VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kultura

4.2.2017

Národní galerie zve na výstavy zdarma a připravuje novou sezonu

Praha - Všechny budovy Národní galerie v Praze se o víkendu otevírají návštěvníkům zdarma. Připraven je také doprovodný program především ve formě komentovaných prohlídek expozic a výstav. Galerie rozšířeným programem slaví 221 let od svého založení. V březnu zahájí novou sezonu uvedením výstav Františka Skály a Aj Wej-weje.

3.2.2017

Po 400 letech se v létě odehraje velkolepé barokní představení

Praha - Přípravou rekonstrukce barokního divadelního představení Pražské zjevení dionýské, které se v Praze uskutečnilo přesně před 400 lety, se bude zabývat víkendová mezinárodní konference. Sejdou se na ní umělci mnoha oborů i vědci zabývající se historickým divadlem, tancem a hudbou. Na letošní červenec se pak připravuje inscenace rekonstruovaného představení, které uspořádaly české stavy pro císaře Matyáše na Pražském hradě 5. února 1617. Je považováno za jedno z prvních baletních představení v českých zemích.

3.2.2017

V Praze v březnu vystoupí dvojnásobný držitel Grammy Jason Mraz

Praha - Americký kytarista, zpěvák a skladatel Jason Mraz se 20. března po šesti letech vrátí do Prahy. Dvojnásobný držitel Grammy se sólově představí ve Foru Karlín. V pátek o tom informovali zástupci pořádající společnosti Fource Entertainment. Hudebník, který je známý svými filantropickými aktivitami, se proslavil singlem I'm Yours, za nějž získal platinová ocenění v několika zemích.

3.2.2017

Před 340 lety se narodil architekt Jan Blažej Santini-Aichl

Praha - Před 340 lety, 4. února 1677, se v Praze do rodiny italského kameníka narodil jeden z nejvýznamnějších a nejoriginálnějších architektů středoevropského baroka Jan Blažej Santini-Aichl. Pracoval zejména pro církevní řády, ale nevyhýbal se ani zakázkám pro šlechtu.

2.2.2017

Fotoreportér Šibík představí svou práci za posledních deset let

Praha/FOTOGALERIE/- Práci známého českého fotoreportéra Jana Šibíka za posledních deset let ukazuje výstava, která ve čtvrtek začala na Staroměstské radnici v Praze. Podle autora, držitele mnoha tuzemských i mezinárodních cen, je výstava i svědectvím o proměně světa v uplynulé dekádě. Šibík během ní navštívil a dokumentoval následky tajfunu na Filipínách či zemětřesení na Haiti, arabské jaro, ruskou intervenci na Ukrajině či uprchlickou krizi posledních let. Výstava potrvá do 13. března.

2.2.2017

Národní knihovna přispívá do katalogu ruského emigrantského tisku

Praha - Národní knihovna (NK) se podílí na souborném katalogu ruského tisku vydávaného mimo území Ruska. Projekt se jmenuje Emigrantika a cílem katalogu dostupného na adrese http://emigrantica.ru je i poradit, ve kterých světových knihovnách se určitý titul nachází a jaká jeho čísla jsou dostupná. Informuje o tom NK na svém webu. Projektu se věnuje Slovanská knihovna, jeden z jejích odborů. Její sbírky periodik ruské a ukrajinské emigrace jsou unikátní na celém světě.

1.2.2017

Výstava Bornových děl je poctou Hollarovi, vzoru českých grafiků

Praha - Výstava z díla malíře, kreslíře, grafika, ilustrátora, animátora a kostýmního výtvarníka Adolfa Borna začala ve středu v galerii Hollar na Smetanově nábřeží. Jmenuje se Pocta Václavu Hollarovi, slavnému rytci, jehož jméno nese i český spolek výtvarníků-grafiků. Výstava, jež se kvůli loňskému Bornovu úmrtí stala výstavou posmrtnou, se z umělcovy tvorby soustředí právě jen na grafické práce.

1.2.2017

V Praze vystavuje slovenský umělec Viktor Frešo

Praha - Práce z poslední doby, obrazy, sochy i objekty, vystavuje ode dneška v pražské galerii Dvorak Sec Contemporary slovenský výtvarník Viktor Frešo. Autor, absolvent pražské AVU, patří k výrazným postavám na české a slovenské výtvarné scéně. Patřil mimo jiné do čtveřice autorů proslavené Entropy. Výstava v pražské galerii se jmenuje Now a potrvá do 7. března.

1.2.2017

Ceny Thálie budou předány 25. března počtyřiadvacáté

Praha /FOTOGALERIE/ - Herci Iva Janžurová a Milan Kňažko, mim Radim Vizváry, tanečnice Martina Hajdyla Lacová či zpěváci Hana Holišová, Josef Vojtek a Vojtěch Dyk jsou mezi nominovanými na ceny Thálie. Laureáty vyhlásí Herecká asociace 25. března v Národním divadle. Umělci v inscenacích české první scény poprvé v nominacích chybí. Moderátory přenosu České televize budou Taťjana Medvecká a Jan Cina, uvedl na dnešní tiskové konferenci v Praze její prezident Jiří Hromada.

1.2.2017

Cenu diváků Czech Press Photo získali Slavíkovi Nebeští jezdci

Praha - Fotografie „Nebeští jezdci" Petra Slavíka znázorňující cyklistu na vrcholku hor brzy v ranních hodinách se návštěvníkům výstavy Czech Press Photo líbila nejvíce. Výstava na Staroměstské radnici představovala od loňského 22. listopadu do 30. ledna nejlepší české novinářské snímky. Vítězem video kategorie se stala Silvie Kleková za televizní reportáž „Oběti na slepé koleji". Ve středu sdělil Radek Polák z Czech Press Photo.

AKTUALIZOVÁNO
1.2.2017

Výstava v Praze zprostředkovává i pocity uprchlíků v kontejneru

Praha /FOTOGALERIE/ - Realitu stísněných prostor kontejneru při přepravě uprchlíků si mohou vyzkoušet návštěvníci interaktivní výstavy v pražské Galerii NTK v Národní technické knihovně. Mezinárodní expozice s názvem Strach z neznámého, která byla ve středu otevřena, vedle kontejneru z dílny Lukáše Houdka nabídne do 31. března tři desítky exponátů od 27 umělců. Autoři z České republiky i zahraničí se zabývají prostřednictvím umění tématem uprchlické krize.

1.2.2017

Zeman jmenoval Hančila rektorem Akademie múzických umění

Praha - Prezident Miloš Zeman jmenoval Jana Hančila rektorem Akademie múzických umění v Praze (AMU). Ve středu sdělil hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Hančil bude ve funkci druhé období. Na začátku ledna ho do ní znovu zvolil akademický senát školy. Jmenovací dekret rektorovi předá ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD).

31.1.2017

Divadlo Ungelt připravuje hru Petera Quiltera 4000 dnů

Praha - První letošní novinkou pražského Divadla Ungelt bude v sobotu 4. února komorní drama z pera britského dramatika Petera Quiltera s názvem 4000 dnů. Český překlad pořídila Marta Skarlandtová a režie se ujal Pavel Ondruch, který je kmenovým dramaturgem této soukromé scény. Na dnešním setkání s novináři uvedl, že do inscenace obsadil Hanu Maciuchovou, Ondřeje Nováka a Petra Stacha.

30.1.2017

Složil hymnu trampů. Wabi Daněk slaví sedmdesátiny

Kulaté jubileum oslaví folkový interpret 9. února v pražském kulturním centru Zahrada společně s kolegou Milošem Dvořáčkem. Svůj věk příliš neprožívá, jen přibrzdil, žije zdravěji a raduje se z každého dne.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ
30.1.2017

Filmová Trilogie Zahradnictví odtajnila další záběry

Praha /VIDEO/ - Režisér Jan Hřebejk dotočil všechny tři části trilogie Zahradnictví na konci roku 2016, a protože průběžně pracoval i na střihu, mohou se diváci těšit na první film už na konci dubna!

KOMERČNÍ SDĚLENÍ
30.1.2017

Alenka v kraji zázraků hrála pro děti z dětských domovů

Praha /FOTOGALERIE/ - Umělci z muzikálu Alenka v kraji zázraků předposlední lednový víkend nadělili nevšední dárek k pololetnímu vysvědčení dětem z dětských domovů. Do divadla Hybernia se jich sjely bezmála dvě stovky z celé republiky. Děti shlédly muzikál a po představení na ně čekal bonus v podobně setkání s herci, se kterými se mohly vyfotit a získat jejich autogram.

30.1.2017

OBRAZEM: Pražany potěšil Star Wars víkend

Praha /FOTOGALERIE/ - Všichni Fanoušci sci-fi si o posledním lednovém víkendu rozhodně přišli na své. Star Wars víkend v obchodním centru Šestka nabídl návštěvníkům nejen zábavné soutěže, ale i mnoho lákavých cen. Zájemci se mohli také vyfotit s hlavními postavami této legendární ságy. Na místě bylo možné si jednotlivé kostýmy zapůjčit zdarma. Dále byl pro příchozí připravený například Lego koutek, střílečky pistolemi Nerw na cíl, taneční Star Wars vystoupení, kolo štěstí, soutěž o nejhezčí masku, skládání puzzlí, X-Box konzole nebo moderovaná show.

30.1.2017

Vyrazit na ples do opery? Nejdříve za tři roky

Praha - Generální oprava budovy Státní opery nabrala půlroční zpoždění. Znovuotevření se uskuteční nejdřív v polovině roku 2019.

29.1.2017

Fond budoucnosti udělil Česko-německé novinářské ceny

Praha - Česko-německý fond budoucnosti v neděli večer v pražském Veletržním paláci poprvé rozdělil Česko-německé novinářské ceny reportérům, kteří svými příspěvky pomohli porozumění mezi oběma státy. Oceněny byly tři české a tři německé reportáže, jejichž autoři informovali o dění na opačné straně hranice.

AKTUALIZOVÁNO
29.1.2017

Domingo chce Donem Giovannim upozornit na kulturnost Prahy

Praha/FOTOGALERIE/- Slavný operní pěvec a dirigent Plácido Domingo v neděli v Praze zahájil propagaci koncertní vzpomínky na světovou premiéru Mozartovy opery Don Giovanni. V metropoli se představí 27. a 29. října ve Stavovském divadle jako dirigent koncertního uvedení slavné opery. Na stejném místě měl Don Giovanni před 230 lety světovou premiéru. Projektu se zúčastní také čeští pěvci a pěvkyně.

29.1.2017

Umělkyně varuje před sexuálním násilím v rodině, řekne svůj příběh

Praha - Pražská venkovní galerie Artwall, která se věnuje angažovanému umění, otevře příští výstavou otázku sexuálního zneužívání v rodině. Představí sérii objektů vytvořených podle skutečných předmětů, fotografií a vzpomínek multimediální umělkyně a aktivistky Almy Lily Raynerové. Zobrazené předměty odkazují na dlouhodobé sexuální zneužívání, které autorka v dětství zažívala. Tento typ osobní zpovědi se v českém veřejném prostoru podle organizátorů výstavy objevuje poprvé.

29.1.2017

Hra Kdo je tady ředitel? oslaví ve Švandově divadle 300. reprízu

Praha - Už třístou reprízu oslaví 3. února ve Švandově divadle v Praze severská komedie Kdo je tady ředitel? s Michalem Dlouhým a Kamilem Halbichem v hlavních rolích. Hra v režii Daniela Hrbka tak dosáhla světového rekordu: podle agentury Aura-Pont tolik představení tohoto titulu neodehrálo žádné jiné divadlo na světě, oznámila novinářům Magdalena Bičíková odpovídající za mediální servis smíchovské scény.

28.1.2017

Rodinný film Olma Omerzua zvítězil v cenách filmové kritiky

Praha /FOTOGALERIE/ - Vítězem Cen české filmové kritiky se stal Rodinný film, který v produkci Jiřího Konečného natočil slovinský filmař a absolvent pražské FAMU Olmo Omerzu. Zároveň byl oceněn v kategorii Nejlepší scénář, na kterém s ním spolupracoval Nebojša Pop-Tasić. V roce 2012 Omerzu získal od kritiků cenu jako Objev roku. Laureáti sedmého ročníku ankety byli dnes vyhlášeni v pražském Divadle Archa.

28.1.2017

Popelka, Mája i Dracula. Před deseti lety odešel Karel Svoboda

Patřil k nejzářnějším hvězdám české populární hudby. Svou úspěšnou skladatelskou kariéru na den přesně před deseti lety ukončil sebevraždou v zahradě jevanské vily. Jeho hudební odkaz dál těší celé generace.

28.1.2017

Ceny české filmové kritiky budou vyhlášeny v Praze

Praha - Celkem 13 snímků je nominováno na Ceny české filmové kritiky 2016, jejichž laureáti budou v sobotu vyhlášeni v pražském Divadle Archa. Nejvíc nominací má film Já, Olga Hepnarová debutantů Petra Kazdy a Tomáše Weinreba a drama Rodinný film režiséra Olma Omerzua. Moderátory přenosu na ČT art budou Jana Plodková a Jiří Havelka.

28.1.2017

ČNSO zahraje hudbu z filmu Harry Potter a kámen mudrců

Praha - Český národní symfonický orchestr (ČNSO) v sobotu v pražské O2 areně zahraje hudbu z filmu Harry Potter a kámen mudrců. Půjde o součást série koncertů hudby z filmů o Harry Potterovi. Symfonický orchestr společně se smíšeným sborem ČNSO zahraje hudbu Johna Williamse živě jako doprovod k filmu promítanému na velkém plátně. Snímek bude na dvanáctimetrovém plátně promítán v původním znění s českými titulky.

28.1.2017

V Praze budou soutěžit světoví tanečníci breakdance

Praha - Desítka tanečníků breakdance z několika zemí se v sobotu večer utká v Praze o titul světového šampiona. Souboje začnou ve 22.00 v obchodním centru Arkády, program doplněný koncerty a vystoupeními DJů a raperů potrvá až do rána. Český účastník mezi soutěžícími není.

28.1.2017

V Praze se uskuteční premiéra opery Giacoma Pucciniho Tosca

Praha - V historické budově Národního divadla (ND) v Praze se v sobotu uskuteční premiéra opery Giacoma Pucciniho Tosca v režii Arnauda Bernarda. Hudebního nastudování se ujal dirigent Andreas Sebastian Weiser. V titulní roli vystoupí sólistka Opery ND Anda-Louise Bogza, jako Mario Cavaradossi se představí Peter Berger a Scarpia ztvární Francesco Landolfi. Dále účinkují Sbor a Orchestr Státní opery a Kühnův dětský sbor se sbormistrem Jiřím Chválou. Představení má české a anglické titulky.

28.1.2017

Před 80 lety měla premiéru Čapkova Bílá nemoc

Praha - Hra Bílá nemoc patří k nejvýznamnějším dramatům spisovatele a dramatika Karla Čapka. Dílo, které varuje před nástupem nacismu v Německu, bylo také jednou z příčin plánované perzekuce Čapka gestapem. Hra, kde válkychtivý Maršál je zjevně inspirován Adolfem Hitlerem, měla premiéru před 80 lety, 29. ledna 1937, v pražském Stavovském divadle. Zároveň byla uvedena v Zemském divadle v Brně. Bílá nemoc byla od té doby také přeložena do mnoha jazyků a uvedena v řadě zemí.

27.1.2017

Ostatky ukrajinského básníka Olesa byly převezeny z Prahy do Kyjeva

Praha - Ostatky ukrajinského spisovatele a básníka Oleksandra Olesa v pátek byly letecky přepraveny z Prahy do Kyjeva. Oznámil to ukrajinský tisk. Počátkem ledna byly ostatky vyzdviženy z hrobu v Praze na Olšanech po dohodě pražského magistrátu a ukrajinského velvyslanectví v Praze. Podle ukrajinských médií byly do Kyjeva přepraveny i ostatky Olesovy ženy Very.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies