VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kultura

18.5.2017

Dětští zpěváci společně zakončí Česko-německé kulturní jaro 2017

Praha - Společné vystoupení Dětské opery Praha a Dětského sboru Bavorské státní opery, které se uskuteční 12. června ve Stavovském divadle v Praze, zakončí Česko-německé kulturní jaro. Český a německý soubor nacvičují společný koncertní program, který měsíc po pražském vystoupení předvedou v Mnichově. Novináře o tom ve čtvrtek za organizátory informovala Magdalena Živná.

18.5.2017

Divadlo v Dlouhé uvede Čechovova Racka

Praha - Jedna z nejznámějších her světové dramatiky - Čechovův Racek, v níž se mluví o něčem jiném, o něčem jiném se žije a o něčem jiném je život, je nejbližší novinkou pražského Divadla v Dlouhé. Zároveň se stane první inscenací režijního dua SKUTR na této scéně. Premiéru bude mít 25. května, oznámila mluvčí Karola Štěpánová.

18.5.2017

Tři sestry 32 Let Open Air

Skupina Tři sestry 19. - 20. 5. 2017 oslaví své 32. narozeniny na výročním koncertu „Tři sestry 32 Let Open Air" opět v pražském areálu Ledárny Braník!

18.5.2017

Richard Müller: Mám rád české pesničky

Nový hudební festival písničkářů a populárních interpretů Slunovrat, vytahuje velké eso z rukávu. V rámci svého nultého ročníku nabídne návštěvníkům hudební vystoupení slovenské popové hvězdy Richarda Müllera. Festival Slunovrat startuje již příští měsíc o víkendu 23. – 24. června 2017 v nově zrekonstruovaném areálu rozlehlého vodáckého kempu Sázavský ostrov ve středočeské Sázavě u Benešova. Divákům představí kromě bohatého doprovodného programu pro celou rodinu také koncerty Xindla X, Anety Langerové, Ivana Mládka, Bratrů Ebenů a dalších písničkářů. Hudební žánr písničkářství se stále rozrůstá a popularizuje, proto pořadatelé nového hudebního festivalu oslovili nejoblíbenější české písničkáře a pozvali je k táborovému ohni do magického prostředí vodáckého kempu k řece Sázavě.

17.5.2017

O ceny Gloria musaealis usilovalo 51 muzeí a galerií

Praha - Zástupci Národní galerie, Uměleckoprůmyslového muzea a Oblastního muzea Praha-východ převzali ve středu v Betlémské kapli ceny Gloria musaealis udělené v 15. ročníku soutěže. Cenu Českého výboru Mezinárodní rady muzeí (ICOM) získal Památník národního písemnictví za výstavu Havel-Prigov a česká experimentální tvorba. Vznikla k 80. výročí narození Václava Havla a připomněla jeho vizuální poezii v kontextu s českými a zahraničními proudy experimentálního umění minulého století.

17.5.2017

Domingo si do Dona Giovanniho vybral Kněžíkovou a Brücklera

Praha - Slavný tenorista Plácido Domingo si do dvou koncertních provedení Mozartovy opery Don Giovanni v Praze vybral sopranistku Kateřinu Kněžíkovou do role Donny Elvíry a barytonistu Jiřího Brücklera do role Masetta. Představení bude osobně dirigovat ve Stavovském divadle 27. a 29. října. Koncerty se uskuteční při příležitosti 230. výročí světové premiéry opery oper Don Giovanni, která se konala právě ve Stavovském divadle. Ve středu o tom za umělce informoval Jan Adam.

17.5.2017

Fešáci odstartovali velké kulaté oslavy

Praha /FOTOGALERIE, ROZHOVOR/ – Fešáci slaví 50 let existence. A proto slaví. Oslavy budou velkolepé a už začaly. Koncertní šňůra, která vyvrcholí na konci roku, k tomu vydání trojcédéčka a knihy. Fešáci jsou doslova v jednom kole.

17.5.2017

Epopej vidělo v Tokiu přes 400 tisíc návštěvníků

Praha - Výstavu Muchovy Slovanské epopeje v Tokiu vidělo již 437.754 diváků. Návštěvnost v posledních šesti dnech neklesla pod 7000 lidí denně. Ve středu to sdělil pražský radní Jan Wolf (KDU-ČSL/Trojkoalice). Epopej je v Tokiu vystavena od 8. března a bude tam do 5. června.

17.5.2017

Divadelníci vzdají hold letcům z druhé světové války

Praha - Vzdát hold často bezejmenným hrdinům druhé světové války chtějí členové souboru Wariot Ideal v představení Letci, které má ve středu v 18.00 premiéru v divadle Alfred ve dvoře. Slibují, že tak učiní s veškerou úctou, částečně s patosem, avšak s humorem sobě vlastním. Představení je pro dospělé i děti od 12 let a nabídne věrné kostýmy, modely britských bombardérů a dobový filmový materiál.

17.5.2017

Koncert v Karlíně připomene nedožité 85.narozeniny kardinála Vlka

Praha - Nedožité 85. narozeniny Miloslava Vlka ve středu večer připomene Koncert pro kardinála v kostele svatých Cyrila a Metoděje v pražském Karlíně. Vlk zemřel v polovině března, 85 let by mu bylo právě dnes. Kardinál se na přípravě koncertu ještě podílel, koncert se odehraje tak, jak si ho přál, uvedl Antonín Randa, předseda organizace Cesta 121, která pomáhá stárnoucím kněžím.

17.5.2017

Zmizí kýčovité sochy z ulic? Praha uvažuje o obludáriu

Praha - Ulice metropole se mohou zbavit uměleckého kýče. V úvahu totiž připadá, že je město sveze na jedno místo a vytvoří přehlídku špatných děl.

16.5.2017

Světoznámý Gerhard Richter láká do Prahy

Praha - V Praze vystavuje po dlouhé době umělec opravdu světového formátu. Gerhard Richter, německý malíř, patří k těm několika málo vyvoleným výtvarným umělcům, kteří jsou legendou už za svého života.

16.5.2017

Praha vrací Epopej do Krumlova. Nabízí ale jen kopie

Moravský Krumlov, Praha - Tři velké fotokopie namísto dvaceti originálních Muchových pláten nabídli představitelé Prahy Krumlovu. Právě na zámku v Moravském Krumlově byla Epopej desítky let vystavená. Naděje Krumlova na dočasný návrat velkoformátových pláten Alfonse Muchy padly s poslední návštěvou pražského radního pro kulturu Jana Wolfa a šéfky Galerie Hlavního města Prahy Magdaleny Juříkové. Shledali, že prostory zámku nejsou vyhovující a Krumlovským nabídli, že nechají zhotovit tři fotokopie Muchových obrazů.

16.5.2017

Marlene Dietrichová ožije na jevišti Divadla Ungelt

Praha - Regina Rázlová v roli zpěvačky Marlene Dietrichové a Simona Postlerová jako její dcera Maria Riva se 26. května představí v pražském Divadle Ungelt v české premiéře hry Gail Louwové s názvem Miss Dietrich lituje. V režii Radovana Lipuse a překladu Jitky Sloupové líčí rodinný konflikt matky na sklonku života s dcerou.

16.5.2017

Akce Praha, klasika nabídne sólovou, orchestrální i komorní hudbu

Praha - Festival Praha, klasika nabídne na různých místech v metropoli, Kutné Hoře a Brandýse nad Labem sólovou, orchestrální i komorní hudbu. Akce se uskuteční od 15. července do 18. srpna a představí 24 koncertů. Její součástí bude festival komorní hudby Ameropa i výtvarná dílna. Na třech představeních se bude podílet Pražský komorní balet. Novináře o tom v pondělí za pořadatele informoval Jiří Havlík.

16.5.2017

Stoppardovu cenu obdrží Sylvie Richterová

Cenu Toma Stopparda za rok 2016 dostane spisovatelka a bohemistka Sylvie Richterová. Cenu udílí Nadace Charty 77 za významné esejistické dílo inspirující svým myšlenkovým přínosem. Autorka žijící v Praze a Římě a také někdy italsky píšící obdrží cenu za svůj výbor z textů z let 1975 až 2015. Cena se bude spolu s Cenou Františka Kriegla předávat 31. května v rezidenci pražského primátora.

16.5.2017

KRÁTCE: Festival uvede známé textaře a spisovatele

Praha - Žižkov v pátek hostí akci pro milovníky psaného slova. V prostoru Venuše ve Švehlovce se odehraje festival Text Fest, který přivede dohromady několik generací českých básníků, spisovatelů, scenáristů a textařů. Na akci vystoupí třeba spisovatel Emil Hakl, scenárista seriálu Kosmo Tomáš Baldýnský, muzikant Jakub König či písničkář Michal Bystrov.

16.5.2017

O Trvalky Svěráka a Uhlíře je zájem. Přidávají další koncert

Těžko byste v Česku hledali dvojici, která svou muzikou a texty baví celé generace a uchovala si po celou dobu kvalitu, nadhled a neotřelý humor. Ač Zdeněk Svěrák a Jaroslav Uhlíř skládají převážně pro děti, posluchači se k jejich hudbě rádi vracejí po celý život.

15.5.2017

Pěvkyně Damrauová chce na turné propagovat tvorbu Meyerbeera

Praha - Jedna z nejzářivějších operních hvězd současnosti Diana Damrauová bude 16. května na koncertu v rámci festivalu Pražské jaro propagovat tvorbu méně známého skladatele Giacoma Meyerbeera. Pěvkyně v Praze vystoupí spolu se svým manželem, francouzským basbarytonistou Nicolasem Testé. Koncert je součástí jejich evropského turné Belcanto Drammatico, na němž představuje výběr árií ze slavných operních titulů 19. století století i nové album Grand Opera s tvorbou skladatele francouzského původu Meyerbeera. Novináře o tom v pondělí sopranistka Damrauová informovala na setkání v Praze

15.5.2017

Jiří Hromada rezignoval na funkci prezidenta Herecké asociace

Praha - Jiří Hromada rezignoval na post prezidenta a člena prezidia Herecké asociace (HA). Stalo se tak už v sobotu na valné hromadě v pražském Činoherním klubu, kde své rozhodnutí zdůvodnil vážnými zdravotními problémy. V pondělí to oznámila tajemnice HA Martina Němečková.

AKTUALIZOVÁNO
15.5.2017

V soutěži Pražského jara zvítězily Šroubková a Antonovová

Praha - Vítězkami 69. ročníku mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro se staly absolventka Pražské konzervatoře houslistka Olga Šroubková a ruská cembalistka Anastasija Antonovová. Laureátky převzaly ceny dnes dopoledne tradičně v Brožíkově síni pražské Staroměstské radnice. Nositelky prvních cen se představí na honorovaném vystoupení v následujícím ročníku festivalu. Další laureáti jsou zváni k vystoupením na různé festivaly.

15.5.2017

Divadlo pod Palmovkou uvede českou premiéru Paní Bovaryové

Praha - Adaptace slavného románu Gustava Flauberta Paní Bovaryová o hledání rodinného štěstí, nevěře a finanční a morální krizi bude další novinkou pražského Divadla pod Palmovkou. „Je to žena, která má tak silné představy o tom, jak by chtěla žít svůj život, že ztratí pojem o tom, co je skutečné a co ne," charakterizovala hrdinku její představitelka Lucie Štěpánková. V režii ředitele libeňské scény Michala Langa se česká premiéra uskuteční 19. května.

14.5.2017

O Kupkovu malbu nebyl zájem

Praha - O abstraktní malbu Františka Kupky nazvanou Prisme, která se v neděli v Praze dražila s vyvolávací cenou 49 milionů korun, neprojevil nikdo zájem. Nepřekonala tak Kupkův tuzemský aukční rekord, jenž nadále patří jeho malbě s názvem Série C I. (Protihodnoty), která se loni na podzim vydražila za 62 milionů korun. Obraz prodávala stejně jako Prisme společnost Adolf Loos Apartment and Gallery, která pořádala aukci v Mánesu

14.5.2017

Zpěvačka Márquezová nabídne experimentální flamenco

Praha - První část nedělního koncertu španělské flamenkové zpěvačky Rocíi Márquezové v rámci festivalu Pražské jaro v Divadle ABC nabídne poctu básníkovi Federiku Garcíovi Lorcovi. Ve druhé části zazní skladby z nového alba Márquezové nazvaného Other Firmaments. Přestože k flamenku často patří tanec, pražské publikum se dočká pouze hudby a zpěvu

14.5.2017

Kupkův obraz se bude dražit za 49 milionů Kč

Praha - S vyvolávací cenou 49 milionů Kč se bude v neděli na aukci v pražském Mánesu nabízet obraz slavného malíře Františka Kupky nazvaný Prisme. Abstraktní malba, k níž se Kupka léta vracel, než dostala definitivní podobu, bude poslední z více než stovky položek nedělní dražby.

14.5.2017

Pražské jaro uvítá flamenkovou zpěvačku Márquezovou

Praha - Program Pražského jara se v neděli přesune do Divadla ABC, kde se uskuteční koncert španělské flamenkové zpěvačky Rocíi Márquezové. Její debutové vystoupení na festivalu se stane dějištěm mezinárodní premiéry jejího nového projektu, kterým je pocta španělskému básníkovi Federicu Garcíovi Lorcovi. V rámci koncertu zazní skladby z nového alba Márquezové nazvaného Other Firmaments, se kterým se v druhé polovině roku představí na evropském turné

14.5.2017

Na pražském Výstavišti končí letošní veletrh Svět knihy

Praha - Na holešovickém Výstavišti v neděli končí letošní veletrh Svět knihy. O čtyřdenní akci je mezi milovníky literatury velký zájem. Svět knihy každoročně navštěvuje až 40 tisíc milovníků literatury. Podle nového ředitele veletrhu Radovana Auera bude pravděpodobně letošní návštěva vyšší než v minulém roce.

13.5.2017

Na Světu knihy pokřtili audioknihy v žánrech sci-fi a fantasy

Na veletrhu Svět knihy, který třetím dnem pokračuje na holešovickém Výstavišti v Praze, dnes pokřtili české audioknihy v žánrech sci-fi a fantasy. Stylově čepelí ostré díky a whisky oslavili zástupci vydavatelství Walker & Volf vydání audioknihy Miroslava Žambocha Na ostřích čepelí načtené Zdeňkem Velenem. Míla Linc z vydavatelství Straky na vrbě pak pivem přivítal vznik audioknihy s antalogií povídek Stíny Černého hvozdu načtenou Vojtěchem Hamerským.

13.5.2017

Pojď dál s The Tap Tap

Praha - Pátý ročník festivalu hudby a pohybu Pojď dál připravuje na sobotu kapela The Tap Tap. Koná se v parku Folimanka pod Nuselským mostem a v areálu škol Jedličkova ústavu na Vyšehradě. Mezi slaňovači, kteří svěří své životy do rukou profesionálů ze společnosti Singing Rock a nechají se spustit z Nuselského mostu, se opět objeví známá jména.

AKTUALIZOVÁNO
12.5.2017

Koncert Vídeňských filharmoniků zahájil Pražské jaro

Praha - Několikaminutový potlesk provázený výkřiky "bravo" zakončil zahajovací koncert 72. ročníku mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro. Ve vyprodaném Obecním domě na něm zazněla symfonická báseň Má vlast Bedřicha Smetany v podání Vídeňských filharmoniků pod taktovkou dirigenta Daniela Barenboima.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies