nabitý line-up nového festivalu, který se letos zrodí v areálu rozlehlého vodáckého kempu u řeky Sázavy.

28.4.2017

Staronový šéf České televize: Natočíme velký dětský seriál

Navázat na úspěchy Arabely, Pana Tau nebo kultovních Návštěvníků by chtěl Petr Dvořák, který bude šéfovat veřejnoprávní stanici až do roku 2023.

27.4.2017

Alexandrovci přijeli do Prahy osobně pozvat na své turné

Ve dnech 10. – 22. května se uskuteční jubilejní a vzpomínkové turné Alexandrovců v České republice. S pozváním přijeli do Prahy představitelé souboru – zástupce vedoucího souboru Michail Maruševskii, „Mistr Kalinka" Vadim Ananěv, známý virtuóz na balalajku Konstantin Ignatjev a virtuóz na akordeon Alexandr Bogatyrjev. Představili se rovněž 2 noví členové souboru – pěvci Kuzma Rybalkin (bas), Maxim Maklakov (baryton).

27.4.2017

Výstava obrazů pobořené Prahy varuje před vývozem zbraní z ČR

Praha - Opěrnou zeď Letenských sadů, která slouží jako galerie, zdobí obrazy známých pražských věží. Dominanty města, které bývá označováno také jako Praha stověžatá, ale nevypadají jako líbivé turistické motivy, ale jako válkou zničené město. Autor výstavy nazvané Praha den po náletu Oto Hudec chce upozornit na vývoz českých zbraní do nedemokratických zemí. Výstava, na níž se podílí Amnesty Itnernational ČR, potrvá do 30. června.

27.4.2017

Švandovo divadlo připravuje hru Srdce patří za mříže

Praha - Hru o ztrátě lidského srdce uvede pražské Švandovo divadlo v premiéře v sobotu 29. dubna v komorním studiu v suterénu. Inscenace nazvaná Srdce patří za mříže nabídne netuctovou výpověď nejmladších divadelníků v čele s režisérkou Alžbětou Burianovou o násilí a sebelásce v globálním světě, oznámila Magdalena Bičíková pověřená mediálním servisem smíchovské scény.Sejde se v ní milovnice luxusního zboží, které nejradši nakupuje za pár šupů, s cizincem hledajícím srdce svého otce. Dále čekatel na transplantaci, ubrečená dámská kabelka, kreslený hrdina seriálů pro děti a jeho nová kamarádka Panda. Ti všichni vyprávějí o tom, jak snadné je v dnešním světě ztratit lidské srdce.

27.4.2017

Jan Šťastný: „Film je iluze a já jí chci podlehnout“

Praha -  „Mám rád filmy pro pamětníky nebo ty od Kachyni či Vláčila. Protože ty lidi osobně neznám a jsem schopen ještě iluzi toho filmu podlehnout," zasnil se herec Jan Šťastný v rozhovoru pro Deník.

27.4.2017

V Lucerně budou práce politických karikaturistů z V4 a USA

Praha - Politické karikatury od pěti výtvarníků z USA a zemí visegrádské čtyřky (V4) představí výstava, která dnes začne v pasáži pražského paláce Lucerna. K vidění budou karikatury politiků napříč politickým spektrem. Jejich prezentací ve veřejném prostoru chce organizátor, slovenské občanské sdružení Euforion, dát najevo, že kritický pohled karikaturistů je neoddělitelnou součástí svobodného tisku a veřejného života.

26.4.2017

Grébovku zaplní láskyplný den

Praha - V pražském parku Grébovka to bude první květnový den pořádně vřít. Den zasvěcený hýčkání, kráse a lásce nese název Dermacol Love Day a za jeho organizací stojí televizní kanál Prima Love. Partnerem celodenního programu je i časopis Glanc.

26.4.2017

Zemřel operní pěvec Miroslav Smyčka, nahrával i v esperantu

Praha - Ve věku 90 let zemřel v úterý 25. dubna v Praze operní pěvec Miroslav Smyčka. Média o tom informovala jeho dcera Jolana Smyčková, herečka a zpěvačka pražského Divadla Semafor.Olomoucký rodák v letech 1945 až 1949 studoval filologii a filozofii na Masarykově univerzitě v Brně, ale při politických prověrkách byl vyloučen. Jako pěvec nejdříve působil jako sborista v Opavě, poté jako sólový barytonista v operních domech v Liberci, Ústí nad Labem a Českých Budějovicích.

26.4.2017

Divadlo Bratří Formanů zakládá nový festival Arena 2017

Praha - Pražské Divadlo Bratří Formanů zakládá festival divadla, nového cirkusu, hudby a současné vizuální tvorby s názvem Arena 2017. První ročník venkovního festivalu se uskuteční od 14. do 18. června v prostoru smíchovské náplavky u železničního mostu. Zahájí ho česká premiéra Forman Brothers Wild West Show - Deadtown.Ve středu informovala mediální zástupkyně akce Dana Favaro.

26.4.2017

Překvapení se nekoná, Rada zvolila šéfem ČT opět Petra Dvořáka

Českou televizi povede od začátku října po dobu dalších šesti let opět její stávající ředitel Petr Dvořák. V druhém kole volby generálního ředitele veřejnoprávní televize získal od Rady České televize maximum patnácti možných hlasů.

26.4.2017

Baví mě malba i sochy, které jsou stále větší, říká Jaroslav Róna

Praha - Velkou inspirací je Jaroslavu Rónovi umění dávných civilizací i oblast mýtů nebo rytířských legend. Zatímco debaty nad jeho jezdeckou sochou Jošta Lucemburského sotva utichly, v ateliéru stojí další rytíř na koni. „Je to trochu sci-fi jezdecká socha. Na koni sedí robotický rytíř, který se pohybuje mezi galaxiemi na svém vesmírném oři," popisuje známý český malíř a sochař v rozhovoru svého Slunečního rytíře. Inspirují ho ale také nové technologie a obrací se nejen do minulosti, ale i do budoucnosti - dokončuje sochu Vítězství robotů. Ve čtvrtek Jaroslav Róna oslaví šedesátiny.

26.4.2017

Letní slavnosti staré hudby letos diváky pozvou do Versailles

Praha - Letošní 18. ročník Letních slavností staré hudby, který se v Praze uskuteční mezi 11. červencem a 7. srpnem, přenese návštěvníky do sídla francouzských králů Versailles. V podání českých i zahraničních interpretů zazní výběr barokních instrumentálních i vokálních skladeb, z nichž některé budou uvedeny v novodobé premiéře. 

KOMERČNÍ SDĚLENÍ
25.4.2017

Zamilujte se v okouzlující Grébovce

Praha - Matěj Ruppert, či kapela G-Point Hunters. Vystoupením těchto oblíbených hudebníků vyvrcholí bohatý program, věnovaný dni lásky v parku Grébovka. Oslavu prvního máje s názvem Dermacol Love Day připravil kanál Prima LOVE ve spolupráci s časopisem GLANC. Akcí návštěvníky provedou moderátoři Miroslav Šimůnek a Eva Perkausová.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies