VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kultura

včera 18:26

Na místě zničené galerie na Smetanově nábřeží vzniká nová

Praha - Nové centrum umění a designu se v pátek otevřelo na Smetanově nábřeží v Praze. Nachází se na místě někdejší galerie, kterou poničil výbuch plynu v sousedním domě. Galerista Zdeněk Sklenář si našel jiné místo v centru Prahy. V domě vedle paláce Lažanských začíná ale fungovat galerie nová, první výstava se zaměřila na tvorbu mladých malířů. Nový kulturní prostor zaměřený na design se otevírá nedaleko - na Národní třídě, v někdejším Domě uměleckého průmyslu na Národní třídě, v léta chátrajícím funkcionalistickém domě.

včera 16:28

V květnu bude udělena Cena Arnošta Lustiga. Už po šesté

Praha - Cenu Arnošta Lustiga za loňský rok převezme v její laureát v květnu. O šestém držiteli ceny rozhodnou členové Výboru Ceny Arnošta Lustiga na březnovém setkání. Na udělení ceny naváže každoroční konference. V pátek o tom za organizátory informoval Pavel Kučera. Od úmrtí Lustiga, jednoho z nejvýznamnějších českých literátů a publicistů, uplyne v neděli 26. února šest let.

včera 14:44

Pražská Viola připravuje kabaret s Elsnerovou a Zahálkou

Praha - Novinkou pražského Divadla Viola bude 3. března inscenace Milana Šotka Lesk a bída zemských jablek: Kabaretní bramboračka. Podle šéfa scény Roberta Tamchyny nabídne v duchu podtitulu vyprávění s dějovými odskoky do "bramborové" pohádky, operety či hororu. Ústřední dvojici ztvární Martin Zahálka a Andrea Elsnerová z Divadla na Vinohradech, v dalších rolích pak Jiří Suchý z Tábora a Anita Krausová, řekl v pátek Tamchyna.

včera 14:21

Aj Wej-wej se vrací po roce do Prahy, chystá pro ni nové dílo

Praha - Čínský konceptuální umělec, politický aktivista a kritik čínského režimu Aj Wej-wej přijede po roce do Prahy. Zatímco loni vystavil před Veletržním palácem své starší slavné dílo, letos připravuje projekt přímo pro Národní galerii. Jeho tématem bude migrace a uprchlíci, přesnou podobu pořadatelé tají. Veřejnost dílo uvidí v rámci jarního Grand Openingu 16. března. Hlavní instalaci ve Velké dvoraně doplní řada Aj Wej-wejových starších děl, jež objela významná místa výtvarného světa.

včera 10:31

Hvězda baletu Sergej Polunin zatančí 1. května v Národním divadle

Praha - Na prvního máje vystoupí v Národním divadle hvězda světového baletu, ukrajinský tanečník Sergej Polunin. V historické budově zatančí svou choreografii Take Me To Church, díky jejímuž uvedení na YouTube se proslavil po celém světě. Video zhlédlo téměř 18,5 milionu lidí. V pátek pražské hostování Polunina potvrdil producent Milosh Harajda, který se na uvedení umělce v ND podílí. Před živým vystoupením diváci zhlédnou film o tanečníkovi, po něm pak mohou diskutovat s umělcem.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ
včera 09:26

Festival Slunovrat uzavírá soutěž nadaných písničkářů

Praha - Dne 28. února 2017 uzavírá festival Slunovrat talentovou soutěž písničkářů a kapel. Do konce února 2017 mají písničkáři a kapely poslední možnost zaslat dramaturgii festivalu své písně. Již v pátek 3. března zveřejní pořadatelé festivalu na webových stránkách www.slunovratfest.cz a oficiálním Facebooku akce, seznam 10 soutěžících, jenž postoupí do druhého kola soutěže, ze kterých odborná porota vybere 5 nejzajímavějších interpretů, z nichž 3 soutěžící dostanou možnost vystoupit v červnu 2017 na hudebním festivalu Slunovrat.

23.2.2017

Kameramani ocenili Šece za Anděla Páně 2, Jandu za seriál Rapl

Praha - Kameraman Martin Šec ve čtvrtek dostal za svou práci na divácky úspěšném filmu Anděl Páně 2 režiséra Jiřího Stracha Cenu Asociace českých kameramanů. Cenu za vynikající kameramanské televizní dílo porota udělila Markovi Jandovi za televizní seriál Rapl. Pořádající asociace dnes v pražské Lucerně udělila ještě uznání studentovi FAMU Stanislavu Adamovi za film Sen. Tato cena je určena posluchačům vysokoškolského oboru kamera uměleckých filmových škol.

23.2.2017

Ostravská divadla letos do Prahy přivezou sedm představení

Praha - Na tradiční přehlídku ostravských divadel v Praze letos přivezou profesionální soubory sedm představení. V minulosti se divadla na přehlídce Ostrava v Praze obvykle prezentovala pěticí představení. Město ale nebylo s úrovní zcela spokojeno a po loňském ročníku se dohodlo se soubory na kvalitnější přípravě prezentace jejich práce. Do Prahy tak divadla vyvezou inscenace, které se řadí k jejich nejlepším představením. Novinářům to ve čtvrtek řekl primátor Tomáš Macura (ANO).

23.2.2017

Festival Febiofest ocení Kristiánem herce Jana Třísku

Praha - Kvůli ceně Kristián za přínos světové kinematografii přicestuje na Febiofest z USA, kde žije, herec Jan Tříska. Převezme ji 23. března v pražském Obecním domě stejně jako americký režisér Abel Ferrara a britský kameraman polského původu Peter Suschitzky, který ocenění dostane v průběhu přehlídky. V soutěži Nová Evropa budou uvedeny snímky Špína režisérky Terezy Nvotové a Doma je tady Terezy Kotykové, které vznikly v české koprodukci. Ve čtvrtek to oznámila mluvčí festivalu Martina Chvojka Reková.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ
23.2.2017

Třetí kolo Pianisty roku se neslo v duchu Bacha a divokých kombinací

Praha - Ve třetím kole hudebního klání Pianista roku soutěžilo sedm klavíristů. Původně jich mělo v této fázi soutěže být osm, ale nadějný Vsevolod Tokmakov musel k lítosti všech odstoupit ze zdravotních důvodů. I tak se ale jednalo o napínavý večer. V jeho první půli soutěžící měli za úkol zahrát každý jednu skladbu Johanna Sebastiana Bacha v libovolné úpravě. Tak jsme se dočkali nejen interpretací klasických, ale i s nádechem jazzu.

23.2.2017

OBRAZEM: V galerii v Dlouhé ulici vystavují díla slovenského výtvarníka

Praha /FOTOGALERIE/ - Do DSC Gallery v Dlouhé ulici se vrátil jeden z nejvýraznějších současných slovenských výtvarníků. Viktor Frešo, který ve svém díle s podtónem lehkosti poměrně agresivně vyjadřuje pohrdání výtvarnou scénou a jejím fungováním, v této pražské síni vystavuje podruhé. Představuje tu koncept, který sám v době příprav nazval mongoloidním pop artem. Frešo neustále narušuje divákovo vnímání světa a jeho umění svým punkovým přístupem vytváří osobitou rebelskou poetiku.

22.2.2017

Akce Weird Europe v Praze a Brně nabídne šokující film Stát pevně

Praha - Festival Weird Europe nabízející nejbizarnější artové filmy z celé Evropy uvede v dubnu v Praze a Brně šokující snímek Stát pevně. Režisér Alain Guiraudie, jehož snímky se zabývají tematikou homosexuality, bisexuality či transgenderu (LGBT), se v něm pokouší zbořit sexuální tabu. Do vybraných tuzemských kin snímek o nelehké cestě z osobní krize dorazí již 2. března. Ve středu o tom za pořádající společnost Film Europe informovala Adéla Brabcová.

AKTUALIZOVÁNO
22.2.2017

Národní divadlo uvede v příští sezoně 21 premiér, začíná prodávat vstupenky

Praha /FOTOGALERIE/ - Pro svoji 135. sezonu připravuje Národní divadlo 21 premiér. Je to počet odpovídající posledním letům, přestože divadlu chybí jedna z jeho scén a hraje v náhradních prostorech. Na repertoáru zůstane 56 inscenací. Souboru baletu se ujme nový šéf Filip Barankiewicz. Činohra mezi sedmi premiérami plánuje novou Maryšu či Fausta. Opera chystá devět premiér, kromě klasiky operu Billy Budd Benjamina Brittena nebo Výlety páně Broučkovy Leoše Janáčka. Ke 100.výročí vzniku Československa nastuduje Smetanovu Libuši.

22.2.2017

Ikona pop-artu Andy Warhol rád nakupoval a telefonoval

Král pop-artu byl posedlý konzumem. Okolí ho považovalo za podivína. Na hlavě nosil stříbřitou paruku. Nejčastěji oblékal černý rolák a džíny značky Levi Strauss. Celý život prahl po slávě a bohatství. Rád trávil čas v tichu a obklopoval se kočkami, starožitnostmi a kýčovitými předměty. Jeho dvě nejmilejší činnosti byly nakupování a fotografování. Zemřel přesně před 30 lety, 22. února 1987, na srdeční záchvat po rutinní operaci žlučníku. Bylo mu 58 let.

22.2.2017

OBRAZEM: Poznejte tajemství Staroměstského orloje

Praha /FOTOGALERIE/ - Staroměstskému orloji, jedné z nejznámějších pražských památek z počátku 15. století, dominuje astronomický ciferník. Nad ním se ve dvou okénkách každou hodinu objevuje 12 apoštolů se svými atributy.

22.2.2017

Po úspěšných výstavách se Národní galerie zaměří na stálé expozice a opravy

Praha - Po dočasných výstavách v minulých dvou letech, které měly připoutat pozornost návštěvníků k Národní galerii v Praze (NG), se bude instituce v příštím roce zaměřovat na stálé expozice. Ve středu to řekl ředitel NG Jiří Fajt, který v nich připravuje změny. Budou spojené i s rekonstrukcemi sídel sbírek a jejich expozic. Dílčí rekonstrukce paláce Kinských bude už letos, příští rok mají začít opravy paláce Šternberského. Na rok 2019 NG chystá velkou výstavu Pabla Piccasa.

21.2.2017

V Praze se budou dražit barokní hodiny za 55 milionů

Praha - S nejvyšší vyvolávací cenou, jakou kdy byla na české aukci dražena starožitnost, se budou koncem března prodávat barokní astronomické hrací hodiny. Společnost Ustar je bude v aukci nabízet za 55,2 milionů korun, do níž je započítána i aukční přirážka. Jak sdělil její zástupce Pavel Urban, hodiny pocházejí z pozůstalosti Františka Oldřicha Kinského a aukční síň uvádí, že jejich odhadní cena je až 120 milionů korun.

20.2.2017

V Divadle Hybernia uvedou jako muzikál Ferdu Mravence i Iaga

Praha - V pražském Divadle Hybernia uvedou v letošním roce jako muzikál veselé příběhy Ferdy Mravence i Iaga, přepis Shakespearova dramatu Othello. Legendární postavička vynalézavého a nebojácného hrdiny Ferdy Mravence se ve stejnojmenném muzikálu s hudbou Leška Wronky poprvé představí 17. března. Iago Janka Ledeckého, který měl loni premiéru v Bratislavě, bude v Praze uveden v září tohoto roku. V pondělí o tom informovali mediální zástupci obou projektů.

20.2.2017

Státní opera se může opravovat, ÚOHS zamítl stížnost

Praha - Národní divadlo v pondělí uzavřelo smlouvu se zástupci společnosti Hochtief na rekonstrukci Státní opery Praha. V pondělí to řekl mluvčí divadla Tomáš Staněk. Firma vyhrála výběrové řízení s nejnižší nabídkou 857,6 milionu korun. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) v pátek zamítl návrh na předběžné opatření, které podalo ve výběrovém řízení neúspěšné konsorcium Opera 2016. „Národní divadlo předá společnosti Hochtief v řádu dní staveniště, aby rekonstrukce mohla začít bez prodlení," uvedl mluvčí.

20.2.2017

Czech Photo Centre představí tvorbu rodiny Hankeových

Praha - Fotografickou tvorbu sedmi členů rodiny Hankeových, z nichž jedním je Michael, držitel ocenění v prestižní světové žurnalistické soutěži World Press Photo, představí v březnu pražské Czech Photo Centre. Na výstavě s názvem Rodinné balení budou k vidění vedle snímků Michaela Hankeho fotografie jeho dědy Jiřího, rodičů Jiřího a Jiřiny, sestry Lucie, synovce Vojtěcha a syna Dominika.

20.2.2017

Invalidovna a Lucerna se staly národními kulturními památkami

Praha - Pražská Invalidovna, kterou se loni stát pokusil neúspěšně prodat, se stala národní kulturní památkou (NKP). Vláda o tom rozhodla v pondělí stejně jako o zařazení dalších 14 staveb na seznam chráněných pamětihodností. Spolu s barokní stavbou v pražském Karlíně se tak na seznam dostal palác Lucerna či ďáblický hřbitov, kde jsou pochováni političtí vězni. O schválení návrhu informoval ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). Jeho mluvčí Simona Cigánková řekla, že z původně navrhovaného seznamu vypadlo nádraží v Pardubicích.

20.2.2017

Letošní ročník festivalu Prague Proms zahájí skladatel Danny Elfman

Praha - Letošní 13. ročník mezinárodního hudebního festivalu Prague Proms zahájí 21. června v Obecním domě hudba Dannyho Elfmana. Slavný hollywoodský skladatel se koncertu osobně zúčastní. Přehlídka klasické, filmové a jazzové hudby nabídne koncerty multižánrové umělkyně Ute Lemperové, jazzové hvězdy Denise Donatelliové, trumpetisty Bobby Shewa, Gordon Goodwin Big Phat Bandu nebo rockového písničkáře Michala Prokopa. V pondělí o tom za pořadatele informoval Janis Sidovský.

19.2.2017

Retrospektivu snímků Miloše Formana uzavřel film Viděno osmi

Praha - Projekce snímku Viděno osmi z roku 1973 v neděli v kině filmového archivu Ponrepo v Praze uzavřela měsíční retrospektivu tvorby režiséra Miloše Formana. Přehlídku pod názvem For Man For All Národní filmový archiv připravil k jeho 85. narozeninám, které připadly na sobotu. V souladu s názvem For Man For All byl vstup na všechny projekce volný. Podle pořadatelů byl největší zájem o projekci filmu Vlasy, při které se nedostalo na všechny zájemce.

19.2.2017

Jonáš klub při divadle Semafor si připomíná 50 let svého vzniku

Praha - Příznivci poetického humoru si v neděli připomínají 50. výročí oficiálního založení Klubu spřízněných duší při divadle Semafor, později nazvaného Jonáš klub. Během divadelní sezony od října do června pořádá Jonáš klub v Praze klubové večery, jejichž náplní jsou obvykle besedy s osobnostmi z oblasti kultury, sportu nebo veřejného života.

18.2.2017

Pražská O2 arena ožila orchestrální hudbou k filmu Pán prstenů

Praha/FOTOGALERIE/ - Za doprovodu hudby v podání 250 členů symfonického orchestru, sboru a sólistů v sobotu v pražské O2 areně promítli druhou část filmové trilogie Pán prstenů: Dvě věže. Hudbou, kterou složil Howard Shore, snímek doprovodila Plzeňská filharmonie ve spolupráci s Kühnovým dětským sborem a Vysokoškolským uměleckým sborem Univerzity Karlovy. Na třetí díl trilogie režiséra Petera Jacksona Pán prstenů: Návrat krále se mohou diváci v O2 areně těšit letos 2. prosince.

18.2.2017

Divadlo v Řeznické uvede Sametovou noc dvojice Schulczová-Olekšák

Praha - Pražské Divadlo v Řeznické připravuje na 28. února premiéru hry autorů Valerie Schulczové a Romana Olekšáka Sametová noc. Je o lidech posedlých mocí, která je opíjí, uspokojuje a dává jim smysl života. Na komorním jevišti se objeví Zuzana Slavíková, Miroslav Etzler, Veronika Khek Kubařová v alternaci s Annou Kulovanou a Jan Plouhar.

17.2.2017

Ruská sopranistka Garifullinová poprvé zazpívala v Praze

Praha - Sopranistka Aida Garifullinová v pátek při svém prvním vystoupení v České republice nadchla publikum ve vyprodané Smetanově síni Obecního domu v Praze. Sólistka Vídeňské státní opery za doprovodu orchestru PKF - Prague Philharmonia pod vedením německého dirigenta Jochena Riedera zazpívala známé árie a romance. Nechyběla mezi nimi také díla Antonína Dvořáka.

17.2.2017

Karel Gott podstoupil operaci střev, čeká ho klidový režim

Karel Gott, který podstoupil v pondělí 13. února operaci kvůli akutní střevní neprůchodnosti způsobené srůsty, byl propuštěn z nemocnice. Po operaci je sedmasedmdesátiletý zpěvák v pořádku. Dnes o tom informovala jeho mluvčí Aneta Stolzová.

17.2.2017

Do tuzemských kin vstoupil film Mlčení, vychází i knižní předloha

Praha - Současně s tuzemskou premiérou filmu Martina Scorseseho Mlčení vychází v českém překladu románová předloha japonského spisovatele Šúsakua Endóa. O jeho filmovou adaptaci režisér Scorsese usiloval 28 let. Román Mlčení byl záhy po vydání v roce 1966 poctěn literární cenou pojmenovanou podle klasika japonské moderní prózy Džuničiróa Tanizakiho.

17.2.2017

Ve farnosti u Salvátora našli fragment gotického Krista

Praha - Šest století starý gotický reliéf zobrazující Ježíše Krista v Getsemanech, který byl objeven v loňském roce, se stane průvodcem postní dobou v akademické farnosti při kostele Nejsvětějšího Salvátora. Fragment z portálu někdejšího dominikánského kostela sv. Klimenta byl náhodně objeven loni pod schodištěm jižní věže kostela Nejsvětějšího Salvátora u Karlova mostu. Podrobnosti objevu farnost představí 28. února na tiskové konferenci, sdělil v pátek za organizátory Aleš Pištora.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies