VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Do Prahy se blíží hokejová horečka

Praha - Přesně před 11 lety začalo první mistrovství světa v ledním hokeji pořádané v České republice. Start největší sportovní události u nás tehdy komplikovala různá zpoždění. Nejviditelnějším příkladem pak byla stavba vysočanské hokejové arény za miliardy korun, která byla oficiálně dokončena jen pár dní před zahájením šampionátu. Dílčí práce ale na ní probíhaly ještě během samotného mistrovství.

24.4.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: IIHF

Za týden vypukne hokejové šílenství v Česku na novo a hokejový svaz, který akci pořádá, je tentokrát, zdá se, připraven. „Víc jak dva roky jsme v rámci příprav směřovali ke dvěma týdnům, které už máme těsně před sebou. Za cíl jsme si vytyčili připravit šampionát do detailů tak, aby byl pro fanoušky a návštěvníky příjemný. Snad se nám to povedlo," řekl prezident Českého svazu ledního hokeje Tomáš Král.

Některé věci se musí ale přece jen ještě dokončit. „Čeká nás proměna haly s veškerým zázemím pro mistrovství světa. Finální práce začaly v Praze v úterý, roste to tady jako z vody a jedeme podle harmonogramu," sdělila Pražskému deníku ředitelka komunikace organizačního výboru mistrovství Martina Kučerová.

Místnosti v O2 Areně už předtím prošly generálním úklidem a jsou nově vymalovány, domácímu týmu pak připadly největší prostory. Zajímavá jsou i čísla, která oznámil ředitel sportovního oddělení mistrovství světa 2015 Jan Černý. „Dohromady hráči vypijí přibližně 70 tisíc litrů vody, připraveno je 2300 ručníků, 2500 puků na tréninky a 3000 na zápasy. Dále jsem si poznamenal, že je potřeba 1200 kilogramů pracího prášku," řekl se smíchem.

Podle Kučerové neměly výpravy žádné zvláštní požadavky s výjimkou Švédska. „Požádali nás, zda bychom jim nemohli připravit do hotelu stůl na stolní tenis," vypráví Kučerová.

Přímo vedle moderní haly bude připravena fanzóna, kde budou moci fanoušci společně sledovat zápasy na velkoplošných obrazovkách a zároveň si užijí doprovodného programu. Organizátoři slibují například bubenická vystoupení, beatboxové sety Endrua a Nastyho nebo stand up show Na stojáka. Zároveň se fanoušci mohou zúčastnit různých soutěží. Prostor bude přístupný pro všechny zájemce, vstupenka tedy nebude nutností.

Vstupenky nejsou zrovna levné

Během sedmnácti květnových dnů by mohlo šampionát navštívit až 650 tisíc diváků, aktuálně je prodáno už téměř půl milionu vstupenek. Podle očekávání je kapacita plná na zápasy domácího týmu, velký zájem je ale také o utkání Slováků, nebo úřadujících mistrů světa z Ruska. Oba tyto týmy se ale představí v Ostravě, kde se také odehraje část turnaje. Pozornost fanoušků ale přitahují i silné týmy Kanady a Švédska.

Vstupenky jsou nadále v prodeji, nejde však o nijak levnou záležitost. Na základní skupinu jsou nyní ještě některé dostupné v cenách 590 až 1290 korun, za lístky ve vyřazovacích bojích si připravte ještě víc.

Malí fanoušci, na které se nedostane, mají přesto šanci vychutnat si atmosféru této sportovní události. Svaz přichystal projekt „Vstupenky na hokejový šampionát do škol", kde nabízí základním školám v Praze, Středočeském kraji a Ostravě celkem 35 tisíc vstupenek zdarma. Jde především o méně atraktivní utkání a školáci mají za úkol povzbuzovat vždy jeden z týmů.

„Vítám možnost, že žáci základních škol budou moci zažít jedinečnou atmosféru zápasů Mistrovství světa IIHF v ledním hokeji. Jsem přesvědčen, že zážitky ze sledování velkých zápasů pomohou vytvořit u dětí celoživotní pozitivní vztah ke sportu," řekl ministr školství Marcel Chládek, který nad projektem převzal záštitu.

Češi budou nocovat v Hostivaři

Dávno už je také rozhodnuto o tom, v jakých pražských a ostravských hotelech se mužstva ubytují. Češi budou mít například k dispozici hostivařský hotel Selský dvůr.

Zato fanoušci, kteří si platí ubytování sami, sáhnou hluboko do kapsy. Pražské hotely totiž na termín mistrovství světa zdražily až o 20 procent. Navíc díky zájmu ze zahraničí jsou už mnohá ubytovací zařízení obsazená. „Nejvyšší obsazenost registrujeme v závěru mistrovství světa. Ty hotely, které to přehnaly s cenou, zatím mají volno, nejsou plně obsazené," uvedl předseda Asociace cestovních kanceláří ČR Viliam Sivek.

Do Prahy přijede největší počet fanoušků z Německa, kteří budou tvořit asi šest procent z celkového počtu diváků. Na dalších místech následují s pěti procenty diváci ze Švýcarska a Rakouska, se čtyřmi procenty ze Švédska a zhruba se stejným podílem z Lotyšska.

Stovky policistů přijdou na miliony

Mezi nejdůležitější a zároveň nejnákladnější části příprav patří bezpečnost. Policie proto nasadí do akce stovky policistů, a to jak uniformovaných, tak i neuniformovaných složek. Připravena by měla být na případné řádění na stadionech i v ulicích, na drobnou kriminality nebo na kolapsy v dopravě.

Společně s ostatními složkami integrovaného záchranného systému se pak preventivně chystá i na případ hrozby teroristického útoku, Z těchto důvodů policie požádala ministerstvo vnitra o navýšení rozpočtu policie na letošní rok o 65 milionů korun.

„Událost takového rozsahu nepodceňujeme. Policejní štáb proto zasedá v pravidelných intervalech a vyhodnocuje plnění zadaných úkolů, řeší aktuální otázky. Jsme v častém kontaktu jak s pořadatelem, tak i s ostatními složkami integrovaného záchranného systému, ověřujeme vzájemnou úroveň připravenosti a na některých prvcích ochrany obyvatelstva úzce spolupracujeme," řekl směrem k hokejovému svátku policejní prezident Tomáš Tuhý.

Důkladné bezpečnostní kontroly čekají také fanoušky při vstupu na stadión. „Bezpečnost celé akce je jedna ze stěžejních otázek, které jsme začali řešit jako jednu z prvních," dodává generální sekretářka organizačního výboru Markéta Štěrbová.

Čtěte také: V pražské O2 areně naplno vypukl život hokejového MS

Autor: Matěj Ludvík

24.4.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Na Dvořákově Praze Jiřího Bělohlávka nahradí Hrůša a Altrichter

Jiří Bělohlávek.

Bělohlávka v ČF zastoupí dirigenti Altrichter, Hrůša a Netopil

Vařit můžete i pod širým nebem

Nemusíte vařit jen v domě. Můžete si pořídit kuchyň, která bude stát pod oblohou, nebo alespoň pod krytým přístřeškem na zahradě. A není to ani tak složité.

Ostatky Horákové jsou 67 let po její popravě stále neznámo kde

Praha - Ani 67 let po justiční vraždě právničky Milady Horákové není zřejmé, jak komunistický režim naložil s jejími ostatky. 

Záchranáři nově sídlí v Radotíně. Na řadě jsou Ruzyně a Strašnice

Praha – Nové prostory v areálu hasičské stanice v Radotíně, kam přestěhovali svou výjezdovou základnu z průmyslového objektu v nedalekých Lahovicích stojícím na území ohroženém povodní, otevřeli v úterý pražští záchranáři.

DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Obvodní soud pro Prahu 8 rozhodl po třech letech ve sporu mezi televizí Prima a vedoucím vydání jejích Diváckých zpráv Jiřím Fröhlichem. Ten se soudil o neplatnost okamžitého zrušení svého pracovního poměru. Soudkyně obvodního soudu dala Fröhlichovi za pravdu. Rozsudek zatím nenabyl platnost, obě strany se mohou odvolat.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies