VYBERTE SI REGION

Kultura

včera 17:19

Režisér Borna měl na svém „posledním představení" v Dlouhé plno

Praha - Stovky lidí v pátek zcela zaplnily prostoty pražského Divadla v Dlouhé, kde se uskutečnilo poslední rozloučení s divadelním režisérem a básníkem Janem Bornou. Člen uměleckého vedení divadla zemřel po dlouhé nemoci 26. ledna ve věku 56 let. Rozloučení v neděli v Dlouhé pokračuje křtem šesté básnické Bornovy sbírky nazvané Psáno očima.

včera 14:19

Na aukcích v ČR se loni prodalo 19 zahraničních děl za miliony

Praha - Na českém aukčním trhu se loni prodala téměř dvacítka děl zahraničních umělců za cenu přes milion korun. Objem peněz, které za tato díla sběratelé utratili, výrazně zvýšil olej Oskara Kokoschky Žáby, který byl v listopadu prodán za 36,25 milionu korun bez aukční přirážky a stal se druhým nejdražším obrazem roku. Převážně se vysoké částky za zahraniční umělce týkají 19. a 20. století, za vysokou cenu byl ale také prodán barokní obraz s biblickým výjevem.

včera 11:56

Dvojice SKUTR nastuduje Smetanovu Prodanou nevěstu v Essenu

Praha - Režisérská dvojice Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský, vystupující pod zkratkou SKUTR, bude letos pracovat v Essenu, kde nastuduje Smetanovu operu Prodaná nevěsta. V Praze připraví Lorkovu Krvavou svatbu a Čechovova Racka, oznámila mluvčí Johana Turnerová.

včera 09:56

V Praze začíná festival klubové hudby Spectaculare

Praha - Na řadě míst v Praze se bude od pátku konat čtvrtý ročník festivalu Spectaculare, který nabízí hudbu ve spojení s pohybovým divadlem či baletem, filmem i fotografií. Nabídne elektronickou, ambientní a experimentální jazzovou hudbu. Potrvá do 20. února.

včera 09:23

OBRAZEM: Slovenští umělci vystavovali v Meetfactory

Praha /FOTOGALERIE/ - Trik a hra s realitou na tato témata reaguje skupinová výstava slovenských umělců, která ve čtvrtek začala v galerii MeetFactory v Praze 5. Díla Jána Gašparoviče, Mateje Gavuly, Jonáše Grusky, Daniela Grúňa a Romana Ondáka pracují s fikcí, s nákloností uvěřit v něco a zároveň odhalit klam či se schopností vnímání a rozpoznávání optických a zvukových her. Divák se v rámci přehlídky stává součástí instalací a videoprojekcí. Výstava potrvá do 19. února.

19.1.2017

Green Day kritizují Trumpa, on miluje jejich největší hit

Praha - Do Česka se v neděli po sedmi letech vrací pop-punkové trio Green Day. Do pražské Tipsport areny přiveze novou desku s názvem Revolution Radio, jež vyšla loni na podzim. Žádná revoluce, co se týče zvuku bandu, se ale nekonala. Fanoušci se mohou těšit na starý dobrý sound, který od nich slýchají posledních 20 let.

19.1.2017

Rozhlasový reportážní pořad zve do míst spjatých s Karlem Čapkem

Praha - Do vily bratří Čapků na pražských Vinohradech spjaté se životem slavného dramatika zavádí od začátku ledna pořad Českého rozhlasu (ČRo) Dvojka s názvem Na návštěvě u Karla Čapka. Jeho autor Ondřej Kepka v něm zve své hosty přímo do míst, kde žil a tvořil Čapek. Novináře o tom ve čtvrtek za ČRo informoval Jakub Hritz.

19.1.2017

Ve věku 88 let zemřela sochařka Daniela Vinopalová

Praha - V Praze ve čtvrtek ve věku 88 let zemřela sochařka Daniela Vinopalová - Vodáková. S odkazem na rodinu to řekla historička umění Adriana Primusová. Ještě donedávna pozapomenutá autorka patřila v 60. letech minulého století, kdy se výrazněji prosadila svými expresívními materiálovými sochami - vázami, k progresivní scéně českého sochařství.

19.1.2017

Spolek Kašpar uvede premiéru hry Jonáš a tingl-tangl

Praha - Na páteční večer připravil pražský spolek Kašpar na domácí scéně v Celetné premiéru známé semaforské hry Jonáš a tingl-tangl. Režisér Jakub Špalek, který chce „uctivě vyvěsit fangle", do titulní role obsadil Petra Lněničku. Na jevišti se dále objeví Zdeněk Dočekal, Adéla Petřeková, Veronika Němcová, Pavel Husa a Klára Böhmová.

19.1.2017

Miroslav Táborský se opět vydává za Národními klenoty

Praha - Na vrchol Ještědu, do Císařské klenotnice na Karlštejn, do Ostravy či za „zeleným zlatem" do Žatce zavede diváky druhá série dokumentárního cyklu Národní klenoty. Na obrazovkách České televize se bude objevovat vždy ve středu (ve 21.30 na ČT2) počínaje 15. únorem.

19.1.2017

Před 230 lety dirigoval Mozart v Praze Figarovu svatbu

Praha - Slavný rakouský hudební skladatel Wolfgang Amadeus Mozart pobýval v Praze celkem pětkrát, poprvé v lednu 1787, kdy 20. ledna osobně dirigoval v Nosticově divadle (nyní Stavovské) svou operu Figarova svatba. Přestože ve Vídni tuto operu diváci neocenili, Pražané byli nadšení, árie z Figara si zpívala a pískala celá Praha a mistr si pochvaloval: "Moji Pražané mi rozumějí". Navíc o den dříve dirigoval ve stejném divadle i premiéru své nové Symfonie D dur, která je od té doby zvaná Pražská.

18.1.2017

Collegium 1704 nabídne díla z dob Ludvíka XIV. a Ludvíka XV.

Praha - Soubor staré hudby Collegium 1704 zahájí jarní část koncertní sezony 2016/2017 dvojicí koncertů 2. a 3. února v Dvořákově síni pražského Rudolfina. Představí málo hraná díla francouzského baroka z dob králů Ludvíka XIV. a Ludvíka XV. Program ansámbl pod vedením Václava Lukse poté uvede 4. února v Drážďanech. Ve středu o tom za soubor informovala Adéla Kovářová.

18.1.2017

Cena za architekturu chce ukazovat kvalitní,ale méně známé stavby

Praha - Česká komora architektů ve středu vyhlásila druhý ročník soutěže Česká cena za architekturu. Hlásit se do ní mohou autoři staveb postavených v České republice v posledních pěti letech. Pětileté období podle předsedy ČKA Ivana Plicky umožňuje vytvořit si širší a zevrubnější přehled o české architektonické produkci. Soutěžní podmínky také nahrávají i dílům, která od svého vzniku teprve "dozrávají", řekl ve středu Plicka novinářům. V prvním ročníku soutěže, do kterého se přihlásilo 475 děl, ale byla celá třetina z roku 2015, tedy z posledního možného roku

18.1.2017

Pavel Haas Quartet chystá na jaře natáčení nového alba

Praha - Uznávaný soubor Pavel Haas Quartet chystá na jaře natáčení nového alba s dvořákovským repertoárem. Nahrávání v pořadí sedmé desky se uskuteční ve Dvořákově síni pražského Rudolfina. V roli hostů na něm zahrají bývalý člen Pavel Haas Quartet Pavel Nikl a izraelský klavírista Boris Giltburg. Ve středu o tom za vydavatelství Supraphon informoval Vladan Drvota.

18.1.2017

V Praze začíná přehlídka filmů japonského režiséra Mijazakiho

Praha - V pražském kině Bio Oko ve středu začíná přehlídka legendy animovaného filmu, japonského režiséra Hajaa Mijazakiho. Potrvá do 27. ledna. Diváci budou mít možnost vidět celkem sedm celovečerních filmů jednoho z nejvlivnějších animátorů druhé poloviny 20. století, jehož filmy vydělaly po celém světě téměř jednu miliardu dolarů.

18.1.2017

V metropoli začíná 12. ročník Festivalu krátkého filmu Praha

Praha - V kinech Světozor a Pilotů ve středu začíná 12. ročník Festivalu krátkého filmu Praha. Potrvá do 22. ledna a nabídne například snímky natočené na motivy povídek jednoho z nejpopulárnějších současných autorů fantasy Neila Gaimana, filmy oceněné britskou akademií, to nejlepší z Balkánu, experimentální díla, program pro děti, noční moderovanou show nebo mezinárodní soutěž.

18.1.2017

OBRAZEM: Milovníci vinylů zamířili na Letnou

Praha /FOTOGALERIE/ - Poslechnout si, koupit si nebo vyčistit gramofonové desky mohli milovníci klasiky včera v kině Bio Oko na Letné. Na místě si od 25 korun koupili LP takových hvězd, jakými jsou Beatles, Frank Zappa, Deep Purple, Michael Jackson nebo Frank Sinatra. Pokud si návštěvníci vybrali větší množství kusů, dali za jeden jen 10 korun. Mezi stovkami desek se nacházely i takové skvosty jako Hurvínkovy příběhy nebo například i hip hop nebo techno. Akce se zúčastnili nejen Letenští, ale i milovníci vinylů z dalších koutů Prahy.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ
17.1.2017

Festival Slunovrat vyhlašuje soutěž pro talentované písničkáře

Praha /FOTOGALERIE/ - Pořadatelé nového hudebního festivalu Slunovrat vyhlašují novoroční soutěž pro mladé i starší talentované písničkáře s autorskou tvorbou. Právě teď se mohou zájemci přihlašovat na webových stránkách www.slunovratfest.cz nebo na oficiálním Facebooku akce. Podmínka přihlášky je zaslání 3 vlastních nahrávek dramaturgii Slunovratu. Začátkem měsíce března 5 vybraných autorů postoupí do druhého kola, kde odborná porota, složená z hudebních publicistů a známých osobností ze světa písničkářů, na speciálním akustickém koncertě v Praze, vybere vítěze, který v létě v Sázavském ostrově zahraje na Malé scéně nového hudebního festivalu.

17.1.2017

Pražský hrad připomene Marii Terezii a vznik Československa

Praha - Pražský hrad si letos ve svém výstavním programu bude připomínat 300. výročí narození panovnice Marie Terezie. České královně bude také věnována stálá expozice v Rožmberském paláci známém jako Ústav šlechtičen. Hrad se už také některými expozicemi začne připravovat na oslavy 100. výročí založení samostatného československého státu, které připadají na příští rok. V úterý to sdělil mluvčí Správy Pražského hradu David Šebek.

17.1.2017

Helena Vondráčková vydá s novými spolupracovníky šansonové album

Praha - Zpěvačka Helena Vondráčková, která letos 24. června oslaví sedmdesátiny, vydá v únoru novinkové album s názvem Dávno vím svý. Na komorně laděné nahrávce s moderním šansonem pro náročnější publikum se podílel nový autorský tým. V úterý o tom za vydavatelství Warner Music informovala Marcela Kočandrlová.

AKTUALIZOVÁNO
17.1.2017

Chalupeckého cena má finalisty, některé z nich opakovaně

Praha /FOTOGALERIE/ - Ve finále 28. ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého jsou Romana Drdová, Dominik Gajarský, Viktorie Valocká, Richard Loskot a Martin Kohout. Poslední dva mají nominaci opakovaně, Loskot byl ve finále dokonce dvakrát. Z 96 přihlášených finalisty vybrala mezinárodní porota. Jejich práce pořadatelé budou představovat během roku, společně je pak ukáže výstava, kterou spolu s ceremoniálem předání ceny bude letos hostit Brno. Pořadatelé to v úterý uvedli na tiskové konferenci.

17.1.2017

Pořadatelé oznámí finalisty Chalupeckého ceny

Praha - Společnost Jindřicha Chalupeckého v úterý oznámí finalisty dalšího ročníku soutěže pro výtvarné umělce do 35 let. Vítěze minulého ročníku přitom pořadatelé zveřejnili teprve před dvěma měsíci. Brzkými vyhlášením nominací usilují o větší pozornost soutěži, ale i celému současnému českému výtvarnému umění.

16.1.2017

Ve věku 56 let zemřel divadelní režisér a básník Jan Borna

Praha - Po dlouhé nemoci dnes ve věku 56 let zemřel divadelní režisér a básník Jan Borna. V posledních letech byl členem uměleckého vedení pražského Divadla v Dlouhé. Informaci o jeho úmrtí potvrdila mluvčí divadla Karola Štěpánová. Specializoval se na tvorbu pro děti a na rodinné divadlo pro všechny generace.

16.1.2017

Lidé se naposledy rozloučili s divadelní herečkou Naděždou Gajerovou

Praha - Lidé se v pondělí naposledy rozloučli s bývalou členkou činohry Národního divadla v Praze Naděždou Gajerovou. Zemřela před týdnem ve věku 88 let. Herečka účinkovala v proslulých inscenacích, například Jejich den, Hamlet, Poprask na laguně, Zdravý nemocný, Naši furianti, Kočičí hra a Dům doni Bernardy. Rozloučení se konalo od 12.20 v obřadní síni na Olšanských hřbitovech.

AKTUALIZOVÁNO
16.1.2017

Restaurátoři v závěru týdne dokončí snímání Slovanské epopeje

Praha /FOTOGALERIE/ - Restaurátoři v závěru týdne dokončí snímání Slovanské epopeje ve Veletržním paláci v Praze. S prací začali v prvním lednovém týdnu a dnes mají na speciálních cívkách stočeno 13 z dvacítky rozměrných pláten. V rozhovoru to řekl restaurátor odpovědný za převoz epopeje Tomáš Berger. Do únorového odletu na asijské turné zůstanou plátna, která jsou kulturní památkou, uložena v přepravních boxech v klimatizovaném depozitáři Národní galerie v Praze.

16.1.2017

Za měsíc začne v Divadle Komedie hrát Divadlo na Zábradlí

Praha - Druhou část sezony soubor pražského Divadla Na zábradlí odehraje v Divadle Komedie, které je od jara loňského roku prázdné. Na novou adresu v Jungmannově ulici se ansámbl přesune ze smíchovského Švandova divadla. Důvodem dvou navazujících hostování je zatím nedokončená rekonstrukce domovské scény na vltavském nábřeží, oznámila v pondělí mluvčí této scény Alexandra Poláková. Společně s Divadlem Na zábradlí se v Komedii dočasně usídlí i Divadlo Verze a soubor Masopust.

16.1.2017

OBRAZEM: Děti se staly divadelními kostyméry

Praha /FOTOGALERIE/ - Pohled za oponu. Divadlo Minor ukázalo dětem své zákoutí a o víkendu je seznámilo s divadelními kostýmy. Divadelní výtvarnice dětem přiblížily, jak a podle čeho se kostýmy vyrábí. Kromě toho si děti mohly kostýmy vyzkoušet a samy je i vytvořit.

16.1.2017

Obrazy slavného malíře Rousseaua vidělo přes 57 tisíc lidí

Praha /FOTOGALERIE/ - Výstavu francouzského malíře Henriho Rousseaua si přišlo za čtyři měsíce do paláce Kinských prohlédnout 57.047 lidí. Přehlídka slavného umělce, který svou tvorbou ovlivnil mnohé další, se řadí nejen k divácky nejúspěšnějším projektům Národní galerie v Praze (NG), ale i k nejnavštěvovanějším výstavám v tuzemsku v posledních letech. Díla umělce přezdívaného Celník byla v tak velkém rozsahu v Česku představena poprvé.

16.1.2017

Před 50 lety zemřela spisovatelka Marie Majerová

Praha -  Po léta byla režimem prezentována jako neochvějně socialistická spisovatelka, což zejména po válce také byla. Marie Majerová, která zemřela před 50 lety, 16. ledna 1967, v nedožitých 85 letech, působila též jako novinářka bojující za práva žen, ale proslula i jako femme fatale avantgardních umělců. V mládí byla jejím krédem svoboda a volná láska, pak uvěřila v komunismus. Jako zotročující síly viděla kapitalistický systém i nerovnost pohlaví.

15.1.2017

Uměleckým šéfem Dejvického divadla je Martin Myšička

Praha - Se sedmnácti inscenacemi v repertoáru a s Martinem Myšičkou jako novým uměleckým šéfem vstoupilo do nového roku Dejvické divadlo v Praze. Dosavadní šéf Michal Vajdička do Dejvic nastoupil v září 2014, se souborem ale spolupracoval už od sezony 2011/2012 jako režisér inscenací Ucpanej systém a Racek.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies