VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kultura

31.5.2017

V Arše vystoupí tanečník Min Tanaka s inscenací o lidském těle

Praha - Nové představení pro pražské Divadlo Archa připravuje s osmi tanečnicemi z Evropy japonský choreograf a tanečník Min Tanaka. Jmenuje se Tělo (A Body) a umělec, který se do Česka pravidelně vrací už od 80. let, ho věnuje autenticitě těla jako nástroje mezilidské komunikace. Premiérovou sérii uvede Archa 19., 22. a 23. června, řekla mluvčí divadla Pavlína Svatoňová.V nové choreografii se Tanaka vrací do prehistorie, do časů, kdy lidé nepoužívali jazyk a neměli jiný nástroj komunikace. Z potřeby komunikovat s ostatními lidmi a s okolní přírodou tak vznikl tanec. Ten podle autora zůstal zakódovaný v lidských tělech jako kód pravdivého vztahu.

31.5.2017

Spisovatelka Šrámková: Děti čtou. Špatné knihy je ale otráví

Praha - Čtete? Tuto otázku dostanou děti během dvoudenní akce, která se odehraje na Kampě a v městské knihovně. O tom, jak to mají malí raubíři s knihami, jsme hovořily s autorkou knih pro nejmenší Janou Šrámkovou, která na akci vystoupí.

30.5.2017

Senátoři navrhují ocenit pěvkyni Urbanovou či ekonoma Zeleného

Praha - Pěvkyně Eva Urbanová, cestovatel Miloslav Stingl, ekonom Milan Zelený či folklorní zpěváci Jarmila Šuláková a Jožka Černý patří k 26 osobnostem, které Senát asi navrhne na státní vyznamenání. Jejich nominaci dnes schválil organizační výbor horní komory, sdělila senátní tisková tajemnice Eva Davidová. Seznam musí schválit ještě Senát jako celek.Mezi kandidáty tradičně patří váleční veteráni, odbojáři a vědci včetně lékařů. Nominováni byli neurochirurgové Vladimír Beneš, Eduard Zvěřina a Pavel Haninec, neuroložka Soňa Nevšímalová, psycholog Jaroslav Šturma, genetik Jan Svoboda a molekulární biolog Emil Paleček.

30.5.2017

Zemřel Antonín Dvořák III., vnuk slavného českého skladatele

Praha - Ve věku 88 let zemřel 29. května Antonín Dvořák III. Vnuk slavného skladatele se mimo jiné podílel na propagaci festivalu Dvořákova Praha. Hudbě se věnoval jen jako fanoušek, přestože jeho rodiče se o hudební vzdělání svého syna snažili. Dvacet let pracoval v uranových dolech, informoval Český rozhlas (ČRo).

30.5.2017

Pražský komorní balet znovu zatančí v Jižní Koreji

Praha - Na turné po Jižní Koreji odjíždí Pražský komorní balet, taneční soubor spjatý se jménem choreografa Pavla Šmoka. Zúčastní se tanečního festivalu v Pusanu, kde už dříve vystupoval. ČTK o tom informovala mluvčí souboru Johana Mücková.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ
30.5.2017

Letošní ročník festivalu KHAMORO nabídne výstavy, divadlo i fotbalový turnaj

Praha - RomArchive, seniorské divadlo, maratón romské literatury, fotbalový turnaj, defilé, výstavy, dětský den nebo prezentace vynikajících českých i zahraničních interpretů – to všechno a ještě daleko víc nabídne 19. ročník festivalu KHAMORO, který se uskuteční v Praze ve dnech 28. 5. – 3. 6. 2017. Za organizací festivalu stojí už od roku 1999 Slovo 21, z. s., a Studio Production Saga, s. r. o. Záštitu nad festivalem převzali ministr kultury Daniel Herman a primátorka hlavního města Prahy Adriana Krnáčová.

30.5.2017

OBRAZEM: Pražské umění pod jednou střechou

Praha - Nejpestřejší výběr toho, co se momentálně odehrává na pražské umělecké scéně, ukazuje výstava Prague NOW!, kterou právě hostí Clam-Gallasův palác ve Starém Městě. Originální díla více než čtyřiceti umělců představují to nejlepší, co tu za poslední rok vzniklo z oborů výtvarného umění, uměleckého skla, nových médií, umělecké fotografie, designu a současné architektury. Kromě nováčků zde nechybí ani jména známá široké veřejnosti, jako je například výtvarník Tomáš Císařovský či designérka Eva Eisler. Cílem akce, která se letos koná teprve podruhé, má být popularizace výtvarného umění v souladu s designem a architekturou. Výstava potrvá do 10. června, do té doby se uskuteční několik doprovodných akcí, jako například setkání s autory nebo přednášky.

30.5.2017

Základní umělecké školy se představí na happeningu ZUŠ Open

Praha - Ve 280 městech po celé republice se v úterý uskuteční první ročník celostátního happeningu základních uměleckých škol nazvaný ZUŠ Open. Do akce se pod heslem "Děti žijí uměním" zapojí celkem 355 škol. Organizuje ho nadační fond, který loni založila operní pěvkyně Magdalena Kožená s cílem otevřít debatu o důležitosti a pozitivní roli uměleckého vzdělávání v rozvoji dětí.

AKTUALIZOVÁNO
29.5.2017

RECENZE: Terorista z Rammstein se na pódiu odpálil

Praha /FOTOGALERIE/ - V pražské Eden Areně se 28. května uskutečnil první z letošních koncertů skupiny Rammstein.

29.5.2017

Okoř se šťávou přivítá Hanu Zagorovou: Moc se na diváky těším, vzkazuje

Další ročník festivalu v romantickém místě podhradí hradu Okoř startuje už v sobotu 3. června. Letos poprvé přivítá Hanu Zagorovou!

28.5.2017

Představení o potřebě svobody slova zahájilo festival Tanec Praha

Praha - Tanečníci z několika zemí, hudba z Evropy, Asie i Afriky a taneční styly od flamenca po hip hop zahájili dnes večer mezinárodní festival Tanec Praha. Úvodní vystoupení obstaral soubor Eastman a vlámský choreograf Sidi Larbi Cherkaoui, který se ve svých 41 letech na pražskou přehlídku současného tance a pohybového divadla vrátil po šesti letech. V sále Forum Karlín uvedl své představení Fractus V vyprávějící především o potřebě svobody slova a individuality.

AKTUALIZOVÁNO
28.5.2017

Obraz Šero v pralese od Toyen se prodal za rekordních 30 mil. korun

Praha - Obraz české malířky Toyen Šero v pralese se v neděli vydražil za 30 milionů korun bez aukční přirážky, což je autorčin tuzemský rekord a současně čtvrtý nejdráže prodaný obraz na aukcích v ČR. Galerie Kodl v neděli prodala 200 uměleckých děl za celkovou částku 250 milionů korun, čímž se její dnešní aukce stala historicky nejúspěšnější v České republice. Dosavadní rekord držela stejná aukční síň z loňského roku, kdy zaznamenala tržbu přes 142 milionů korun. V neděli to za Galerii Kodl sdělila Terezie Kaslová.

28.5.2017

Aukce nabídne milionová díla Toyen, Filly či Kupky

Praha - Rekordní počet milionových položek nabídne dnešní aukce Galerie Kodl, která začíná ve 12.00 na Žofíně. Více než 30 obrazů se bude dražit za více než milion korun. Nejdražším dílem aukce je obraz Zapomenuté hračky od slavného malíře Giorgia de Chirica startující na 19 milionech korun. Vyvolávací cenu přes deset milionů korun má i práce Koupání od Františka Kupky a velkoformátové plátno Šero v pralese od malířky Toyen z jejího sběratelsky vysoce ceněného artificiálního období.

28.5.2017

Inscenace obhajující svobodu slova otevře festival Tanec Praha

Praha - Pod heslem Tancem proti předsudkům začne v neděli v hlavním městě mezinárodní festival Tanec Praha. Zahájení jeho 29. ročníku patří vlámskému choreografovi Sidimu Larbimu Cherkaouimu, který se na festival vrací po šesti letech. Jeho soubor Eastman uvede ve Foru Karlín představení nazvané Fractus V, které je apelem na zachování svobody slova a individuality ve světě propagandy.

27.5.2017

Nejdražší položkou aukce Dorothea byl Medkův obraz za 2,28 mil Kč

Praha - Nejdražší položkou dnešní aukce společnosti Dorotheum byl olej Pokus o portrét M.d.S. Mikuláše Medka, vítěz dražby za něj nabídl 2,28 milionu korun. O nový autorský rekord se postaral akryl Bez názvu (ubrousky) Jana Merty, který se prodal za 1,56 milionu korun. Nejvyšší skok v ceně zaznamenala práce Sedm havranů od Vojtěcha Preissiga. V sobotu to za společnost Dorotheum sdělila Evženie Belanová. Ceny jsou včetně aukční přirážky, která činí 20 procent.

27.5.2017

Do Archy se vrací Ultima Vez se hrou o novodobém spasiteli

Praha - Divadlo Archa uvede v sobotu a další dva dny nové představení vlámského souboru Ultima Vez. Ten má v Česku své fanoušky, do Prahy jezdí už 20 let. Zakladatel skupiny Wim Vandekeybus v nové choreografii vytváří imaginární postavu novodobého mesiáše. Taneční inscenace má název Mockument o novodobém spasiteli.

26.5.2017

Jan Haubert: Hraní na letních festivalech máme rádi a užíváme si to

Praha - Mezi stálice českých hudebních festivalů bezesporu patří pražská punková kapela Visací zámek, která tu svou „známku punku" brousí už od roku 1982. Perličkou je, že kapela pořád hraje v původní sestavě. Osvědčené hity do publika hrne zpěvák Jan Haubert.

26.5.2017

Na pražské Malé Straně začíná divadelní festival Prague Fringe

Praha - V hlavním městě v pátek začíná devítidenní přehlídka anglicky mluveného divadla Prague Fringe. Šestnáctý ročník festivalu nabídne více než 230 představení v osmi prostorách na Malé Straně rozmístěných mezi Pražským hradem a Karlovým mostem.

25.5.2017

Děti i dospělí zpracovali v soutěži pohnuté osudy svých blízkých

Praha - Život vlastní babičky, příběh pronásledované filmařky nebo muže, který uprchl z nacistického tábora, aby ho krátce nato poznal na ulici bývalý dozorce, zpracovali vítězové soutěže Příběhy 20. století. Ve čtvrtek je z letošních 75 příběhů zaslaných do česko-slovenské dokumentaristické soutěže vyhlásili v Praze pořadatelé ze společnosti Post Bellum. Ve čtvrtek o výsledcích informovala její mluvčí Jana Holcová.

25.5.2017

Pražské Holešovice ovládla virtuální realita

Praha – Multifunkční umělecký prostor Jatka 78 v pražských Holešovicích hostil ve čtvrtek Czech VR Fest, festival virtuální a rozšířené reality. Příznivci nových technologií, ale i široká veřejnost, měli možnost zažít virtuální a rozšířenou realitu na vlastní kůži.

25.5.2017

Festival spisovatelů inspiruje lidskoprávní aktivista Baldwin

Praha - Festival spisovatelů Praha bude letos inspirován filozofií a tvorbou amerického spisovatele, dramatika, esejisty a bojovníka za lidská práva Jamese Baldwina (1924 až 1987). Mottem festivalu je jeho myšlenka A příště už oheň, uvádějí pořadatelé festivalu na svém webu. Baldwin se ve velké části svého díla zabývá rasovou a sexuální tematikou Spojených států amerických v polovině 20. století.

24.5.2017

Humorista Jiří Slíva vystavuje své práce v Hollaru

Praha - Na šest desítek prací vystavuje ode dneška v pražské Galerii Hollar na Smetanově nábřeží kreslíř, grafik, ilustrátor, humorista, muzikant, básník a nastávající sedmdesátník Jiří Slíva. Právě hudba je jeho častým inspirátorem, jeho kresby ovlivňuje i kultura pití kávy, vína či postavy klaunů.

24.5.2017

Na Malostranském náměstí bude obří Skálův Prastánek

Praha - Jedním z nejvýraznějších děl na letošním festivalu soch Sculpture Line bude instalace Františka Skály. Bude součástí jeho výstavy ve Valdštejnské jízdárně, bude se jmenovat Prastánek a bude stát na Malostranském náměstí.

24.5.2017

Lonquich se na Pražském jaru představí jako klavírista i dirigent

Praha - V roli klavíristy a dirigenta se letos na Pražském jaru prezentuje německý hudebník Alexander Lonquich, rezidenční umělec festivalu. Po úterním sólovém recitálu v rámci Nokturna I. otevře 26. května jeho koncert s houslistkou Vilde Frangovou a violoncellistou Nicolasem Altstaedtem Víkend komorní hudby. V závěru festivalu 1. června se představí jako dirigent a současně sólista ve dvou Mozartových koncertech s orchestrem Camerata Salzburg.

24.5.2017

To nejlepší z romské kultury představí festival Khamoro. Už po devatenácté

Praha - Světové špičky tradiční romské hudby, věhlasní umělci, uznávaní odborníci a řada významných osobností z řad Romů i Neromů navštíví největší a nejznámější romský festival na světě – KHAMORO, který se uskuteční v Praze ve dnech 28. 5. – 3. 6. 2017. Záštitu nad festivalem převzali ministr kultury Daniel Herman a primátorka hlavního města Prahy Adriana Krnáčová.Návštěvníci festivalu se budou moci seznámit s romskou kulturou a uměním a nejen to! Součástí festivalu jsou také doprovodné akce, například dětský den, mezinárodní konference o inkluzivním vzdělávání, přehlídka romské literatury a jejích autorů, fotbalový turnaj a mnoho dalšího.

23.5.2017

Na Pražské jaro po čvrtstoletí vrací Dennis Russell Davies

Americký dirigent a klavírista Dennis Russell Davies se po 25 letech vrací na festival Pražské Jaro, kde 24. května povede Filharmonii Brno. V roce 1992 se současný šéfdirigent Brucknerova orchestru z Lince a operní ředitel Zemského divadla z Lince na festivalu představil jako dirigent České filharmonie.

23.5.2017

Koncert Depeche Mode budou provázet zvýšená bezpečnostní opatření

Praha - Po událostech v Manchesteru, kde v pondělí pravděpodobně teroristický útok po vystoupení zpěvačky Ariany Grandeové zabil 22 lidí, budou koncert Depeche Mode v Praze provázet zvýšená bezpečnostní opatření. Vyplývá to z dnešního sdělení ministerstva vnitra. V místě konání u fotbalového stadionu ve vršovickém Edenu se dá očekávat množství policistů. V Česku platí od loňského 22. března první stupeň ohrožení před terorismem, tedy bdělost.

23.5.2017

Depešáci se ptají: Kde je revoluce?

 /VIDEO/ Kapela ve středu zastaví na svém turné Global Spirit Tour v Praze.

AKTUALIZOVÁNO
21.5.2017

Štyrského obraz se prodal za rekordních 23,6 milionu korun

Praha - Obraz Jindřicha Štyrského Kominík a sněhulák se na nedělní aukci v Praze prodal za 19 milionů korun, kupec za něj celkem včetně aukční přirážky zaplatil 23,6 milionu korun. Vyvolávací cena díla byla 14,5 milionu korun. Jedná se o nový aukční rekord tohoto malíře, informovali novináře pořadatelé aukce ze společnosti European Arts.

21.5.2017

OBRAZEM: Tři sestry už hrají 32 let

Praha - V sobotu ožil pražský areál Ledáren Braník. Své 32. narozeniny tu oslavila skupina Tři sestry se svými fanoušky výročním koncertem „Tři sestry 32 Let Open Air".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies