VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kultura

8.6.2017

NG se nedovolá kvůli Madoně z Veveří a kauza by tak měla skončit

Praha - Národní galerie v Praze (NG) se nebude znovu dovolávat k Nejvyššímu soudu v případě sporu o gotický obraz Madony z Veveří. Kauza, která začala v rámci majetkového vyrovnání státu s církvemi, by tak měla definitivně skončit. V březnu rozhodl odvolací soud o tom, že desková malba ze 14. století definitivně patří církvi. Ve čtvrtek o rozhodnutí NG  informovala mluvčí galerie Tereza Ježková.

8.6.2017

„Zahrát si na Okoři je pro nás něco výjimečnýho,“ tvrdí MIG 21

Praha - Přípravy na oblíbený jednodenní srpnový FESTIVAL OKOŘ jsou v plném proudu. V malebném areálu pod zříceninou hradu Okoř zde předposlední srpnovou sobotu 19. srpna vystoupí MIG 21, Miro Žbirka, Václav Neckář, Marek Ztracený, Vypsaná fixa, No Name a další.

8.6.2017

Festival Votvírák vypukne už za pár dní!

Největší český multižánrový hudební festival zaměřený převážně na rock, pop a hip hop v provedení českých a slovenských interpretů proběhne od 16. do 18. června 2017 tradičně na letišti Boží Dar ve středočeských Milovicích.

8.6.2017

Národní divadlo uvede premiéru Wagnerovy opery Lohengrin

Praha - Národní divadlo ve čtvrtek uvede premiéru opery Lohengrin Richarda Wagnera. Režie obnoveného nastudování se ujala pravnučka skladatele Katharina Wagnerová.

8.6.2017

Výstava představí Rothmayerovu vilu na fotografiích

Praha - Fotografie pražské Rothmayerovy vily, známé modernistické památky, vystavuje ode dneška nedávno zřízené Studijní a dokumentační centrum Norbertov. To se nachází nedaleko slavné Müllerovy vily ve Střešovicích a má seznamovat veřejnost s moderní architekturou i životním stylem. Fotograf Martin Polák dokumentoval Rothmaeyrovu vilu od roku 2014, kdy přešla do správy Muzea hlavního města Prahy.

7.6.2017

S Jiřím Bělohlávkem se v Rudolfinu rozloučily tisíce lidí

Praha - S šéfdirigentem České filharmonie (ČF) Jiřím Bělohlávkem se dnes ve Dvořákově síni pražského Rudolfina přišly rozloučit tisíce lidí. Ještě před otevřením sálu pro veřejnost se před vystavenou rakví objevila jeho manželka Anna, rodinní příslušníci a přátelé. Mezi prvními se Bělohlávkově památce poklonil ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). Světově proslulý dirigent zemřel po těžké nemoci 31. května.

AKTUALIZOVÁNO
7.6.2017

Jandák bude v Radě Českého rozhlasu, Doktor v Radě České televize

Praha - Členem Rady Českého rozhlasu bude dosavadní poslanec ČSSD a někdejší ministr kultury Vítězslav Jandák. Skončí kvůli tomu předčasně ve Sněmovně, kde ho patrně nahradí starosta Volyně na Strakonicku Václav Valhoda. V Radě České televize usednou bývalý kanoista a sportovní ředitel Českého olympijského výboru Martin Doktor spolu s antropologem médií Tomášem Samkem. Poslanci je ve středu vybrali v prvním kole tajné volby, oznámil předseda volební komise Martin Kolovratník.

7.6.2017

Smíchovská náplavka ožije novým festivalem divadla a hudby

Praha - Smíchovská náplavka u železničního mostu ožije příští týden divadlem, novým cirkusem, hudbou, kinem, tancem i dílnami pro děti. Divadlo Bratří Formanů tam od středy do neděle nabídne zájemcům první ročník venkovního festivalu Arena 2017, který svým názvem i provedením symbolicky naváže na provoz divadla Smíchovská Arena. To na stejném místě fungovalo v letech 1891 až 1938 a na jevišti zažilo i Vlastu Buriana.

7.6.2017

Alena Činčerová: Wichterle nemohl prodat čočky, táta Kinoautomat.

/ROZHOVOR, VIDEO/ Vpustit polonahou dámu do svého bytu, či nevpustit? Dilema, které znovu řeší diváci v legendárním Kinoautomatu Radúze Činčery. Prvního interaktivního kina, které letos slaví padesátku a o něž s láskou pečuje autorova dcera Alena Činčerová.

7.6.2017

V Praze se koná smuteční rozloučení s dirigentem Bělohlávkem

Praha - Ve Dvořákově síni pražského Rudolfina se dnes od 14.00 uskuteční veřejné smuteční rozloučení s šéfdirigentem České filharmonie Jiřím Bělohlávkem. S příchodem veřejnosti, která může vzdát hold slavnému dirigentovi do 17.00, se počítá hlavním vchodem Rudolfina. Ve foyer budou připraveny kondolenční knihy. Ve Dvořákově síni bude vystavena rakev se zesnulým. Světově proslulý dirigent zemřel po těžké nemoci 31. května. Bylo mu 71 let.

6.6.2017

Česká filharmonie uctí koncertem památku Jiřího Bělohlávka

Praha - Česká filharmonie (ČF) uspořádá 18. června v Dvořákově síni Rudolfina koncert k uctění památky svého zesnulého šéfdirigenta Jiřího Bělohlávka. ČF povede Bělohlávkův úspěšný žák a blízký přítel Jakub Hrůša. Na programu bude Stabat Mater Antonína Dvořáka, která patřila k Bělohlávkovým oblíbeným skladbám. V úterý to sdělil mluvčí filharmonie Luděk Březina. Světově proslulý dirigent zemřel po těžké nemoci 31. května.

6.6.2017

V Hamletovi je mnohé – vedle tragédie i detektivka a humor

/VIDEO/ Tragédie Hamlet v titulní roli s Jaroslavem Pleslem je hlavní novinkou letošních Letních shakespearovských slavností, které se v Praze odehrají mezi 27. červem a 9. zářím. Tradičně se přehlídka odehraje i v Brně, Ostravě a Bratislavě.

6.6.2017

Muchova Epopej v Japonsku předčila očekávání

/ANKETA/ Slovanskou epopej Alfonse Muchy vidělo v Tokiu téměř 662 tisíc návštěvníků. V posledních šesti dnech před ukončením výstavy neklesla návštěvnost pod 12 tisíc lidí denně. Epopej byla v Japonsku vystavena od 8. března do 5. června. Po příletu do Česka ji budou zkoumat odborníci, poté Praha rozhodne o dalším postupu. Všechna plátna by měla být zpět v ČR do 21. června.

6.6.2017

Nádraží Praha-Bubny se promění v alternativní scénu a galerii

Praha - Koncerty, divadlo, happening i vernisáž výtvarných děl nabídne od 21. do 24. června festival Bubenský slunovrat a nádraží Praha-Bubny promění v alternativní scénu a galerii. Podle mluvčí přehlídky Magdaleny Bičíkové představí "jiné" umělce - osobité muzikanty či divadelníky, kteří nejsou součástí hlavního proudu.

6.6.2017

Český Youtube v novém. Je z něj bulvár, říká Jirka Král

/ROZHOVOR/ Jeden z nejznámějších českých youtuberů Jirka Král vystoupil spolu se svým bratrem Petrem na pražském mezinárodním festivalu reklamy Piaf. Postěžoval si mimo jiné, že cílová skupina youtuberů se mění a s ní i obsah youtuberských videí, v nichž začíná přibývat negativity.

6.6.2017

V Mánesu začne výstava bývalého hokejisty a tatéra Musy

Praha - Velkou přehlídku zahájí dnešní vernisáží v galerii Mánes výtvarník, někdejší tatér a hokejista Lukáš Musil tvořící pod jménem Musa. Jmenuje se Signatura s podtitulem Zrcadlo mezi zvířaty a lidmi a hlavním jejím tématem jsou zvířata, která podle autora na rozdíl od lidí neznají přetvářku. Výstava potrvá do 9. července a vycházejí k ní dvě knihy.

5.6.2017

Dům fotografie seznamuje s prací izraelské autorky i s její zemí

Praha - O historii i současností Izraele, o životě jednotlivců i komunit ve městech i kibucech, o ztrátách v téměř každodenních incidentech i naději v budoucnost vypravuje dílo umělkyně Orit Išajové. Představuje ho Galerie hlavního města Prahy v Domě fotografie, výstava ale zahrnuje vedle fotografií i grafiky, videa a instalace. Jmenuje se Země jelena, to je podle kurátorky Dalii Levinové jeden z výrazů pro izraelskou zemi zmiňovaný ve starozákonní knize Daniel jako metafora, v níž je toto zvíře symbolem země.

5.6.2017

Letní scéna pražského Divadla Ungelt letos nabídne 54 večerů

Praha - Letní scéna pražského Divadla Ungelt na Novém Světě na Hradčanech letos nabídne od 3. července 54 divadelních večerů; poslední sezona čeká komorní muzikál Touha jménem Einodis s Martou Kubišovou a Anetou Langerovou.

5.6.2017

Výstava Gott, My Life na lodi mapuje 60 let popové ikony

Jedinečná výstavní show představí šedesát let fenomenální dráhy Karla Gotta. Zdravotní stav Mistra se ale v posledních dnech zhoršil. Zrušil svůj koncert na hoře Butkov na Slovensku. Může za to zánět dutin a horních cest dýchacích.

4.6.2017

Tanec Praha uvedl premiéru 420people a variaci Nižinského Fauna

Praha - Taneční představení, které pro soubor 420people vytvořil belgický choreograf a hlavní hvězda letošního festivalu Tanec Praha Sidi Larbi Cherkaoui, mělo v neděli večer premiéru v prostoru Jatka 78. Skupina 420people vznikla v Česku před deseti lety, má ale mezinárodní obsazení tanečníků a spolupracuje s choreografy světových jmen. Představení, na němž se podílí Cherkaouiho soubor Eastman, má název Nomád a zabývá se životem člověka i zvířat v nehostinném prostředí, cestou za přežitím a touhou po bezpečném spočinutí.

3.6.2017

Tisíce lidí budou po celém světě tančit za dostupnou pitnou vodu

Praha - Na téměř stovce míst po celém světě se připravují choreografie, které na konci června v provedení tisíců tanečníků upozorní na nedostatek pitné vody. Celosvětový projekt Global water dances (Tanec pro vodu) má poukázat na to, že zhruba 2,5 miliardy lidí na zeměkouli žije bez adekvátní hygieny a ročně zemře pět milionů lidí na otravu znečištěnou vodou. V Praze se bude tančit 29. června od 18.00 na náplavce pod Výtoní na palubě lodi Avoid Floating Galery.

3.6.2017

Divadlo Rokoko uvádí premiéru inscenace Čapek

Praha - V pražském Divadle Rokoko má sobotu premiéru inscenace Čapek, autorský projekt režiséra Pavla Kheka a dramaturgyně Věry Maškové. Inscenace sleduje poslední chvíle života Karla Čapka, jeho zápas se zhoršující se politickou situací, boj s lidskou zaslepeností, zbabělostí a fanatismem. Skrze osud významného českého spisovatele tak představení mapuje důležité období českých dějin.

2.6.2017

Součástí závěru Pražského jara byla minuta ticha za Bělohlávka

Praha - Ve Smetanově síni začal v pátek závěrečný koncert 72. ročníku mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro. Na úvod zazněla Serenáda pro orchestr českého neoklasicistního skladatele Iši Krejčího. Večer vyvrcholil symfonií Sedm bran jeruzalémských pod taktovkou jejího autora Krzysztofa Pendereckého. Slavný polský dirigent a skladatel řídil Symfonický orchestr Českého rozhlasu (SOČR).

2.6.2017

Rozloučení s Jiřím Bělohlávkem proběhne ve středu v Rudolfinu

Veřejné smuteční rozloučení s šéfdirigentem České filharmonie Jiřím Bělohlávkem se bude konat ve středu 7. června od 14:00 do 17:00 ve Dvořákově síni Rudolfina. Sdělil to mluvčí filharmonie Luděk Březina. Světově proslulý dirigent zemřel po těžké nemoci 31. května. Bylo mu 71 let. Pohřeb Jiřího Bělohlávka se bude konat pouze v rodinném kruhu.

2.6.2017

V metropoli končí hudební festival Pražské jaro

Praha - V Obecním domě v pátek skončí 72. ročník hudebního festivalu Pražské jaro. Na závěr zazní koncert Symfonického orchestru Českého rozhlasu pod taktovkou polského dirigenta Krzysztofa Pendereckého. Závěr letošního ročníku ovlivnilo úmrtí šéfdirigenta České filharmonie Jiřího Bělohlávka, který zemřel po těžké nemoci ve středu ve věku 71 let. Skladatel a dirigent Penderecki letošní festival Pražské jaro zakončí svou svou nejhranější symfonií Sedm bran jeruzalémských.

1.6.2017

Koncert Camerata Salzburg zahájila minuta ticha za Bělohlávka

Praha - Koncert orchestru Camerata Salzburg, který se ve čtvrtek v rámci festivalu Pražské jaro odehrál v Rudolfinu, zahájila minuta ticha za zesnulého dirigenta Jiřího Bělohlávka. Jednasedmdesátiletý Bělohlávek zemřel po dlouhé nemoci 31. května. Na budově Rudolfina před koncertem zavlála černá vlajka a na schodech se objevilo několik zapálených svíček. „Děkujeme vám z celého srdce svého za krásu hudební i morální," stálo na jednom ze vzkazů. Bělohlávkovo úmrtí bylo častým tématem debat návštěvníků koncertu.

1.6.2017

Kokoschkovo panorama Prahy bylo vydraženo za více než 52 milionů

Praha - Obraz Oskara Kokoschky s názvem Praha se na čtvrteční aukci vydražil za více než 52 milionů korun včetně dražební přirážky. Je to nejvyšší cena, za jakou bylo Kokoschkovo dílo v Česku vydraženo. Ve čtvrtek  to řekla Jana Bryndová z galerie Arthouse Hejtmánek, která dražbu pořádala.

1.6.2017

Penderecki uvede v Praze své nejslavnější dílo, začal psát operu

Praha - Svou nejhranější symfonií Sedm bran jeruzalémských uzavře v pátek polský skladatel a dirigent Krzysztof Penderecki letošní festival Pražské jaro. „Dílo vzniklo už v roce 1996 a mám velkou radost, že ho právě zde budu uvádět. Stalo se mojí vizitkou," řekl ve čtvrtek Penderecki novinářům. Krátce před příjezdem do Prahy dokončil svou šestou symfonii a začíná pracovat na opeře na téma polských Židů a pogromů na ně.

1.6.2017

Bělohlávkovo úmrtí poznamená konec Pražského jara, řekl ředitel

Praha - Minutou ticha za zesnulého dirigenta Jiřího Bělohlávka zahájil ředitel Pražského jara Roman Bělor tiskovou konferenci k závěrečnému koncertu letošního festivalu. "Je to událost, která logicky bude stigmatizovat konec Pražského jara," řekl. Připomněl, že Jiří Bělohlávek ovlivňoval český hudební život od útlého mládí. Šéfdirigent České filharmonie zemřel po těžké nemoci v noci na dnešek. Bylo mu 71 let.

1.6.2017

Legendární Alphaville poprvé letos pod širým nebem

Čtyři kapely, čtyři koncerty, jeden hudební den a jeden amfiteátr.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení