VYBERTE SI REGION

Kultura

dnes 00:04

Na pohádky se o Vánocích dívá 83 procent Čechů

Praha - Na pohádky se během Vánoc dívá v televizi 83 procent Čechů. Třetina lidí kvůli návštěvám ale televizní program nestíhá. Vyplývá to z průzkumu agentury ipsos pro O2. Zážitek ze sledování pohádek až 95 procentům diváků kazí reklamní přestávky. Kolem 70 procent lidí by chtělo sledovat program v televizi bez reklam nejen o Vánocích.

včera 21:52

Cenu Roma Spirit získali škola, novinář, pedagožka nebo romistik

Praha - Cenu Roma Spirit za pomoc romské menšině a snahy o dobré soužití letos získali společnost R-Mosty, Evangelická akademie a novinář České televize Richard Samko. Za kulturní přínos byla oceněna pedagogická asistentka Olga Fečová, v kategorii osobností zvítězil vědec Ctibor Nečas. Šestý ročník slavnostního ceremoniálu se konal v sobotu večer v Pražské křižovatce při příležitosti mezinárodního Dne lidských práv.

včera 19:17

Outdoorový festival ocenil nejlepší filmy

Praha - Velkou cenu Mezinárodního festivalu outdoorových filmů, jehož 14. ročník v sobotu skončil v Praze, získal Tomáš Galásek za režii celovečerního dokumentu The Elements. Současně dostal i cenu diváků. Ocenění za celoživotní dílo převzal v kině Lucerna horský vůdce a čestný host přehlídky Pavol Rajtár.

včera 15:28

Na Vinohradech uvedou úpravu Gorkého Dětí slunce

Praha - Igor Bareš, Simona Postlerová, Zuzana Vejvodová, Ivan Řezáč či Svatopluk Skopal se objeví v novince pražského Divadla na Vinohradech. Premiéra hry Sluníčkáři bude v režii a úpravě Juraje Deáka 16. prosince. Základem byla hra Maxima Gorkého Děti slunce.

včera 13:54

Laterna magika i cesta časem: jděte Na FilM!

Muzea lze zakládat různě. Jednu netradiční, zato nápaditou cestu zvolili studenti filmových věd FF UK Terezie Křížkovská, Adéla Mrázová a Jakub Jiřiště. Otevřeli už druhou výstavu Na FilM! 2, jež poutá pozornost návštěvníků k filmové oblasti. Cílem autorů a kurátorů projektu je vybudovat u nás filmové muzeum, které by reprezentovalo historii a osobitost českého filmu, a zároveň poukazovalo na jeho vazby se světovou kinematografií.

včera 11:21

Polští disidenti převezmou cenu za svědectví o totalitě

Praha - Někdejší polští disidenti Alicja a Zbigniew Gluzovi v sobotu v Praze převezmou Cenu Jaromíra Šavrdy udělovanou lidem, kteří zveřejňují svědectví o totalitě. Cena předávaná každoročně u příležitosti Dne lidských práv je určena osobnostem, které se aktivně snaží šířit pravdu o době komunismu.

včera 11:18

Na galerii DOX „přistál“ Gulliver

Praha - Gulliver, tak zní jméno vzducholodě, která vyrostla na střeše Centra současného umění DOX. Otvírá se zítra a sloužit bude především literátům

včera 10:40

Čechomor brázdí republiku a vozí s sebou Japonce

Praha - Šest z dvanácti koncertů v rámci vánočního turné Čechomor Kooperativa Tour 2016 má oblíbená kapela Čechomor kolem Karla Holase a Františka Černého za sebou. Všude plné sály, všude nadšení a všude přídavky. Ve druhé polovině turné přitom bude „přituhovat".

včera 09:40

V přímém přenosu ČT v sobotu skončí osmý ročník StarDance

Praha - V přímém přenosu České televize v sobotu skončí osmá řada taneční soutěže StarDance. Čtyřčlenná odborná porota a televizní diváci hlasováním prostřednictvím sms rozhodnou, zda se vítězi stane pár Ondřej Bank a Eva Krejčířová, Zdeněk Piškula a Veronika Lálová nebo Jana Plodková a Michal Padevět. Pořad moderují Tereza Kostková a Marek Eben.

9.12.2016

Festival Prague Swing X-mas nabídne semináře swingových tanců

Praha - Součástí 9. ročníku festivalu Prague Swing X-mas, který se od pátku do neděle koná v prostorách pražského Autoklubu, budou swingové tančírny a semináře. Zahraniční lektoři seznámí zájemce s tanečními styly ze 30. a 40. let Lindy Hop, shag a charleston pro úrovně od začátečníků po 'masters'. Novináře o tom v pátek za pořádající společnost Prague Swing Festivals informoval choreograf a vedoucí tanečního studia Zig-Zag tap & swing Zdeněk Pilecký.

9.12.2016

Literární část soutěže Romano suno byla poprvé otevřena dospělým

Praha - Čtyři desítky autorů literárních, výtvarných i audiovizuálních děl dnes v prostorách Amerického centra v Praze převzaly ocenění 19. ročníku soutěže Romano suno (Romský sen). Odborná porota je vybrala z více než pěti set příspěvků ve třech hlavních kategoriích. Literární část soutěže byla letos poprvé otevřena dospělým.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ
9.12.2016

Festival Slunovrat představuje své headlinery Müllera, Langerovou a Ebena

Praha /FOTOGALERIE/ - Nultý ročník hudebního festivalu Slunovrat, který se uskuteční ve dnech 23. 6. – 24. 6. 2017 ve vodáckém kempu Sázavský ostrov, oznamuje svou hlavní hvězdu. Pořadatelé nového festivalu vsadili na osvědčená jména z hudební branže. V sobotu se v hlavním programu akce objeví slovenský populární zpěvák Richard Müller. Plejádu známých umělců a písničkářů doplní Zlatá Slavice, říčanská rodačka Aneta Langerová, která právě boduje se svou úspěšnou deskou Na Radosti. Novinkou je také vystoupení Marka Ebena s jeho hudebním seskupením Bratři Ebenové.

9.12.2016

Sting zazpívá jako headliner Metronomu. Prvně na festivalové stagi

Praha /HEADLINER, FESTIVAL/- Pražský Metronome Festival odtajnil první zahraniční hvězdu. V termínu 23. a 24. června zazpívá na Výstavišti Sting a doprovodí ho jeho trio. Předprodej pro některé začíná již dnes.

9.12.2016

Epopej vyrazí do Japonska. Ministerstvo dalo cestě zelenou

Praha - Plánované turné Slovanské epopeje po zemi vycházejí-cího slunce se uskuteční. Ministerstvo kultury tento týden vydalo povolení k vývozu slavného díla. O následné cestě do Číny zatím nebylo rozhodnuto.

8.12.2016

Četníci: prvorepubliková ukázka morálky

Po Četnických humoreskách přicházejí Četníci z Luhačovic. Nový dvanáctidílný seriál, který diváky zavede do období první republiky, se na obrazovkách České televize objeví už 6. ledna.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ
8.12.2016

Master's Hammer po 25 letech opět živě! Koncert odehrají na Brutal Assaultu

Praha - Master's Hammer, black metalová legenda, jejíž kult daleko přesáhl hranice rodného Československa, se vrací na jediný koncert. Exkluzivní vystoupení chystá kapela v srpnu 2017 na metalovém festivale Brutal Assault.

8.12.2016

RECENZE: Muzikál, opera i syrový rock. Pražský výběr slavil příliš monstrózně

Praha /FOTOGALERIE/ - Pražský výběr na svém největším koncertě ke čtyřicátinám vzdal hold Radimu Hladíkovi. Politicky angažovaný Michael Kocáb si také rýpnul do Donalda Trumpa i Miloše Zemana. Show nabídla na 150 hostů a sledovalo ji 14 tisíc diváků.

AKTUALIZOVÁNO
8.12.2016

Ministerstvo povolilo vývoz Slovanské epopeje do Japonska

Praha - Ministerstvo kultury tento týden vydalo povolení k vývozu Muchovy Slovanské epopeje do Japonska. Ve čtvrtek to řekla mluvčí úřadu Simona Cigánková. Cyklus děl, který je kulturní památkou, by měl Česko opustit v únoru. Výstava v Tokiu začne v březnu. O následné cestě do Číny zatím podle mluvčí ministerstvo nerozhodlo. Proti asijskému turné se ozývají kritické hlasy. Obávají se poškození děl. Proti vyvezení díla vznikla petice, kterou podepsal i starosta Moravského Krumlova, kde byla epopej dlouho dobu vystavená.

8.12.2016

Deep Purple představí v květnu v Praze nové album inFinite

Praha - Britská skupina Deep Purple, která byla letos uvedena do Rokenrolové síně slávy, vystoupí 22. května 2017 v pražské O2 areně. Jedna z nejzásadnějších rockových kapel všech dob v rámci turné inFinite Long Goodbye Tour podpoří svoji novou nahrávku inFinite, která vyjde na začátku roku 2017. Ve čtvrtek o tom za pořádající agenturu Live Nation informoval Petr Novák.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ
8.12.2016

Filmová trilogie Zahradnictví odtajnila první teaser

Praha /VIDEO/ - Dva týdny před posledním natáčecím dnem odtajnili tvůrci filmové trilogie Zahradnictví první teaser! Projekt, který se natáčí už od poloviny června tohoto roku v Praze, Jaroměři, Veltrusech, Žatci a v dalších lokacích, tak naznačuje, jak bude unikátní trilogie vypadat.

8.12.2016

Vzducholoď na střeše DOXu pokřtí v sobotu spisovatelé a umělci

Praha /FOTOGALERIE/ - Dřevostavbu ve tvaru vzducholodi, která vyrostla na střeše centra současného umění DOX v Praze, pokřtí 10. prosince spisovatelé Azar Nafisiová a Patrik Ouředník, ilustrátor a autor knih pro děti Petr Sís a zakladatel organizace Art for Amnesty Bill Shipsey. Konstrukce 42 metrů dlouhá a deset metrů široká by měla sloužit především literatuře. Novináře o tom ve čtvrtek informoval zakladatel Centra DOX Leoš Válka.

8.12.2016

KRÁTCE: Vánoční benefiční koncert se uskuteční v kostele sv. Šimona a Judy

Praha - Nadační fond Lucie pořádá 9. prosince v kostele sv. Šimona a Judy v Dušní ulici již sedmý vánoční benefiční koncert. Akce bude spojena s dražbou obrázků dětských pacientů a obrazů spřízněných výtvarníků ve spolupráci s Galerií La Femme.

8.12.2016

Známé mluvčí Charty 77 k jejímu 40. výročí představí výstava

Praha - Nejznámější „tváře" Charty 77 připomene od 6. do 26. ledna příštího roku rozsáhlá venkovní výstava. Veřejnosti bude zpřístupněna na náměstí Václava Havla, jak se nově jmenuje piazzetta Národního divadla v Praze. Šestnáct venkovních panelů připomene zhruba 12 ze 40 mluvčích, budou to osobnosti, které v Chartě působily od jejího vzniku v lednu 1977 do roku 1989. Ve čtvrtek to řekl náměstek ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) Ondřej Matějka.

8.12.2016

Kateřina Dušková bude uměleckou šéfkou Divadla na Fidlovačce

Praha - Pražské Divadlo na Fidlovačce obsadilo místo umělecké šéfky - soubor od 1. ledna povede režisérka Kateřina Dušková, která naposled působila v Horáckém divadle v Jihlavě. Ve čtvrtek to oznámila mluvčí nuselské scény Andrea Bezdíčková.

8.12.2016

Ve Strašnicích bude poslední rozloučení s tanečnicí Kyliánovou

Praha - Ve strašnickém krematoriu se ve čtvrtek milovníci tance a přátelé mohou rozloučit s tanečnicí Markétou Kyliánovou, maminkou slavného choreografa Jiřího Kyliána. Zemřela 2. prosince ve věku 104 let. Sama také kdysi tančila a do nedávné doby patřila k hostům mnoha baletních a tanečních představení v Praze.

7.12.2016

Milan Houser nalévá lak na plátno a na obraz čeká dva roky

Praha - Obrazy umělce Milana Housera, které jsou díky používané technice spíše objekty, vystavuje pražská galerie Dvorak Sec Contemporary. Houser ve svém brněnském ateliéru vytváří obrazy vrstvením speciálně namíchaných a pigmentovaných laků, jejichž mnohonásobným překrýváním vznikají na malířském plátně rafinované obrazce. Jeden obraz zasychá i dva roky a jak řekl autor před středeční vernisáží, i léta po svém vzniku díky působení světla mění barvu.

7.12.2016

Epopej se možná na Moravu podívá, domov by ale měla mít v Praze

Praha - Varianta zapůjčit legendární Slovanskou epopej na Moravu trvá. Moravský Krumlov ale zatím vhodné podmínky pro cyklus pláten nevytvořil, řekla v rozhovoru primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Stálý domov by podle primátorky měla epopej mít v Praze. Rýsuje se několik možností, včetně umístění na Výstavišti, uvedla.

7.12.2016

V Praze 7 vzniká Art District 7, má propojit kulturní instituce

Praha - V Praze 7 vzniká projekt s názvem Art District 7, který chce propojit kulturní instituce a lidi zabývající se výtvarným a divadelním uměním nebo třeba designem. Vznikla tak mimo jiné komplexní databáze, která mapuje jednotlivá místa s kulturním potenciálem. Na tiskové konferenci ve Veletržním paláci to ve středu řekla radní Hana Třeštíková (Praha 7 sobě) a David Kašpar z Institutu plánování a rozvoje (IPR).

7.12.2016

Národní galerie je podle Fajta stále podfinancovaná, má ale velké plány

Praha - Po dvou a půl letech působení Jiřího Fajta v čele Národní galerie je podle něj tato významná česká sbírková instituce stále hluboce podfinancovaná. Při jeho nástupu v roce 2014 činila státní dotace této organizaci 230 milionů korun, tedy stejně jako v roce 1990, skoro před čtvrtstoletím. Fajt to řekl ve středu. Loni byla dotace státu přibližně 240 milionů a letos 250 milionů. Podle Fajta peníze chybějí nejen na pořádání výstav, ale zejména na nákup uměleckých děl.

7.12.2016

Pražský výběr ve středu zahraje na největším koncertu ve své historii

Praha - Kapela Pražský výběr ve středu vystoupí s mnoha hosty v pražské O2 areně na největším koncertu ve své čtyřicetileté historii. Původně jazzrocková skupina, která se stala významným představitelem takzvané nové vlny, svůj koncert nazvala eR - Last or Forever. Symbolické dobývání místa koncertu zahájil Pražský výběr 1. června natřením tanku T-34 na žluto v prostoru před O2 arenou.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2016, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies