Znamená to, že finále hned tak neskončí - série se vrací pod Ještěd, páté střetnutí je na programu v pátek 22. dubna.

Severočeši ve druhém zápase na ledě O2 areny postrádali potrestané útočníky Vampolu a Lakatoše. Jako by jim ani nechyběli. Zásadnější změnu si trenéři přichystali na pozici brankáře. Lašák zůstal na střídačce. A v kleci se objevil Schwarz, který dochytal pondělní duel.

Tahle rošáda jako by hostům svědčila. Tygři byli aktivnější a domácí gólman Pöpperle byl v permanenci od první minuty, kdy se jej pokusil překvapit objetím branky Valský. Liberec se do vedení nedostal ani v úvodní přesilovce, při které sice na dvě minuty uzamkl bránící čtveřici v obranném pásmu, leč gól dát nedokázal.

Vzorová hra i disciplína

"Nastoupil tým s jinou tváří. Myslím si, že hra i disciplína byla vzorová," kvitoval hostující trenér Filip Pešán.

Do první slibné šance Pražanů se dostal v 11. minutě Hlaváč, jenž se dokázal zbavit Výtiska, nicméně Schwarze po efektní otočce nepřekonal. Podobně dopadli na druhé straně Šimek s Valským. Pöpperle si připsal patnáct zákroků a bezbrankové skóre se nezměnilo. Konec úvodní části.

Až po přestávce útočníci zaúřadovali. Ve 22. minutě chyboval Švrček a Řepík nabídnutou šanci využil a posunul nejlepší tým základní části do vedení. Další rána přišla vzápětí. O 71 sekund později totiž hosté udeřili podruhé, když Pöpperleho překonal pohotově dorážející Vlach, který se do sestavy dostal místo Vampoly.

"Celý zápas jsme tahali za kratší konec," přiznal domácí kouč Josef Jandač.

Neúspěšný nájezd

Jandač si vzal oddechový čas a jeho tým mohly do hry vrátit přesilové hry, z nichž dosud sparťané těžili. Realita? Vyloučení Mojžíše a Krenželoka domácí nevyužili. Hlinku totiž vychytal Schwarz.

Gólman hostů byl ústřední postavou i ve 34. minutě, kdy Ševc zastavil Formana jen za cenu faulu a útočník Pražanů dostal výhodu trestného střílení. Stejně jako o den dříve Bulíř však neuspěl.

Ve 37. minutě mohl snížit Pech, ale liberecký gólman byl opět připravený. Krátce nato se navíc dostali hosté do rychlého protiútoku a Bulíř po přihrávce Radivojeviče překonal Pöpperleho potřetí. O osudu utkání tak stejně jako o 24 hodin dříve rozhodla druhá třetina, která však tentokrát vyšla lépe Liberci.

Dlouhá přesilovka

Definitivní klid mohli hosté získat při čtyřminutovém vyloučení Emingera, dlouhou přesilovku však nevyužili. Ve 48. minutě mohl zápas zdramatizovat Procházka, samostatný nájezd zakončil střelou vedle branky. Schwarz svoji pohodu dokumentoval v 56. minutě, kdy Lapačkou zlikvidoval Pechovu šanci.

"Ve třetí třetině z naší strany nebyl ani žádný pořádný nástup a přišlo hned v úvodu čtyřminutové oslabení. Pak už to bylo definitivní," zhodnotil Jandač.

Usmál se pouze jednou - a to když libereckého gólmana "odčaroval" až následně Švrček, který tvrdou střelou snížil na 1:3. "Na tom přece nezáleží. Nemrzí mě to," líčil potom hrdina utkání.

Sparta se následně rozhodla riskovat hru bez brankáře, ale místo snížení ještě jednou inkasovala. Ševc nejprve trefil tyč, později již Šimek nezaváhal. Severočeši se tak vrátili do hry o titul.

HC Sparta Praha - Bílí Tygři Liberec 1:4

Branky a nahrávky: 57. Švrček (J. Hlinka, Buchtele) - 22. Řepík, 23. J. Vlach (Šimek, D. Špaček), 38. Bulíř (Radivojevič, Šimek), 54. Šimek (Valský). Rozhodčí: Hejduk, Šír - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 5:4. Bez využití. Diváci: 16.962. Třetiny: 0:0, 0:3, 1:1. Stav série: 2:2.

Sparta: Pöpperle - Eminger, Polášek, Čajkovský, Barinka, Švrček, J. Mikuš, od 50. navíc Kalina - Forman, J. Hlinka, Buchtele - M. Procházka, Pech, Kumstát - Sabolič, A. Kudrna, Hamilton - Netík, Dragoun, Hlaváč, od 50. navíc Černoch. Trenéři: Jandač a Moták.

Liberec: Schwarz - Šimek, Ševc, Mojžíš, Derner, Vitásek, Výtisk - Bakoš, Bulíř, Radivojevič - Řepík, Birner, Stránský - Valský, P. Jelínek, Krenželok - J. Vlach, Jonák, D. Špaček. Trenéři: Pešán a V. Čermák.