Přestože gólman Lašák neinkasoval v libereckém brankovišti ve všech třech předchozích utkáních, v Praze dostal od trenérů přednost Will. A musel se brzy činit při prvních šancích Sparty. Tu největší měli v přečíslení dvou na jednoho Pech s Kumstátem, ale Will si poradil.

Jenže pak se proti pravidlům provinil Barinka, následoval ho Vrána a Liberec téměř minutovou přesilovku pět na tři zužitkoval díky Šimkovi už po osmi vteřinách. Sparťané sice měli do přestávky několik slibných šancí k vyrovnání, ale gólem neskončila ani jedna z nich.

V nástupu do druhé části naopak podruhé udeřili hosté, když clonící Stránský tečoval nahození od modré čáry mimo Pöpperleho dosah. Ve 25. minutě mohl odpovědět Hlinka, v samostatném úniku na Willa ale nevyzrál. Zanedlouho se hrálo ve čtyřech na obou stranách, Vantuch při přečíslení dvou na jednoho dobře tečoval puk, jenže Pöpperle vytáhl skvělý zákrok.

Ve 33. minutě ještě zkomplikoval Pražanům cestu za obratem útočník Ružička, jenž musel předčasně do kabin s trestem na pět minut a do konce utkání za zásah do oblasti hlavy a krku. Pykal sice i Vantuch, jenže pouze dvě minuty. V následné početní výhodě Pöpperle zpočátku odolal několika velkým příležitostem hostů, ale pak byl ve správný čas na správném místě Bartovič a dorážkou do odkryté branky navýšil skóre na 3:0.

Sparta se pak navíc po Mikušově faulu vysokou holí musela bránit další čtyři minuty v oslabení, jež se přeneslo do začátku třetího dějství. V něm už čelil náporu Severočechů v domácím brankovišti Novotný, jenž nahradil Pöpperleho. Sparta přes velké manko toužila alespoň po čestném úspěchu, který by utnul výbornou sérii hostů bez inkasované branky.

Dlouho Pražané ztroskotávali na pozorném Willovi, ale nakonec se dočkali po povedené trefě Vrány, jenž v 56. minutě při přesilovce Willa propálil. Hosty však už o 32 sekund později uklidnil Jelínek.

Hlasy trenérů po předehrávaném utkání 16. kola hokejové extraligy HC Sparta Praha - Bílí Tygři Liberec:

Jiří Kalous (Sparta): "Musím poblahopřát soupeři k vítězství. K zaslouženému vítězství, protože my jsme ten zápas absolutně nezvládli, co se disciplíny týká. Liberec navíc sehrál výborně přesilové hry, při kterých jsme inkasovali. Co se týká hry v útočném pásmu, tak nám Liberec ukázal, jak se to má hrát, tedy chodit do předbrankového prostoru a střílet na branku. To je činnost, která nám nejde a na níž musíme hodně zapracovat, pokud budeme chtít být úspěšní. Celkově považuji tento zápas z mého pohledu za nevydařený. Od mého návratu z Kanady ze Světového poháru byl asi nejhorší, který jsme sehráli."

Filip Pešán (Liberec): "Proti výbornému domácímu týmu, který byl nepříjemný po celou dobu zápasu, jsme hráli velmi bojovný zápas. Zblokovali jsme drtivou většinu domácích střel a vyjma dvou zbytečných faulů v závěru zápasu jsme byli velmi disciplinovaní a urputní a zaslouženě jsme ubojovali body na horké sparťanské půdě."

HC Sparta Praha - Bílí Tygři Liberec 1:4 (0:1, 0:2, 1:1)

Branky a nahrávky: 56. P. Vrána (J. Mikuš) - 8. Šimek (Radivojevič), 23. J. Stránský (Vantuch, J. Vlach), 37. Bartovič (Ordoš, Svačina), 57. P. Jelínek (Lakatoš). Rozhodčí: Hradil, Šír - Flegl, Polonyi. Vyloučení: 6:4, navíc Ružička (Sparta) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:2. Diváci: 7244.

Sestavy:

Sparta Praha: Pöpperle (41. F. Novotný) - Čajkovský, J. Mikuš, Kalina, Gernát, Piskáček, Nedomlel, Barinka - Uher, P. Vrána, Ružička - Ihnacak, J. Hlinka, Klimek - Forman, Pech, Kumstát - A. Kudrna, Cingel, M. Procházka. Trenéři: Kalous, Moták a Veber.

Liberec: Will - Šimek, Ševc, Mojžíš, Derner, Vitásek, Jánošík, Pyrochta - Lakatoš, P. Jelínek, L. Krenželok - Ordoš, Mikyska, Radivojevič - Svačina, Vantuch, Bartovič - J. Stránský, D. Špaček, J. Vlach. Trenéři: Pešán a Mlejnek.

Tabulka:

tabulka extraligy po předehrávce 16. kolaZdroj: ČTK

Kanadské bodování hokejové extraligy:

1. M. Kvapil 15 zápasů/22 bodů (8 branek + 14 asistencí), 2. M. Erat (oba Kometa Brno) 15/20 (8+12), 3. Pech (Sparta) 16/18 (5+13), 4. Jarůšek (Hradec Králové) 17/17 (8+9), 5. Vondrka (Chomutov) 15/17 (7+10), 6. Lukeš (Litvínov) 16/17 (5+12), 7. Bednář (Hradec Králové) 17/16 (6+10), 8. V. Hübl (Litvínov) 16/15 (8+7), 9. Huml 15/15 (7+8), 10. V. Růžička (oba Chomutov) 15/15 (5+10).