VYBERTE SI REGION:
Vyberte si region

Cyklus staré hudby v Rudolfinu představil své první hvězdy

Praha – Cyklus staré hudby v úterý ve Dvořákově síni Rudolfina představil své první hvězdy barokní opery. Za doprovodu renomovaného souboru Collegium 1704 s velkým ohlasem vystoupily altistka Sara Mingardová, sopranistka Raffaella Milanesiová a hobojistka Xenia Löfflerová. Stará hudba se v pravidelném cyklu vrací do Rudolfina po téměř 30 letech. První ročník potrvá do 7. května příštího roku a zaměří se na italskou operu a skladatele, kteří se v 17. a 18. století zapsali do dějin tohoto žánru.

Cyklus nazvaný Hvězdy barokní opery pořádá Collegium 1704 pod vedením uměleckého vedoucího Václava Lukse ve spolupráci s Českou filharmonií. Vedení ČF chce z Rudolfina tímto projektem vytvořit moderní koncertní sál srovnatelný s ostatními evropskými metropolemi.

Dvořákova síň dnes nebyla zcela zaplněna, cyklus si teprve hledá své stálé publikum. Ještě před začátkem koncertu nabízel orchestr svým příznivcům lístky s padesátiprocentní slevou.

Dnešní koncert nazvaný Hlas duše otevřela kantáta Georga Friedricha Händela, v níž se jako sólistka představila uznávaná Italka Milanesiová. Do Rudolfina se vrátila po roce, loni zde debutovala na festivalu Pražské jaro právě s Collegiem 1704, s nímž vystoupila i na několika zahraničních festivalech. Příští rok na jaře ztvární roli Megacla v novodobé premiéře opery Olimpiade od Josefa Myslivečka, kterou budou režírovat Ursel a Karl-Ernst Herrmannovi s Collegiem 1704.

Vivaldiho Koncert pro hoboj C dur poté uvedl na pódium jednu z nejvyhledáva­nějších evropských sólistek na barokní hoboj Xenii Löfflerovou z Německa. Příznivcům staré hudby je známa zejména jako sólohobojistka berlínské Akademie für alte Musik.

V českém debutu poté zazpívala svým výrazně hlubokým altem také světově uznávaná Sara Mingardová ve Vivaldiho žalmu Nisi Dominus. Její repertoár je široký; zahrnuje operní role, kantáty i písně a sahá od Monteverdiho přes Bacha až po tvorbu Mahlera a Brittena. Po přestávce spojil obě pěvkyně hymnus Stabat Mater Giovanniho Battisty Pergolesiho a jeho interpretace vzbudila u publika nadšení vyjádřené dlouhým potleskem. (čtk)

31.10.2012

Copyright © VLTAVA-LABE-PRESS, a.s., 2005 - 2016, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.

Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu VLTAVA-LABE-PRESS, a.s., zakázáno.