VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kultura

AKTUALIZOVÁNO
13.3.2017

NKÚ: Sloučením Národního divadla a Státní opery se moc neušetřilo

Praha - Sloučení Národního divadla (ND) a Státní opery Praha nepřineslo očekávané úspory, celkové náklady obou institucí klesly v roce 2012 jen o necelé procento, pak už rostly. Vyplývá to z kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). V hospodaření Národního divadla pak kontrola nalezla dílčí nedostatky, které se týkaly například čerpání peněz z rezervního fondu nebo nákladů a výnosů zahraničních zájezdů či nesprávností v účetnictví. Podle ředitele ND Jana Buriana vzrostly náklady kvůli zvyšování platů.

12.3.2017

Architekt Pavel Janák se narodil před 135 lety

Praha - Architekt Pavel Janák, který se narodil před 135 lety, 12. března 1882 v Praze, patří k nejvýraznějším představitelům české meziválečné architektury. K jeho nejznámějším dílům patří například výrazné krematorium v Pardubicích, známé z filmu Juraje Herze Spalovač mrtvol, funkcionalistický hotel Juliš na pražském Václavském náměstí či Libeňský most v Praze.

11.3.2017

Vychází druhý díl monografie o filmaři Janu Němcovi

Praha - Druhý díl rozsáhlé monografie věnované režiséru, scenáristovi a producentovi Janu Němcovi s názvem Jan Němec. Enfant terrible forever vydává nakladatelství Akademie múzických umění v Praze (AMU). Sleduje život a tvorbu umělce od roku 1974, kdy odešel do exilu, do jeho smrti v roce 2016.

10.3.2017

Aj Wej-wej v pražské Národní galerii vystaví své největší dílo, člun s uprchlíky

Praha - Doposud největší své dílo připravil čínský umělec Aj Wej-wej pro pražskou Národní galerii. Jmenuje se Zákon cesty, ve Velké dvoraně Veletržního paláce se v těchto dnech dokončuje jeho instalace a podle NG je vyvrcholením umělcova zájmu o globální uprchlickou krizi. Má podobu sedmdesátimetrového nafukovacího člunu s nadživotními postavami 258 uprchlíků, uvedla v pátek NG v tiskové zprávě. Po vernisáži 16. března bude instalace v NG až do 7. ledna příštího roku.

10.3.2017

Národní divadlo uvede Lorkovu Krvavou svatbu

Praha - Španělský básník a dramatik Federico García Lorca se po půlstoletí vrací na scénu Národního divadla, kdy se tu hrál jeho Dům doni Bernardy v režii Alfréda Radoka. Krvavá svatba, kterou tu hned po válce nastudoval Jindřich Honzl, se vrátí v inscenaci režijní dvojice SKUTR (Martin Kukučka, Lukáš Trpišovský). Premiéra ve Stavovském divadle bude 16. března, oznámila mluvčí činohry Kateřina Ondroušková.

10.3.2017

Festival Praha žije hudbou bojuje proti regulaci pouličního umění

Praha - Druhý ročník festivalu Praha žije hudbou, který podporuje aktivity namířené proti regulaci pouličního hraní, se v metropoli uskuteční od 8. do 10. června. Vystoupí na něm třeba Tomáš Klus, Vladimír Merta, Xavier Baumaxa, Longital, Houpací Koně, Jakub Ondra, Circus Brothers či Lake Malawi. Výrazně bude rozšířen i divadelní program. Prvního ročníku se zúčastnilo 30 tisíc lidí, sdělila za pořadatele Eliška Míkovcová.

10.3.2017

Předposlední kolo Pianisty roku patřilo swingu a poezii

Praha /FOTOGALERIE/ - Populární soutěž Pianista roku už se chýlí k závěru. Předposlední kolo, ve kterém došlo na písně, jež zpíval Frank Sinatra, a na recitaci poezie při zvuku klavíru, se uskutečnilo v neděli ve velkém sále luxusního hotelu Boscolo Prague. Z původních čtrnácti soutěžících jich zbylo jen šest a měli před sebou opravdu náročný večer.

10.3.2017

Jan Patočka: věci, pro které se trpí, jsou ty, pro které stojí za to žít

Praha - Známý literární kritik Roman Jakobson jednou přiřadil Jana Patočku ke dvěma českým filozofům Janu Amosi Komenskému a Tomáši Garriguovi Masarykovi, kteří dosáhli světové pověsti a morální autority. A to přesto, že Komenský je znám více jako pedagog a Masaryk jako politik. I o Patočkovi lze říci, že jeho místo v dějinách by zůstalo jiné, nebýt jeho politického angažmá v Chartě 77 v posledních letech a měsících života, které jeho teoretické myšlení vystavilo praktickým zkouškám. Jan Patočka zemřel před 40 lety, 13. března 1977.

9.3.2017

O post prezidenta se hlásí i výtvarník František Skála

O místo prezidenta se dnes po Miloši Zemanovi přihlásil i výtvarník František Skála. Svou kandidaturu oznámil v rychlé reakci na zprávy o zamýšlené kandidatuře Zemana na své vernisáži ve Valdštejnské jízdárně v Praze. Podrobnosti svého rozhodnutí komentovat nechtěl, je ale ze svého veřejného působení znám jako aktér mnoha mystifikačních sdružení.

9.3.2017

František Skála postavil pro výstavu muzeum s několika expozicemi

Praha - Výstavu rozdělenou hned do několika výstav připravil pro milovníky svého umění a širokou veřejnost výtvarník František Skála. Třináct let po velké monografické výstavě v galerii Rudolfinum se v pátek otevře přehlídka nazvaná prostě Jízdárna v malostranské Valdštejnské jízdárně. Dominuje jí několik rozměrných solitérních děl jako třeba Zub času pokrytý v místě možné plomby pravým zlatem nebo drátěný Jednorožec vyzdvižený do druhého patra expozice. Tu tvoří jednotlivé uzavřené kabinety, z nichž každý ukazuje jednu z mnoha uměleckých tváří známého umělce, divadelníka a muzikanta.

9.3.2017

Fidlovačka uvede na komorní scéně hru Třetí prst na levé ruce

Praha - Divadlo Na Fidlovačce uvede na své komorní scéně 16. března českou premiéru dramatu Třetí prst na levé ruce britského autora a herce Dermota Canavana. Hořkosladké drama s autobiografickými prvky, ve kterém vypráví o životě svých sester, získalo v roce 2004 na Edinburgh Fringe festivalu řadu cen. Českou verzi příběhu o bezpodmínečné lásce, tanci a odpuštění nastudoval režisér Martin Vokoun s Ivou Pazderkovou a Martinou Randovou.

9.3.2017

Divadlo Archa uvede hru belgického autora o Havlově odkazu

Praha - Hru o hledání odkazu Václava Havla pro současnou společnost i o jeho vizi světa, která se podle autorů naplňuje, uvede koncem března Divadlo Archa. Přímo pro něj hru Afterparty napsal vlámský dramatik Pieter De Buysser, jehož tvorbu už Archa dříve uvedla. Ve čtvrtek o tom informovala mluvčí divadla Pavlína Svatoňová.

9.3.2017

Herečka Lenka Krobotová slaví čtyřicetiny

Praha - Herečka Lenka Krobotová, která 10. března oslaví čtyřicetiny, je dcerou divadelního režiséra a herce Miroslava Krobota a herečky Hany Doulové. Proslavila se v Dejvickém divadle, představila se v řadě televizních a filmových rolí, kupříkladu v seriálu Čtvrtá hvězda, kde hraje ambiciózní hotelovou manažerku Terezu. V roce 2015 získala Českého lva za nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli ve filmu svého otce Díra u Hanušovic.

9.3.2017

Koncert v Klemetinu uctí filosofa a mluvčího Charty Jana Patočku

Praha - V Zrcadlové kapli pražského Klementina si ve čtvrtek lidé připomenou historika, filozofa a jednoho z prvních mluvčích Charty 77 Jana Patočku. U příležitosti 40. výročí jeho úmrtí zde zazní skladby Wolfganga Amadea Mozarta a Ludwiga van Beethovena v podání Bennewitzova kvarteta. Vzpomínku na Jana Patočku pronese někdejší disident a bývalý premiér Petr Pithart.

8.3.2017

Výstava ukazuje pozdní tvorbu Boštíka a Šimotové

Praha /FOTOGALERIE/ - Dvě solitérní postavy českého výtvarného umění druhé poloviny 20. století představuje ve své pražské galerii investiční fond Pro arte. Ve Vratislavském paláci v ulici Tržiště vystaví od středy do 5. května pozdní díla Adrieny Šimotové (1926 až 2014) a Václava Boštíka (1913 až 2005), malířů, jejichž tvorba je prodchnuta snahou po hledání řádu a harmonie.

8.3.2017

Jiří Skála vystavuje fotografie, zpracovává téma volného času

Praha - Dva své fotografické cykly vystavuje ode dneška v břevnovské galerii Entrance laureát Chalupeckého ceny Jiří Skála. Výstava se jmenuje Žánry každodennosti a Skála do obou kolekcí zpracoval své oblíbené téma proměny práce a volného času. Ve výstavě se také zabývá svými vlastními formálními postupy - často kombinuje různá média a jeho tvorba patří k tomu, čemu se říká konceptuální umění.

8.3.2017

Finská kapela HIM odehraje v prosinci poslední český koncert

Praha - Finská kapela HIM známá kombinací tvrdých kytar a melancholicky laděných melodií oznámila konec kariéry. V rámci svého posledního turné Fairwell Tour 2017 kvintet vedený charismatickým zpěvákem Villem Valem vystoupí 2. prosince také v pražském Foru Karlín. Ve středu o tom za pořadatele informoval Radek Pavlovič.

8.3.2017

José Cura v Praze v premiéře uvede oratorium Ecce homo

Praha - Tenorista José Cura v roli rezidenčního umělce Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK na středečním koncertu v pražském Obecním domě uvede v premiéře své oratorium Ecce homo. Světoznámý hudebník se představí ve třech rolích jako autor díla, pěvec i jako dirigent. Program nabídne také díla Gymnopédie od Erika Satieho a Chrámová okna Ottorina Respighiho. Druhým dirigentem bude Mario De Rose.

8.3.2017

Ladislav Špaček: Pravá dáma umí etiketu i módu využít ve svůj prospěch

Praha - Praha - Co nesmí chybět v dámském šatníku a jak být celý den úspěšná, krásná a v pohodě, se ženy dozvěděly na první přednášce s názvem Snídaně s N v pražském hotelu Aria. Dopolednem přítomné provedla organizátorka Naďa Labanová, Ladislav Špaček i Magdalena Vášáryová. Další díl je naplánovaný na úterý 28. března v Praze a o den později v hotelu Barcelo v Brně.

7.3.2017

Film Woodyho Allena Mocná Afrodíté ožije v Divadle Pod Palmovkou

Praha - Novinkou pražského Divadla pod Palmovkou bude 10. března premiéra hry Woodyho Allena Mocná Afrodíté, která vznikla podle jeho úspěšné filmové komedie. Mimo jiné odhalí, jak spolu souvisí box a láska či současná romantické komedie s antickou tragédií. Inscenaci nastudoval režisér Vojtěch Štěpánek, objeví se v ní například Zdeněk Kupka, Tereza Dočkalová, Vendula Fialová, Stanislav Šárský a Ondřej Volejník.

7.3.2017

O titul Magnesia Litera letos soutěží 27 knih a šest blogů

Praha - Ocenění v rámci 16. ročníku knižních cen Magnesia Litera má šanci získat 27 knih a šest blogů. Mezi nimi nechybí kniha Stingl Miloslav. Biografie cestovatelské legendy od Adama Chrousta, který nad obsáhlou publikací aspirující na Literu za nakladatelský počin spolupracoval s tímto světoznámým českým cestovatelem. V každé z osmi kategorií jsou tři nominace, jen původní domácí próza má nominací šest. Pořadatelé cen letos zaznamenali rekordních 352 přihlášených knih ze 134 nakladatelství či jiných subjektů. Novináře o tom dnes informoval předseda pořádajícího spolku Litera Pavel Mandys.

7.3.2017

V Tokiu začala výstava Muchovy Slovanské epopeje

Tokio, Praha - V Národním centru umění v Tokiu byla v úterý slavnostně zahájena výstava Slovanské epopeje českého malíře Alfonse Muchy. Je to vůbec poprvé, kdy je všech 20 monumentálních pláten s mytologickými výjevy vystaveno v zahraničí. Vernisáže se v japonské metropoli zúčastnil i ministr Daniel Herman (KDU-ČSL) a pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO).

7.3.2017

Skladatel Mysliveček zažil závratnou kariéru i pád do bídy

Praha - Jedním z nejslavnějších evropských operních skladatelů druhé poloviny 18. století byl pražský rodák Josef Mysliveček. Tento přítel Wolfganga Amadea Mozarta, který byl v Itálii nazýván "božským Čechem" (Il divino Boemo), složil na 30 oper, deset oratorií, symfonie, koncerty a množství komorní a chrámové hudby. Zažil závratnou kariéru, ale i pád do bídy a zapomnění. Myslivečka, který se narodil před 280 lety, 9. března 1737, trvale připomíná jeho radostná hudba, ale také třeba jeho mramorový pomník v římském kostele San Lorenzo in Lucina. Zemřel v pouhých 43 letech.

7.3.2017

Dny evropského filmu začnou v Praze přesně za měsíc

Praha - Pět desítek nejzajímavějších snímků současné evropské kinematografie nabídnou od 6. do 13. dubna v Praze a pak do 17. dubna v Brně Dny evropského filmu. Jejich ozvěny se uskuteční v Boskovicích, Jablonci nad Nisou, Hodoníně, Semilech, Hradci Králové a Havířově. Zahajovacím snímkem bude španělský špionážní příběh Muž tisíce tváří režiséra Alberta Rodrígueze, oznámila dnes ČTK mluvčí přehlídky Michaela Dvořáková.

7.3.2017

Mozarta si lidé vychutnají i v papučích

Praha - Fenomén domácích koncertů se vrací do metropole. Dnes zazní na poště a za měsíc opět v mnohých obývácích živá vážná hudba. A tentokrát nemá zůstat jen u happeningu.

6.3.2017

Pražská výtvarná Chemistry Gallery představila novou módní značku Nebe Nebo

Praha /FOTOGALERIE/ - Nebe Nebo je umění na oblečení. Nová česká módní značka na vernisáži představila 30 vybraných prací od umělců z Anglie, Indie, Itálie, Francie, Chile, Vietnamu, Spojených států, Jižní Koreje, Indonésie, Brazílie, Izraele, Filipín, Španělska, Japonska, Číny, Ruska, Singapuru, Švédska, Argentiny či Nového Zélandu. Česko zastoupí například Ade Anejde, jež je členkou labelu kreativního vizuálního studia Lunchmeat.

6.3.2017

V Praze začal festival dokumentů o lidských právech Jeden svět

Praha - Umění spolupráce chce letos divákům přiblížit festival dokumentů o lidských právech Jeden svět, který začal v pondělí v Praze. Nabízí nejen filmový pohled do sedmi desítek zemí světa, ale i virtuální realitu. Právě ta ještě před večerním slavnostním promítáním odstartovala devatenáctý ročník přehlídky, který v metropoli potrvá do 15. března. Součástí slavnostního zahájení je i udílení ceny Homo Homini za prosazování lidských práv. Ocenění za loňský rok připadlo ruské nevládní organizaci Výbor na obranu proti mučení.

6.3.2017

Do Prahy se v říjnu vrátí francouzská šansoniérka Mathieu

Praha - Legenda světového šansonu Mireille Mathieu přijede 25. října opět koncertovat do Prahy. Francouzská zpěvačka společně se svým orchestrem vystoupí v Kongresovém centru, kde se představila před vyprodaným hledištěm v loňském roce. Také letos nabídne nejslavnější písně své kariéry. V pondělí o tom za pořadatele informoval Martin Zvoníček.

6.3.2017

Muchova epopej v Japonsku zahájí Rok české kultury

Praha - Výstava Slovanské epopeje Alfonse Muchy bude stěžejní částí Roku české kultury v Japonsku. Začne v úterý 7. března a pro veřejnost bude otevřená od středy do 5. června. Kromě zástupců Prahy na vernisáž do Tokia odjel ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). V Japonsku bude jednat i o propagaci české filmové tvorby a prezentaci české literatury, sdělila v pondělí mluvčí ministerstva Simona Cigánková.

6.3.2017

V Praze začíná festival dokumentů Jeden svět, promítne 121 snímků

Celkem 121 dokumentů ze sedmi desítek zemí světa představí letošní festival dokumentárních snímků o lidských právech Jeden svět, který dnes začíná v Praze. Hlavním tématem 19. ročníku přehlídky je Umění spolupráce. Součástí slavnostního zahájení bude i udílení ceny Homo Homini za prosazování lidských práv. Ocenění za loňský rok dnes získá ruská nevládní organizace Výbor na obranu proti mučení.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies