VYBERTE SI REGION

Kultura

Mezinárodní festival Letní Letná začne 18. srpna

Praha - Za tři týdny se hlavní město stane evropským centrem nového cirkusu, protože 18. srpna odstartuje v Letenských sadech 13. ročník mezinárodního festivalu Letní Letná. Oblíbená přehlídka akrobacie, tance, pohybového divadla a klaunérií nabídne přes 170 vystoupení, workshopů a představení pro děti. Na pěti scénách se v průběhu 18 dnů představí výjimečné zahraniční soubory i špička domácí scény, sdělila mluvčí festivalu Lucie Čunderliková.

Třetí ročník Bluefestu v Praze představí tři hudební osobnosti

Praha - Třetí ročník festivalu Bluefest 16. října v pražském Lucerna Music Baru představí legendu amerického blues Lil' Ed & The Blues Imperials, nastupující hvězdu zámořské scény Mr. Sippa a stálici evropské hudby Ripoffa Raskolnikova. Hvězdami prvního ročníku Bluefestu byli američtí Roomful of Blues, loni se zde v této roli prezentoval bluesman Coco Montoya s kapelou. V úterý o tom za pořádající agenturu Liver Music informovala Zdena Selingerová.

Vrací se Romeo a Julie s Terezou Voříškovou a Janem Sklenářem

Praha - Inscenace Romea a Julie, jejíž loňská premiéra se stala hitem Letních shakespearovských slavností, se vrací na program této oblíbené přehlídky. Vzhledem k zájmu, který u diváků vyvolala, se představení připravené režijním tandemem SKUTR s Terezou Voříškovou a Janem Sklenářem v titulních rolích hraje v těchto dnech v Brně a o víkendu v Ostravě. V Praze se bude hrát od 2. do 20. srpna, a to v Lichtenštejnském paláci na Malostranském náměstí, oznámil v úterý mluvčí slavností Pavel Turner.

Muzikál Raye Bradburyho uvede divadlo Semafor

Praha - Za necelý měsíc se v hlavním městě odehraje světová premiéra muzikálu, který napsal jako své poslední dílo slavný autor vědeckofantastické literatury Ray Bradbury. Režisér Steve Josephson, který dystopické díla na přání světoznámého tvůrce dokončil, uvede 12 představení v pražském divadle Semafor.

Barbadoská zpěvačka Rihanna v Praze představí album Anti

Praha - V O2 areně v úterý v rámci evropské části turné Anti World Tour vystoupí barbadoská zpěvačka Rihanna. Představí své nové album Anti i hosty, kterými budou Big Sean a DJ Mustard. Vchody do haly budou otevřeny v 18.30.

Varhaník oceněný Janem Pavlem II. zahájí festival v Praze

Praha - Profesor Hudební akademie v Katovicích a zakladatel prvního muzea varhan ve východní a střední Evropě Julian Gembalski zahájí 4. srpna v bazilice sv. Jakuba v Praze Mezinárodní varhanní festival. Dramaturgie 21. ročníku festivalu dává prostor ženám-varhanicím i mladým varhaníkům na počátku jejich kariéry. V pondělí o tom za pořadatele informovala Markéta Zbořilová.

ČNSO nahrává hudbu k seriálu režiséra Paola Sorrentina

Český národní symfonický orchestr (ČNSO) v hostivařském studiu Gallery No.1 natáčí v těchto dnech hudbu k novému seriálu režiséra Paola Sorrentina. Osmidílný seriál Young Pope bude mít premiéru na zářijovém filmovém festivalu v Benátkách. V hlavních rolích se představí britská hvězda Jude Law a držitelka Oscara Diane Keatonová. V pondělí o tom  informoval mluvčí orchestru Janis Sidovský.

Humor, krimi i napětí

Kriminálka v hlavní roli s Jiřím Bartoškou, cyklus mikrokomedií a dobrodružná soutěž. Tři novinky nabídne divákům v rámci podzimního vysílacího schématu s podtitulem „Čím víc, tím líp" televize Prima. Za filmový přestup roku označila navázání spolupráce s režisérem Zdeňkem Troškou, s nímž spolupracovala při natáčení filmu Strašidla (v kinech se objeví v příštím roce).

V Praze se uskuteční první mezinárodní festival včelařských filmů

Praha - Na podzim se v Praze pod názvem Maja Bee Fest uskuteční první mezinárodní festival včelařských filmů. Akce se koná od 24. do 25. září ve Včelařském areálu Mája v Ruzyni. Součástí festivalu bude výlet, který je na programu 25. září, na zajímavá včelařská místa v Česku.

Sbormistr a dirigent Miroslav Košler oslaví osmdesátiny

Praha - Sbormistr a dirigent Miroslav Košler, který 25. července slaví 85. narozeniny, spolupracoval s předními českými a světovými orchestry, mimo jiné Českou filharmonií, Vídeňskými filharmoniky, Drážďanskou filharmonií či operou La Scallou. V roce 2010 mu byla udělena medaile Artis Bohemiae Amicis (Přátelé českého umění) za dlouhodobý přínos a šíření dobrého jména české kultury.

Rihanna potřetí vystoupí v Praze, představí album Anti

Praha - V O2 areně v úterý v rámci evropské části turné Anti World Tour vystoupí barbadoská zpěvačka Rihanna. Představí své nové album Anti i hosty, kterými budou Big Sean a DJ Mustard. Vystoupení bylo do O2 areny přesunuto z logistických a produkčních důvodů z původně plánované Eden Areny.

Nechceme z noční Prahy město duchů, říkají pořadatelé festivalů

Praha - Organizátoři pražských festivalů mají jasno. Ve světových metropolích to žije i po 22. hodině a stejně by to chtěli také v Praze. Co říkají na to, že by se měly zpřísnit podmínky pořádání kulturních akcí kvůli hluku, jsme se zeptali pěti z nich.

Po opravě je podzemí katedrály sv. Víta a hrobka českých králů

Praha - Nový systém větrání, osvětlení modelující prostor a vložené lávky chránící archeologické nálezy přinesla rekonstrukce podzemních prostor v katedrále sv. Víta na Pražském hradě. Místa dokládající dávnou historii nejslavnějšího českého chrámu prošla konzervací a stavebními úpravami spolu s Královskou hrobkou. Čtyřměsíční práce přišly na téměř šest milionů korun a Správa Pražského hradu počítá s tím, že zejména z klimatických důvodů se bude do suterénních prostor katedrály chodit jen po předchozím objednání.

Zájemci o historii si mohou přijít prohlédnout středověký jeřáb

Praha - V sobotu a v neděli mohou zájemci o historii i stavitelství přijít k Národnímu technickému muzeu na Letné. Jako doprovodný program výstavy o stavitelství v době Karla IV. tam budou odborníci ukazovat, jak fungoval středověký dřevěný jeřáb. Program začíná vždy v 10:00.

Harapes je výraznou osobností českého baletu, uspěl i jako herec

Praha - Tvrdá nekončící dřina a odříkání – to vše je balet na špičkové úrovni. Tanečník, choreograf a pedagog Vlastimil Harapes je jedním z těch, kteří se tomuto umění upsali. A své profesi přinášel oběti rád. Jméno bývalého šéfa baletu Národního divadla však není spjato jen s tancem, Harapes si zahrál ve filmech, věnuje je zpěvu. Pokoušet hodlá i politiku, na podzim bude za hnutí ANO kandidovat do Senátu. V neděli 24. července oslaví sedmdesátiny.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2016, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.