VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kultura

28.2.2017

V Praze představí vzácný reliéf zobrazující Ježíše Krista

Praha - V pražském kostele Nejsvětějšího Salvátora v úterý představí šest století starý gotický reliéf zobrazující Ježíše Krista v Getsemanské zahradě. Novináři se seznámí s uměleckou instalací nálezu i s jeho rolí v duchovním prožívání postní doby. Vystaven bude v akademické farnosti při kostele Nejsvětějšího Salvátora od 1. března do 14. dubna. Vernisáž bude součástí tradičního Popelce umělců.

28.2.2017

Nejstarší litografická dílna má skončit. Majitel se odvolává

Praha - Umělecká historie nejstarší litografické dílny u nás má nadobro skončit. Radní Prahy 1 jí vypověděli nájem z domu v Říční ulici na Malé Straně. Tam přitom sídlí už od roku 1935. Unikátní dílnu má nahradit spisovna pro potřebu dopravních agend.

28.2.2017

Národní galerie se opět otevírá. Spory s ostrahou ale nekončí

Praha - Galerie našla náhradu za bezpečnostní agenturu ABAS. Tu využívají i další pražské instituce a některé její služby rovněž kritizují. Jiné ji však naopak chválí.

27.2.2017

Národní galerie má novou ostrahu, v úterý otevře expozice návštěvníkům

Praha - Národní galerie (NG) v Praze v pondělí uzavřela novou smlouvu o ostraze svých šesti objektů i uměleckých děl se společnostmi G4S a Indus. „Noví dodavatelé od úterý 28. února, kdy se výstavní prostory Národní galerie znovu otevřou pro návštěvníky, zajistí kompletní služby," uvedla NG na webu. Své objekty NG o víkendu uzavřela kvůli sporům s bezpečnostní agenturou ABAS IPS Management.

27.2.2017

V klášteře Panny Marie Sněžné začal festival proti totalitě Mene Tekel

Praha /FOTOGALERIE/ - Několika výstavami a koncertem v klášteře Panny Marie Sněžné v pondělí začal další ročník festivalu proti totalitě Mene Tekel. Projekt Cesty víry, cesty ke svobodě zahrnuje několik expozic, které budou v ambitu kláštera přístupné do 9. března. Připomínají pronásledování katolíků v Československu po roce 1948 nebo deportace litevských občanů po anexi Litvy Sovětským svazem v roce 1941.

27.2.2017

Úřad vydal pro nový dům na Václavském náměstí územní rozhodnutí

Praha - Stavební úřad Prahy 1 vydal znovu územní rozhodnutí pro dům na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice. Dokument, který je zveřejněný na úřední desce Prahy 1, je prvním nutným krokem k zahájení stavby. Do 15 dní je možné se proti němu odvolat. První územní rozhodnutí objekt získal v roce 2013, magistrát jako odvolací orgán ho loni zrušil a vrátil úřadu k opakovanému projednání.

27.2.2017

Na čtenáře na jaře čeká Noc s Andersenem i festival Svět knihy

Praha - Mezi akce připravené na březen, který je tradičně věnovaný oslavě knih, patří soutěže Čtenář roku, nejlepší webové stránky knihoven i Noc s Andersenem. K akcím Svazu knihovníků a informačních pracovníků se letos přihlásilo 400 veřejných knihoven z celého Česka. 23. ročník mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy se na pražském Výstavišti uskuteční od 11. do 14. května. V pondělí o tom informovali pořadatelé akcí.

27.2.2017

Národní divadlo hledá nového uměleckého šéfa Laterny magiky

Praha - Národní divadlo v Praze vypsalo konkurs na pozici uměleckého šéfa Laterny magiky (LM). Má zodpovídat za provoz a uměleckou úroveň inscenací, produkčně zajišťovat přípravu a vznik inscenací a organizovat zahraniční aktivity souboru. Bude zodpovědný i za rozpočet střediska a dodržování plánu tržeb. Přihlášky do konkursu musí zájemci zaslat do 31. března. S nástupem do funkce se počítá k 1. září tohoto roku, oznámil v pondělí mluvčí české první scény Tomáš Staněk.

27.2.2017

V Divadle v Řeznické se vydají do roku 1989. Ve hře Sametová noc

Praha - V prvním revolučním týdnu listopadu 1989 se odehrává příběh hry autorů Valerie Schulczové a Romana Olekšáka Sametová noc. Na Slovensku ji poprvé uvedli v květnu 2014. V české premiéře 28. února se na komorním jevišti pražského Divadla v Řeznické objeví Miroslav Etzler, Zuzana Slavíková, Veronika Khek Kubařová v alternaci s Annou Kulovanou a Jan Plouhar.

27.2.2017

Cenu za popularizaci vědy získala šéfredaktorka Živy a etnomuzikolog

Praha - Akademie věd (AV) v pondělí udělila čestnou medaili Vojtěcha Náprstka za popularizaci vědy. Ocenění letos získala šéfredaktorka nejstaršího českého přírodovědeckého časopisu Živa Jana Šrotová a pedagog Zdeněk Vejvoda, který se zabývá etnomuzikologií. Medaili převzali z rukou předsedy Akademie věd Jiřího Drahoše.

AKTUALIZOVÁNO
27.2.2017

Národní galerie uzavře smlouvu s novou firmou na ostrahu a v úterý otevře

Praha - Národní galerie v Praze (NG) vybrala novou bezpečnostní agenturu a ještě v pondělí s ní pravděpodobně podepíše smlouvu na ostrahu svých objektů a uměleckých děl. V pondělí to řekl ředitel NG Jiří Fajt. Smlouva bude na rok, v jeho průběhu vypíšeme velkou veřejnou soutěž, doplnil. NG kvůli sporům s bezpečnostní agenturou o víkendu zavřela všechny své expozice. Podle Fajta to nebylo poprvé za působení této agentury, předchozí uzavření expozic ale nikdy nebylo tak rozsáhlé.

27.2.2017

Foo Fighters se po pěti letech vrací do Prahy. V červnu vystoupí v O2 areně

Praha - V pražské O2 areně vystoupí 27. června americká rocková skupina Foo Fighters. Pro své fanoušky má připravený koncert, na kterém zazní všechny zásadní skladby z její dlouholeté kariéry. V pondělí o tom informoval Petr Novák z pořádající agentury Live Nation. Foo Fighters dorazí do Česka v rámci svého světového turné. Několikanásobní držitelé cen Grammy se do Prahy vrací po pěti letech.

27.2.2017

SOČR na koncertu v Praze uvede nevidomé umělce

Praha - Na koncertu Symfonického orchestru Českého rozhlasu (SOČR) v pondělí v pražském Obecním domě vystoupí nevidomý multiinstrumentalista Mário Bihári, nevidomá klavíristka Ráchel Skleničková a nevidomá flétnistka Eva Blažková. Vedle nich se jako sólisté představí houslista Václav Hudeček, violistka Jitka Hosprová a kytarista Lubomír Brabec. SOČR zahraje pod vedením dirigenta Radka Baboráka.

27.2.2017

Bezpečnostní agentura se ohradila proti tvrzením ředitele Národní galerie

Praha - Bezpečnostní agentura ABAS IPS Management, která vypověděla smlouvu Národní galerii (NG) v Praze, se ohradila proti tvrzením jejího ředitele Jiřího Fajta, že při její ostraze galerijních budov byla poškozena vystavená díla a ostraha měla fyzické konflikty s návštěvníky. Agentura v pondělí sdělila, že uvedené výroky ji poškodily, chce se proto proti nim bránit právními kroky a od Fajta požaduje veřejnou omluvu.

26.2.2017

Ministr Herman ocenil Rytíře, Dámy a Mecenáše české kultury

Praha /FOTOGALERIE/ - Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) v neděli ocenil Rytíře, Dámy a Mecenáše české kultury. Dámami se staly cembalistka Zuzana Růžičková a zakladatelka českého hospicového hnutí Marie Svatošová. Rytíři pak jsou sochař Otmar Oliva, houslista Eduard Vokurka a evangelický duchovní Svatopluk Karásek. Titul Mecenáš české kultury dostali lékařka Karola Hejlová a zakladatel centra DOX Leoš Válka. Oceněno bylo také několik osobností in memoriam. Tituly předal ministr v rámci 11. ročníku mezinárodního festivalu Mene Tekel v Praze.

26.2.2017

Bouřlivák Johnny Cash přežil bitku s pštrosem i požár národního parku

Praha /VIDEO, FOTOGALERIE/ - Přízvisko legenda si dnes vysloužil kdekdo. Ovšem Johnny Cash jí doopravdy byl. Napsal přes 1500 písní a v žebříčku Billboardu mu figuruje zhruba obdobný počet hitů jako Ro-lling Stones. Muž v černém vypil tisíce lahví alkoholu, vyzkoušel všechny drogy, zapálil národní park, napadl ho pštros a celý život ho strašila předčasná smrt jeho bratra. V neděli by oslavil 85. narozeniny.

AKTUALIZOVÁNO
26.2.2017

Národní galerie neotevřela, opustila ji ostraha

Praha – Neohlášeně, neplánovaně a neočekávaně zůstaly od soboty uzavřeny všechny budovy Národní galerie v Praze – včetně hlavního sídla ve Veletržním paláci. Upozornění na dveřích slibující zajištění plného provozu v co nejkratší době hovořilo o neočekávaných technicko-provozních důvodech.

25.2.2017

V Divadle Archa se v sobotu uskuteční večer věnovaný Warholovi

Praha - V pražském Divadle Archa se v sobotu uskuteční koncert nazvaný Warhol a underground. Večer je věnovaný 30. výročí úmrtí Andyho Warhola a 50. výročí vydání desky The Velvet Underground & Nico. Producentem alba, které bylo vyhlášeno rokenrolovou nahrávkou 20. století, byl právě Warhol. Součástí programu bude nonstop promítání warholových filmů a hudební produkce písní The Velvet Underground v provedení Jihočeské filharmonie.

25.2.2017

Ústav pro studium totalitních režimů vydal komiks o umučeném faráři Toufarovi

Praha - Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR) vydal v souvislosti s výročím úmrtí kněze Josefa Toufara, který byl v roce 1950 umučen komunisty, netradiční vzdělávací materiál s názvem Dějepisné sešity: Toufar. Jde o komiks propojený s dobovými prameny, který by měl školy i veřejnost seznámit s nástupem komunistů k moci na začátku 50. let. V sobotu o tom informovali autoři projektu. Dějepisné sešity jsou dostupné i na internetu. V sobotu uplynulo od úmrtí faráře Toufara 68 let.

AKTUALIZUJEME
25.2.2017

Národní galerie zůstává uzavřená! Ochranka Abas odstoupila od smlouvy

Budovy Národní galerie uzavřely své brány. Důvodem je nucené odstoupení hlídací agentury Abas.

25.2.2017

V Emauzích bude výstava o sudetoněmeckých odpůrcích nacismu

Praha - V Emauzském klášteře v Praze v sobotu bude zahájena výstava mapující osudy sudetských Němců, kteří se z křesťanského přesvědčení postavili nacismu a zaplatili za to životem. Expozice nazvaná Svědkové lidskosti - Odpůrci nacismu z řad sudetoněmeckých křesťanů v letech 1938 - 1945 je součástí víkendové konference Sdružení Ackermann-Gemeinde, které se snaží o rozvoj česko-německých vztahů.

24.2.2017

Na místě zničené galerie na Smetanově nábřeží vzniká nová

Praha - Nové centrum umění a designu se v pátek otevřelo na Smetanově nábřeží v Praze. Nachází se na místě někdejší galerie, kterou poničil výbuch plynu v sousedním domě. Galerista Zdeněk Sklenář si našel jiné místo v centru Prahy. V domě vedle paláce Lažanských začíná ale fungovat galerie nová, první výstava se zaměřila na tvorbu mladých malířů. Nový kulturní prostor zaměřený na design se otevírá nedaleko - na Národní třídě, v někdejším Domě uměleckého průmyslu na Národní třídě, v léta chátrajícím funkcionalistickém domě.

24.2.2017

V květnu bude udělena Cena Arnošta Lustiga. Už po šesté

Praha - Cenu Arnošta Lustiga za loňský rok převezme v její laureát v květnu. O šestém držiteli ceny rozhodnou členové Výboru Ceny Arnošta Lustiga na březnovém setkání. Na udělení ceny naváže každoroční konference. V pátek o tom za organizátory informoval Pavel Kučera. Od úmrtí Lustiga, jednoho z nejvýznamnějších českých literátů a publicistů, uplyne v neděli 26. února šest let.

24.2.2017

Pražská Viola připravuje kabaret s Elsnerovou a Zahálkou

Praha - Novinkou pražského Divadla Viola bude 3. března inscenace Milana Šotka Lesk a bída zemských jablek: Kabaretní bramboračka. Podle šéfa scény Roberta Tamchyny nabídne v duchu podtitulu vyprávění s dějovými odskoky do "bramborové" pohádky, operety či hororu. Ústřední dvojici ztvární Martin Zahálka a Andrea Elsnerová z Divadla na Vinohradech, v dalších rolích pak Jiří Suchý z Tábora a Anita Krausová, řekl v pátek Tamchyna.

24.2.2017

Aj Wej-wej se vrací po roce do Prahy, chystá pro ni nové dílo

Praha - Čínský konceptuální umělec, politický aktivista a kritik čínského režimu Aj Wej-wej přijede po roce do Prahy. Zatímco loni vystavil před Veletržním palácem své starší slavné dílo, letos připravuje projekt přímo pro Národní galerii. Jeho tématem bude migrace a uprchlíci, přesnou podobu pořadatelé tají. Veřejnost dílo uvidí v rámci jarního Grand Openingu 16. března. Hlavní instalaci ve Velké dvoraně doplní řada Aj Wej-wejových starších děl, jež objela významná místa výtvarného světa.

24.2.2017

Hvězda baletu Sergej Polunin zatančí 1. května v Národním divadle

Praha - Na prvního máje vystoupí v Národním divadle hvězda světového baletu, ukrajinský tanečník Sergej Polunin. V historické budově zatančí svou choreografii Take Me To Church, díky jejímuž uvedení na YouTube se proslavil po celém světě. Video zhlédlo téměř 18,5 milionu lidí. V pátek pražské hostování Polunina potvrdil producent Milosh Harajda, který se na uvedení umělce v ND podílí. Před živým vystoupením diváci zhlédnou film o tanečníkovi, po něm pak mohou diskutovat s umělcem.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ
24.2.2017

Festival Slunovrat uzavírá soutěž nadaných písničkářů

Praha - Dne 28. února 2017 uzavírá festival Slunovrat talentovou soutěž písničkářů a kapel. Do konce února 2017 mají písničkáři a kapely poslední možnost zaslat dramaturgii festivalu své písně. Již v pátek 3. března zveřejní pořadatelé festivalu na webových stránkách www.slunovratfest.cz a oficiálním Facebooku akce, seznam 10 soutěžících, jenž postoupí do druhého kola soutěže, ze kterých odborná porota vybere 5 nejzajímavějších interpretů, z nichž 3 soutěžící dostanou možnost vystoupit v červnu 2017 na hudebním festivalu Slunovrat.

23.2.2017

Kameramani ocenili Šece za Anděla Páně 2, Jandu za seriál Rapl

Praha - Kameraman Martin Šec ve čtvrtek dostal za svou práci na divácky úspěšném filmu Anděl Páně 2 režiséra Jiřího Stracha Cenu Asociace českých kameramanů. Cenu za vynikající kameramanské televizní dílo porota udělila Markovi Jandovi za televizní seriál Rapl. Pořádající asociace dnes v pražské Lucerně udělila ještě uznání studentovi FAMU Stanislavu Adamovi za film Sen. Tato cena je určena posluchačům vysokoškolského oboru kamera uměleckých filmových škol.

23.2.2017

Ostravská divadla letos do Prahy přivezou sedm představení

Praha - Na tradiční přehlídku ostravských divadel v Praze letos přivezou profesionální soubory sedm představení. V minulosti se divadla na přehlídce Ostrava v Praze obvykle prezentovala pěticí představení. Město ale nebylo s úrovní zcela spokojeno a po loňském ročníku se dohodlo se soubory na kvalitnější přípravě prezentace jejich práce. Do Prahy tak divadla vyvezou inscenace, které se řadí k jejich nejlepším představením. Novinářům to ve čtvrtek řekl primátor Tomáš Macura (ANO).

23.2.2017

Festival Febiofest ocení Kristiánem herce Jana Třísku

Praha - Kvůli ceně Kristián za přínos světové kinematografii přicestuje na Febiofest z USA, kde žije, herec Jan Tříska. Převezme ji 23. března v pražském Obecním domě stejně jako americký režisér Abel Ferrara a britský kameraman polského původu Peter Suschitzky, který ocenění dostane v průběhu přehlídky. V soutěži Nová Evropa budou uvedeny snímky Špína režisérky Terezy Nvotové a Doma je tady Terezy Kotykové, které vznikly v české koprodukci. Ve čtvrtek to oznámila mluvčí festivalu Martina Chvojka Reková.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies