VYBERTE SI REGION

Kultura

Topičův salon pořádá retrospektivu Andreje Bělocvětova

Praha - Retrospektivní výstava malíře a grafika Andreje Bělocvětova začala v pondělí v pražském Topičově salonu. Jmenuje se Hudba absolutna a nabízí po stovce obrazů i kreseb. Rozsáhlá expozice solitéra českého poválečného malířství zahrnuje dosud neznámá a teprve nedávno dohledaná díla. Zabírá všechny sály Topičova salonu a potrvá do 4. listopadu.

Národní galerie představí opravený Anežský klášter,otevře zahrady

Praha - Dosud uzavřené zahrady pražského Anežského kláštera, významné gotické stavby na Starém Městě, se otevřou veřejnosti. Národní galerie (NG) v Praze dokončila téměř dvouletou obnovu nejstarší budovy ve své správě, kde je dlouhodobá expozice středověkého umění. Zahrada byla uzavřená od povodní v roce 2002. Nyní získala nové vstupy z nábřeží, nový mobiliář a zdobí ji dvě desítky sochařských děl současných autorů, uvedla NG v tiskové zprávě.

Centrum Norbertov bude přibližovat pražskou moderní architekturu

Praha - Výstava fotografií Jana Rothmayera, syna známého meziválečného architekta Otto Rothmayera, zahájí provoz Studijního a dokumentačního centra Norbertov. Nachází se nedaleko slavné Müllerovy vily ve Starých Střešovicích. Jeho hlavním posláním má být právě v návaznosti na dvě nedaleké významné vily propagovat moderní pražskou meziválečnou a poválečnou architekturu, bytovou kulturu, užité umění a životní styl, představované v obou objektech rozdílným způsobem.

Výstava v Praze ukáže historii a obnovu Malostranského hřbitova

Praha - Výstava Malostranský hřbitov - Příběh zapomenuté památky, která v pondělí začíná v pražské Galerii Portheimka, představí historii a obnovu tohoto pohřebiště. Nabídne také řadu poprvé vystavených fotografií a ukázky funerálních plastik významných sochařů, které hřbitov zdobí. Výstava uspořádaná při příležitosti nedávné rekonstrukce a znovuotevření památky potrvá do 27. listopadu.

OBRAZEM: Kafkův dům provoněl Cofee Festival

Praha /FOTOGALERIE/ - Již pátý ročník akce, která oslavuje kávu a vše, co s ní souvisí, se o víkendu konal v Kafkově domě v Praze 1. Návštěvníci Prague Coffee Festivalu se zde mohli zúčastnit degustace vzorků kávy z lokálních i zahraničních pražíren, ukázek pražení i prezentace kaváren i jednotlivých baristů. Na místě pro ně byly připraveny také workshopy a přednášky o kávě.

Ministr kultury v Národním divadle předá resortní státní ceny

Praha - V Národním divadle budou dnes večer vyhlášeni letošní laureáti Státních cen za literaturu a překlad a držitelé Cen ministerstva kultury. Resort jimi oceňuje významné osobnosti divadla, hudby, výtvarného umění a architektury. Ceny se udílejí vždy u příležitosti státního svátku 28. října.

RECENZE: The Cure nadchli publikum teprve přídavky

Praha - Melancholická parta kolem Roberta Smitha navštívila Prahu pošesté. Vrátila se sem po osmi letech a měla vyprodáno. Téměř tříhodinovou show sledovalo 14 tisíc fanoušků, kteří si užili jednatřicet skladeb napříč bezmála čtyřicetiletou kariérou. Jako předskokani se představili jejich pokračovatelé The Twilight Sad.

V pražské Venuši ve Švehlovce začíná festival sociálního umění

Praha - V multifunkčním prostoru Venuše ve Švehlovce ve Slavíkově ulici v neděli začíná druhý ročník festivalu sociálního umění Případ pro sociálku. Návštěvníci se během tří dnů mohou těšit nejen na divadlo, ale i hudbu, debaty či výtvarné umění. Festival umožní přímé konfrontace diváků se skupinami lidí jako jsou HIV pozitivní, lidé s Aspergovým syndromem, ženy bez domova či Romové. Akce se hlásí k označení HateFree Fest, koná se pod záštitou ombudsmanky Anny Šabatové.

Divadlo na Vinohradech uvede vzpomínkový večer na Pavla Šmoka

Praha - Vzpomínkový galavečer věnovaný jednomu z nejvýznačnějších českých choreografů Pavlu Šmokovi se v neděli odehraje v Divadle Na Vinohradech. Zakladatel a dlouholetý umělecký šéf Pražského komorního baletu zemřel letos v dubnu. Dnešní setkání se koná u příležitosti jeho nedožitých 89. narozenin, které připadly na sobotu. Na Vinohradech v neděli vystoupí Balet Národního divadla, Balet Národního divadla v Brně a Balet Slovenského Národního divadla v Bratislavě.

Cena filmového historika Jeana Mitryho pro Vladimíra Opělu

Praha - Na 35. festivalu němého filmu Le giornate del cinema muto v italském městě Pordenone byla udělena cena Jeana Mitryho bývalému řediteli Národního filmového archivu v Praze Vladimírovi Opělovi za zásluhy ve filmovém archivářství. Médiím to oznámila filmová publicistka a pedagožka Milica Pechánková. Italská přehlídka od založení v roce 1982 podporuje aktivity, jejichž cílem je záchrana a restaurování němých filmů, které jsou součástí filmového dědictví, uvedla.

OBRAZEM: Divadelníci si v kryptě připomněli osud parašutistů

Praha /FOTOGALERIE/ - V kryptě kostela sv. Cyrila a Metoděje se uskutečnil divadelní projekt o 21 dnech parašutistů. Kulturní akce se konala  v předvečer výročí poprav odbojářů a rodin padlých parašutistů.

V Praze zahrají po osmi letech oblíbení britští The Cure

Praha - Ozvuky 70. až 90. let v podobě melancholické hudby britské kapely The Cure zazní v sobotu v pražské O2 areně. Skupina se do Prahy vrací po osmi letech v rámci turné, na němž hraje spolu se skotskými postpunkovými The Twilight Sad. Současné turné není spojené s vydáním nového alba, to poslední s názvem 4:13 Dream vyšlo v roce 2008 a kapela v posledních letech vystupuje jen sporadicky.

V Pražské křižovatce bude benefiční koncert na pomoc nevidomým

Praha - V prostorách duchovního centra Pražská křižovatka se v sobotu večer uskuteční benefiční koncert Světlo pro Světlušku, jehož výtěžek je určen na pomoc lidem s těžkým zrakovým handicapem. Svým vystoupením přijdou nevidomé podpořit například David Koller, Markéta Irglová, Tomáš Klus a Jana Kirschnerová. Součástí večera bude promítání ukázek, ve kterých si známé osobnosti vyzkoušely, jak se poslepu provozují různé hudební a sportovní aktivity.

Slade ztratili dobový sound

Brno, Praha /FOTOGALERIE, VIDEO/ - Glamrocková legenda letos udělala v Česku tři zastávky. Minišňůru otevřeli ve vyprodaném Brně, dnes se hudebníci představí v Hradci Králové a trojici koncertů zakončí v sobotu 21. října v pražské Lucerně.

Národní galerie vyhlásí soutěž na Veletržní palác, zúčastní se Foster

Praha - Národní galerie připravuje vyhlášení mezinárodní vyzvané architektonické soutěže na přestavbu vnitřních prostor Veletržního paláce. O dříve uvažované výstavbě nové budovy pro NG se už nejedná. V pátek to uvedl ředitel NG Jiří Fajt. Přestavbou Veletržního paláce chce galerie mimo jiné získat lepší prostory pro prezentaci současného umění. Účast v soutěži už potvrdili někteří slavní architekti, kteří mají zkušenosti s rekonstrukcemi světových muzeí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2016, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies